Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason'larda yolsuzluk davası  (Okunma sayısı 26441 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 12, 2009, 06:38:05 ös
Yanıtla #50
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

video nasıl koyabiliyoruz? bir video koymak istiyorum. tam mosilats a göre bir video... ')

Nisan 13, 2009, 12:23:46 öö
Yanıtla #51
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Ne mutlu ki böyle bir adminimiz var...Tesekkürler Sn.Mason,Çok teşekkürler..
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Nisan 16, 2009, 05:35:42 ös
Yanıtla #52

Sorularım;

1) Hür ve Kabul Edilmiş Localardan atılan veya Masonluktan çıkarıldığı belirtilen 3- 4 kişinin akıbeti ne olmuştur. Kendilerinin tekrardan eski kaldığı yerden işlerine başlaması mümkün müdür ?

2) Türkiye Yüksek Şurasının bu olaylar hakkındaki fikirleri ne yöndedir. İhraçları onaylamakta mıdır yoksa tasvip etmemekte midir ?

3) Özgür Masonlar Locaları bu husus hakkındaki firikleri nedir ?

4) Dış Dünyadaki İngiltere, İskoçya, Amerikadaki Masonlar bu konu hakkında ne düşünmekteler? Türkiyedeki gelişmeleri nasıl okumaktadırlar.

Cevap verecek bir Freemason / Mason var mı ?

Bu sitenin girişinde "Masonluğu Masonlardan öğrenin" diye yazan bir cümle var. Şimdi ben bu cümleden hareketle kafamdaki birtakım soru işaretlerini sizlere sunuyorum. Yanlış mı yapıyorum ? Masonluğu Adnan Oktar'dan mı öğreneceğiz.
::) Akil ve mantik suzgeciniz size ne diyorsa ondan ogreniniz.
Spes mea in Deo est

Nisan 16, 2009, 05:53:06 ös
Yanıtla #53

....
 Ben bilgim dahilinde olmayan bir düşünceyi asla kabul etmem ayrıca fikrimi daha oluşturmadan karşit bir düşünce oluşturmamda söz konusu olmaz.

Savunduğum fikir budur.
.....
Bu soylediginize gore ya kabul ettiginiz her seyi hakkinda bilgi sahibisiniz, ya da hic bir seyi kabul etmiyorsunuz. Dogru mudur?

Mesela... Tanri. Bilginiz dahilindemidir? Degilse kabul ediyormusunuz?
Izafiyet teorisi; Bilginiz dahilindemidir?
Geometri: Bilginiz dahilindemidir? Degilse ucgenin ic acilarinin toplaminin 180 derece oldugunu kabul etmiyormusunuz?

Aritmetik: Bilginiz dahilindemidir?
Liste daha uzar da uzar.

Tavsiyemdir (direktif degil) yazmadan once dusununuz. Bilginiz dahilinde olmadigi icin bunu da kabul etmeyebilirsiniz, kendi tasarrufunuzdur.

"Masonluk" kavrami da kendilerine Ozgur MASONLAR diyen sahislarin bilgileri dahilinde olmadigi icin "Masonluk" ogretilerini, kurallarini, landmarklarini kabul edemiyorlar. Yani yalniz degilsiniz ;)

"Ancak ben insanları tatmin olduğum ölçüde değerlendiririm" buyurmussunuz.
Bu arada aklinizda bulunsun, dunya sizin etrafinizda donmuyor. Yillar once gunesin etrafinda dondugu kesinlestirildi (astrofizik konularinda bilginiz yoksa kabul etmiyor olabilirsiniz).

Siz bilgilerinizi, deger yargilarinizi olasi gercekler veya dogrular isiginda degil de sizin algilayabileceginiz veya tatmin olabileceginiz sekilde sinirliyorsaniz emin olun ki bilginiz dahilinde olmayan cok sey vardir ve olacaktir.

Elestiriye acik oldugunuzu bildirdiginiz icin yazdim, yoksa hasa haddimize mi ::)

Muhatabimi kendim secerim demissiniz, forum ortami (en azindan bu forum) muhatabinizi kendinizin secebilecegi bir ortam degildir. Bir yorum yaparsaniz karsi yorumlar da gelecektir. Sizin kimseye "Muhatabim sen degilsin" gibi direktifler vermeye hakkiniz yoktur.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2009, 05:55:45 ös Gönderen: Lux_e_Tenebris »
Spes mea in Deo est

Nisan 16, 2009, 10:54:14 ös
Yanıtla #54
  • Ziyaretçi

....
 Ben bilgim dahilinde olmayan bir düşünceyi asla kabul etmem ayrıca fikrimi daha oluşturmadan karşit bir düşünce oluşturmamda söz konusu olmaz.

Savunduğum fikir budur.
.....
Bu soylediginize gore ya kabul ettiginiz her seyi hakkinda bilgi sahibisiniz, ya da hic bir seyi kabul etmiyorsunuz. Dogru mudur?

Mesela... Tanri. Bilginiz dahilindemidir? Degilse kabul ediyormusunuz?
Izafiyet teorisi; Bilginiz dahilindemidir?
Geometri: Bilginiz dahilindemidir? Degilse ucgenin ic acilarinin toplaminin 180 derece oldugunu kabul etmiyormusunuz?

Aritmetik: Bilginiz dahilindemidir?
Liste daha uzar da uzar.

Tavsiyemdir (direktif degil) yazmadan once dusununuz. Bilginiz dahilinde olmadigi icin bunu da kabul etmeyebilirsiniz, kendi tasarrufunuzdur.

"Masonluk" kavrami da kendilerine Ozgur MASONLAR diyen sahislarin bilgileri dahilinde olmadigi icin "Masonluk" ogretilerini, kurallarini, landmarklarini kabul edemiyorlar. Yani yalniz degilsiniz ;)

"Ancak ben insanları tatmin olduğum ölçüde değerlendiririm" buyurmussunuz.
Bu arada aklinizda bulunsun, dunya sizin etrafinizda donmuyor. Yillar once gunesin etrafinda dondugu kesinlestirildi (astrofizik konularinda bilginiz yoksa kabul etmiyor olabilirsiniz).

Siz bilgilerinizi, deger yargilarinizi olasi gercekler veya dogrular isiginda degil de sizin algilayabileceginiz veya tatmin olabileceginiz sekilde sinirliyorsaniz emin olun ki bilginiz dahilinde olmayan cok sey vardir ve olacaktir.

Elestiriye acik oldugunuzu bildirdiginiz icin yazdim, yoksa hasa haddimize mi ::)

Muhatabimi kendim secerim demissiniz, forum ortami (en azindan bu forum) muhatabinizi kendinizin secebilecegi bir ortam degildir. Bir yorum yaparsaniz karsi yorumlar da gelecektir. Sizin kimseye "Muhatabim sen degilsin" gibi direktifler vermeye hakkiniz yoktur.

Tanrı bilgim dahilinde elbette değildir bilgi sadece görsellikse...Bilgim dahilinde olan kısmı tanrının insan duyduğu sevgidir.

Mümkünse listeyi uzatmanızı rica ediyorum.Çünkü yazdıklarınızın hiç birine inanmıyorum.Ne izafiyet teorisine ne de geometriye...

Biri özgür bir diğeri kabul edilmiş beni bunlar değil...içeriği ilgilendirir ki bununda ayrı koşulları vardır.

'Yalnız değilsiniz' bu cümleden ötürü sözlerinize dikkat etmenizi öneririm.Açıkcası bu cümle yakışmadı.Ben herhangi bir derneğe bağlı değilim.Düşüncelerimi eminim yalnış bence yazdıklarımı bir daha okumalısınız.Ayrıca sizin nitelendiğiniz gibi 'mason,anti-mason,harici' sıfatlara ihtiyacım yok.

Ancak ben insanları tatmin olduğum ölçüde değerlendirim.Siz tatmin etmek zor olsa gerek...

Yazılarıma eleştirisel bakış açıyla bakıyorsunuz.Ancak bakıyorsunuz ne demek istediğimi anlayamıyorsunuz.Bir de farklı bakmaya çalışınız bakalım bir sonuç çıkacak mıdır.

Bilgi ve doğruları aynı şekilde yorumlamadığımız kesindir.Aynı fikirde değiliz.Bana göre bilgi değerler sonucu değil sonucu olmayan bir zincir.

Bu konuya açıklık getirmeden kapanmayacak galiba...

Herkes için bir daha yazayım.Öncelikle konu başlığından 4.sayfaya kadar okuyalım.Kişisel bir tartışma içerisine girilmiş mi girilmemiş mi ve sonra tekrar yorum yapalım.

Nisan 16, 2009, 11:54:01 ös
Yanıtla #55

Biri özgür bir diğeri kabul edilmiş beni bunlar değil...içeriği ilgilendirir ki bununda ayrı koşulları vardır.

Iste bu acidan bakarsaniz hic bilgilenemezsiniz. Siz icerigin her ne olursa olsun ayni oldugunu dusundugunuz surece ve aradaki farklari gor(e)mediginiz/gormek istemediginiz  surece yorum yapacak kadar bilgi sahibi olmaniza imkan yoktur maalesef.
Alıntı
'Yalnız değilsiniz' bu cümleden ötürü sözlerinize dikkat etmenizi öneririm.Açıkcası bu cümle yakışmadı.Ben herhangi bir derneğe bağlı değilim.Düşüncelerimi eminim yalnış bence yazdıklarımı bir daha okumalısınız.Ayrıca sizin nitelendiğiniz gibi 'mason,anti-mason,harici' sıfatlara ihtiyacım yok.

Sanirim yanlis anlamissiniz. Ben yalniz degilsiniz derken sizi herhangi bir grupla iliskilendirmedim veya etiket yapistirmadim. Sadece sizin mentalitenizle dusunen baskalarinin da var olduguna isaret ettim ve bu dusunce yapisinin -konumuz Masonluk oldugu icin- en guzel ornegini tesgil eden Ozgur-HKMBL bakis acilarina gonderme yaptim. Soyledigimi baska bir acidan degerlendirmenizi tavsiye ederim.

Alıntı
Ancak ben insanları tatmin olduğum ölçüde değerlendirim.Siz tatmin etmek zor olsa gerek...

Sizin yorumunuzdur saygi duyarim. Acizane tavsiyem; alacaginiz bilgiyi ve/veya insanlari degerlendirirken sadece kendinize ait sinirlari degil, daha genis bir cerceve kullanin. Inanin herkes bir cok konuda yanilabilir. Siz de yanilmaz degilsinizdir.

Alıntı
Yazılarıma eleştirisel bakış açıyla bakıyorsunuz.Ancak bakıyorsunuz ne demek istediğimi anlayamıyorsunuz.Bir de farklı bakmaya çalışınız bakalım bir sonuç çıkacak mıdır.
Memnuniyetle. Fakat bu son yazismalarimiz dogrultusunda elestirilerimde hakli oldugum ortaya cikiyor, zira siz de soylediklerimi onaylamissiniz.

Alıntı
Bilgi ve doğruları aynı şekilde yorumlamadığımız kesindir.Aynı fikirde değiliz.Bana göre bilgi değerler sonucu değil sonucu olmayan bir zincir.

Dogrular ve kanitlanmis bilgileri yorumlamaya hacet yoktur. Tabiiki siz derseniz ki her ne kadar dogru olan sey varsa da ben bu konuya tam anlami ile vakif degilsem bunu kabul etmem, ona diyecek bir sey yok. Mesela yercekiminin oldugu bilgisi bir gercektir, kanitlanmistir ve dogrudur. Sizin bu konuya hakim olup olmamaniz veya bunu dogru olarak degerlendirip degerlendirmemeniz bu bilginin dogrulugunu degistirmez.

Alıntı
Bu konuya açıklık getirmeden kapanmayacak galiba...

Herkes için bir daha yazayım.Öncelikle konu başlığından 4.sayfaya kadar okuyalım.Kişisel bir tartışma içerisine girilmiş mi girilmemiş mi ve sonra tekrar yorum yapalım.
Konunun kisisel tartismalar ile ne ilgisi var onu cozemedim, aydinlatirsaniz sevinirim.
Spes mea in Deo est

Nisan 18, 2009, 07:43:15 ös
Yanıtla #56
  • Ziyaretçi

Özür diileyerek düzeltiyorum. (Düşüncelerimden eminim yalnışsa bu size göre yalnıştır.Doğrularımız bir değil demektir.)cümle bu şekilde devam etmektedir.

Düşüncelerimi bilmediğinizden beni bir takım insanlarla bir tutabilirsiniz.Bu da sizin görüşünüzdür.Ozgür masonlara göndermeyi benim üzerimden yapmayınız.Hele hele düşüncelerimi bilmeden.

(Iste bu acidan bakarsaniz hic bilgilenemezsiniz. Siz icerigin her ne olursa olsun ayni oldugunu dusundugunuz surece ve aradaki farklari gor(e)mediginiz/gormek istemediginiz  surece yorum yapacak kadar bilgi sahibi olmaniza imkan yoktur maalesef.)

Ben henüz bir içerik göremiyorum.Sadece aradaki farklar için değil gerçeğe dair herşey için buradayım.

(Memnuniyetle. Fakat bu son yazismalarimiz dogrultusunda elestirilerimde hakli oldugum ortaya cikiyor, zira siz de soylediklerimi onaylamissiniz.)

Haklı olduğunuz düşünce nedir.Beni düşüncelerimde tezata düşürmek mi?

