Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834205 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 03, 2013, 12:10:37 öö
Yanıtla #450
  • Uzman Uye

Alıntı
Galiba artık birileriyle gerçekten tanışma vaktim geldi yaş oldu 27 artık daha fazlasına zuhur etmeye ihtiyacım var umarım duyar anlarsınız bu çağrımı... sevgilerle uzun bir aradan sonra fraternis :) skullG hocam gibi bende artık kapının aralanmasını bekliyorum çağrımı yaptım Saygılarımla.

Ne mutlu Sayın Fraternis  ; Mason olmak istiyor , ne güzel umarım kapı sonuna kadar açılır.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 03, 2013, 12:27:12 öö
Yanıtla #451
  • Uzman Uye

Ne güzel sayın Fraternis daha gencecik yaşta Mason olabilmeyi sanki garantilemiş gibi. Şahsen sevinirim. Yoksa bizim yaşlara geldikten sonra o kadar da önemli değil.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 14, 2013, 01:07:05 öö
Yanıtla #452
  • Ziyaretçi

mason olmak icin cooookkk paraya ihtiyacim var ne yazik ki...

Şubat 14, 2013, 03:57:51 öö
Yanıtla #453
  • Uzman Uye

Alıntı
mason olmak icin cooookkk paraya ihtiyacim var ne yazik ki...

Sayın oguzhan69 ;

EMİNMİSİN ?   >:( >:( >:(
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 14, 2013, 09:41:48 ös
Yanıtla #454
  • Uzman Uye

Alıntı
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,462.0.html

Yukardaki alinti ve bu alintinin sayfa kodu, sayin Mason( Administrator) arkadasin yazisindan yapildi. Bu baglamda bir sorum olacak, daha önce soruldumu bilmiyorum, acik söylüyorum, 46 sayfalik paylasimlarin hepsini okuyamadim, sorulduysada arkadaslar beni bagislasinlar ve tekrar cevaplasinlar. Kendilerine simdiden tesekkür ediyorum.

Yukardaki alintiyi ikiye bölecem ve arasindaki baglantiyi soracam ve bunun yaninda bir kac sorum daha olacak.

Ayni paragirafin birinci cümlesi.
Alıntı
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz

Ve ikinci cümlesi.

Alıntı
Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)

Evet ayni paragiraftaki bu iki cümlenin arasindaki baglanti nerede?

Bununla beraber, fakir ( ki bununla ülkemizdeki insanlarin belkide yarisi kast ediliyor)  insanlarin, fakirliklerinden, hadi gelin biz cok pinpinikli olmayalimda söyle diyelim, yasadiklari sartlarin cok agir olmasindan dolayi, ugrasamiyacaklari veya erismeye zamanlari olmayan ERDEMLIK nasil bir ERDEMLI"tir.

Ülkemizdeki milyonlarca isci, üretimin icinde olmakla "insanliga" fayda saglamiyorlarmi? Burdaki FAYDA nasil bir FAYDA"dir.

Saygilarimla

Şubat 14, 2013, 10:55:28 ös
Yanıtla #455
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bu siteye üye olduğum zamanlar henüz üniversiteye başladığım yıllardı aradan epey zaman geçmiş artık işim var kendime bir hayat kurmayı başardım... Aradan geçen yıllarda okuduklarım merak ettiklerim üzerine daha çok sayfalar açtım... gizemlerin üzerime düşmediğini onları aralamak için zaman ve o bilgileri paylaşabilecek uzmanlar gerektiğini çözdüm yıllar yılları kovaladı eskiden sadece merakla sorduğum sorulara şimdi tebessüm edip soruyu soranlara da sadece daha fazla bilgi ve ahlakınızı geliştirin o zaman cevap size kendiliğinden gelecek demeye başlamışım... Galiba artık birileriyle gerçekten tanışma vaktim geldi yaş oldu 27 artık daha fazlasına zuhur etmeye ihtiyacım var umarım duyar anlarsınız bu çağrımı... sevgilerle uzun bir aradan sonra fraternis :) skullG hocam gibi bende artık kapının aralanmasını bekliyorum çağrımı yaptım Saygılarımla.

