Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk-Murat Bardakçı-Fatih Altaylı-Sorular  (Okunma sayısı 51549 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 29, 2008, 02:03:13 öö
  • Uzman Uye

Murat Bardakçı, Turgay Ciner'in sahibi olduğu kanalda, hem kendi programında hem de Fatih Altaylı'nın Teke Tek programında 3 haftadır konulara Masonluğu sokarak Masonluk hakkında yorum yapmaktadır,Fatih Altaylı da kendi programında konulara Masonluğu sokarak konuklara soru sormaktadır.Masonluğu Yahudilik ve Siyonizmle eş anlamlıymış gibi cümle içinde birlikte kullanmaktadır.Şuanda da devam eden programda da Masonluk ara ara sıkıştırılıyor ve "Allaha şükür ki Mason değilim" gibi cümleler geçiyor.Yine şuan devam etmekte olan programda Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı gülerek çevrelerinde bir çok abuk subuk kişinin Mason olduğunu birbirlerini destekleyerek söylemektedir.Geçen haftadaki programda Murat Bardakçı Mason olmadığını Masonluğuda sevmediğini söylemiştir Murat Bardakçı'nın dedesi Masonmuş kendisi bunu söylemektedir.
Kelimesi kelimesine elbetteki buraya yazamam bazı şeyleri ancak bir haber sitesi Murat Bardakçı'nın Masonluk hakkında geçen hafta söylediği bazı cümlelerini almış.Bunlardan biri;
Aslında o zamanlar birçok aydın Mason olmak zorunda kalıyordu. Çünkü Abdülhamit her tarafa jurnalci sokuyordu. Abdülhamit’in jurnalci sokamadığı tek yer Mason localarıydı. Aydınlar da rahat rahat konuşmak için Mason oluyorlardı”
Kaynak: http://www.habervaktim.com/haberyazdir.php?id=47640

Sorular:
1-Murat Bardakçı ve Fatih Altaylı Masonluk için uygun görülmeyip, davet edilmedikleri için mi kompleks yaşamaktadırlar?
2-Murat Bardakçı'nın haber sitesinden eklediğim sözünün önü ve arkasından gelen cümleler sanki Masonluk sadece o zaman toplanıp rahat konuşabilmek için bir araçtı gibi anlatmaktadır.Yani ozaman ki ünlü Masonlar,locaları ittihat ve terakki karargahı gibi kullandıklarını ifade ediyor.Bu konu hakkında siz kendi kaynaklarınızda,kütüphanenizden ozamanki Masonluk çalışmaları hakkında biraz,genel olarak beni aydınlatabilirmisiniz?Yani Masonik çalışmalar ozamanlar tam anlamıyla sürdürülmektemidir?
3- Üç haftadır sanki bir karalama yapılmaya çalışıldığını hissetmekteyim, Turgay Ciner'in mi,Fatih Altaylı'nın mı yoksa Murat Bardakçı'nın mı bir yarası vardır?
4-Bir kişi Mason olmadan, Masonluk hakkında bütün kitapları okusa bile, Masonluğu severim veya sevmem demesini nasıl karşılıyorsunuz?Açıkcası en azından bir locaya girmeden ya da Mason olmadan Masonluk hakkında birinin severim veya sevmem demesinin altında başka birşey yattığını düşünmekteyim.

saygılar
« Son Düzenleme: Aralık 29, 2008, 02:15:49 öö Gönderen: M.Akyol »

Aralık 29, 2008, 03:22:35 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Programı ben de izledim, öncelikle keyifli bulduğumu belirteyim. Fakat masonlukla ilgili yorum kısmını kaçırmışım demek ki, sadece çoğu kaynağın da söylediği "Abdülhamit'in jurnalcilerinden sadece Mason localarında kurtulabilen" ittihatçılar kısmını duydum. Keşke önceki haftalar da izleseydim dedim yazınızı okuyunca sn. M. Akyol.

Sadece bir kişinin anti-mason olması için muhakkak Masonluk'a davet edilmemesi sebebiyle duyduğu kişisel bir kin olması gerektiğine katılmıyorum. Yani Murat Bardakçı aslında iyi bir araştırmacıdır, basitçe araştırıp sevmemiş de olabilir bence. Ona bu hakkı tanımak lazım.

