Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonun Yükümlülükleri  (Okunma sayısı 6015 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 15, 2016, 08:34:37 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Son "alıntı" deyişler doğru fakat soruya yanıt getirmiyor.
Mason töresine aykırı tutum ve davranışları bir yana bırakalım. Konu: Loca topplantılarına katılmamak.
Oysa bir masonun yükümlülüklerinden biri de loca toplatılarına düzenli olarak katılmak.
Yükümlülüklerini yerine getirmeyen çıkarılıyor, denildiğine göre. Masonluktan çıkarılamasa da dernekten çıkarılıyor. Bundan böyle loca toplantılarına da katılamıyor elbette.
Peki ama konumuz olan mason loca toplantılarına zaten katılmıyor. Ancak ödenti yükümlülüğünü yerine getrmeyi sürdürüyor.
Şimdi ne olacak, ne yapılacak?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 15, 2016, 11:31:03 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Öncelikle bu masonun kendisiyle konusulur.

Loca toplantilarina neden kailmadigi veya katilamadigi sorulur.

"Katilamadigi" diyorum cünkü bunun bir cok sebebi olabilir, örnegin " hastalik " gibi.

Eger böyle bir ( hastalik veya is geregi sehir disina uzun gidisler ) sebep var ise kendisi izinli dahi sayilabilir.
« Son Düzenleme: Mayıs 15, 2016, 11:43:19 ös Gönderen: Tij »

Mayıs 16, 2016, 08:14:34 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Diyelim ki öyle değil.
Diyelim ki çok işi olduğunu, vakit ayıramadığını söylüyor.
Diyelim ki geleceğini söylüyor ama yine gelmiyor.
Diyelim ki, daha doğru davranıyor; sıkıldığını ve gelmek istemediğini söylüyor. Fakat istifa etmiyor.
Ne olacak  şimdi?

Mayıs 16, 2016, 08:29:36 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

ADAM abi zorladikca zorluyor.

Bundan sonra " yürürlükteki tüzük , yönetmelik ve kurallar " cercevesinde degerlendirme yapilir.

Akabinde ya "kisitli üyelik" veya  "düzensiz ( gayri muntazam )" ilan edilir.

Mayıs 17, 2016, 07:59:19 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Evet ama ilgili tüzük ve yönetmelikler öyle yapılmasını gerektiriyorsa. Konu Türkiye olunca, o işlemler Dernekler Kanunu'na uygunsa.
Peki tüzük ve yönetmeliklerde bu konuda belirgin bir anlatım yoksa?

Mayıs 18, 2016, 02:39:27 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Ben ADAM abinin " konu Türkiye olunca " demesinden sonra yazacagim her sey " tahmin ederek yorum" dur. ADAM abinin silmesini de göze alarak yaziyorum.

Bence bundan sonra ya bu mason "istifaya "  zorlanir, ki yükümlülüklerinin bir kismini yerine getirmemistir, ya da  " gayri muntazam" ilan edilir.

Bir ücüncü yol vardirki, o da , ki bu  "mason"un kim ve ne is yaptigi ile de alakali bir seydir, birazda faydaci bir mantikla, her sey oluruna birakilir.

Mayıs 24, 2016, 09:44:47 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

ADAM abi su konuyu kapatalimmi?

Mayıs 24, 2016, 11:03:44 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hazine borcu olmayan her kardeş, geçerli sebeplerle bir süre Loca çalışmalarından uzakta kalmak durumundaysa, uygun bir şekilde "izin isteğinde" bulunabilir. İstek uygun bulunursa bir yılı geçmeyecek şekilde kabul edilir. Gerekirse bu süre uzatılır.

İstifa edilmiş sayılma durumlarından bazılarına bakarsak;

-İzin talebi ve bunun uygunluğunun bulunmaması durumu için bir açıklama hatırlamıyorum (burada flu veya bilmediğim bir durum olabilir)..

