Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833961 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 22, 2012, 12:16:52 öö
Yanıtla #420
  • Ziyaretçi

Sayın NOSAM33, ben size kapıyı çalıp açıldıktan sonraki süreç hakkında bir şeyden bahsetmedim. Öncelikle bunu belirteyim.

Bazı arkadaşlarda ısrarla aynı düşünceleri görmekteyim. Genellikle Mason localarını samimi olmamakla suçluyorlar ve hak edenlerin değil de genelde çıkarlar sayesinde insanların Masonluğa kabul edildiklerini düşünmekteler.

Masonluk, ezoterik yapısından ve kültürel mirası sebebiyle titizlikle çalışan ve üyelerini de buna göre kabul eden bir yapılanmadır. Bu nedenle Masonluğa ulaşamayan insanların genelde böyle düşüncelere sahip olmaları da normaldir.

Şu konuya inanırsak sanırım sorunu çözeriz;
Masonlar kendi fikriyatları vr bağlılıkları için asla inanmadıkları birilerini çıkar amaçlı aralarına almazlar. Eğer böyle bir yapılanmaya sahip olsalardı, bu kadar başarılı ve tarihi sorumluluğunu, mirasını taşıyan bir yapılanma olamazlardı..

Saygılarımla..

Ekim 22, 2012, 12:47:03 öö
Yanıtla #421
  • Uzman Uye

Alıntı
En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
Sayın MASON'a ait yazının 4. şıkkından alınmıştır. 07-01-2007,   22:25:06

Alıntı
Sayın NOSAM33, ben size kapıyı çalıp açıldıktan sonraki süreç hakkında bir şeyden bahsetmedim. Öncelikle bunu belirteyim.

Ama önceden şöyle yazmışınız ;

Alıntı
Ben bizzat kapıyı kendi başına çalmış biri olarak, bu düşüncelere yer vermemeniz noktasında sizlerin içini rahatlatmak isterim.
Eğer doğru zamanda iseniz, içerden açılan o kapı sizler için de açılabilir.
Zengin olmanıza ya da etrafınızın Masonlarla dolu olmasına gerek yoktur.

Benim için bu süreç bilinmezliklerle doludur .Anlamadığım Kapıyı  yani Masonlar' dan  tanıdığın olmadan Mason olmak için nasıl çalınır , burda açmaza düştüm.  ???

Saygılar hiramsavas ...
« Son Düzenleme: Ekim 22, 2012, 12:50:56 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 22, 2012, 10:15:15 öö
Yanıtla #422
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Sayın Üyeler

Aşagıdaki topikte ilgili sorunun cevabı acık ve net olarak yeralmaktadır. Tartısmak ziyadesi ile bostur.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,2010.0.html

Saygıdeğer MYSTICPROVOCATEUR konuyu en ince noktasına kadar cok acık bir dille anlatmaktadır.

Alıntı
yagni basvuruların çogu bilindşiği üzre gizliye olan ilgiden ötürü gerçekleşmektedir ,ama sanırım mason olmak isteyen  kişinin mavi nakışlı önlükler ve kalasik beyz eldivenlere olan ilgisinden öte bir ketumlugu ve olmazssa olmasın dermiş gibi  bir tavrı olması beklenir mi...

Sn paragon,
Son derece yanliş bir düşünceye sahip olduğunuzu belirtmek isterim.Mason locaları çok nadir olarak kişisel başvurulara olumlu cevap verir.Bukadar sığ ve yüzeysel düşünen kişiler bir şekilde araştırma safhasından geçseler bile cemiyet içerisinde hayal ettikleri ortamı bulamayacaklarını anladıkları zaman zaten birdaha uğramazlar.Sn Üstadımın da belirttiği gibi genelde kardeşler tarafından teklif edilen kişiler Mason olmaya adydırlar kardeşler de zaten söylediğiniz niteliklere sahip kişileri kesinlikle teklif etmezler.Bu irtibarlarını sarsacak bir durum oluşturur.

Saygılarımla,

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos

Kasım 12, 2012, 09:51:12 ös
Yanıtla #423
  • Ziyaretçi

Merhabalar,
Keskin köşeli cevaplar verebilecek birisi değilim, ancak burada genel olarak yapmış olduğum araştırmaya göre bir çok üye hemen iki gün içerisinde mason olma gibi düşüncelere kapılıp, bunun hakkında sorular soruyorlar, ve bu konuda yapmış olduğum araştırmalar sonucunda insanları bilgilendirmek ve yardımcı olabilmek amacı ile bu mesajı attığımı belirtmek isterim.
Mason olabilmek için ilk olarak yapmanız gereken şey, masonluk hakkında büyük bir araştırma yapıp, istediğiniz şeyin öncelikle ne olduğunu biliyor olmanızdır.Daha sonra ise,bir mason arkadaşınız olmalı evet, bu bunu elde edebilmeniz için en gerçekçi yol.
Daha sonra yapmanız gereken şey, bu kişi ile düşüncelerinizi paylaşmak, bu kişiye samimiyetinizi  göstermek ve kardeşlik grubu için faydalı olabileceğinizi kanıtlamak. Sabır en büyük erdemdir; nitekim sabırsız insanların zaten bunu başarabileceklerini düşünmüyorum. İnsanoğlu çabuk elde ettiği şeylerin değerini bilemez. Bu kişiye kendinizi kanıtlamanız gereklidir; çünkü o kişi tamamiyle sizin kefiliniz olacak; insanlar güvenmedikleri şeyler veya kişiler için sorumluluk almaz. Siz ne verirseniz, (bunu maddi olarak anlamayın) karşılığında da onu alırsınız. Bu piyango değil, ancak hakederseniz bunu elde edebilirsiniz.

Umarım bu küçük ama anlamlı yazı bu soruları soran arkadaşlar için bazı şeylere cevap olmuştur. Belli başlı soruların tekrar tekrar sorulmaması ve biraz araştırma yapılması amaçlı bu yazıyı yazdım sadece. Sonuçta forumların kirli değil, bilgiye aç insanlar için bir kaynak olması görüşünde bir bireyim.
Saygılar.

Kasım 17, 2012, 11:20:21 ös
Yanıtla #424
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türkiyede masonluk nasıl bilemiyorum. Tanıdığım mason birilerinin olmaması gerçekten çok üzücü. Yaşımın 18 olmasını beklemekteyim. 2 kişinin kefil olma durumu için mason dostlar edinmem lazım.
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi

Kasım 17, 2012, 11:59:40 ös
Yanıtla #425
  • Uzman Uye

Ne güzel istek, öncelikle formu incele 18 yaşından sonra da bir yol bulursun sanırım. Küçük dostum ..

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 18, 2012, 08:45:40 öö
Yanıtla #426
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın NOSAM33'ün Sayın Ares için dediği doğru. Sonra en azından üç yıl daha geçmesi gerekecek. Oldu mu size bugünden başlayarak en azından beş yıl. Eh, bu kadar süre içinde Masonluğu iyice incelemiş olan bir kişi elbette kendisine mason dostlar bulur. O hiç sorun olmaz. Yeter ki o kişi Masonluğa girmek ve mason olabilmek bakımından elverişli olsun.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 18, 2012, 09:52:29 öö
Yanıtla #427
  • Ziyaretçi

karadenizli bir ailenin oglu olarak dunyaya geldım yenı dusuncelere ve felsefı ınanclara kapalı bır toplumdan kendıme yenı ufuklar yenı hedefler hayatı ve ınsanı sorgulayarak bır takım bıyerlere geldıgımı dusunuyorum masonluk burda az yada cok anladıgım kadarı ıle ınsanın gelısmesıne hayat bakıs acısını degıstıren bır yasam felsefesı mason olmak ıcın calısmak sozcugunden kendımde kavradıgımdır ( yanlıs veya eksık bılgım olabılır yardım edıp duzeltırsenız sevınırım ) oncelıkle locaya kabul edılmıs olmak mason olmakmıdır ?? mason olmaya calısmak ıllakı locaya aıt olanlara tabımıdır bu sanırım derın bır dusunce ozgurlugune dayalı tartısma konusudur egerkı masonluk felsefesı sevgı ve kardeslıge dayalı temelı olan felsefı dusunceyse yuregınde o sevgıyı yasatan herkez mason olma yolunda kendını gelıstırebılır dıye dusunuyorum locaya uye olmadan bu felsefeyıde ınsanlar yasayabılır sanırım burdakı bırcok ınsan bır butunun parcası olmak ıcın bır beklentıyı yasıyorlar bılmıyorum loca ınsanlara neler sunuyor orası hakkında bır bılgım yok fakat o felsefeyı kazanıp yasamaya baslayınca ruhen zaten en buyuk guzellıkler bızım olmayacak mı ben felsefeyı ogrenmek ve bu felsefeden kendı ruhumu zengınlestırmek kendımde eksık gordugum yonlerımı koreltmek ve kendımı gelıstırmek ıstıyorum sayın mason adlı yonetıcımıze bır ıletı yazdım oda formda paylasırsam yardımcı olabılecek arkadasların oldugunu soylemıstı ıletıyı paylasıyorum yardımlarınızı beklıyorum

