Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sorular ve Yanıtlarla Masonluk  (Okunma sayısı 6937 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 13, 2012, 07:58:37 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli üyeler,

Bir süre önce elime bir kitap geçti. Kitabın kapak resmini sizinlede paylaşıyorum. Göreceğiniz üzere kapakta yazarı ile ilgili hiçbir bilgi yok. Fakat enteresan bir bilgi var, kitabın direk yayıncısının ismi yazılmış: Büyük Mason Mahfili Derneği... Bu forumu sürekli takip eden ve verimli bir şekilde kullanan üyeler hemen anlamıştır. Büyük Mason Mahfili Derneği "Özgür Masonlar Büyük Locası"nın bir dernek olarak resmi adıdır. Buradan anlıyoruz ki bu kitabın yayıncısı ÖMBL. Buraya kadar sorun yok. Ben şöyle bir göz gezdirdim. İçerik olarak da doyurucu ve yararlı bilgiler barındırdığını söyleyebilirim... Buraya kadar da sorun yok.

Sonra kendimce bu yapıtı forumumuza taşımak istedim. Faydalı olacağını düşünüyorum. Hem bu yapıtta yer alan soruları ve onlara verilen cevapları, hem de kendimce bu soru ve yanıtlarına olan yorumlarımı sizlerle paylaşmak istedim... Buraya kadar da sorun yok. Eminim sizce de yoktur.

Şimdi sorabilirsiniz: " Peki enelsır sorun nerede" diye.

Bİr sorun var efendim. Kitabın iç sayfalarına geçince bu yapıtın altında da Murat Özgen Ayfer imzasının bulunduğunu görüyoruz. Şimdi de " E bunun neresi sorun enelsır?" diye sorabilirsiniz.

Efendim anlatayım. Kendimce masonluğu araştırmaya ve elimden geldiğince farklı görüşlerin çalışmalarına/yapıtlarına ulaşmaya çalıştığımdan beri şu Murat Özgen Ayfer ismi hiç peşimi bırakmadı. Üstünde Masonluk yazan her taşın altından bu isim çıktı karşıma. Kimbilir? Belki tesadüftür. Bir kitap al Murat Özgen Ayfer, antimasonik bir kitap oku içinde Murat Özgen Ayfer'den bir alıntı, internete gir Murat Özgen Ayfer... Eh yani... Sonra gel bir bir kitap bul, kapağında resmii bir Masonluk derneğinin ismi olsun heyecanla al, kapağı çevir... Karşında Murat Özgen Ayfer...

Şakası bir yana bukadar çok yapıta ne ara vakit bulmuş onu da merak etmiyor değilim.

Çok beğendiğim bu yapıtı sizlerle zaman içerisinde paylaşmak niyetindeyim. Katılımınızı beklerim.
[img][
/img]
« Son Düzenleme: Kasım 13, 2012, 08:00:55 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Şubat 24, 2015, 01:10:40 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Murat Özgen Ayfer, şimdilerde bir internet sitesinde, araştırmacı yazarlık yapıyor. Bir çok videosunu seyrettim. Masonluk hakkında yanlış söylediği bir çok şey gördüm. Kendisi ÖMBL kaide ve metinlerini, doğru biçimde aktarıyor olabilir ancak, HKEMBL masonluğuna ters düşen bir çok yorumunu da gördüm. Bilemiyorum. Kitabı ne derece doğrudur, incelemek gerekir. Sayın enelsır yanlış hatırlamıyorsam kitabı incelemişti ve paylaşmıştı forumda. Teşekkürler.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 24, 2015, 05:32:49 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet bu kitabın aktarımını foruma ben yapmıştım. Kitabın tamamını bir kaç kez okumuş olsam da foruma hepsini aktarmadım.

Öte yandan Sayın Risus'un sözünü ettiği videoları da seyrettim. Fakat kendince Masonluğu iyi araştırıp iyi anladığını düşünen bir harici olarak Sayın Murat Özgen Ayfer'in, gerek o sözü edilen videolarında gerekse bu iletiye konu olan kitabında yanlış olan bir şey (hem de Masonluk hakkında) göremedim. Belki Sayın Risus bize bu yanlışları belirtebilir, bizim de görmemizi sağlayabilir.

Bunu yaparken Sayın Risus'a bir önerim olacak: O yanlışların neye/kime/hangi Masonluk görüşüne göre yanlış olduğunu da ayrıca anlatsın. Doğrunun neden ve neye göre doğru olduğunu da anlayalım. Kendisi bunları yaptıktan sonra ben de Sayın Risus'a şu son iletisinde yaptığı yanlışları anlatırım belki. Bekleriz... Sonrasına sonra bakarız.

Bu başlığı tekrar canlandırdığı için Sayın Risus'a özellikle teşekkür ederim.
enelsır

Şubat 24, 2015, 05:43:37 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Evet bu kitabın aktarımını foruma ben yapmıştım. Kitabın tamamını bir kaç kez okumuş olsam da foruma hepsini aktarmadım.