Doğruları sorgulamadan doğru olduğunu kabul etmek bence yalnıştır.İnsan herkesce kabul edilmiş doğruları da sorgulamalıdır.
 Sizin düşüncenizi bilemiyorum bu konuda fakat doğrular ile yalnışlar her zaman doğrularla kabul edilmiştir.

Kişisel tartışma konusu olan muhatap olayıdır.Konu kişiselleştirme yüzünden bu şekli almıştır

Mayıs 14, 2009, 07:05:48 ös
Yanıtla #57
  • Ziyaretçi

Alıntı
Mason locasındaki yolsuzluk davasına Beyoğlu 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın eski Büyük Üstadı Kaya Paşakay, yolsuzlukla suçlandığı davada suçlamaları kabul etmedi. Koruma tahsis edildiği için makam aracı aldıklarını savunan Paşakay, Yeşilköy'deki evinde düzenlediği kokteylleri ise 'tasarrufa' bağladı.

Mason locasındaki yolsuzluk davasına Beyoğlu 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Hakkındaki iddiaları reddederek savunmasına başlayan Kaya Paşakay, yapılan harcamaların temsil giderleri olduğunu söyledi. Paşakay, "Atatürk'ün silah arkadaşı Halil Kut Paşa'nın torunuyum. Suçlamaları kabul etmiyorum ve beraatimi istiyorum" dedi. Araç kiralanması hususunda herhangi bir usulsüzlük olmadığını savunan Paşakay, "Yakacık'taki mason locasına yönelik saldırının ardından valilik bana bir koruma tahsis etti. Böylece makam aracı artık zorunluluk halini almıştı' diye konuştu.

'TASARRUF YAPTIM'

Hiçbir kişisel harcamasını locaya ödetmediğini öne süren Paşakay, tasarruf olması için yemekleri Yeşilköy'deki evinde verdiğini savundu. Savunması sırasında oldukça heyecanlanan ve zaman zaman elleri titreyen Paşakay, hakimin getirttiği bir şişe suyu içti.

59 kokteyli evinde yaptı

2003-2005 arasında Büyük Üstadlık yapan Kaya Paşakay'ın yerine seçilen Prof. Mustafa Asım Akin, suç duyurusunda Kaya Paşakay'ın, evinde düzenlediği, dernekle ilgisi olmayan 59 kokteyl ve yemek için usulsüz ödeme yapıldığını iddia etmişti. Akin, Paşakay döneminde genel kurulun yetki verdiği bütçenin de 1.034.358 TL aşıldığını öne sürmüştü.

Bütün bu dava bütçede 1 trilyonu geçtiği için mi ?

Mayıs 14, 2009, 08:29:22 ös
Yanıtla #58
  • Uzman Uye

12 mayısda mahkeme vardı, büyük ihtimal tekrar ertelendi. Çünkü karar verilseydi, boy boy gazetelerde haber yapılırdı.

Aralık 11, 2009, 02:09:49 ös
Yanıtla #59
  • Uzman Uye

Dava bitmeden, yalan yanlış çamur atanlara kapak olsun;

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın eski Büyük Üstat’ı Kaya Paşakay, yöneticileri Prof. Dr. Ali Sait Sevgener ve Koray Darga, derneğin harcamalarında yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla güveni kötüye kullanmak suçundan yargılandıkları davadan beraat ettiler.

Eski Büyük Üstat Prof. Dr. Mustafa Asım Akin, 2005 yılında yönetime geldikten sonra selefi Kaya Paşakay ve locanın iki yöneticisinin haklarında dernekte yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla dava açılmasını sağlamıştı. Beyoğlu 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada mason yöneticilerinin avukatı Köksal Bayraktar, “Yapılan harcamalar toplum yararına yapılmıştır. Bu harcamalar yönetim kurulunda olan 22 kişinin bilgisi ve onayı dahilinde yapılmıştır. Burada 22 kişi bulunması gerekirken sadece üç kişi bulunmasının sebebi yeni gelen yönetimin iktidar mücadelesidir” dedi. Kaya Paşakay, “Harcamalar örf ve adetlerimize uygun olarak yapılmıştır” dedi.

Ali Sait Sevgener ise bu dava ile onur mücadelesi verdiğini belirterek, “18 senedir bu derneğe gönül bağı ile bağlıyım. Hiçbir zaman suiistimal yoluna kaçmadım. Beraatimi istiyorum” dedi. Mahkeme davayı karara bağlayarak, sanıkların mahkumiyetlerine kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatlerine karar verdi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/13170009.asp
« Son Düzenleme: Aralık 11, 2009, 02:12:22 ös Gönderen: Mozart »