Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Localarına Haricilerin Ziyareti  (Okunma sayısı 24530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 22, 2008, 04:48:54 öö

Değerli Mason üyeler. Elbette Mason Locasına çalışma esnasında giremeyiz ancak biz Hariciler için Locaların acık gezilebilir olduğu günler var mıdır.?
Var ise bu hizmeti veren Localar nerededir ve bizler nerelerini görebiliriz? (Kütüphaneye girebilir miyiz?)

Değerli cevaplarınızı bekliyorum.

Kasım 23, 2008, 02:42:09 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Bu sorunun cevabını  ancak Sn.Mason verebilir diye düşünüyorum.

Kasım 23, 2008, 03:51:52 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Fraternis,

Bu konuda butun Localar tek bir gun belirlememistir. Buyuk Loca dahil, hemen hemen her Locanin ziyaretcilere acik zamanlari mevcuttur. Ancak bu zamanlari genel halka acik bicimde bildirmezler. Her Loca bu konuda kendi kararini vererek ziyaretcilere acik vakitlerini kendisi belirler. Ancak genelde bu vakitler duzensizlik gosterir. Her hafta (yada her ay) belirli gun ve saatlerde ziyaretcilere acilan Localar oldukca azdir. Bu nedenle belirli gun ve saat vermenin imkani yoktur.

Gorebileceginiz mekanlar da yine Kardeslerin aralarinda verdikleri karara baglidir. Bazi Localar icerisindeki ozel esyalari kaldirarak Loca iclerini dahi ziyaretcilere gosterirler. Ancak Loca kutuphanelerinin ziyaretcilere acilmasi soz konusu olamaz. Genellikle fotograf cekilmesine yada goruntu alinmasinada izin verilmez.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 23, 2008, 08:06:24 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Fraternis;

Sevgili Admin Kardeşim size, genel, dünyanın bazı yerlerinde uygulanan durumdan bahsetmiş, ben de konuyu biraz daha özele indirerek Türkiye için ekleme yapayım. Türkiye Büyük Locasına bağlı hiç bir mabede hiç bir harici özel izin almadan giremez. Hatta hariciler, değil mabede, binaya ve lokale dahi yanında bir kardeşim olmadan alınmazlar.

Saygılarımla.

Şubat 03, 2009, 04:13:30 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Mason.

eğer bir harici mason locasını ziyaret etmek ısterse nereye veya kıme gıtmelidir. yada yaşadığım şehir ıstanbul olmaı dolayısıyla ıstanbulda bir mason locasını nerde gezebılırız.
bir diğer sorumda mason localarında masonık esyalar yada vb.. urunleri alabıleceğimiz bir yer mevcutmudur.
saygılarımla,

Şubat 03, 2009, 04:58:04 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Masonik simgeler satan bir dunnkan mevcutmu?

Şubat 03, 2009, 05:02:07 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Waldow
Yazdığım mesajın doğruluğunu savunmamakla birlikte

daha onceden sn Mason ve diğer uye arkadaşlarla forumda konu uzerıne konusulmus istanbulun taksim semtinde bir yerden bahsedılmişti ve yanlış hatırlamıyorsam oyle bir cumlenın geçtiğini hatırlamaktayım. eskı yazılan mesajları hala araştırmış olmama rağmen o konu başlığını bulamamış durumdayım.
saygılarımla,

Şubat 28, 2009, 03:10:11 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Öncelikle SAYGILARIMI sunuyorum
gizliligin sebebini anlayamadım kardeşmiyiz düşmanmı?bizler gerçek  için siz DEĞERLİ ÜSTAD'larla yürümeyi  istiyoruz ama görüyorum ki sanki aramızda dünyalar farkı var,bu gibi yaklaşımların nedenini anlamış degilim bu formun sohbet amaçlı olmadıgınının farkındayım ve bu gibi yaklaşımları sınıf farkı olarak algılıyorum.güven herşeyin üstünde gelir
Beni anlayışla karşılıyacagınızı umut ediyor Saygılarımı sunuyorum

Mart 01, 2009, 01:17:19 öö
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin B.Iskender,

Masonluk'da gizlilik yoktur, ketumiyet vardir. Bu nedenle de Localarin kapilari haricilere kapalidir maalesef. Bu durum, haricileri dusman olarak gormekten gelmez asla. Daha derin anlamlari vardir. Masonluk hakkinda daha detayli bilgi edinmek icin sitedeki diger konulari okudukca anlayacaksiniz. Hayattaki yuruyusunuz bizler ile degil, kendi basiniza ama dogru yoldan olmalidir. Bizler dogru olan yolu bulmak icin kendimizi yetistiriyoruz. Aramizda daglarin olmadigi da bu forumdan belli sanirim. Ciddi bir yanlisiniz var, bu forum tamamen sohbet amaclidir, bir taraftar eksigini giderme platformu degildir, olamaz da. Neden olamayacagini da forumda bulabileceksiniz eger isterseniz.

Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mart 01, 2009, 10:21:13 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sn.Dino
cevabınız ve aydınlatılıcıgınız için teşekkürler
En Derin Saygılarımla