Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Amerikalı Masonlar kendilerini anlattı  (Okunma sayısı 15683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 06, 2007, 12:04:58 ös
  • Seyirci
  • Aktif Uye

İki yüz yıldan fazla bir süredir, Hürmasonlar ve onların şaşaalı ritüelleri Amerikan yaşamında ketum ve gizemli bir rol oynamıştır. Masonların sembollerinden biri $1' lık banknotun arka yüzündeki her şeyi gören göz ile büyük bir benzerlik içindedir. Banknotun ön yüzünde bilin bakalım kim var?

George Washington ilk Mason değildi, hatta ilk ünlü de değildi. Mozart, operalarının içine Masonluğun sözde gizli dokunuşlarını işlemişti.

Ondört Amerikan Başkanı ve Piskopos Norman Vincent’den, komedyen Red Skelton'a kadar pek çok kişi Masondu. Masonlar Hürriyet Abidesi’nin (Özgürlük Anıtı) temel atma töreninde de hazırdılar.

Fakat Masonların sayısı gitgide azalıyor (sırları her neyse, görünen o ki, ölümden kaçınmanın bir sırrına sahip değiller) ve kaynakları da kuruyor.

Bu yüzden New York Eyaleti Masonları, bir zamanlar sapkınlık olarak nitelendirilen bir şeyi yapmada diğer eyalet Mason derneklerini izlemeye başladılar; aktif olarak yeni üyelere ulaşmaya çalışıyorlar. Ve bu süreç içinde, ketumiyeti ile ünlü bir Kardeşlik örgütü, topluma hizmet konusunda şimdi ikramiye verir gibi, kendi sır perdesini biraz aralıyor.

Masonlar üyelerinin toplantılara girerken söylemeleri gereken gizli sözcüklerini açıklamıyorlar (her ne kadar bu günlerde sadece bir kimlik kartı göstermek aynı işi görebilirse de), fakat Masonlar, New York Büyük Locası ana binalarına-halka açık turlar düzenliyorlar.

Böylece insanlar, yaldızlı tavanları, mermer duvarları, yanlarda rütbe ve dereceye göre oturulacak sıraları, her iki uçta yüksek rütbeli Masonlar için taht gibi koltukları, yandaki bir konferans salonunda normal insan boyundan daha büyük bir George Washington heykelini görebiliyorlar.

Büyük loca geçen ay kuruluşunun 225. yıldönümünü kutlarken, halka duyurması için bir de halkla ilişkiler şirketi kiralamış. Bu şirket aracılığıyla, sinema salonlarında reklamlar göstererek, ilk üç masonik dereceyi bir oturumda veren bir günlük eğitim sınışarı açtıklarını duyurmuşlar. O zamana kadar aday masonlar, çıraklıktan kalfalığa, sonra da üstat masonluğa yükselmek için bilmeleri gerekenleri öğrenme yolunda aylar harcamak zorunda idiler. "

West 23rd Street and the Avenue of the Americas" adresindeki, New York Büyük Locası kütüphanesinin direktörü Thomas M. Savini : "Biz hâlâ insanları kitleler halinde üye kaydetmeyi düşünmüyoruz, ancak sanırım, hiçbir şey söylememenin işleri kolaylaştırmadığını kavrama noktasına ulaştık" dedi.

Aynı zamanda, diğer insanların onlar hakkında "The Da Vinci Code" ve Brad Meltzer'in yazdığı "The Book of Fate" gibi diğer çok satan kitaplarda neler söylediğini göz ardı edememe noktasına da ulaştılar.

Mr. Savini, "The Da Vinci Code" bize 'İşte, biz buyuz' deme fırsatını verdi" dedi.

Büyük Loca merkezinde 60 kadar Locanın hala düzenli toplantılar yaptığı bir düzine süslü oda var. Bu odaların pencereleri yok. Bunlardan birinin içerisine doğru bizi götürürken, New York Eyaletindeki tüm masonların lideri veya Büyük Üstadı Neil I.Bidnick, ortada bir yemin kürsüsü ve mumlarıyla, köşede her biri bir karış boyunda, biri işlenmemiş diğeri düzgün iki taşın olduğu döşeme tarzının, dünyadaki diğer her hangi bir locadan farklı olmadığını söyledi. "

Biz iyi bir adamı alır, pürüzlerini giderir, cilalarız" dedi Bü. Üs. Bidnick.