-Büyük Loca Hazinesine karşı yükümlülüğünü yerine getiren bir kardeş için, disiplin suçu onun süresiz uzaklaştırılmasına neden olabilir.

-Bunun haricinde, dahil olduğu Locasının çalışmaları durdurulmuşsa, kardeş yükümlülüklerini yerine getirse dahi, bir yılı aşan süreçte başka bir Loca'ya üyelik müracaatında bulunmazsa istifa etmiş sayılıyor.

Bir kardeş ödenti vb. yükümlülüklerini yerine getirirse ancak toplantılara katılmazsa ne olur?
Net bir açıklama getiremiyorum, burada yazılı olmayan kurallar devreye giriyor olabilir, aşağıda konuyu biraz anlatmaya çalışayım:

Bu soru için ilk üç derece'de özellikle kimi localarda devam çok sıkı tutulur, Kardeş Sofralarına katılım da çok önemlidir. Kimi Localarda
Kardeş Sofralarından sonra da Mabed dışında bir yerde oturulup sohbet edilebilir. Benzeri toplantı harici günleri olabilecek Loca & Kardeş Loca vb. organizasyonlarıdır. Bu vb. kısımlar için yazılı bir kural olmayabilir.

Ödenti yükümlülüklerini yerine getiren ancak, Sayın ADAM'ın bahsettiği gibi, çeşitli bahanelerle toplantılarla katılmayan, izin de alma talebinde bulunmamış ve geçerli/gerçek nedenleri olmayabilen bir kardeşin durumu tespit edildiğinde;
Bir iki kardeşi onu ziyaret edip ilgili gün için toplantıya onlarla gelirse memnun olacaklarını gönülden bildirebilirler. Onun bir sıkıntısı varsa Kardeş olduklarını, her türlü durumda onun yanında oldukları gerçeğini kendisine hatırlatabilirler, bir derdi varsa dinleyebilir ve çözüm bulmaya çalışabilirler. Bu kişi için, her nedenle katılım gösterememe/isteksizlik vb. durumu olursa olsun, Locasına ve Kardeşlerine karşı daha istekli ve gerçekçi bir yaklaşımda bulunma isteği oluşabilir. Hatta 40 yıl sonra, bu durumu güzel ve değerli bir anı olarak, böyle bir olayın kendisini nasıl Kardeşliğe bağladığı bir gün olarak Kardeş'leriyle paylaşabilir.

Görüldüğü gibi, flu kısımlar var, bazı ilk akla gelenler özellikle netleştirilmemiş olabilir. Belirttiğim romantik örnek haricinde bu duruma kayıtsız kalan bir kısım da mevcut. Hazineye yükümlülüklerini yerine getirmekte olup düenli Loca çalışmalarını çok aksatıyor olabilirler. Karar kendilerinindir, derneğe girerken de böyle olmuştur, sonrasında da böyledir. Kararlar Loca'lar Genel Tüzüğüne göre düzenlenir. Bazı ek cümleler için başka eklemeler yapılabilirdi ancak gereksiz olabileceği için burada noktalıyorum. Katkı sağlamak isteyenlerin eklemeleri veya düzeltmeleri ile konunun ilerleyişi hepimizi daha çok aydınlatacaktır.

Mayıs 25, 2016, 08:40:47 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Katharsis'in açıklamaları çok güzel.
Umarım bu başlığı izlyenler için aydınlatıcı olmuştur.
Fakat eksik var: Sonuç!
Ne gibi girişimlerde bulunulursa bulunulsun, ödenti yükümllüğünü yerine getirmeyi sürdürvyor ama devam yükümlülüğü umurunda değil. Gelmiyor; gelmeyecek.
Ne yapılır; ne yapılabilir?

Mayıs 25, 2016, 08:51:10 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Sayin Katharsis´ten yararlanarak soruyorum;

sözkonusu "masonun" hangi dereceden ( cirak, kalfa, usta ) oldugu bir önem arzediyormu?