Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yahudilik Din mi Irk mi?  (Okunma sayısı 28683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 06, 2008, 12:50:50 öö
  • Uzman Uye

Daha once baska bir uyemizin alakasi olmayan bir baslik altinda yayinladigi mesajini alakali bir baslik altinda toplamak istedim..

Ilginize ve Bilginize..

Oncelikle su iki ayrimi yapmamiz gerek o da, herkes Yahudilik derken irk mi din mi hala karistirabiliyor.Bu kavramlari tekrar hatirlamakta fayda var.

Musevilik, Ibrahimi dinlerden ilk ortaya cikan bir din-inanc
sistemidir. Museviligin kuruldugu devirde (M.O. 14. yy ortalari) ve
Hristiyanligin filizlenmesine kadar (M.S. 1 yy), dunyada din-ulus
farkliligi diye bir kavram yoktu. M.O. son 1.5 binyilin uluslari olarak,
Eski Misir, Eski Yunan, Hitit, Sumer, Asur, Babil, Fenike, Ibrani, Pers,
Roma gibi devletlerin hepsinde "ulus-din butunlugu" kavrami vardi, ayni
ulus ve din arasinda bir fark dusunulemezdi. Cunku din demek devlet
demekti ve otoritesini de kral'in tanrisal kimliginden aliyordu. Nasil
Shamanizm, ilk basta Orta-Asya TR'lerinin ulus-dini ise... Sonradan
Maverau'n-Nehir TR'leri arasinda, Islam-oncesi donemde Budizm
(Zindik'lik) ve Zerdusti'lik (bugunku Alevilige yakin) dinleri genis
capta Shamanizm'in yerini aldi.

"Ulus-din" butunlugunden oteye giden "cok-uluslu din" kavramini ilk kez
Hiristiyanligi kuran Yahudi'ler "icad" etti. O devirde Musevilik, (a) bu inanc
sistemini ulus-din olarak korumak isteyen "Milliyetci Yahudi'ler" ile (b) bu
dini - Roma inaclari ile bir derece karistirdiktan sonra - tum dunya
uluslarina yaymak ve "cok-uluslu" hale getirmek isteyen "Evrenselci
Yahudiler" (Ilk Hristiyanlar) arasinda ikiye ayrildi.

Muslumanlik ise, iki Ibrahimi dinin (Musevilik ve Hrist'lik) 7. yy
Arap-Bedevi toplumuna adapte edilmis sekli olarak, bir Arap ulus-dini
mahiyetinde kuruldu; Arap-Islam ordulari Bizans ve Sasani (Pers)
imparatorlugu topraklarini isgal edince, ilk kez cok-uluslu bir din
halini aldi.

Bu nedenle bir Yahudiye "senin kimligin ulus mu, din mi?" diye
soramazsiniz, cunku adamin size verecegi cevap su olur:
"Bir kere, benim Ibrani/Yahudi kimligim, ulus-din kavraminin ayrilmaz bir
butun oldugu M.O. bin yildan daha eski bir tarihe dayanir. Ikinci olarak,
zaten "cok uluslu din" kavramini ben icad ettim... Hem de benim kendi
"ulus-din butunlugu" kimligim kurulduktan 1,400 yil kadar sonra!"

Hz Musa'nin onderligi altinda Misir'dan gelip Filistin'e yerlesen, ve
yerli Fenike-Kenan halki ile karistiktan sonra, Asuri surgunune kadar
Kutsal Topraklar'da 12 kavim halinde yasayan Musevi dinini izleyen
topluma, "Ibrani" milleti denir. "Ibrani" sozunun kokeni,
Aramice-Ibranice "karsiya gecmis" anlamina gelen "Ivri" sozudur. Hz
Ibrahim'in Mesapotamya nehirlerinden Bati'ya dogru "karsiya gecmis" ve
Arz-Mev'ut topraklarina yerlesmis olmasini simgeler.

http://en.wikipedia .org/wiki/ Hebrews

Asur surgununden sonra Filistin'de geride kalan 2 kavime -- daha
dogrusu 1.5 kavime -- Yahudi milleti denir. Kaynagi bu toplumun baslica
kavmini olusturan "Yehuda" kavmi ve bu kavmin Hebron-Kudus yoresinde
kurdugu "Yehuda" devletidir.

http://en.wikipedia .org/wiki/ Jew

Asur imparatorlugunun dort tarafina surulen Ibrani 10 kavim -- daha
dogrusu 10.5 kavim -- arasinda, gunumuze kadar Musevi kalanlara "Mizrahi"
(Dogulu) Museviler denir. Bunlarin arasinda, Asuri/Kurt Yahudi'leri, Gurcu
Yahudi'leri, Babil ve Iran Yahudi'leri, Buhara ve Turkistan Yahudi'leri, Yemen Yahudi'leri
vardir.