Ben esas programda kısa bir süre bahsettikleri Melamilik ve Masonlar'la ilgili hususu merak ettim. Abdülbaki Gölpınarlı'nın Melamilik üzerine olan çalışmasını uzun süredir almak istiyordum, sanırım sınav dönemim bitince ilk alacağım kitap o olacak.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Aralık 29, 2008, 03:28:47 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ülkemizde masonlukla ilgili önyargıları yıkmak için KAFANIZDAKİ GECEKONDULARI YIKMANIZ LAZIM...;)
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Aralık 29, 2008, 11:24:35 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Dün akşam yayınlanan TEKETEK programını bende gece geç saate kadar izledim. Programa katılanlardan yazar Erol Şadi Erdinç, Cumhuriyet dönemi ilk anayasa hukuku profesörlerinden Tarık Zafer Tunaya ile Türkiye'de Siyasal Gelişmeler (1876-1938) Birinci Kitap: Kanun-ı Esasî ve Meşrutiyet Dönemi (1876-1918) isimli kitabı yazmışlardır. Yani ikinci meşrutiyet dönemi hakkında oldukça çok bilgiye sahiptir; bununla beraber İttihat ve Terakki Cemiyeti dönemini iyi bilmektedir keza elinde o döneme ait yazılı belgelerde vardır.

Erol Şadi Erdinç'in programda söylediği şudur: İttihat ve Terakki Cemiyeti kurucularının bir çoğu masondur. En başta Talat Paşa olmak üzere,  Bahriye Nazırı Cemal Paşa, İttihat ve Terakki Fırkası Umumi Katibi Mithat Şükrü Bleda, vb.  vb. .  Bu dönemde Sultan Abdülhamit'in Jurnalciliği ödüllendirdiği, kardeşini gammazlamanın para kazandırdığı bir ortam yaratılmış. Bununda sebebi Sultan Abdülhamit'in iktidarı kaybetme korkusudur.
Bu jurnalcilerin görüşü: Bir jön türk vururum, padişahım çok yaşa derim

Burada tek dokunulamayan daha doğrusu hakkında bilgi toplanamayan yer Mason Localarıdır. Hatta buradan hareketle, Mason Loca'larındaki halka kapalı (üyelerine açık) yapılanma, İttihat ve Terakki Cemiyeti'ninde bu yöntemi izlemesi, İttihat ve Terakki Cemiyeti'ni iktidara taşıyan yolda başarılı olmasını sağlamıştır.

Bu söylenenler belgeye dayancak kadar doğrudur.

--Bu konuda Murat Bardakçı ve Fatih Altaylı'nın masonluk hakkında görüşleri beni ilgilendirmiyor. Sadece doğrudan yanayım.--

Saygılarımla

Aralık 30, 2008, 12:15:18 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bay cemiskender Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı arasında Masonluk konuşulurken; Murat Bardakçı'nın gülerek Erol Şadi Erdinç'e siz Masonmusunuz dediğinde Erol Şadi Erdinç "Allaha şükür ki Mason değilim" sözünü duymuşsunuzdur.
saygılar

--Bu konuda Murat Bardakçı ve Fatih Altaylı'nın masonluk hakkında görüşleri beni ilgilendirmiyor. Sadece doğrudan yanayım.--

Nisan 16, 2009, 10:17:54 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Geçen hafta ya da ondan önceki haftaki programında, Murat Bardakçı' nın dediğine göre Masonluğu öven mailler geliyormuş, benim ağzımı açtırmayın Masonluk hakkında gibi ifadelerde bulundu.
Bu kişi belgeyle konuşan biri olduğu için, millet gaza geliyor "helal olsun verdi veriştirdi" gibi ifadelerde bulunuyorlar. Zaten ertesi gün bir topluluğun olduğu bir yerde bulununca Murat Bardakçı' nın konuşmalarının etkisi olduğunu anlayabiliyorsunuz. Mesela ertesi gün üniversiteye gidiyorsanız, arkadaş çevresinde M. Bardakçı Masonluğa şöyle dedi böyle dedi helal olsun gibi cümleler duyuluyor, ama bunu toplulukta söyleyen kişiye Masonluk nedir sorusunu sorduğunuz zaman aldığınız yanıt gülmenize sebebiyet veriyor.
Açıkçası Masonluğun %0.5' ini bilen ama ana temayı az çok anlayan ya da anladığını zanneden bir kişi olarak, Masonlukta ne var ki kardeşim diyesim geliyor ama haftalardır Masonluğu sevmediğini belirten M. Bardakçı bir türlü bir şey söylemiyor sadece karalıyor. Bir insan bir şeyi sevmiyorsa ya da siyasetçilerin yaptığı gibi açıklarım gibi tehdit gibi ifadelerde bulunuyorsa, o adama sorarlar her şeyi sen mi biliyorsun.
Kesin Mason olan bazı kişilerin ya da eskide kalmış bazı Masonluktan sapmış cemiyetlerin yaptığını bütün Masonluğa yapıştıracak. Ülkemizde ayrıca Ö.M.B.L.' nın ya CLIPSAS' a bağlı olan locaların yaptıklarını ya da bunların büyük üstadlarının söylediklerini gerçek Masonluğun düşünceleriymiş ya da yaptıklarıymış gibi algılıyorlar.
Örneğin ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili CLIPSAS üyesi bir locanın üstadı azamı ermeni soykırımı olduğunu söylemişti ve ülkemizdeki basın organları için Masonluğu karalama mazemesi yapılmıştı.

saygılarımla

Nisan 16, 2009, 10:19:49 ös
Yanıtla #6

Islerine ne gelirse o sekilde kullanirlar. Normaldir. Bizler alistik sizler de alisirsiniz.
Spes mea in Deo est

Mayıs 02, 2009, 06:41:25 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Evet dananın kuyruğu bugün kopuyor Bayan ve Bay üyeler. Neden mi, çünkü bugün saat 23:30' da Habertürk'de Murat Bardakçı'nın programının konusu Masonluk.
Herhalde Murat Bardakçı yan çizip bu kadar sevmediği ve dalgaya alarak konuştuğu Masonluk hakkında belgeleriyle söyleyeceği birşeyler vardır. Ayrıca o belgeler; "filanca tarihte bir Mason şöyle yapmıştı" gibiyse M.Bardakçı'nın analizinin ne kadar kötü olduğunu gösterecektir. İnanın okadar merak ediyorum ki şu sevmediği Masonlukta ne varmış? Ya ben salağım göremiyorum ya da bu tip adamların bir yarası var.
Konuk olacak mı bilemiyorum.

not: Programı kaydedip siteye koyarsanız yararlanılacak birşey olacağından eminim.

saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2009, 06:44:52 ös Gönderen: M.Akyol »

Mayıs 02, 2009, 07:11:15 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kesin belgeler arasında katoliklerin yazdığı,katolik ansiklopedisi de vardır. malum,anti-masonik bilgiler buradan yayılıyor dünyaya.

Mayıs 02, 2009, 07:33:22 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Murat Bardakçı iyi bir arşivcidir, ama akademik bir kariyeri yok diye biliyorum. Kendisinin yazdığı kitaplara da baktığımızda çoğunlukla Abdülhamit - İttihatçılar - Erken Cumhuriyet dönemleriyle ilgili çalışmalarda bulunduğunu görüyoruz. Bu dönemle masonluk bağları sanırım herkesçe dikkat çekeceği üzere Talat Paşa gibi karakterler üzerinden kurulacaktır. Türk Masonluğunun İtalya'daki kökleri, İttihatçı örgütlenmesi sırasında ki Mason locaları vesaire gibi konulardan mı söz edecek yoksa gerçekten daha derine mi inecek, inebilecek mi, ben de merak ediyorum.

Bir fikrim var, sanırım Murat Bardakçı ve onunla benzer fikirlerdeki kişiler birincil olarak Masonluk'un amacı olarak bahsettiği ideallerle alakasız bir kurum olduğunu düşünüyor. İkincil olarak da Masonluk'u kalburüstü kişilerin dervişçilik oynaması gibi gören bir görüşleri var. Ya da ben doğru analizini yapamadım bu kişilerin. Malum Engin Ardıç'ın bir yazısı vardı bu hususlarda...

Aslında egosunu bir kenara bırakıp, ya da birazcık törpüleyip konuşsa, metodolojiye hakimliği ve zekasıyla pek çok akademisyeni sollayabilecek bir adam üzerinde çalıştığı konularla ilgili olarak. Özellikle Abdülbaki Gölpınarlı'nın çalışmalarına olan hakimiyeti beni cezbeder aslında. Acaba bu akşam nasıl bir üslup içinde olacak merak ediyorum. Neticede Batınilik konularında da çok okumuş ve bilgi sahibi bir adam. Öyle ki bazı ünvan sahiplerinin ekranlarda en basit çıkarımları bile yapamadığı hallerde, Murat Bardakçı bunları görmemezlik etmiyor. Ama işte o üslup, çok eksi puan yazıyor hanesine.

Bu arada hatırlattığınız için şahsım adına teşekkürler sayın M.Akyol.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo