Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tekris Kavramları – 1 (Giriş)  (Okunma sayısı 13027 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 04, 2011, 01:20:23 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İzninizle, yeni bir yazı dizisine daha başlıyorum…

Bu dizide “tekris” ve bununla bağlantılı diğer terimleri incelemek niyetindeyim. «Tekris denilince o belli de, ötekiler nedir?» diye soracak olursanız, onlar da inisyasyon, aydınlanma ve eriştirme.

Bunlar birbirlerinden apayrı kavramlar mı, aralarında bağlantı ve örtüşmeler varmı, yoksa aslında hepsi dönüp dolaşıp aynı kavramın farklı terimlerle mi dile getirilişi?

Bu sorunun yanıtını bulmaya çalışacağız.

Kuşkusuz bu yazı dizisi biçimindeki çalışmada mason dostlar beni yalnız bırakmayacak, katkılarıyla çalışmayı zenginleştirecekler.

Ancak başlığı ben açmış olduğuma göre irdelemeye de ben başlayacağım. Bu başlangıcı da “tekris” sözcüğüyle değil, “inisyasyon” ile yapmak dileğindeyim. (Kimileri inisiasyon, kimileri inisiyasyon diyor; hepsi aynı şey, birçok Batı dilindeki Latince kökenli “initiation” teriminin dilimize dönüştürülmüşü.

Bununla başlamak isteyişimin bir gerekçesi var. İzleyecek bölümde göreceksiniz.

« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2011, 01:32:04 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 04, 2011, 02:30:09 ös
Yanıtla #1

Açıkçası, bu Forum ve benzeri ortamlarda, yani sohbete dahil olan herkesin aynı kelimeleri kullanmadığı yerlerde ben sadece "giriş töreni" demeyi tercih ediyorum :) İnisiyasyon bile ağır olabiliyor bazen...

Ama konu devam ettikçe elimden gelen katkıyı yapmaya hazırım :)

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Temmuz 04, 2011, 08:58:04 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Icimden bir ses, Sn. ADAM'in ele alacagi tekrisle belki de es anlamli oldugu sanilan kelimelerin aslinda birbirinden farkli anlamda olduklarini fakat cogu kimseler tarafindan ayni amacla kullanildiklari sonucuna varacagimizi soyluyor.

Yine cok guzel bir yazi dizisi hazirliyor Sn. ADAM.. Ben de bildigim kadariyla, dilim dondugunce katkida bulunmayi cok isterim.

En icten sevgi ve saygilarimla
« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2011, 09:11:42 ös Gönderen: Noah »
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Temmuz 04, 2011, 09:11:27 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

İnisiyason kelimesini birkaç defa kullandığım bir ortamda karşımdaki kişi 'uyumlama' diyerek düzeltti (?) beni.
Uyumlama, reiki ve benzeri sistemlerde kullanılan bir kavramdı ve bana tam karşılığı gibi gelmemişti.
Bir başka gün ise inisiyasyon kelimesini kullanmam sebebi ile konuşmayı süslemeye çalıştığım sonucuna varıldı.
Erginleştirme mi deseydim diye de düşünmüştüm; Sayın Erginsoy kitabında erginleştirme diyordu yanlış hatırlamıyorsam.

En iyisi daha önce bu kelimeyi duymamış kimseyle bunları konuşmamak kararına vardım.

Elimden geldiğince yapılan katkıları okumaya çalışacağım :D

Saygılarımla

Temmuz 05, 2011, 08:00:50 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Terimler ve kavramlar üzerinde durduğumuz için, Sayın Ozkann'ın belirtmiş olduğu şu nokta önemli: Yapıtlarıyla Türk Masonluğu'nda tanınan bir çehre olan Abdurrahman Erginsoy, bu terimin karşılığında "erginleştirme" kullanmış. Düşününce anlamlı olabilir. Ancak bu terim Mason Sözlüğü'nde geçmiyor. Bunun nedeni acaba sözlüğü derleyen kişinin unutmuş ve atlamış olması mı, yoksa bu terimin sadece Sayın Erginsoy tarafından kullanılmış ve tutulmamış olması mı?

Bu konuda bir araştırma yapmaya değer.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 06, 2011, 12:13:47 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

büyük bir merakla beklemedeyiz ve sayın Özkan'ında dediği gibi

Elimden geldiğince yapılan katkıları okumaya çalışacağım :D
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Eylül 27, 2012, 04:40:48 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Ufacık bir aradan sonra ben tekrardan bir başlangıç yapayım bilgileri taze tutayım dedim ve inisiyasyon dan tuttum ucundan başladım tekrar. Burada konu biraz eski tarihli olabilir fakat masonluğun temelinde mutlaka sımsıkı öğrenilmesi gereken konulardan biri diye düşünüyorum. O yuzden bir başlangıç yaptım ve 1 numarada yani konunun giriş kısmında sadece ismi üzerinde durulduğundan ismini ve eş anlamlı diğer kelime anlamlarınıda öğrenmiş oldum. Teşekkür ettim sayın ADAM. Bu aralar konsantrasyon bozukluğu çekiyorum baştan konuları irdelemek iyi gelicek sanırım.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Eylül 27, 2012, 10:47:21 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Ezoterik İnisiyasyon Nedir?

Ezoterik yaklaşım çerçevesinde, inisiyasyon olgusu bir süreçtir. İster en ilkel uygarlık düzeyinde, isterse en gelişmiş teknoloji toplumlarında olsun, yapılan törenler, bu sürecin simgesel olarak başlangıcını temsil ederler. Hangi uygarlık düzeyinde olursa olsun, inisiyasyon süreci, mevcut kültür ve üretim biçimlerinde, belirli bir rasyonalizm (akılsallık) gereğini öngörür. Burada söz konusu olan rasyonalizm, temel olarak, insanın doğa ve toplum içinde kendi özgünlüğünün ayrımına varması demektir. Bu farkındalık kavramı, ezoterik anlayışa göre "bilinçlenme" anlamına gelir.

Özetle, ezoterik örgütlerde inisiyasyon; insanın kendi özgünlüğünün bilincine varması sürecidir. Bu da, temel kültür kavramlarının yorum ve kıyas yoluyla, enine boyuna irdelenmesini gerektirir. Bu nedenle, kültür kavramlarının özümsenmesi doğrudan bilinçlenme, inisiyasyon sürecinin kendisini oluşturur. Simgeler ise, kavramların billurlaşmış hali, somutlanmasıdır. Somut olarak yaşananların soyutlanması kavramları, soyut kavramların yeniden somutlanması da simgeleri oluşturur. Fakat, inisiyasyon çabası içindeki her birey için, somut simgeler o bireyin kendi soyut yorumunu yaratacak, soyut yorum da, bireyin yaşamında somutlaşacaktır. İşte, toplumun kültür yapısından bireyin yaşamına uzanan inisiyasyon süreci budur. Her simge ve temsil ettikleri her kavram, uzun bir tarihsel sürecin ürünüdür. Ne simgeler, ne kavramlar, ne de bilinçlenme-inisiyasyon, insanlığın kültür tarihinden bağımsız olamaz.

© 2002 hermetics.org

Burdaki yazının Tamamı ALINTIDIR ...

Saygılar
« Son Düzenleme: Eylül 27, 2012, 10:52:54 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 21, 2017, 04:51:13 öö
Yanıtla #8

İzninizle, yeni bir yazı dizisine daha başlıyorum…

Bu dizide “tekris” ve bununla bağlantılı diğer terimleri incelemek niyetindeyim. «Tekris denilince o belli de, ötekiler nedir?» diye soracak olursanız, onlar da inisyasyon, aydınlanma ve eriştirme.

Bunlar birbirlerinden apayrı kavramlar mı, aralarında bağlantı ve örtüşmeler varmı, yoksa aslında hepsi dönüp dolaşıp aynı kavramın farklı terimlerle mi dile getirilişi?

Bu sorunun yanıtını bulmaya çalışacağız.

Kuşkusuz bu yazı dizisi biçimindeki çalışmada mason dostlar beni yalnız bırakmayacak, katkılarıyla çalışmayı zenginleştirecekler.

Ancak başlığı ben açmış olduğuma göre irdelemeye de ben başlayacağım. Bu başlangıcı da “tekris” sözcüğüyle değil, “inisyasyon” ile yapmak dileğindeyim. (Kimileri inisiasyon, kimileri inisiyasyon diyor; hepsi aynı şey, birçok Batı dilindeki Latince kökenli “initiation” teriminin dilimize dönüştürülmüşü.

Bununla başlamak isteyişimin bir gerekçesi var. İzleyecek bölümde göreceksiniz.

Sayın Adam
Bu konu ile ilgili olarak yine farkını konusturmus :)) sağ olsun.Bizlere yine bilmedigimiz birseyi ogretti( ben kendi adıma  yeni ogrendim) teşekkürler sayın adam