http://en.wikipedia .org/wiki/ Mizrahi_Jews

Yukardaki gibi dagilmis 10.5 kavim Ibrani arasinda, tarihte baslarina
gelenlerden dolayi Musevi dini kimliklerini yitirmis toplumlara "Kayip
10 Kavim" denir. Bunlarin arasinda K.Irak Kurtleri, Afgan Pashtunlari,
Kashmir milleti DNA testleri ve kulturel belirtiler yoluyla Ibrani kokeni
kanitlanmis basta gelen toplumlardir.

http://en.wikipedia .org/wiki/ Ten_Lost_ Tribes

Roma surgunu sonucu Yahudi'lerin onemli bir kismi Roma civarina ve Italyan
yarimadasina yerlesti. Filistin'de geride kalan onemli bir kesim ise
tarih boyunca once Bizans altinda Ortodoks Hiristiyan, sonra da Arap
isgalinden gunumuze kadar gelmis olan Musluman veya Durzu Filistin-Suriye
Araplari haline geldi.

http://en.wikipedia .org/wiki/ Palestine

Roma surgunu sonucu Italya'ya gecen Yahudi'lerin buyuk cogunlugu orada
Hiristiyanligi kurdu ve yaydi, Katolik Italyan millet ve kulturunun
temelini olusturdu.

Milad zamaninda Yahudi nufusu Roma Imparatorlugu' nun %20'si kadar yuksekti,
yani 8 milyon civarindaydi. Hiristiyanligi kurmalari yoluyla bunlarin
ezici cogunlugu Katolik Italyan haline geldi. Geriye kalan cok ufak
innatci ve sofu bir azinlik ise Musevi kalmaga devam etti. Bu toplumun
nufusu MS 800 civarlarinda 750,000 kadar takdir ediliyor. MS 800-1000
yillari arasinda bu toplum ikiye ayrildi. Kisacasi, Ashkenaz ve
Sefarad milletleri genetik yonden genel olarak, birbirinden 1,000-1,200
yil kadar once ayrildi.

(a) Imparator Charlemagne' in daveti uzerine Guneydogu Almanya'ya
(Rheinland) yerlesenler, Yiddish Almancasi konusan Ashkenazlar haline
geldi. Bunlar 14.-15. yy civarinda Rheinland yoresinden Dogu'ya suruldu
ve bugunku Polonya ve Ukrayna bolgesi kokenli olarak II. Dunya Savasi
arefesinde nufusu 10-12 milyonu bulan Ashkenaz toplumunu olusturdu.

http://en.wikipedia .org/wiki/ Ashkenazi_ Jews

(b) 8-10. yy arasinda, Roma Imparatorlugu dahilindeki Guney Fransa ve Iberya
yarimadasina gelip yerlesen Yahudi'ler ise Ispanyolca konusan Sefarad Y'lerini
olusturdu. Bunlarin sayilari 14. yy sonlarinda 800,000'e yaklasiyordu.
14-15. yy boyunca genis pogromlar ve din degistirme sonucu buyuk kismi
Katolik oldu, Ispanya millet ve kulturunun temelini olusturdu. Geride
kalan 10,000 kadar nufusluk dini elit bir zumre 1492'den baslayarak
Sultan Bayezid'in daveti uzerine Osmanli'ya geldi ve, gerek Rumca konusan
yerel Bizans Yahudi'leri (Romaniotlar) , gerek kuzeyden gelen Ashkenaz Yahudi'leri
ile karisarak, Osmanli-Sefarad milletini olusturdu.

20.yy baslarinda Balkanlar ve Ege'de 250,000 kisilik bir nufusa erisen
bu toplum 5 yy boyunca Osmanli devletinde ozerk yonetime sahip bir millet
statusunde kaldi. Ayni toplumdan cikan -- Podolya ve Transilvanya
yorelerinden gelmis onemli sayida bir Ashkenaz nufusu da iceren -- 500
kadar ailelik etnik-Yahudi kokenli bir zumre, resmen Musluman olduklari 17. yy
sonlarindan baslayarak, once 19. yy boyunca Osmanli Imparatorlugu' nun
Batilasmasinda, Avrupa buyuk gucleri ile yonetilen akilci
diplomasi yoluyla imparatorlugun dagilmasinin onlenmesinde, 20 yy
bashindan sonra da laik-ulusal TR devletinin kurulmasinda onculuk
yaptilar.

http://en.wikipedia .org/wiki/ Sephardi_ Jews
http://en.wikipedia .org/wiki/ History_of_ the_Jews_ in_Turkey

Muhabbetle.

Ocak 06, 2008, 12:56:32 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Alıntı
Muslumanlik ise, iki Ibrahimi dinin (Musevilik ve Hrist'lik) 7. yy
Arap-Bedevi toplumuna adapte edilmis sekli olarak, bir Arap ulus-dini
mahiyetinde kuruldu; Arap-Islam ordulari Bizans ve Sasani (Pers)
imparatorlugu topraklarini isgal edince, ilk kez cok-uluslu bir din
halini aldi.

İLGİNİZE ve BİLGİNİZE

Müslümanlık kurulmamıştır Allah tarafından kulu ve peygamberi olan Hz. Muhammed araclığıyla insanlara duyrulmuştur.

Muhabbetle.

Not: Yazınızı baştan sona okudum ama biraz sonuç cu biraz da zor idrak eden birisi olarak soruyorum size diğer konudan kalma olarak Yahudi aynı anda hem Yahudiyim hem de Müslümanım diyebilirmi kısa ve net olarak cevap verebilirmisiniz?
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ocak 06, 2008, 01:21:33 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

1) Bu yazi Wikipedia'dan cevrilmis bir yazi. Kurulmus ifadesinde saplanti olusturmaya luzum yok. Sakin olunuz lutfen.

2) Okumus olsaydiniz bu soruyu sormazdiniz sayet okuduysaniz da 6 dk'da okumussunuz, kendi ifadenizle zor anlayan bir kisiliginiz oldugu icin yavas yavas sindire sindire bir daha okumanizi oneririm. Cunku sorunuzun cevabi orada yaziyor.

3) Daha genis anlatmak icin yani sizin handikapta kaldiginiz su mevzuyu ornekle aciklamak gerekirse; din ile etnik kokeni veya irki daha iyi ayird etmek icin kisaca sunlari soyleyebilirim.Lutfen dikkat. Bir Amerikali musluman oldugu taktirde Turk veya Arap olmayacaktir. Amerikali olmaya devam edecektir. Ayni sekilde musluman olan bir Yahudi de maalesef Muslumanlarin benimseyemedigi sekilde Musluman Yahudi olacaktir , cunku Yahudi olmak kesinlikle bir etnik koken ile ilgilidir. Ama belki de bazilari musevi deyimi ile karistiriyor da olabilirler. Musevilik sadece dindir, orasi dogru. Kafalarin karismasinin nedeni belki de Avrupa dillerinde musevi ve yahudi icin farkli kelimeler bulunmamasindan (Jew, Juif, Jude, judio) kaynaklanmaktadir, ayni sekilde Arapcada da yoktur. Nitekim araplar da hem din hem de irk anlamina gelen Yahudiyyun derler. Ama  bkz Turkce'de vardir. Yahudi adinin sadece din adi olmadiginin en guzel ornegini ise bizzat Naziler vermistir. Din ile iliskiyi tamamen kesmis olan Yahudiler firinlara atilmaktan kurtulamamislardir. Hatta 7 kusak oncesinde ailede bir Yahudi bulunmasi firina atilmak icin yeterli sebepti. Bu da Nazilerin Yahudiligi bir din olarak gormediklerinin en buyuk kanitidir.

4) Simdi siz diyorsunuz ki, Yahudi Irk olamaz, dini bir topluluktur . Eger hala boyle dusunuyorsaniz yalvaririm rica ederim lutfen yukaridaki ilk mesaji tekrar yavas yavas anlaya anlaya okuyunuz.Okudunuzsa simdi bri dahaki paragrafa gecebilirsiniz.

Islam irklara , kulturlere karsi mi ki de simdi siz bana diyosunuz ki kendi irkindan vazgec, halkini savunmaktan vazgec, kulturunden vazgec kendi adini degistir, musluman adi al?Sizin adiniz ne mesela? (soyleyin demiyorum ama) Adiniz Islami mi yoksa Turki mi? Sayet adiniz Turki ise, "siz muslumansaniz,  siz neden degistirmiyorsunuz adinizi" diye sormazlar mi? Veya Turk olarak bayraginizi seviyorsunuz (Turkiye bayragi malumunuz Islam bayragi degil neden saygi gosteriyorsunuz, islam bayraga saygi gosterin demiyor neden yere dustugunde kaldiriyorsunuz????) Neden 19 Mayis, 29 Ekim, 23 Nisan kutluyorsunuz. Veya siz sahsen kutlamiyorsaniz da kutlayan milyonlarca Turk var???Neden folklor oyununu yasaklamiyor hocalar Turkiye'de?, Niye turk sanat muzigi, turk halk muzigi dinliyorsunuz veya en dindar hocalar bile dinliyorlar?Neden binbir cesit yemek yapiyorsunuz hurma neyinize yetmiyor? Neden kran tuvalet batililar gibi giyiniyorsunuz, Hz Peygamber gibi giyinsenize???

