Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanışmak mümkün mü?  (Okunma sayısı 8485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 09, 2015, 09:54:12 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba;

İnternet ortamında bir çok bilgi mevcut en çok bu forumda gerçeğe yakın inandırıcı bilgiler bulunmaktadır(Kendi şahsi fikrim). Bu yüzden foruma üye olmak istedim ve aklımda olan bir kaç soruyu sormak istedim.

Öncelikle günümüzde mason olup bunu çok gizli bir şekilde yürütende var ben masonum diyende var. Bu benim aklımda maalesef çelişkiye sebeb olmaktadır. Bunca yıl gizlilik içinde olan bir topluluk şimdi gözle görülür bir yerdedir. Daha önce sadece aklımda ki soruları sormak için bir çok mail attım bir çok yere fakat her hangi bir dönüş olmadı. Galiba ya çok yoğundu maili attığım yer yada ciddiye alınmadı. Şimdi burda tekrar soruyorum bir nebze olsun cevap bulmak istiyorum.

Herhangi bir mason olan biri ile yüz yüze görüşmek mümkün mü ? Karşılıklı oturup sohbet edip aklımızdaki soruları sorup bilgileri 1'inci ağızdan direk gerçeklerle sohbet etme imkanımız var mı? Forumda yazan yazıların bir çoğunu okudum. Localara gitmek istesek meşgul oldukları için görüşmemiz neredeyse imkansız olduğunu söylüyor yazılanlar. Peki mason olmak isteyen bir birey nasıl bir yol izleyip kardeşlik aile içerisine girebilir? Bir makalede babadan oğula geçen bir durum olduğunu söylemektedir. Bir diğer makalede ise en az 2 mason olan kişinin size kefil olması ile mason ola bileceğiniz yazmaktadır. Kaldı ki 2 durumda da kesin mason olacaksınız anlamına gelmemektedir 2 farklı makalenin tek ortak noktası bu. Doğru bilgiler ile kendini bu yola adamak isteyen bireyler ne yapmalıdır.

Şimdiden teşekkür ederim.
"Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız." (Mimar Sinan Dergisi S. 7, Sf. 14)

Mayıs 09, 2015, 11:18:33 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. M.K. Atatürk

Doğru bilgiler ile kendini bu yola adamak isteyen bireyler ne yapmalıdır.
Önce Forum'u okumalı, sonra bir çoğunu okuyabilmeli, daha da ileri giderek cevabı henüz verilmemiş soruları sorabilmeli.

Mayıs 09, 2015, 11:23:36 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. M.K. Atatürk

Doğru bilgiler ile kendini bu yola adamak isteyen bireyler ne yapmalıdır.
Önce Forum'u okumalı, sonra bir çoğunu okuyabilmeli, daha da ileri giderek cevabı henüz verilmemiş soruları sorabilmeli.

İlginiz için teşekkür ederim lakin burda sormak istediğim benle yüz yüze biri görüşün demek değildir. Amacım aklımda olan soruları burda cevap aramaktır. Forumu detaylı şekilde zaten okuyorum öneriniz için çok teşekkür ederim. Burda sormak istediğim gazete televizyon dışında bir mason sıradan biri ile görüşme sağlaya biliyor mu?Bilgilendirme yol göstermek içindi. Galiba tam manasıyla yazamadım.

Çok teşekkür ederim yorumunuz için.
"Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız." (Mimar Sinan Dergisi S. 7, Sf. 14)

Mayıs 09, 2015, 11:53:14 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba;

İnternet ortamında bir çok bilgi mevcut en çok bu forumda gerçeğe yakın inandırıcı bilgiler bulunmaktadır(Kendi şahsi fikrim). Bu yüzden foruma üye olmak istedim ve aklımda olan bir kaç soruyu sormak istedim.

Öncelikle günümüzde mason olup bunu çok gizli bir şekilde yürütende var ben masonum diyende var. Bu benim aklımda maalesef çelişkiye sebeb olmaktadır. Bunca yıl gizlilik içinde olan bir topluluk şimdi gözle görülür bir yerdedir. Daha önce sadece aklımda ki soruları sormak için bir çok mail attım bir çok yere fakat her hangi bir dönüş olmadı. Galiba ya çok yoğundu maili attığım yer yada ciddiye alınmadı. Şimdi burda tekrar soruyorum bir nebze olsun cevap bulmak istiyorum.

Herhangi bir mason olan biri ile yüz yüze görüşmek mümkün mü ? Karşılıklı oturup sohbet edip aklımızdaki soruları sorup bilgileri 1'inci ağızdan direk gerçeklerle sohbet etme imkanımız var mı? Forumda yazan yazıların bir çoğunu okudum. Localara gitmek istesek meşgul oldukları için görüşmemiz neredeyse imkansız olduğunu söylüyor yazılanlar. Peki mason olmak isteyen bir birey nasıl bir yol izleyip kardeşlik aile içerisine girebilir? Bir makalede babadan oğula geçen bir durum olduğunu söylemektedir. Bir diğer makalede ise en az 2 mason olan kişinin size kefil olması ile mason ola bileceğiniz yazmaktadır. Kaldı ki 2 durumda da kesin mason olacaksınız anlamına gelmemektedir 2 farklı makalenin tek ortak noktası bu. Doğru bilgiler ile kendini bu yola adamak isteyen bireyler ne yapmalıdır.

yüz yüze gelmenize gerek yok ki buradan soru sorulabiliyor.

Mayıs 10, 2015, 12:05:21 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Gerekli bilgi,ciddiyet ve ilgi varsa bir değil birden fazla masonla tanışabilmeniz mümkün fakat ciddiye alınmama gibi bir durumun olacağını zannetmiyorum.

Gördüğüm kadarıyla isteyecek kadar yeterli bilginiz bulunmamakta,masonluğun bir saltanat şekliyle devam ettiğini göz önüne aldığınız takdirde masonluğun sığ bir şekilde ilerlediğini hatta mason sayısının azalması gerektiğini bilmeniz gerekmekte,halbuki durum böyle değil.

2 kefil konusunda ise forumda epey bir bilgi bulunmakta fakat bunun bir masonla tanışmak ile bir alakası yok.

Sn.ozkann'ın tavsiyesine katılıyorum. Ayrıca bir mail ve birçok mail atmanın önemi yok belki zararı bile olabilir.

Son sorunuz ise baya ilginç. Bir mason sıradan bir insanla görüşebilir mi ? diyorsunuz. Mason kim ? Sıradan insan kim ?..
Görmek, varlığın yükselişidir.

Mayıs 10, 2015, 12:17:35 öö
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba;

yüz yüze gelmenize gerek yok ki buradan soru sorulabiliyor.

Sayın Samuray öncelikle ilginize teşekkür ederim;

Tekrar ediyorum burda ben bir mason ile görüşmek istiyorum demek istemedim. Sadece bu şekilde gelen bir teklifte hür iradesi ile görüşüp bir görüşme sağlana biliniyor mu onu merak ettiğimden sordum.

Kaldı ki foruma üye olma sebeblerimin başında kendi bilgisizliğimi düzeltip doğru bilgiler ile kendimi geliştirmek. Kulaktan dolma yanlış bilgilere inanmamak için.

Teşekkür ederim.

Mayıs 10, 2015, 12:22:55 öö
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Gerekli bilgi,ciddiyet ve ilgi varsa bir değil birden fazla masonla tanışabilmeniz mümkün fakat ciddiye alınmama gibi bir durumun olacağını zannetmiyorum.

Gördüğüm kadarıyla isteyecek kadar yeterli bilginiz bulunmamakta,masonluğun bir saltanat şekliyle devam ettiğini göz önüne aldığınız takdirde masonluğun sığ bir şekilde ilerlediğini hatta mason sayısının azalması gerektiğini bilmeniz gerekmekte,halbuki durum böyle değil.

2 kefil konusunda ise forumda epey bir bilgi bulunmakta fakat bunun bir masonla tanışmak ile bir alakası yok.

Sn.ozkann'ın tavsiyesine katılıyorum. Ayrıca bir mail ve birçok mail atmanın önemi yok belki zararı bile olabilir.

Son sorunuz ise baya ilginç. Bir mason sıradan bir insanla görüşebilir mi ? diyorsunuz. Mason kim ? Sıradan insan kim ?..

Sayın mbulut öncelikle ilginiz için teşekkür ederim;

Son sorum kendimce şu şekilde açıklaya bilirim. Kendini bilgelik ile dolduran ve saf ışık eşliğinde bilgelik ile konuşan kişidir mason. Okuduklarımdan yola çıkarak bunu söyleye bilirim. Lakin tekrarlıyorum okuduklarım bir kaç kitap ve internet ortamında bulunan makalelerden ibarettir. Bu yüzden yanlış bir söz sarfettiysem sizlerden özür dilerim amacım aşalamak ve kırmak değildir sizleri. Sıradan insan ise benim fikrimce sadece iş ev ve kahve üçkeninde hayatını hiç birşey yapmadan geçiren bir insan olarak açıklaya bilirim ki bu lafımda özür dilemem. Hayatı boş şekilde yaşan insanlar maalesef gerçekleri göremeden hayat mücadelesinde hep bir bahane ile yaşayan insanlardır sıradan insanlar.

Affınıza sığınarak cümlelerimi sarf ediyorum.

Teşekkür ederim.

Mayıs 10, 2015, 12:41:21 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Söylediklerinizde şahsım adına kırılacak birşey görmüyorum.

Gelin şu sıradan insana değinelim. İşini yapan,ekmeğini kazanan,aile yaşantısına özen gösteren ve okuyan, araştıran,sorgulayan insan diyelim.Böyle sıradan bir insan masonluk hakkında yeteri kadar doğru bilgi sahibiyse elbet bir masonla tanışabilir,gerçekten istiyorsa.

Boş vaktini sürekli bireysel eğlencelerinin peşinde koşturan sıradan bir insanın masonlukla pek ilgileneceğini düşünmüyorum.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Mayıs 10, 2015, 12:48:23 öö
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın mbulut;

Dediklerinizi anlıyorum.  Yanlış anlaşılmadan kırmadan cümlelerimi kullana bildiğime sevindim. Anlatmak istediğim aslında tamamiyle sizin kurduğunuz cümlelerdi. Daha güzelini bulamazdım.

İlginiz için teşekkür ederim.

Mayıs 10, 2015, 08:41:34 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu Forumun üyeleri sıradan insanlardır; benim gibi...

Bu sıradan insanlar, gerçekten merak ediyorsa, içtenlikliyse, öğrenmek ve kendine bir yol çizmek niyetindeyse, bir masonlar elbette tanışabilir. bir tek değil, çok masonla.

Çevresinde bildiği, tanıdığı masonlar yoksa, sorup soruşturabilir.

Mason localarının adreslerini arar, bulur, (bunlar gizli değildir), oraya gider, masonlarla tanışma dileğini belirtir. Hiç de geri çevrilmeyecektir. Bunu yapan Forum üyeleri olmuştur. Kimisi nasıl yapması gerektiğini bildiğinden geri çevrilmemiş, kimisi bu işi nasıl yapması gerekmediğinden ya da gırgıra almaya kalkıştığından geri çevrilmiştir. 

Bu doğrudan girişim zor geliyorsa, bunun için gerekli olan “yeterli medeni cesaret” yoksa, bir aracı kullanmaya çalışılabilir. Hani, birtakım kulüplerin ve derneklerin üyeleri arasında çok sayıda mason bulunduğu söylenmektedir ya!... O dernek ya da kulüplerde gidilerek, oradaki masonlar aranır.

Bir diğer yöntem, adı bilinen kişileri aramaktır. Ben şimdi burada o adları sıralamayayım; bu Forumda bile mason olduğu hiç de saklanmayan birçok kişinin adı geçmiştir. O kişiler aranıp bulunduğunda, belki onlar görüşme için yeterli zaman veremez ama başkalarını önerebilir.

Bütün sorun, kişinin bu niyetinde gerçekten de içtenlikli olması, niyetinde direniş göstermesi fakat acele etmemesidir. Ayrıca niyetini bir kez böyle ortaya koymakla kalmaması, bunun için çalışması, emek harcamasıdır.

Bunları yapan bir kişi mutlara masonlarla tanışır; hiç kuşkusu olmasın. Ancak tanıştıktan sonra ne yapacak, onu düşünsün!

Pek hoşnutlu bir tutum olmasa da, 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.