Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUKTA BİJU  (Okunma sayısı 18978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 25, 2010, 08:36:03 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sözlük anlamı bakımından Fransızcadan dönüştürülerek dilimize alınmış olan biju sözcüğü “takı” ile eş anlamlıdır ama genelde pek seyrek kullanılır. Buna karşın takı satan bir dükkâna “bijuteri” denir ve bunun ne anlama geldiğini hemen herkes bilir.

Masonlukta biju, birtakım masonik simgeler kullanılarak ya da oluşturularak düzenlenmiş bir tür madalyondur. Masonlarca takılması zorunlu olmayan fakat önemli bir kuşanım öğesidir. Görevlilerin görevlerine özgü bijuları da vardır ama biju genellikle göreve değil, doğrudan kişiye özgüdür.

Bijunun en yaygın takılma ya da taşınma biçimi, bir şerit kurdelanın ya da bir zincirin ucunda olmak üzere boyuna asılmasıdır. Genellikle yakalık olarak anılan daha kısa bir şeridin ucuna da asılabilir. Bir iğne ya da kancayla âdeta bir madalya gibi göğüs üzerine iliştirilen ya da tutacağı ceket cebine geçirilen türleri de vardır.

Loca toplantısına katılan masonların, varsa bijularını takması beklenir. Dolayısıyla, toplantıya katılırlarken eldivenleri gibi bijularını da yanlarına almaları gerekir. Bunu bir süs ya da bir takı olarak değil, Masonluktaki kuşanımı bütünleyen bir öğe olarak düşünmek gerekir. Ancak bu konuda bir zorlama (mecburiyet) yoktur.

Çoğunlukla her locanın bir bijusu olur. O locanın her üyesi de locasının bijusundan edinir ve kullanır. Birçok büyük locada biju, ona Masonluğa girdiği gün locasınca verilir. Bu biju kişiye özgü olduğundan, arka yüzüne onu kullananın adın ve üye kütüğündeki (matriküldeki) numarası yazılabilir.  Masonlar, üyesi oldukları locanın oturumlarına katıldıklarında, zaten bu locanın üyesi oldukları için biju takmayabilir. Fakat bir başka locanın toplantısına “konuk” olarak katıldıklarında, bijularını takmaya özen gösterirler.

Bir masona, yapmış olduğu masonik çalışmalarının bir sonucu olarak da bir “özel biju” armağan edilebilir. Bu tür bijuların takılması, daha genç masonların da öyle çalışmalar yapmaları için isteklendirici bir etkendir. Bu tür bijular, her masonik ortamda takılabilir.

Bir kuşanım öğesi olmasının yanı sıra, biju, Masonlukta geleneksel olarak bir masona verilen en değerli armağandır. Başka kurumlarda verildiği sık sık görülen plaket ya da şilt gibi öğelerin yerini tutar. Bundan ötürü bir locada herhangi bir nedenle onurlandırılan ya da locanın toplantısına “resmî konuk” niteliğiyle katılan bir masona verilebilecek en uygun armağan, o locanın bijusu olur. Ancak bu gerekçeyle verilen bir loca bijusu, yalnızca bir armağandır ve kullanılmak için değil, bir anı olarak saklanması içindir. Buna karşılık bir locada böyle bir biju ile ödüllendirilmiş olan bir mason, o locanın toplantısına bir kez daha konuk olarak gittiğinde o bijuyu takarsa, o locanın üyelerini onurlandırmış olur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 02, 2012, 02:05:44 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Ooo işte merak edilen merak ettiğim edilmeside gereken konulardan birtanesi. Neden mi ? Bit pazarı diye tabir edilen envai çeşit eski - yeni eşyanın bulunduğu pazar denilen ama aslında pazar olmayan daha çok derme çatma yerlerde bulunan onlarca mason rozeti mason amblemi mason plaketi adı altında satışa sunulmuş aksesuarlar var biju yerine ben takı yada aksesuarı kullanayım. Şimdi bir mason'a verilen bu takıyı mason sadece localarda mı kullanabilir ? Yoksa özel günlerde kullanabilir mi ? Bu garip kaçarmı ? Hariciler arasında takıldığında elbetteki dikkat çekecektir bu tarafı zaten tahmin edebilirim ama ya masonlar arasında özel gün ve davetlerde takıldığında garipsenirmi yoksa normal mi karşılanır ?? Öğrenmek istediğim sadece localarda ve loca çalışmalarında mı takılır ? Bir diğeri o takı mason un kendisinde mi kalır yoksa localarda kendilerine ait dolapları vardır da çalışma bittikten sonra oraya mı bırakır ?? Yoksa evine mi götürür ?? Son olarak bit pazarı tabir edilen yerlerde satışa sunulmuş o takılar ne denli gerçiktir ki gerçekse bir mason un onu satması nasıl karşılanır ?? Kendisine verilen loca ya konuk olarak tekrar gittiğinde bile onlarca masonu onurlandırabileceği bir aksesuarı bir mason nasıl olur da bit pazarına satabilir ?? Gerçek değildir dersek de hangi kurum ve kuruluş masonik noktalamasına dair yaparak aksesuar basıp satabilir ?? Bu önlenemez mi ? Sanırıp üst üste çok fazla soru oldu ama ben sayın ADAM ve diğer üyeler tarafından bu soruların üstesinden gelineceğine inanıyorum. Teşekkürler.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Temmuz 02, 2012, 05:05:45 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Bulgaria gerçekten kutlanası... Bu dediklerini ülkemizdeki mason kuruluşlarının ileri gelenleri duymalı, öğrenmeli ve gereğini yapmalı.

Ancak gereği nedir?... Bit pazarlarına gidip oralara düşmüş o öğeleri toplamak mı? (satın alarak)

Toplasalar ne olacak? Birkaç yıl sonra yine aynı pazarlara yine düşer aynı mallar. Masonlar bu konuda özenli olmadığı, aile ve dostlarına hatta belki mason kardeşlerine bu bağlamda sıkı sıkıya talimat vermedikleri sürece bu iş böyle sürer. Yoksa elbette kendileri kendi bijularını ve plaketlerini bit pazarına atacak ya da satacak değiller.

Plaketler, tabaklar, şiltler, diplomalar, sertifikalar birer anı eşyası. Bunların eski tarihli olanlarının müzayedeye çıkarıldığını bile görüyoruz. Bijular, önlükler, kordon ya da eşarplar ve eldivenler ise elbette bireysel kullanım öğeleri... Masonlar bunlara genel olarak regalia da der. Bunlar elbeatte sadece loca ya da benzeri birimlerin toplantılarında kullanılır. Ancak bazı Batı ülkelerinde resmi davet ve balo gibi organizasyonlarda kimi masonların masonik kordonlarını taktığı görülmemiş şey değil. Masonik giyimleriyle masonları gösteri yürüyüşleri yapmışlıkları da var birçok yerde.

Lafı uzattık, Sayın Bulgaria'nın çizdiği sınırın ötesine geçip şirazesinden çıkardık.

Şunu belirterek bitireyim: Madem bit pazarında bile bulunuyor. Sayın Bulgaria, istediğini alıp istediği yerde istediğince kullanır. Kim engel olabilir ki?!

Temmuz 02, 2012, 06:34:17 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sayın ADAM,

Heves etmiştim bir zamanlar az olduğunu düşünerek öyle bir parçaya sahip olmanın bana haz vereceğini düşünmüştüm.. Aldım.. aldım... aldım... bir de baktım ki almakla bitecek gibi bir olay değil çok çok fazla var hatta bir antikacı ile iyi ahbap olmuştum yeni parti geldi beyefendi ilginizi çekecek onlarca masonik obje var diye arar haber verirdi.. Sonunu göremediğim bir yoldu vazgeçtim. Bu konu ile pek alakalı değil fakat konu içerisinde geçti diye ufak bir yorum yazayım dedim. Yorumunuz içinde teşekkürler sayın ADAM. O söylediklerimi masonlara ileteceğim tek yer burası bende burada dile getirdim.Dikkat çeker çekmez ben o kısmını bilemiyorum.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ocak 22, 2014, 01:14:29 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Eski bir konu ama kendimden örnek vermek istedim. Ben locaya girdigim zaman bir belge imzalamistim. Locadan ayrilirsam locanin verdiklerini geri verecegim diye. Ölürsem yakinlarim geri verecek diye. Türkiye de de böyle oldugunu saniyordum.

Ocak 22, 2014, 07:34:16 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Demek sanmak yetmiyor.

Bilmek gerekiyor.

Bunun için de araştırmak gerekiyor.

Onun için de ilgi göstermek gerekiyor.

Ocak 22, 2014, 10:28:32 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

............... gerçekse bir mason un onu satması nasıl karşılanır ?? Kendisine verilen loca ya konuk olarak tekrar gittiğinde bile onlarca masonu onurlandırabileceği bir aksesuarı bir mason nasıl olur da bit pazarına satabilir ??

Onu satanlar elbette ki masonlar değil. Vefat eden masonların yakınları... Özellikle de bir masonun birinci dereceden yakını olmalarına rağmen, masonluğa ilgi duymamış, merak etmemiş, masonluğun ne olduğunu bile anlamamış olanlar. Internet alış-veriş sitelerine bakın, şaşıracaksınız... Örneğin:

http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/mason-uyanis-locasi-madalyon-102390453

http://urun.gittigidiyor.com/koleksiyon/1946-atlas-locasi-gumus-mason-masonik-madalya-13-100007347

Live long and prosper.

Ocak 22, 2014, 11:26:18 öö
Yanıtla #7

Bir Mason bir hariciye biju hediye edebilir mi?
Tanrı'nın yardımı ve kendi gayreti ile...

Ocak 23, 2014, 08:02:55 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Soruya yanıt: Bu bijudan bijuya değişir. Ritüelik olarak kullanılan bijuların hediye edilmesi uygun düşmez. Ancak hediye edilebilecek bijular da vardır; anı bijuları gibi, madalyonlar gibi.

Ocak 23, 2014, 11:59:14 öö
Yanıtla #9

Soruya yanıt: Bu bijudan bijuya değişir. Ritüelik olarak kullanılan bijuların hediye edilmesi uygun düşmez. Ancak hediye edilebilecek bijular da vardır; anı bijuları gibi, madalyonlar gibi.

Sayın ADAM

Bir harici olarak bunu hak etmek için ne yapmalıyım...
Tanrı'nın yardımı ve kendi gayreti ile...