Yani Turk milletinin irki, kulturu , turkuleri, vatan hasreti, vatan sevgisi olsun,  yemekleri, kendi kiyafeti olsun, siz ona dokunmayin aman ha,  ama bir Israili veya Yahudi musluman olunca butun kulturunu geride biraksin, butun irkiyla olan bagini koparsin,  Arap kulturune girsin oyle mi???

Simdi bu duruma gore CELISKI kimde?

muhabbetle

Hasiye: NAAT basligindaki mubarek bir insana atfedilen sayfa altinda bile siyaset, din , irk tartismasi yapilmasindan haya ettim ve o yuzden cevap vermedim..

« Son Düzenleme: Ocak 06, 2008, 01:31:28 öö Gönderen: Kirlangic »

Ocak 06, 2008, 01:40:58 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Teşekkür ederim Sn. Kırlangıç. Hem doğru algıladığımı (Yahudi ve Musevi olmanın ayrımı) gösterdiğiniz için, hem de NAAT adı altında anlatmaya çalıştığım şeylerin doğruluğunu belirttiğiniz için... Orada yazmış olduğum hikayeden de hangi dine mensup olursa olsun (ya da deist olsun) herkesin bir anlam ve ders çıkarmasını temenni ederim...
Sevgi ve saygı ile...

Ocak 06, 2008, 03:06:23 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir Yahudi eger musluman olmussa kendı ozune donene kadar serıata gore ozbenlıgını kaybetmıstır ve o bır Yahudı degıldır...Bir musevıde Yahudi degıldır...Ibranı halkından olup Brıt mıla torenı yapılan kımse yukarıdakı yazılanlardan sorumludur...Bu arada Kuzey Irak kurtlerı goyımdır yanı artık judeo degıldırler kanlarını bıle yıtırmıslerdır...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ocak 06, 2008, 04:05:13 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bu dediginiz Musevilige gore boyle ve yalnizca sizi baglar beni baglamaz sn Itzhak. Cunku ben hic bir zaman sizin dediginiz seriata inanmadim. Benim Yahudiligimi de kimse sorgulayici olamaz. Herkes kendi isine baksin lutfen.

muhabbetle

Ocak 06, 2008, 04:10:10 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Elbette hanımefendı, Sunuda bılmenızı ısterımkı kımsenın yahudılıgını sorgulamıyorum..Uzerınızede alınmayınız lutfen...Bu arada ben zaten ısıme bakıorum anlamadıgım nokta sızın ısınız yokta benım sozlerımden  pay cıkarıosunuz gıbıme gelıor...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ocak 06, 2008, 01:28:06 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Cunku ben hic bir zaman sizin dediginiz seriata inanmadim. Benim Yahudiligimi de kimse sorgulayici olamaz. Herkes kendi isine baksin lutfen.
Seni zındık seni şeriata inanmıyormuş.Ben şimdi seni dereye götürüp kıtır kıtır kesmezmiyim :D ;D

Ocak 06, 2008, 02:52:40 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

1) Bu yazi Wikipedia'dan cevrilmis bir yazi. Kurulmus ifadesinde saplanti olusturmaya luzum yok. Sakin olunuz lutfen.

2) Okumus olsaydiniz bu soruyu sormazdiniz sayet okuduysaniz da 6 dk'da okumussunuz, kendi ifadenizle zor anlayan bir kisiliginiz oldugu icin yavas yavas sindire sindire bir daha okumanizi oneririm. Cunku sorunuzun cevabi orada yaziyor.