Ne güzel, oyle olduğunu düşünüyorsanız Sn Fraternis.

Ama ben hiç buradan çağrı yapmadım. Zaten burada yapacaginiz bu tip bir cagri karsilik da bulmayacaktır.  Benim şansım yıllardır çevremde pek cok Kardeşimin olmasıydı belki de. Eminim ki sizin de yakınlarınızda birileri vardır ve görürler dediğiniz gibiyse :)

Sevgilerimle

Şubat 14, 2013, 11:16:23 ös
Yanıtla #456
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Skullg

Oldumu şimdi tüm hayalleri gitti genç arkadaşımızın bir anda küçük bir cümle ile püf noktaya atış.
Haklısın ama hayatta önce sen inanacak ve isteyeceksin ama kendinden isteyeceksin bir başkasından değil,istenen olacaksın ki kıymetin olsun,sen isteyeceksinki isteğin gerçek olsun.İstediğin ve arzu ettiğin her ne ise işte o zaman doğrudur.

Lakin çok haklısınız yine insanların buradan ben oldum tamamım ben artık deyip mesaj vermeleri çağrıda ulunmaları aslında olmadıklarını pişmediklerini yanmadıklarının ne kadar güzel örneği değilmi ama görebilseler.

İnsanın daha kendine kendisini sorduğu yaş bile değil,sanırım bu forum var oldukça bizde buralarda isek eğer daha bizde sizlerde çok karşılaşacağız oldum diyenlerle.

Bende sorsammı artık kendime yaş kemale erdi zaten oldummu karahan ne dersin?

Cevabın bana gelmesi uzun sürer bende o sabır yok karahan hala öğrenci belkide öğrenci olmak daha iyi hep öğrenmek daha hoş.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 15, 2013, 01:10:44 ös
Yanıtla #457
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Tij alıntılamış olduğu yazıdan fakir olarak nitelendiren kişilerin neden Mason olamayacakları ya da olmamaları konusunda bir soru yöneltmiş.

Bu soruyu akıllarda başka soru kalmayacak şekilde cevaplamak haddim değil. Fakat aşağıda yazacaklarım ile belki bir başka pencere açabilirim sizin için.

Maslow's Hierarchy Of Needs” yani “Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi” ibaresini sanırım duymuşsunuzdur. Ben kısaca bilgi vereyim. Maslow, canlıların ihtiyaçlarını gruplandırmaya çalışmış bir bilim adamıdır. 1943 senesinde yaptığı “İnsan Motivasyonu Üzerine Bir Teori” adlı çalışmasında, insanların bazı ihtiyaçları gidermeden bir diğer grupta yer alan şeylere asla ihtiyaç duymayacağını ileri sürmektedir.

Maslow’a göre ihtiyaçlar 5 ana grupta ayrılır. Öncelikli ihtiyaçlar FİZYOLOJİK yani fiziksel ihtiyaçlardır ki bu gruptaki ihtiyaçlar sırası ile nefes almak, beslenmek, su içmek, cinsel ihtiyaçlarını gidermek, uyumak, iç huzur (denge), dışkılamadır.

İkinci grup ihtiyaçlar GÜVENLİK ihtiyaçlarıdır ki bu grupta vücut güvenliği, çalışma güvenliği, ailenin güvenliği, sağlık, ait olan eşyaların güvenliğidir.

Üçüncü grup SEVGİ / AİDİYET ihtiyaçlarıdır. Arkadaşlık, aile, cinsel yaşam ve haz arayışı gibi ihtiyaçlar da bu gruptadır.

Daha bir çok grup var ama detaya girmeyeceğim. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisini merak edenler, piramidin tüm ihtiyaç seviyelerini görmek isteyenler, internet üzerinden ufak bir araştırma ile bu çalışmaya ulaşabilirler. Maslow’un iddiası şudur ki ilk gruptaki ihtiyaçlar giderilmeden, bir sonraki ihtiyaç insanın aklına bile gelmez. Örneğin nefes alamayan bir insan ne kadar aç olursa olsun beslenme ihtiyacını önemsemez. Aç olan, belli bir süre beslenmeyen insan cinsel ihtiyaçlarını aklına getirmez vb… Örnekler arttırılabilir.

Mason’luk nedir, ne değildir zaten bu forumda bir çok alanda ve konuda tartışılıyor… Bu konu içerisinde tekrar tanımlamalara girecek değilim. Ama şu bilinmelidir ki Mason olacak kimsenin “zengin” olması beklenmez. Zenginlik başlı başına göreceli bir sıfattır. Kime göre zengin… Neye göre zengin… Sayın Tij’in alıntıladığı yazılarda belirtilen “fakir” tabirinden benim çıkarımım, kendisinin, ailesinin çeşitli öncelikli ihtiyaçlarını gideremeyen ya da ancak giderebilen bir kimsedir. Yukarıda kısaca özetlemeye gayret ettiğim gibi, zaten bu şekilde bir hayat sürdüren kişinin Mason’luk gibi bir beklentisi olmamalıdır. Lütfen bu pencerede değerlendiriniz. Yoksa Mason olmak için çok büyük bir zenginliğe sahip olmanız gerekmemektedir.

Bir üstadımdan duyduğum olay ile bitirmek isterim. Tam detay veremeyeceğim için kusura bakmayın, oldukça sadeleştiriyorum. Üstadım felsefi bir çalışma yapmak amacındadır. Kendi üstatlarından birine bu çalışmaya kalkışmadan önce danışır. Danışılan üstat sorar: Senin evin var mı? Cevap: Yok, kirada oturuyorum. Üstat der ki, sevgili kardeşim bana sorarsan önce dünya için çalış. Evini al. Ailenin geleceğini güven altına al. Daha sonra hayal ettiğin felsefi çalışma için niyetlen. Felsefi çalışmalarda insanın kendisi, ailesi ve dünyalığı için endişe duyması durumunda verim alması son derece zordur. Sen de tam verim almak istiyorsan önce geleceğe güven ile bak…

Bu söylemden “dünyalığımı yapmadan felsefe ile ilgilenmeyin mi demek istiyorsun” gibi bir soru gelmeyeceğini umudu ile bitiriyorum…

Sevgi ve muhabbetle…
dostluk, keşfedilmesi gereken büyük bir erdemdir...

Şubat 15, 2013, 02:00:58 ös
Yanıtla #458
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Rimor bu başlık altında bence çok önemli bir yazı yazdı. O kadar da değil; bir başka başlık altında yapılasbilecek bir paylaşımın özetini aktarmlış oldu.

Bu başlık altında öylesine olmayacak, öylesine saçmasapan yazılar yazıldı ki, bu başlık ister istemez yozlaştı; yazık oldu.

Ben Sayın Rimor'un bu aktarımının yeni baştan bir başka başlık altında ve öyle kısa kesilmiş bir şekilde değil, ayrıntılandırılarak incelemeye konulmasını öneriyorum. Bu nedenle diyorum ki;

Bir başka başlık açalım ve konuyu orada paylaşımlarımızla değerlendirelim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 15, 2013, 08:07:30 ös
Yanıtla #459
  • Uzman Uye

Öncelikle sayin Rimor´a cevabi icin tesekküt ederim.
Ama kendisinin verdigi cevapta benim sordugum sorunun cevabi yok (yanlis anlamadiysam) yaptigim alintiyi yalnizca bir örnekle biraz renklendirmis.
Ama benim sorum iki cümleye ayirdigim paragirafin bu iki cümlesi arasindaki anlam bütünlügü?

Amacim üzüm yemek, bagciyi dövmek degil yani burda Masonlara illahi laf atmak degil, yalnizca bu iki cümle arasinda bir bütünlük göremedim, onu anlamaya calisiyorum.

Yani " kalbinde Mason olmak" nedir ve bunun ancak gecimini saglayabilen insanlarla veya onlarin mason olamamasiyla nasil bir baglantisi var.

Erdemlilik ve Fayda konularina sanirim hic girmemis.

Saygilarimla