Büyük Loca Merkezindeki koridorlarda, duvarlar eski ve şimdiki Masonların çerçeveli fotograflarıyla dolu, ama çoklukla eskilerin : Hubert H. Humphrey, önceki Başkan Yardımcısı; William J. Bratton, önceki polis komiseri, şimdiki Los Angeles Polis Müdürü v.b.

Sayı azalıyor

Fakat üyelik matrikülünde, bir zamanlar olduğundan çok daha az isim var: New York da 1929 da 346.413 iken bu gün 54.000 üye var. Üyelik II. Dünya Savaşı’ndan sonra, 1957 de 307.323’e kadar bir kez daha yükselip sonraki uzun düşüşüne başlamış.

Bü. Üs. Bidnick, New York Masonlarının kamu hizmetleriyle yoğun bir şekilde ilgilendiklerini, tıbbi araştırmaları finanse ettiklerini, şehirdeki devlet okullarının her sınıfı için birer tane olmak üzere 29,000 Amerikan bayrağı sağladıklarını açıkladı. Fakat yine de masonların toplandıkları gizli odalar var.

Niçin onları böyle odalara getiriyoruz? Temelde bizim ritüellerimizin hepsi eğitimsel olarak düzenlenmiştir. Size TV lerde gösterdikleri her şey, tüm varsayımlar yanlış diyor, Bidnick

Bize sıklıkla 'G' harfini niçin sembol olarak kullandığımızı soruyorlar. 'The da Vinci Code' tan önce buraya CNN den birisi gelmişti ve bize sadece İngilizce ve Almanca dillerinde Tanrı adının 'G' ile başladığını (GOD) söyledi. Ama masonluk bir eğitim kurumudur, bu yüzden 'G' geometri sözcüğünü tanımlar.

Ve duvarda bir vitray panel var, üzerinde gönye ve pergel içinde 'G' harfi var. Geometri yedi liberal sanattan biridir. Bir Mason diğer altısını hatırlamadığı zaman sadece başını kaldırıp yukarıya bakar, çünkü onlar tavanda yazılıdır: aritmetik, belagat, mantık, gramer, müzik ve astronomi. Dört temel erdem:metanet, basiret, itidal ve adalet de orada yazılıdır.

Bü. Üs. Bidnick, Masonların Tanrıdan, 'Evrenin Ulu Mimarı' olarak söz ettiklerini ekledi. Onu ve Mr. Savini' yi dinlediğimizde bunun hiçbir dini bağlantısı yok. Mr. Savini Masonluğun dogmalara karşı olduğunu söylüyor: " Masonluk, kişiye bir sembolü nasıl yorumlayacağını söylemez, dışarıdaki insanların (haricilerin) onu yorumlamaları için serbest bırakır.

Bir Loca toplantısı için üyeler mabetteyken neler olduğunu detaylarıyla anlatmıyorlar.

Mr Savini, örneğin gizli dövmeler olduğu yanlış anlamalarını ortadan kaldırdı.Masonluğun dövmelerle bir ilgisi yoktur, Mason olunca dövme yapılmıyor dedi. (Masonik olmamakla birlikte, kendisinin de dövmesi var.) Mr. Savini doların üzerindeki gözün, masonik bir sembol olmadığına işaret etti.Biz gözü kullanıyoruz, ama göz doktorları da kullanıyor. Ortada bir bağlantı yokken, eğer var olduğunu söylersek gülünç duruma düşeriz.

Röportaj: James BARON /The New York Times Çeviren: Tayfun ERKIZAN
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Mayıs 12, 2008, 09:58:31 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sadece New York degil daha bir cok Mason Mabedi halkin ziyaretine acik. Tabii ki bu iceride Mason toplantisi olmadigi surece mumkun oluyor. Eger iceride Masonlarain toplantisi varsa zaten girisdeki guvenlik masasinin yaninda "Masons Only" levhasini gorursunuz. Ayrica guvenlik (hepsi de Masondur) size durumu aciklar. Istisnai bir durum ise  ornegin Scottish Rite toplantilarinin haftasonu toplantilaridir.Mavi Loca haftasonu toplantisi yapmasa da ornegin bizim locamizin (Mavi) bulundugu bina da (Grand Lodge of Pennsylvania) haftasonunda eger Scottish Rite toplantisi veya toreni varsa bile belirli bir kat toplantiya ayrilir ve diger bolumler Mason bir Kardesin rehberligi altinda harici ziyaretine acilir. Eger hem Mavi Loca hem SR Masonu iseniz zaten toren ve toplanti zamanlarini oneden bilirsiniz ve eger arkadaslarinizi ziyarete goturecekseniz programinizi ona gore yaparsaniz.
Bu arada Washington'un Mason onlugu bizim binamizda sergilnmektedir. Ayrica ilk Amerikan bayragini diken bayan benim bagli bulungum locaya ( St. John's Lodge) bagli bir Mason Biraderin esidir. Bu bayrak gecen sene bizim binamizda halka gosteriliyorsu. Ama sanirim gezivi sergilerde yer aldigi su anda sergi neredeyse orada sergileniyor.
Mason sayisinin azalmasina gelince... Bu konuyu negatif olarak yorumlayan da var bir gelisme olarak da. Ben ikinci gruba dahilim. Kalite arttigi surece sayinin bir onemi yok. Maddi acidan olay biraz zorlassa da o da kendini adamis Masonlarin cabasiyla asiliyor zaten. Yani korkmaya (ya da sevinmeye) gerek yok. Masonluk Amerika'da her zamankinden daha guclu.