3) Daha genis anlatmak icin yani sizin handikapta kaldiginiz su mevzuyu ornekle aciklamak gerekirse; din ile etnik kokeni veya irki daha iyi ayird etmek icin kisaca sunlari soyleyebilirim.Lutfen dikkat. Bir Amerikali musluman oldugu taktirde Turk veya Arap olmayacaktir. Amerikali olmaya devam edecektir. Ayni sekilde musluman olan bir Yahudi de maalesef Muslumanlarin benimseyemedigi sekilde Musluman Yahudi olacaktir , cunku Yahudi olmak kesinlikle bir etnik koken ile ilgilidir. Ama belki de bazilari musevi deyimi ile karistiriyor da olabilirler. Musevilik sadece dindir, orasi dogru. Kafalarin karismasinin nedeni belki de Avrupa dillerinde musevi ve yahudi icin farkli kelimeler bulunmamasindan (Jew, Juif, Jude, judio) kaynaklanmaktadir, ayni sekilde Arapcada da yoktur. Nitekim araplar da hem din hem de irk anlamina gelen Yahudiyyun derler. Ama  bkz Turkce'de vardir. Yahudi adinin sadece din adi olmadiginin en guzel ornegini ise bizzat Naziler vermistir. Din ile iliskiyi tamamen kesmis olan Yahudiler firinlara atilmaktan kurtulamamislardir. Hatta 7 kusak oncesinde ailede bir Yahudi bulunmasi firina atilmak icin yeterli sebepti. Bu da Nazilerin Yahudiligi bir din olarak gormediklerinin en buyuk kanitidir.

4) Simdi siz diyorsunuz ki, Yahudi Irk olamaz, dini bir topluluktur . Eger hala boyle dusunuyorsaniz yalvaririm rica ederim lutfen yukaridaki ilk mesaji tekrar yavas yavas anlaya anlaya okuyunuz.Okudunuzsa simdi bri dahaki paragrafa gecebilirsiniz.

Islam irklara , kulturlere karsi mi ki de simdi siz bana diyosunuz ki kendi irkindan vazgec, halkini savunmaktan vazgec, kulturunden vazgec kendi adini degistir, musluman adi al?Sizin adiniz ne mesela? (soyleyin demiyorum ama) Adiniz Islami mi yoksa Turki mi? Sayet adiniz Turki ise, "siz muslumansaniz,  siz neden degistirmiyorsunuz adinizi" diye sormazlar mi? Veya Turk olarak bayraginizi seviyorsunuz (Turkiye bayragi malumunuz Islam bayragi degil neden saygi gosteriyorsunuz, islam bayraga saygi gosterin demiyor neden yere dustugunde kaldiriyorsunuz????) Neden 19 Mayis, 29 Ekim, 23 Nisan kutluyorsunuz. Veya siz sahsen kutlamiyorsaniz da kutlayan milyonlarca Turk var???Neden folklor oyununu yasaklamiyor hocalar Turkiye'de?, Niye turk sanat muzigi, turk halk muzigi dinliyorsunuz veya en dindar hocalar bile dinliyorlar?Neden binbir cesit yemek yapiyorsunuz hurma neyinize yetmiyor? Neden kran tuvalet batililar gibi giyiniyorsunuz, Hz Peygamber gibi giyinsenize???

Yani Turk milletinin irki, kulturu , turkuleri, vatan hasreti, vatan sevgisi olsun,  yemekleri, kendi kiyafeti olsun, siz ona dokunmayin aman ha,  ama bir Israili veya Yahudi musluman olunca butun kulturunu geride biraksin, butun irkiyla olan bagini koparsin,  Arap kulturune girsin oyle mi???

Simdi bu duruma gore CELISKI kimde?

muhabbetle

Hasiye: NAAT basligindaki mubarek bir insana atfedilen sayfa altinda bile siyaset, din , irk tartismasi yapilmasindan haya ettim ve o yuzden cevap vermedim..

Sn. Kırlangıç emin olun ki ilk yazınızıda okumuştum ama görüşlerinize saygı duymakla beraber katılıp katılmama hususunda muallaktayım  İslamiyet ırkların tekelinde değildir ben Müslüman bir Türküm tartışmayı daha da derinleştirmek istemiyorum çünkü sürekli dikkatimi çekiyor olayı bambaşka boyutlatara taşımaya çalışıyorsunuz hoş olmayan tavırlar içerisindesiniz şimdide çıkmış "Hasiye: NAAT basligindaki mubarek bir insana atfedilen sayfa altinda bile siyaset, din , irk tartismasi yapilmasindan haya ettim ve o yuzden cevap vermedim.." diyorsunuz olayı saptırıyorsunuz bunun O'na saygıyla alakası yok bende O'nun ümmetinin katillerini savunmaktan haya ediyorum lütfen çevir kazı yanmasın türü yorumlar yapmayın ki güzel bir tartışma zemini olsun...
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ocak 06, 2008, 03:20:40 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Lütfen arkadaşlar ümmetçilik yapmayın ;)