Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ADAM' la roportaj  (Okunma sayısı 20869 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 06, 2015, 11:04:23 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forum üyeleri ile röportaj fikriniz çok orijinal ve güzelmiş. Üstelik ADAM'la yapmış olduğunuz röportaj da hayli başarılı olmuş bence. Forumu uzun bir süredir ziyaretçi olarak takip ediyorum ve ADAM'ın yazdıklarını bolca okumuş birisiyim, bilgi paylaşıldıkça çoğalır sözü ne kadar da doğru bir söz.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Ekim 07, 2015, 10:32:59 öö
Yanıtla #21
  • Yeni Katilimci
  • *

Çok güzel bir paylaşım olmuş, tabi ben bunu yeni gördüm. Ama aklıma takılan bazı sorularda yok değil...
-Arayınca onu bulamazsın-

Ekim 28, 2015, 04:50:21 öö
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok güzel bir ropörtaj olmuş.Okurken çok keyif aldım, sanki soruları ben sordum.Sayın ADAM'ın memleketi ve mesleği açısından kendisine ayrı bir sempatim oluştu.Bu çalışmayı forum içerisinde özgün ve yararlı buldum.İyi akıl etmişsiniz.Ropörtajların devamını bekliyor olacağım.Sonuç olarak başta sayın ADAM olmak üzere severek takip ettiğimiz değerli forum üyelerini daha yakından tanımış olacağız.
Saygılarımla.

Mart 22, 2017, 08:21:44 öö
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Böylesine değerli bilgi haznesi geniş ve bana göre masonluk yolunda insanlari ve kendini aydinlatabilecekken mason olma konusunda yorum yapmamasi( belki de masondur bilinmez) hep aklimda olna soruyu gün ışığına çıkartiyor.

Bu forumda veya forum dsinda masonlugu öven masonluğa katkisi belkide bir masondan daha fazla olan bir kimsenin mason olma konusunda adim atmadan kacinmasi veya atmissada insanlarla paylasmaktan kaçinmasi o değerli kisiyi tekip eden insanlara masonluk konusunda ne derece yardimci olur bilemiyorum.

Şahsen ADAM adli üyemizi yakindan takip eden biri olarak mason olma konusunda açiklamalardan kaçinmasini" ADAM bir sey diyorsa bir bildiği vardir "diyerek bu cumleyi yani bilgisine hürmeten soyleyerek ADAM gibi birinin aciklamalardan kaciniyorsa eger benim de sanirim masonluk konusundaki düşüncelerimde  temkinli davranmam lazim diye düşünüyorum.

Saygilarimla
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Eylül 01, 2017, 04:14:57 öö
Yanıtla #24
  • Aktif Uye

Mason olan bir kişi; ben Mason um diyebilir mi? Ne biliyoruz ki koca alemde küçük bir varlık ken?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 01, 2017, 12:52:51 ös
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mason olan bir kişi; ben Mason um diyebilir mi? Ne biliyoruz ki koca alemde küçük bir varlık ken?
Sevgili ruzber öncelikle iyi bayramlar.
Samimi ve içten yazınızı okudum bunada inandığımızı görüyorum saygı duyarım.
Bu ifade benim için yeni değil bu forumda çok okudum sn.adam da oldukça yazdı.
Net olarak ifade etmeye çalışayım daha henüz kendi kimliğini ait olduğu kurumu bağrını aça aça ben masonum diyemedikten sonra mason olmuşum ne gerek.
Son zamanlarda gördüğüm şu ki bir çok mason ile tanışma ve muhabbet etme şansım oldu durum soyle;genç olanlar rahatlıkla ben masonum diyor bu çok hoş yaşlı olanlar temkinli ve imtina ediyor söylemekten.

Ben bir yere ait olup aidiyet duygusunu gizleyeceksem varsın olmaz olsun masonluk.
Gerisi sadece zırva .
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 01, 2017, 04:15:57 ös
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu değerlendirmeniz yanlış.Yazimdan çikan sonuç bu olmamalı.
Bu benim değerlendirmem,Çok rahat bir şekilde ben masonum diyen insanın gözlerinin içerisindeki ışıltı ile vücut dilinin rahatlığı çok hoştu.

Hoşuma giden tarafı bu idi.
Elbette durduk yere ben masonum diye tabela aşıp dolaşacak değil,masonluk ben oldum kurumu da değil.
İçerisinde kişiliğini hapis edeceğim bir kurum hiç değil.

Insan güzel bir şey yaptığına inanıyor ise konuya ilgisi olanlar sorduğunda saklamamalı,kaldiki bu toplumda kaç kişi neyin ne olduğunu bilip soruyor.

Ben bu toplumu tanıyorum,gerek yaşım gerek hayat deneyimim gerek ise yaptığım işler dolayısı ile.

Sevdiğimiz ve inandığımız bir değeri sonuna kadar aynı zaman savunabilmeliyiz.
Aptalların bile kendi salakliklarinin dahi farkında olmayıp savundukları bir dünyada masonların kendilerini gizlemelerini içime sindiremiyorum.

Söyleyip soylememelerinide ayrıca dert etmiyorum sadece bir tercih olarak görüyorum.

Ben mason olsa idim sorana söylerdim.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 01, 2017, 05:25:26 ös
Yanıtla #27
  • Aktif Uye

Bir mason "ben masonum" diyebiliyorsa bu bir büyük cesaret.

Gençlerin demesi normal onlar tecrübesiz ne de olsa.

Yaşlılar bir ara mason olduklarını sanmış olabilirler  sonrasında olgunlaştıkça olamadıklarını anlamış olsalar gerek.

Ritüel de bile "evet masonum" demiyor.

Kolay mı mason olmak!?

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Eylül 01, 2017, 05:41:10 ös
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Tanıştığım masonlardan biri bana aynen şöyle dedi içerisi dışarıdan bakıldığı gibi degil lakin çokta abartılacak bir şeyde değil demişti.

EDMUND BURKE

Eylül 01, 2017, 06:59:19 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu sözler güzelde bire birde çok rahat anlatıyorlar.
Anlatıyorlar da neyi anlatıyorlar?
Özgür olmaları hoş.

EDMUND BURKE