Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk bir inanc/din midir?  (Okunma sayısı 44818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 05, 2011, 12:26:57 öö
Yanıtla #30
  • Aktif Uye

Mason localarında... Masonlar ibadetlerini yapsın diye, locada üye olan Masonların her dininden birer küçük ibadethane var mı?

Anlatılanlara göre her dinin kitabı toplantılarda hazır bulunduruluyor İncil,Tevrat,Kuran vs. Buna göre her dinin ibadet hanesi de olması gerek mez mi?
Yok ise neden yok ?
« Son Düzenleme: Temmuz 05, 2011, 12:46:40 öö Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Temmuz 05, 2011, 12:55:47 öö
Yanıtla #31
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Hayır gerekmez ve de yok.

Çalısmalarda Kutsal Kitap(lar) açılıyor ama Kitap(lar) çalısmada dini bir araç olarak kullanılmıyor. Sembolik anlamı var, dini bir manada degil bu anlamda.

Masonluk, üyelerinin dini inancına karışmaz. İbadetlerine de karışmaz.

Saygılarımla.

Temmuz 05, 2011, 01:06:54 öö
Yanıtla #32

Ben upuzun bir cevap yazmaya çalışırken SkullG kardeşim çok güzel ve özet bir cevap vermiş.

Ben artık alıştığım günün sorusu bölümü için peşinen cevap vereyim. Nasılsa cımbızla 1-2 kelime seçilip üzerinden anlamsız polemiğe devam edilecek...

Peki o zaman Kutsal Kitaplar niye var?

Bunun cevabı da yüzlerce kere verildi...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Temmuz 05, 2011, 01:15:36 öö
Yanıtla #33
  • Aktif Uye

Saygılarımla
Cevabınız için teşekkür ederim sayın skullG
Yanlış anlamazsanız, ben başka bir soru soracaktım sayın Mustafa Kemal :) cımbızla çekme değilde ''tahar'' işçiliği diyelim
sembolik manada açılan dini kitaplar,toplantı da açılmadı ( unutuldu diyelim ) veya ''artık gerek yok'' dense ne olur?
Unutulduğunda toplantı yeniden mi başlar? '' artık gerek yok'' dense Masonluk çok mu şey kaybeder?
Saygılarımla

Temmuz 05, 2011, 01:17:06 öö
Yanıtla #34

Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 19, 2017, 06:08:14 ös
Yanıtla #35
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonlugun bir din oldugunu soylemek yanlis bir yorum olur elbette.

Ancak ben Masonlugun bu kadar dinle alakasi olmayan bir kurum olarak gosterilmesini de yanlis buluyorum. Bence Masonluk, Tanri'ya cok yakindan baglidir. Bu yuzden Kamil insan olmak onemlidir, peki Tanri'nin Nur'una dogru ilerlemeden olunur mu Kamil insan? Bence olunmaz.

Bu konuda soyleyecek cok seyim var ancak bunlari Kardesler arasinda konusmayi tercih ediyorum. Harici dostlar alinmasinlar. :)

Masonluk elbette din olamaz lakin izlediği yollardan biride dindir.Sn.Laus Deo ne güzelde söylemiş.Kimileri şiddetle karsı gelebilir lakin tersinin olmasıda imkansız değilmi?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 19, 2017, 06:22:23 ös
Yanıtla #36
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Saygılar.

İlginç aslında,şöyle...
Din değil ama, din gibi... Belliki Masonluğa giren kişinin Masonluğa bağlayıcı bir tarafı var, oyalıyıcı bir tarafı var. Rituellere her zaman insanların bir ilgisi olmuştur. Dinlerinde kendi rituelleri vardır, insanı çeken tarafıda bu rituellerdir.
Tarikat şeyh leri de insanlara, bu meşakkatli yolda yürümenin zor olduğunu, doğru yolu bulmanın ,tek başına üstesinden gelinemeyeceğini vs anlatır.
Görülüyorki Kamil insan olabilmek için (Yaradıcının, sevdiği insan) bir topluluk olmak gerekiyor... Topluluğun da seni kabul etmesi gerekiyor...

Bakın  !   Allah, yaradan, Tanrı.... Bu tınılara dokunduğunuz da ,dinin melodileri gelir.
Sizin anlatımlarınız üzere, Mason toplantıları Yaradıcı gücü övgülerle başlar, övgülerle toplantı sona eriyorsa... Kendi içinde buna''din gibi'' demek sakınca teşkil etmez. Dışardan bir göz olarak.
Sn.Hacamat güzel yazmış lakin dışarıdan bir göz olarak biz ne dersek diyelim dışarıdan,bize öyle geliyor olacak.
Ben bu konuda şöyle derim;eski mutasavvıfların değerli bir sözü var insanlar küçük tanrılardır diye duymuşsunuzdur.
Bizler bir prototip dünyalı yaratılmış tanrılar aslında tanrıcılık oynamayı sevmezmiyiz?

Birşeyleri kontrol etmeyi hatta icat etmeyi,düşünerek evrimleşmeyi kendi sistemlerimizi kurup ona göre yaşamazmıyız.
çeşitli ezoterik öğretiler masonlukta dahil böyle bir sistem değilmidir?
insanların yozlaştırdığı dinlerin karşısına çıkardıkları birer felsefik duruş değilmidir?

Dinlerdeki yozlaşıdan gerekli çıkarım yapılmışmıdır?Farklı mason kurumlarının içerisinde çok sıklıkla dinlerdeki bahsedilen yozlaşı yokmudur?
Vardır tabiki sadece ülkemizdeki 2 Mason kurumunun bile arasındaki farklılıkları biz yozlaşı diyemesekte kendi aralarında buna yozlaşı diyorlardır.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo