Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Benim Anladığım  (Okunma sayısı 40686 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2011, 07:04:15 ös
Yanıtla #50
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Ah paleantoloji, ah antropoloji, ah arkeoloji, Ah tarih ah.
Bazen bilgi eksikliklerine ne çok üzülüyorum. Yanlış ve/veya eksik edinilen bilgilerin insanları nereye götürdüğünü bu kültür görmemekte ısrar ediyor. Aslında Zerzan buna "Büyük Unutuş" diyor.
Sayın ADAM açıklamanız için teşekkür ederim.

Saygılarımla..
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Nisan 24, 2011, 12:38:12 öö
Yanıtla #51
  • Aktif Uye

Yanlış bildiği halde öğrenmek isteyen için harcanan çabayı bir erdem olarak görüyorum.
Bilginin paylaşılması.
Burada öğrenmek için sorulan soruların büyük çoğunluğuna cevap veriliyor. Müthiş bir fırsat.

Ama anlamamak ve her türlü bilgiyi kendi teorisini desteklemek amacı ile çarpıtan ve bu şekilde algılamak için uğraşan kişiyi ikna etmek çabasını şimdilik anlamıyorum.

Şimdi Sayın Hacamat'ı yargılamayacağım ama gördüğümü yansıtmaktan geri kalmayacağım.

Bütün hamlığına ve desteksiz teorilerine ve bunu kendisinin dahi kabul etmesine rağmen, sitemizin çok değerli isimlerinden Sayın ADAM kendisine yakışan bir olgunlukla yinr bilgilerini yine paylaşmış.
Mason olmasa bile Masonca. (Kendisinden tavır olarak ta çok şey öğreniyoruz, sağolsun.)

Daha bir mesaj önce ismini verdiği kişinin Mason olmadığını bilmemesine rağmen tek mesajda elde ettiği bilgiyi de çarpıtmış ve  Sayın Hacamat bu bilgileri hepsi aynı 'cevherin' farklı damarları anlamına gelecek şekilde değerlendirmiş,
Yine hiçbir bilgiye dayanmayan öznel yorumlar. Öznel bile değil, klişe artık ama neyse.
Alıntı
Tüm bu doğrular, hepsinin aynı amaç için kurulduğu nu da gösteriyor ......
Hepsi Aynı yere bağlı farklı amaçlar için kurulmuş....
masonluk da tarih ve ihtiyaçlardan ötürü vazifelere ayrılmış. 
Dayanak, bilgi, referans veya herhangi bir kırıntısı? Yok, sadece yorum. İflah olmaz bir taassub.

Kendisinde anlamamaya çalışmak üzerinde büyük bir ısrar görüyorum.
İddialarını hiçbir tutarlı bilgiye dayandıramayacağını görüyorum.
Yıkılmaz bir önyargıya sahip şekilde geldiğini görüyorum.

Ancak, fikirleri dayanaksız, referanssız ve 'planlı' bir kışkırtıcılık içermesine rağmen üslubunda bir hata göremiyorum.

Dostça bir tavsiyem olacak.
Kendi iddialarını referanslandırsın, araştırsın ve bizlere sunsun. Kaldı ki iddiaları bu forum üzerinde dahi kurgu bile olsa referanslara sahip olarak birkaç defa karşımıza gelmişti.
Belki onlardan daha iyisini yapar da, ikna olursunuz sizler de locaları kapatırsınız.
Bizler de insanı, milletimizi ve memleketimizi çok seven sıradan bireyleriz, gereğini yaparız.

Yapamadığı sürece yazıları gündüz düşü olarak nitelendirilmeye mahkum olacaktır, sivri dillilerce 'boş konuşuyorsun' denecektir.
En basit olarak, iddia sahibi iddiasını ispatla sorumludur. Bu sorumluluğu yerine getirmeyen kişi sonucunda kendisine biçilen sıfatı sırtlanmıştır, bireysel tercihtir.
Başaramadığı yerde, atılıp kurtulmak için yazılarında çirkinleşecek bir tavır da görmüyorum kendisinde açıkçası.

Umarım bizleri ikna etmeyi ve kendisine mal edilmek üzere olunan sıfatlardan kurtarmayı başarır.

Saygılarımla

Nisan 24, 2011, 01:50:42 öö
Yanıtla #52
  • Aktif Uye

Israrla dediğimi çarpıtıryorsunuz, konudan uzaklaştırıyorsunuz, peki ben 1.sezonu bitirdim 2.sezona başlamadan bu başlıkta ne demişim, sizler ne demişsiniz bi zahmet baştan okuyun sonra yorumlarınızı yapın ben de 2. sezona geçiim.
Hacamat 1.sezon bitti...

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Nisan 24, 2011, 01:53:24 öö Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Nisan 24, 2011, 09:31:04 öö
Yanıtla #53
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada Sayın Hacamat'ı ikna ederek, ilk savından döndürmeye uğraşmak gibi bir çabamız elbette olamaz. Herkes kendi doğrularını belirtir; eskilerin deyişiyle âkil olan yanılgılarını ayıklar.  Forumun yararı da buradadır. (Bu iş biraz bir mason locasındaki hamtaşı yontma uğraşısının harici sanal ortama yansımasına benziyor sanki.)

Nitekim Sayın Hacamat o sezonu kapatıp ikincisine geçtiğini belirtmiş ama bence o durumda bir başka başlık açmak daha elverişli olur. Konular birbirine karışmaz.

Bir teze tez ile karşılık verilmez ama Sayın Hacamat'ın bu tezi üzerine ben bir başka tezi ortaya koymak isterim. Bunu daha önce bu forumda "Masonluk Tarihinde Anlatılmayanlar" genel başlığı altında uzun uzun irdelemiştim.

Olayın özeti şöyle: Günümüzdeki Masonluğu 18. yüzyıl başlarında Prieuré de Sion yandaşları kurmuştur. Bu örgütü artık gözden düşmüş olan geleneksel yapıcılık mesleği ve zanaatı üzerine oturttuklarından, adını Masonluk koymuşlardır. Bu kuruluşun bir yan amacı da Stuartların önceki egemenliklerine kavuşmasını sağlamaktır. Kuşkusuz Merovenjlerin egemenliğinin yeniden sağlanmasına ilişkin amaç çok daha geniş çerçevelidir. (Masonluğun günümüzdeki evrensel ve hümanist nitelikli amaçları, öncceleri söz konusu olmayıp, 18. yüzyılın ikinci yarısındaki gelişimin ürünüdür.)

Özgün amaç böyle olunca ilkeler çerçevisinde ister istemez bir Yahudi karşıtlığı yer alır. Dikkat bu bir Musevi karşıtlığı değildir; Benjaminlerin yandaşlığı olduğu için Yahudaların karşıtlığıdır.  Ancak artık Benjaminler asıl sahibi oldukları ana yurtlarını (Kudüs) çoktan terk etmek zorunda kalmış oldukları için, Babil sürgününden Kudüs'ae dönmüş olanların soyunun tümüne karşıtlık biçimine bürünmüştür.

Konuyu böyle ele alınca acaba Sayın Hacamat'ın tezi mi doğrulanıyor?...  Öyle ya, Benjaminler de diğer kavimlerle birlikte Musa'nın peşine takılıp Mısır'dan çıkanların arasındadır. Ötekilerle, özellikle Yahudalılar ile aralarında doğmuş sorun salt dinsel değil, belki bundan daha da önemli sayılan siyasal bir gerekçeye dayanır.   

Burada önemli olan bir dğer etken tüm bunların bir Hıristiyan ortamında gerçekleşmiş olmasıdır. Ancak bu ortamda Katolik Kilisesi hep bir hasımdır. Çünkü her ne kadar amaç bir bakıma Kutsal Roma İmparatorluğu'nun yeniden oluşumunu sağlamak ise de, bu amaç Karolenjler öncesine ilişkindir hatta bu nedenle Katolik Kilisesi'nden öç almayı gerektirebilecek ölçüde şiddetlidir.

Benjaminler, 1. Clovis dönemine kadar Hıristiyan değildi; bunu biliyoruz. Sonraki Hıristiyanlıklarının sorgulanabilir oluşu da hep gündeme getirilmiştir. Ancak yandaşları Hıristiyandır. O zaman bu çelişkiyi de açıklamak gerekebilir. Bu çok uzun bir anlatımı gerektirir ama özeti tek bir tümceyle şöyle verilebilir: Hıristiyanlar Tevrat'a Yahudilerden çok sahip çıkmıştır.

Tüm bunları anlatarak zihinleri karmakarışık etmiş olabilirim. Konunun bütününü bilenler neden söz etmekte olduğumu anlamıştır kuşkusuz. Bilmeyenlerin ise, şayet merak ediyor ve öğrenmek istiyorlarsa  korkarım biraz tarih okuması gerekir. Özenli bir okuyuş olmalı bu. Resmi tarihte anlatılan kasıtlı yanlışları eleyerek. Öncelikle Benjaminler ve Merovenjler. (Resmi tarih Yahuda ve Karolenjlerden yanadır.) Sonra iş ister istemez Prieuré de Sion, Haçlı Seferleri, Tapınakçılar, Rozkruacılar gibi konuların da ayrıntılı ve bağdaştırmalı (aralarındaki ilişkileri kurarak) incelemesini  gerektirebilir. 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 25, 2011, 01:30:21 ös
Yanıtla #54

Kısacık bir tatil yapayım dedim, yine kuyulara taşlar atılmış...

Ben öncelikle Mason olan/olmayan ayırımı yapmadan büyük bir sabır ve olgunlukla bu başlık altında yazan Forum üyelerine hayranlığımı belirtmek istiyorum.

Tolerans ve hoşgörü kelimeleri burada en sık rastlanan kelimelerin arasındadır. Ben kendimce bu kavramlara bir sınır konulması gerektiği kanısındayım. O sınır da iyi niyettir. Burada iyi niyet sınırları aşılmış demek isterdim, ama durum ondan da vahim. İyi niyet zaten baştan beri yok.

Gelelim konuya. Anladığım kadarıyla bir özet yapayım. Dünya tarihine şekil vermiş sayısız insan kendisini Mason zannetmiş. Türkiye'de Cumhuriyeti kuran ve neredeyse bütün kurumlarını oluşturan isimler aynı durumda. Sanat, düşünce, siyaset alanlarında dünyanın en seçkin isimleri kandırılmış birer gafil. Ama umutsuzluğa gerek yok. Elemanın birisi çıkar, yaklaşık 300 yıldır dünyanın en seçkin beyinlerinin anlayamadığı gerçekleri görür, burada bizimle paylaşma lütfunda bulunur.

Sabırla anlatırsın, "iyi de dediklerin tarihi gerçeklerle uyuşmuyor". Ne gam. Tarih ondan daha iyi bilecek değil ya...

Amaç nedir? Bilgi paylaşımı mı? Kesinlikle hayır. Paylaşılanda bilginin kırıntısı bile yok ki... Bilmediğini öğrenme gayreti mi? Alakası yok, zaten bildiği birşey yok, anlatılanları da öğrenmeye niyeti yok... Nedir peki? Son derece sığ, seviye yoksunu bir polemik yaratma gayreti. O kadar seviyesiz ki yanlış yazılmış bir harfle alay etmeyi kendi zekasının belirtisi olarak görebiliyor... Yazık, gerçekten yazık...

Kendilerine ezberletilen habis yalanları saçmaktan zevk alan insanların kendilerini mutlu hissettikleri forumlar, siteler, topluluklar var. Cehalete ve taasuba karşı mücadele etmeye and içtiğim zaman bunları göze aldım zaten. Hepimiz aldık... Ama onun yeri bu forum değil.

Burada bilgiye ulaşmaya çalışan insanlara, ne kadar ön yargılı olurlarsa olsunlar, gerçekleri anlatmak için çaba sarfeden Kardeşlerim var. Bizim yazdıklarımıza katılmasalar, ikna olmasalar bile insani bir seviyede tartışan, sorgulayan, öğrenmeye ve bildiklerini anlatmaya çalışan hariciler var. Burada her düşünceye her görüşe her inanışa yer var.

Sadece bir şeye izin verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. O da habis polemikler. Forumun hoşgörüsünün ardına sığınıp, toleransını sonuna kadar zorlayıp, bu foruma ve Masonluğa hakaretler yağdırılmasını kabul etmiyorum. Bu seviyesizliği kabul etmiyorum. Olmayan fikri de tükendikten sonra yazım hatalarından polemik yaratanların burada barındırılmasını kabul etmiyorum.

Mevlana'nın sözüne verdiğim değere rağmen, ne sözün söz ne söyleyenin ADAM olduğunu görmeme rağmen, bu foruma, buradaki üyelere, Kardeşlerime ve mesleğime olan sevgimdne ötürü yazmak zorunda hissettim kendimi.

Nush ile uslanmayanı tekdir ettik...

Bu forumun her zaman saygıyı hakeden sevgili üyelerine, saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Nisan 25, 2011, 01:41:51 ös
Yanıtla #55
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın Mustafa Kemal, açıkcası sözü bitirmişsiniz, artık bunun üzerine bir şey söylenebileceğini sanmıyorum. Teşekkür ederim.
Açıkçası aşağıda ki yazıda ben forum yöneticilerinden bir tepki bekledim, ama nedense masonların ve buradaki bilgileri doğru kabul eden herkesin ahmaklıkla suçlanması cevapsız kaldı. Sayın ADAM'a da erdemsiz bir tavır sergiliyormuş gibi laf çarptırılması da ayrıca kötü saydığım tavırlardan birisidir.

Alıntı
Hacamat  cevap : Bilim adamı demişki ''iki şey sonsuzdur. Bir evrenin sonsuzluğu İki insanın ahmaklığı, fakat birincisinden o kadar emin değilim'' sanırım bu kanmanın eğitimle bir ilgisi yok. Belki de Ahmaklıkla bir alakası vardır.
bilgi eksikliğim,eğtim eksikliğim, erdem eksikliğim e gelince Bilgim 33 derece, eğitim seviyem üniversite beni okutamadı. Mason değilken Masonluğu savunmak ne derece erdemliyse Sn.ADAM

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Nisan 26, 2011, 04:42:26 ös
Yanıtla #56
  • Aktif Uye

Anladığım konu başlığı ve Anlamadığım konu başlıkları taraflarca yuhalandı. Bunun böyle olması çok normal. Normal olmayan fikri boğma gayret ve isteği değil. Normal olmayan Şahsıma yönelik zanlar ve saldırmalar. Tekrar tekrar tekrar ediyorum niyetim Masonluk çatısını eleştirmek değil. Üstelik haddim de değil. Çok haklısınız durum tesbiti yaparken saldırmalara karşı lefleks olarak tepkim kırıcı ve incitici olmuş olabilir.  60 üyenin olduğu ve etkili 10 üyenin bana 4 taraftan ''şahsıma yönelik'' saldırması sonucunda lefleksler devreye girmiş  olabilir.

Masonluğu değil ama Masonları yanlış tanıdığımı  sayenizde farkettim. Ben Masonları egolardan sıyrılmış, Her zaman ölçülü tavır ve davranışlar içersinde bulunduğunu düşünürdüm. İnanın ben bu teoriyi ortaya yazarken ''öyle bilgiler sunacaklar ki ben  birdaha mı tövbe'' diyecem sandım. Gördüm ki hiç bir delil sunulamadığı gibi sunulan delillerin bir çoğu bu teorimi ispatlar niteliğindeydi. ''Benim dediğimi siz söylüyorsunuz işte'' dediğimde ''senin anlaman kıt'' denip aşağlanarak yenilmez egonuzu sergiliyorsunuz. Elbette sizin hala bu bakış açısından asla göremiyeceğinizi biliyorum. Bunun sebebi benim sizin değiminizle harici olmam. siz özellikle karşıt görüşlü haricilere ki ben karşıt görüş değilim'' insan olmayan'' tavrıyla yaklaşmanız, sizin gözünüzü karartıyor. Hakikatı görmekten uzaklaştırıyor.  bazı masonların egoları da devreye girince ''hakaret ve alay'' tarafınızca kaçınılmaz oluyor. Daha fazla teori geliştirip ''site de altlarında Mason yazan op ların aslında Mason olmadıkları olsa olsa Masonların maaşlı memuru'' gibi teori geliştirip zihnimi kirletmek de istemiyorum. Zaman zaman tartışma da beni Mason kendileri ni harici zanneder oldu. Benden üstün tavır ve davranış bekleyip Masonların buna uymaması komik, komik olduğu kadarda düşündürücüydü. Bilgi kirliliğine gelince ben ortaya küçük bir soru ve küçük bir yazı yazdım. sizin kaynaklar lebi derya ''bu kaygıyı taşıyanlar'' buyrun temiz bilgilerle kirlenen yeri temizleyiniz.

Ön yargılardan sıyrılıp şahsı okumaya çalışmaktan ziyade teoriyle tartışmak sanırım daha doğru olacak. Fikri değilde şahısımı ortaya koyarsanız sitede kendimi Galileo ilan edecem. Bana bu zevki tattırmayacağınızı ümit ediyor ve buyrun zaman geldi diyorum.

Saygılarımla
Saygılarımla

Nisan 26, 2011, 08:50:56 ös
Yanıtla #57
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Hacamat,

Sizin bu foruma hangi niyetle uye oldugunuzu kimse bilemez, sizin icinizde ne firtinalar kopuyor bunuda kimse bilemez. Sahsiniza karsi saldirilar oldugunu belirtmissiniz, buna bir atasozu ile cevap vereyim "ates olmayan yerden kivilcim cikmaz". Biz bu forumda ne kisilerle ugrastik, ne tehtidler ve ne maskeler gorduk. Kesinlikle bu nedendendir ki, biz herkese karsi supheli davranmak zorundayiz. Sizin uzerinize gelinmesininde yegane sebebide budur. Seviyeli paylasim cercevesinde hareket edildigi surece kimseye karsi bir art niyet ve tavir gosterilmeyecektir. Siz forum yoneticilerine ve uyelerine hakaret iceren mesajlar gonderdiniz ve bu sebepten dolayi size karsi tavir gosterilmesi bence normaldir.

Herseyi duzeltmek sizin elinizdedir. Unutmayin ki her durumun anahtarina siz sahipsiniz. Herseyin duzene girmesi umidiyle.

Sevgi ve Saygilarimla
« Son Düzenleme: Nisan 26, 2011, 08:54:06 ös Gönderen: Sirius »
İmza -M-

Nisan 26, 2011, 11:01:07 ös
Yanıtla #58
  • Uzman Uye

Sayın  Hacamat, yazınızın son paragrafının ilk  satırı  hariç  diğer  bölümleri hakkında hiç bir yorum yapmayacağım.  Lütfen hangi teoriyi  veya hangi konuyu  tartışmak istediğinizi bildirirseniz  memnun olurum.
         Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Nisan 26, 2011, 11:46:28 ös
Yanıtla #59
  • Ziyaretçi

Sayın Hacamat,

Sanırım, "Benim Anladığım" başlıklı yazınızdan önce ciddi bir araştırma yapıp, daha sonra önermelerde bulunsaymışsınız daha iyi olurmuş. Bu foruma üye olan bir çok katılımcının, forumun ihtiva ettiği konuya yani masonluğa ilişkin bir çok siteyi incelediğini düşünüyorum. Burası en doğru kaynaktır. Ancak sizin yazdıklarınız ve ısrarlı tavırlarınız, masonluk hakkında aslında -kusura bakmayınız ama- pekte birşey biliyor olmamanıza rağmen kendi kendinize yaptığınız çıkarımlar ve yüzeysel ifadeleriniz ismini yazmak istemediğim bazı kişi/kişilerin sitelerinden etkilendiğiniz sonucuna götürdü beni.

Bakınız bir kişi yada kurum hakkında yorum yaparken spekülatif çıkarımlar yapamazsınız. İfadelerinizin dikkate alınması için gerçekçi kaynaklar göstermelisiniz. Gösterdim diyorsunuz ancak hiçbir şey gösterdiğiniz yok !

Kusura bakmayınız ama şu haliyle ifadeleriniz "var olan gerçekleri çarpıtmaktan, demogoji yapmaktan" öteye gitmiyor.

Çok sık dile getiriyorum ama söz yine dönüp dolaşıp aynı ifadeye geliyor... Lütfen, "bilgi sahibi olmadan düşünce sahibi olmayın". 

Saygılarımla.