Öte yandan Sayın Risus'un sözünü ettiği videoları da seyrettim. Fakat kendince Masonluğu iyi araştırıp iyi anladığını düşünen bir harici olarak Sayın Murat Özgen Ayfer'in, gerek o sözü edilen videolarında gerekse bu iletiye konu olan kitabında yanlış olan bir şey (hem de Masonluk hakkında) göremedim. Belki Sayın Risus bize bu yanlışları belirtebilir, bizim de görmemizi sağlayabilir.

Bunu yaparken Sayın Risus'a bir önerim olacak: O yanlışların neye/kime/hangi Masonluk görüşüne göre yanlış olduğunu da ayrıca anlatsın. Doğrunun neden ve neye göre doğru olduğunu da anlayalım. Kendisi bunları yaptıktan sonra ben de Sayın Risus'a şu son iletisinde yaptığı yanlışları anlatırım belki. Bekleriz... Sonrasına sonra bakarız.

Bu başlığı tekrar canlandırdığı için Sayın Risus'a özellikle teşekkür ederim.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Evvela belirtmek isterim ki ben, masonlugu hiç bir zaman kendi yorumuma göre algilamam. Sayın Murat beyin yanlışları, bu forumda yorum yapmış, konu açmış masonlarin söylediklerine zıt yorumları olmasıdır. Elbette bu, HKEMBL kaideleri icin yanlış ancak OMBL için doğru olabilir. Buna hiç itirazım yok. Zaten dikkat ederseniz ben, söyledikleri yanlış demedim. HKEMBL için yanlış dedim. Onun dışında OMBL kaidelerini bilemem. Fakat yinede en kisa surede yanlış olduğunu düşündüğüm yorumlarını paylaşacağım.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 24, 2015, 06:17:39 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

enelsır

Şubat 24, 2015, 06:20:48 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Gnothi Seauton

Şubat 24, 2015, 06:38:07 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şimdi... Bu böyle olmaz. Olur da... Karmakarışık olur. Bence Sayın Risus gördüğü yanlışları açıkça belirten başlıklar açmalı. Bu daha anlaşılabilir olabilir.

Bunu yaparken de bu başlıkla bağlantısını belirtmeli.

Ayrıca biz herhangi bir konuda "ortak bir yoruma" varmak zorunda değiliz. Burada ayrı düşenlerin "fikirler" olduğunu "kişiler" olmadığını unutmayarak, hepimiz kendi yorumumuzu getirebiliriz.

Fakat "belki ikisi de aynı şeyi söylüyordur", " belki anlatım şekilleri farklıdır" gibisinden yaklaşımlara da gerek duymadan, bu yorumlardan hangisini ve neden doğru bulduğumuzu da belirtmeliyiz... Ki birbirimizi daha iyi anlayalım... Anlayalım.
enelsır

Şubat 24, 2015, 09:00:51 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Risus'un çalışmasını ilgiyle bekliyor olacağım.Bir katkıda benden gelebilir.

Ama yeri burası olmamalı..
Görmek, varlığın yükselişidir.

Şubat 28, 2015, 06:21:29 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben, kişisel olarak, tıpkı Sayın Risus'un foruma kazandırdığı HKEMBL'ın bir önceki En Muhterem Büyük Üstadı Sayın Remzi Şanver'in katıldığı TEKETEK programı yayın videoları  gibi  Sayın Murat Özgen Ayfer'in UZMAN TV web sayfasındaki videolarını da izledim. Masonluğu merak eden ve öğrenmeye gayret eden bir birey olarak her ikisinden de çokça faydalandığımı düşünüyorum

Foruma çok sayıda değerli katkılar sunan Sayın Risus'un  bahsettiği uyumsuzlukları (HKEMBL için yanlış gördüğü noktaları)  ortaya koymasını ve  bizleri aydınlatmasını sabırsızlıkla beklediğimi söylemek isterim. Sunduğu diğer değerli katkılar gibi bu tip açıklayıcı bir iletiyi bizlerden esirgemeyeceğini umuyorum.

« Son Düzenleme: Şubat 28, 2015, 06:57:32 ös Gönderen: propulsion »
Nosce te Ipsum

Şubat 28, 2015, 08:10:34 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Her iki konuşmada da Büyük Üstatlar sorulan sorulara hızlıca yanıt vermişler. Dolayısıyla yanıtların kapsamında eksiklik ve/veya yanlışlıklar olabilir. Uyumsuzluklar yanlışlıklar demek değildir. Obediyanslar arasında elbette görüş farklılıkları vardır.

Bu bağlamda bahsi geçen Büyük Üstatların kitaplarında daha doyurucu yanıtlar bulunabilir.

Murat Özgen Ayfer'in "Sorular ve yanıtlarla masonluk" kitabında kısa ama net ve doyurucu yanıtlar var.
Ancak piyasada bulmak çok kolay değil.

ÖMBL üyesi bir mason tanıdığınız varsa kendisinden bir tane rica edebilirsiniz.
« Son Düzenleme: Şubat 28, 2015, 08:24:19 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti