Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sinope'li Diogenes (M.Ö. 413 - 327)  (Okunma sayısı 6803 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2013, 03:50:25 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Evet, gördüm... Orada biraz paylaşım yapmışız zamanında; unutmuşum.

Sanmam ki benim gibi sıradan insanlar bu konunun aslında felsefe bakımından hayli ilginç sayılabilecek daha da ayrıntısıyla pek de ilgilensin.  Şu Sayın Gnothi'nin vermiş olduğu linktekileri okusalar yeter.

Ankik Yunan felsefesinden söz edince biz sanarız ki onun hepsi ve önceliği Aristo'dur. Oysa Aristo, bir bakıma Batı dünyasında Orta Çağ karanlğının açılmasına neden olan kişidir. İsteyerek yapmamıştır elette ama kullanılmıştır.  Aynı şeyi Doğıu'da, Batıdaki Rönesans'e neden olan ışığın karartılışında da görürüz. Bunlearı deyişimin nedeni de, Aristo aslında hiç de mutlaka bilinmesi gereken bir düşünür değildir. Ancak o biçime getirilip, ondan çok daha önemli ve değerli olan diğer kimi düşünürlerin gölgede kalmasına neden olunmuştur. Thales, Herakleitos, Demokritos ve daha pek çoklarını sayabilirnim ama buradaki konumuz Diyıogenes bambaşka bir nedenden ötürü.

Paylaşımda bulunanlara teşekkürler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 04, 2013, 04:00:13 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam
Sokratta uzlaşalım işi uzatmayalım,ama bu sokratlık masonlar.org forumu sınırları içerisindedir burayı baz alarak söyledim ben.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 02, 2013, 08:31:00 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Paylaşılan resim ve masonluk ile ilgili olarak daha fazla şey söylenmesi mümkün mü acaba ?