öncelikle merhaba bilindigi gibi masonlarla ilgili çok sey söylenip az şeyler biliniyor genel tabir ile savunulan fikirler ve mason olmak için yapılan ugraşların evrensel dünyanın gelişimi ve insan sevgisiyle oldugunu gördükçe evet bende bu yolda yürümeliyim diyebiliyorum fakat henuz bütünleşmemiş bir bilgi eksikligim soz konusu forum bu konuda cok faydalı olmakla birlikte anlam karmasası içerisindedir ben bu terimleri ve kavramlarin ne oldugunu ögrenmek istiyorum bununla ilgili bir yardıma ihtiyacım oldugunu dusunuyorum evet şayet bir sevgiyle insanlıga ve kardeşlere hizmet ve yardımcı olmaksa bu olusumda olmak isterim ama tam olarak neye niçin ve ne için hizmet ettiğimi bilmek isterim antimason soylemlerın önyargısında kalmayarak ögrenmek istiyorum bana yardımcı olacagınızı umar calısmalarınızda basarılar dılerım

BİLMEMEK AYIP DEĞİL ÖĞRENMEMEK AYIPTIR ! KAYBETMEK SORUN DEĞİL ÖNEMLİ OLAN BİR ÇABA GÖSTERMEKTİR ! sözleri bu konuda bilgi eksikligimi küçümsememeniz için sanırım bir kalkan olacaktir

saygılarımla erkan marangoz

Kasım 18, 2012, 02:39:17 ös
Yanıtla #428
  • Uzman Uye

Sayın erkan marangoz ;

Öncelikle foruma hoşgeldin, dikkatimi çeken bir konu iletinin tamamında sanki bir kıskaçın içinde ve o neyse yırtıp nefes almak için fırsat kolluyorsun izlemine kapıldım . Rahat ol hayat o kadar kısaki bizler an'da yaşıyoruz.

Saygılar , Umarım iletime kızmazsın  :-[
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 18, 2012, 03:05:34 ös
Yanıtla #429
  • Ziyaretçi

Merhabalar Erkan Bey,
 Yazdıklarınızın bir kısmı, aslında benim de yazmayı düşündüğüm, ancak sonradan vazgeçtiğim şeyler. Nedense insanlar bir mason locasına üye olmayı kafaya takıyorlar.
 Masonluktan beklentisi kendini geliştirmek olan bir kişi, loca üyeliğinden ziyade kendini geliştirmeye bakar. Kendine kattıkları illa hayatını değiştirecektir, elbet bu gelişim sırasında yol gösteren birilerinin olması kolaylık sağlar ancak mason olma yolunda (loca üyeliğinden bahsetmiyorum) adımlar atmak esastır.
 Mesajınızda size katılmadığım nokta, kendinize bir yol gösteren aramanız. Forumda bir çok başlık mevcut, bunları okuyarak terimler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Emin olun bu şekilde, kendi araştırmalarınızla öğrendiğiniz bilgiler, birinin size anlatmasından çok daha değerli olacaktır sizin için. Özellikle Sayın ADAM isimli üyenin başlıkları, gayet doyurucu bilgiler içermekte. Yine kafanızın karıştığı durumlarda burada soru sormakta özgürsünüz, ancak birisinden size birebir olarak birşeyler anlatmasını beklemek kolaya kaçmak gibi geliyor bana.
 Bence doğru yoldasınız, saygılarımla.