Mart 01, 2013, 11:28:19 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İlk üç dereceyi tek günde geçmek mi?
Ben nu haberin doğru olduğuna inanmıyorum.

Mart 02, 2013, 11:33:03 ös
Yanıtla #3

Sadece New York degil daha bir cok Mason Mabedi halkin ziyaretine acik. Tabii ki bu iceride Mason toplantisi olmadigi surece mumkun oluyor. Eger iceride Masonlarain toplantisi varsa zaten girisdeki guvenlik masasinin yaninda "Masons Only" levhasini gorursunuz. Ayrica guvenlik (hepsi de Masondur) size durumu aciklar. Istisnai bir durum ise  ornegin Scottish Rite toplantilarinin haftasonu toplantilaridir.Mavi Loca haftasonu toplantisi yapmasa da ornegin bizim locamizin (Mavi) bulundugu bina da (Grand Lodge of Pennsylvania) haftasonunda eger Scottish Rite toplantisi veya toreni varsa bile belirli bir kat toplantiya ayrilir ve diger bolumler Mason bir Kardesin rehberligi altinda harici ziyaretine acilir.

Ülkemizde de bu noktaya gelinmesi için bakalım kaç yıl geçmesi gerekecek...
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Nisan 07, 2013, 04:01:20 ös
Yanıtla #4

Inside The Freemason's Brotherhood - Ep. ONE (Part 2 of 3)

güzel belgesel izlenebilir
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Nisan 09, 2013, 08:27:31 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Haberin ben de doğruluk niteliği taşıdığını düşünüyorum ölümsüzlük bulunduğu taktirde az sayıda ama olümsüz mason olmak bence düşüncesi bile güzel ve ben böyle birşeyin mümkün olabileceğini düşünüyorum işin açıkçası benim gibi deliler var mı bu hayatta tartışılır.

Nisan 19, 2013, 03:30:06 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

2 günde 13. seviyeye ulaşanlar var.Ama bunu öğrenmek için büyük bir acıya maruz kalman gerekiyor.ölümle yaşam arasındaki çizgiyi yaşaman gerekiyor.Yani yaşamalı mıyım ölmeli miyim?

Nisan 19, 2013, 03:33:18 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. We_Trust_the_God, ben neler kastettiginizi anlayamiyorum, aslinda anliyorum ama umarim yanlis anliyorumdur. Olumsuzluk, aci cekmek, 13. derece? Bunlar nereden geliyor akliniza?

Saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Nisan 19, 2013, 04:47:18 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

2 günde 13. seviyeye ulaşanlar var.Ama bunu öğrenmek için büyük bir acıya maruz kalman gerekiyor.ölümle yaşam arasındaki çizgiyi yaşaman gerekiyor.Yani yaşamalı mıyım ölmeli miyim?

Burada astral seyahati veya ruhun ölmezliği kavramını test etmek için Masonların locada bir tür flatliner tecrübesi yaşadıklarını mı iddia ediyorsunuz yoksa bana mı öyle geliyor?  8) Oldu olacak, mesleği tıp doktoru olan masonlar da ellerinde elektro-şok cihazıyla mı bekliyorlar, diğer tarafa geçen Masonu geri döndürmek için?  :'( Ya döndüremezlerse?
Live long and prosper.

Temmuz 28, 2015, 03:54:51 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın  We_Trust_the_God  19 nisan 2013 tarihli yazısı hala esrarengizliğini koruyor...
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...