Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUKTA “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ” ANLAYIŞI - 1  (Okunma sayısı 35150 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 04, 2010, 11:05:21 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki konuya girerken, önce üç temel kavram üzerinde uyuşmak gerekiyor.

a)   Düşünme Özgürlüğü:

(Özgürlük yerine hürriyet sözcüğünü benimseyenler için: Tefekkür hürriyeti.)

Bir insanın hiçbir etki ya da baskı altında olmaksızın, salt kendi istem ve buyrultusuyla, herhangi bir konuda serbestçe düşünebilmesi, değerlendirme ve karşılaştırmalar yapabilmesi, bunun sonucunda kendi öz yargı ve görüşlerini oluşturabilmesidir.

b)   Düşünce Özgürlüğü:

(Özgürlük yerine hürriyet sözcüğünü benimseyenler için: Fikir hürriyeti.)

Bir insanın, düşünme etkinliği ile ürettiklerini yani düşüncelerini serbestçe söyleyebilmesi, gerektiğinde yazarak ve çizerek başkalarına da bildirebilmesi, bir diğer deyişlere daha önceki bir başlık altında tanımlamış olduğum üzere söz özgürlüğünü kullanabilmesidir. Bu, bir bakıma “düşünme özgürlüğü” ile “söz özgürlüğü”nün birleşimidir.

c)   Özgür Düşünce:

(Özgürlük yerine hürriyet sözcüğünü benimseyenler için: Hür fikir.)

Bir insanın düşünme özgürlüğünü kullanarak yaptığı düşünsel üretimdir.

Bundan sonra, işte bu konu üzerindeki birikim ve görüşlerimi özetle aktaracağım.

Ancak o işe girişmeden önce sormak istiyorum. Bu kavramlar üzerinde uyuştuk mu? İtiraz eden ya da farklı bir tanım getirmek isteyen var mı?

Yoksa, uyuşmuş olduğumuzu öngörerek devam edeceğim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 29, 2010, 08:08:43 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok önemli bir kaynak bence sırasıyla okuyup takip etmek istiyorum konuyu .Hazırlayıp emek sarfettiğin için ayrıca teşekkür ederim.

saygılar sevgiler hayırlı forumlar
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...

Temmuz 26, 2012, 12:13:37 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Özgür olmayan bedenler içinde , özgür olarak sıkışmış bir akıl olarak zaten fazla seçeneğimiz yok. Özgürlüğü belirleyen sınırlar herzaman vardır zaten , bu yazılı veya örfi olmasa bile hatta ve hatta vicdani olmasa bile , bedeni ve ruhani bir sınırlama içinde '' herşeyi yapmak serbestesi '' mümkün değildir bu bağlamda değerlendirdigimizde özgürlügün ancak düşünenin düşünce gücü kadar özgür oldugu önermeside geçersiz kalır ki , '' Sınırlama '' belli başlı bir nokta olarak kalır. Problem sanırım düşünenin düşünce gücü kadar özgür olduğu bir alan yaratmak ile çözülür ancak ; iyiliğin ve kötülüğün tek bir bağlamda kabul edildiği bir akıl kalıbında mı yoksa , dünyevi düşüncelerin sardığı '' Sınırlı '' bir ortamda mı düşünce özgürlüğünden bahsediyoruz ?

Temmuz 26, 2012, 08:24:57 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM;

Öncelikle "Düşünme Özgürlüğü", "Düşünce Özgürlüğü" ve "Özgür düşünce" kavramlarının, ayırt edici özelliklerini, kısa ve öz bir şekilde forum alanında tanımladığınız için teşekkür ediyorum. Umarım diğer forum üyeleri de benim gibi bu tanımlamalar üzerinde uyuşmuş olur ve sizde konu hakkındaki birikim ve görüşlerinizi kısa bir süre içerisinde aktarırsınız.

Saygılarımla,
SEHERC.

Kasım 15, 2012, 06:19:22 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Herkesçe kabul edilebilen tanımlar ancak devamında masonluğun bu özgürlüklere bakış açısı henüz resmedilmemiş gibi.
Saygı ile
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.

Mart 04, 2013, 06:22:25 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Bizi , ışıkla aydınlattığınız için teşekkür ederim :)
Tanrım bana güç ver

Mart 26, 2016, 02:01:23 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hepsi de bir toplumun gelişebilmesi için gerekli olan şeyler. Yalnız "düşünce özgürlüğü" ile "özgür düşünce" tanımlanırken ayrımları pek belli olmamış sanki.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Mart 26, 2016, 04:37:19 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Düşünme Özgürlüğü bireyseldir; kişinin kendisini dış etkilerden soyutlayarak (başarabiliyorsa) yürüttüğü bir zihinsel etkinliktir.

Bu etkinliğin ürünü "özgür düşünce"dir.

Düşünce Özgürlüğü ise toplumsal bir olgudur. Üretilen düşünce özgür olsa da olmasa da, bunun başkalarına da yansıtılabilmesidir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 11, 2017, 08:49:49 ös
Yanıtla #8

Sayin Adam,Mason Hariciler de düşünce özgürlüğünun  var olduğuna ülkemde düşünmüyorum.Saygilarla
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 11, 2017, 08:57:36 ös
Yanıtla #9

Adam ,bu arada Sayın dediğim için  Özür dilerim.Sizin paylaşımla riniz ve düşünceleriniz bana mutluluk ve bilgi veriyor.Cok güzel uç başlıkta ifade edmissiniz.İnsana verdiğiniz değer duruşunizdaki asaleti anlatıyor.Sevgiyle.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!