Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Illuminati korkusu!  (Okunma sayısı 62899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 07, 2011, 04:19:40 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda daha önce bir yazı yazmıştım.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7874.0

Sayın Prometheus'un tasasını anlayabiliyorum. O kadar çok spekülasyon var ki... İşin keyifsiz yanı, bir de birbirleriyle bağlantısız ayrı ayrı örgütlerin bulunuşu.

Bu konuda istenirse daha ayrıntılı bir yazı da yazılabilir.

Ancak Sayın Prometheus'un deyişinden, sanki bir de kötüleme hatta suçlama var gibi bir izlenim edindim. Bu bağlamdaki kötüleme ya da suçlamalar da birbirinden farklı. Öyleyse, hangisinden söz ediyoruz.

Bu bağlamda Sayın Prometheus kendi kaygısını dile getirecektir kuşkusuz ama ben onu başktan bir kısıtlama altına alayım da sakın o yanılgıya düşmesin. Örneğin "Bu adamlar hem dünya ekonomisini ellerine geçirip kontrol ediyor hem de dünya yüzünden dinleri ve Tanrı inancını kaldırmaya çalışıyorlar." demesin. Böyle bir herzeyi ancak bilgisiz insanlar yutar. (Çok sert bir kısıtlama değil sanırım.)

Bir başka nokta daha var. Hangi illuminati örgütünden söz ediyoruz?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 07, 2011, 04:23:02 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın ADAM mutlaka verdiğiniz linkdeki yazıyı okumuşumdur. Zaten hangi İllüminati dediğinizde bunu anladım.
Son zamanlarda uydurulan İllüminati çeşitlerinden bahsetmiyorum elbette ki. Orta çağda ortaya çıkan sizin ezoterik deyip savunduğunuz İllüminatiden bahsediyorum.
Sanırım şimdi netleşmiştir.
Peki bu örgütün aydınlanmayı savunduğunu nerden biliyorsunuz?

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 07, 2011, 04:44:33 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Önceki yazımı acilen yazmıştım, zaten zamanından belli oluyordur :)

Sayın ADAM şöyle bir yazıda okumuştum.

.............
Oncelikle sunu soylemeliyim. Illuminati suanda yok. Resmi bir kaniti yok. Gayri resmi olan kanit ve soylentiler, komplo teorilerinden oteye gidemeyecektir. Illuminati orta cag avrupasinda kurulmus yanlis amaclari olan bir topluluktur. Masonlar ile iliskileri vardi ve bir sure bu iliski artarak surdu. Masonlar ile iliskisi, Masonlarin (dikkat ceken) ketumlugu, sabiri ve karakteristik ozellikleri nedeniyle basladi. Yanliz bir sure sonra bu toplulugun Masonluga zarari olacagi anlasildi. Bizlerin dogru amaclarini degistirip, Kardesligi etkileme ihtimaline karsi ipler koparildi.
.............
 Illuminati Masonlugun ust derecelerini etkiledi. Yanliz bu, "yanlis yone kayma" hareketleri kisa surede farkedilip illuminati ile iliskiler bitirildi. Bir sure sonrada Illuminati toplulugu yok oldu. Illuminatinin amaclari ve hedefleri Masonluktan cok daha farkliydi. Yanlisti ve bu yanlis Masonlar tarafindan kabul edilemazdi. Illuminati toplulugunda bircok turde ayrimcilik ve yasadisi eylemler soz konusu idi. Amaclar icin cok kisiler ve degerler yok edilebilirdi.

Neden peki Masonlar ile iliskiye girildi? Bunun en buyuk nedeni Masonlarin ketumiyeti. Yanlis hedefleri olan bircok topluluk, belli zamanlarda Masonlar ile iliskiye girmeye calismistir.
............

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 07, 2011, 05:00:41 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tamam, peki, şu durumda bugünden ya da yakın geçmişten söz etmiyoruz.

Eski illuminati örgütleri bağlamında Sayın Prometheus'un Sayın MASON'in bir yazısından alıntıyla aktarımına bakacak olursak, her ne kadar orada hangi tarihteki hangi illuminatiden söz edilmekte olduğu belli değilse de, en azından belki 18. yüzyılın ikinci yarısı hatta son çeyreğindeki örgütlerin konu olarak alındığı söylenebilir. Bunlardan Almanya'da (Bavyera'da) olanı var, Fransa"de (özellikle Avignon'da) olanı var, İber Yarımadası'nda olanları var, İngiltere'de olanı var.

Her biri ayrı bir konu. Benzeşen, örtüşen yanları az, farklılıkları çok.

Sayın MASON'un yazısında da yangisinden söz edildiği belli değil.  Üstelik o yazı biraz aşırı öznel yargılar getiriyor. Örneğin "Yanlıştı." deniyor. Kime göre yanlış? Masonluğa göre mi? Galiba öyle... Hangi Masonluğa göre? İngiliz mi, İskoç mu, Fransız mı? Alman mı? Yoksa hepsi mi?

Ancak burada konu elbette Sayın MASON'un dört yıl önce yazmış olduğu bir yazının içinden bir alıntının eleştirisi olmamalı.

Üstelik burada konu o 18. yüzyıldaki örgütler de olmamalı çünkü Sayın Baron konuyu açarken  "Nedir bu illuminati korkusu?" diye başlamış. 18. yüzyıldaki örgütlerden değil, günümüzdeki ya da bu çağdaki bir olgudan söz ediyor. Çare arayışında.

Bana göre bu işin patronu Sayın Baron. Dolayısıyla onun konuyu biraz daha genişletmesinde yarar olacağı görüşündeyim. Bu örgüt (hangisi ise) ne yapmış? Başkaları ondan niçin korkuyor? Onu nasıl suçluyorlar? Bunun toplumsal katmanlardaki yansıması nedir?

Eğer neyi indeleyeceğimizi, neyi tartışcağımızı bilirsek, çok daha iyi ve yararlı bir iş yapmış oluruz.

« Son Düzenleme: Haziran 07, 2011, 05:07:06 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 07, 2011, 05:03:29 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sayin Prometheus,benim ustunde durmak istedigim yanlis dusunce tarzi.Siz gelip bana illuminati örgütün aydınlanmayı savunduğunu nerden biliyorsunuz? sorusunu sorabilirisiniz.Ama arastirmamis,okumamis,ilgisiz bir kisi bana bu soruyu sorarsa bide muthis bir nefretle elestirirse benim cok zoruma gidiyor.Kulaktan kulaga yayilan safsatalarla,dedikodularla cokbilmislik taslayarak karsima gecip konusan insanlara sinirleniyorum.
Belki Illuminati kurulmasindan bu yana gecen surede hedefleri acisindan degisme veya kaba bi tabirle sapma olsada sahsen Illuminatinin bir aydinlanma olusumu olduguna inaniyorum...

saygilarimla..

Haziran 07, 2011, 05:24:26 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Oyle bir toplumda yasiyoruz ki Masonlugu illuminatiyle bagdastiran insanlar  gordum.Size enterasn bir olay anlatayim:Birkac gun once izlenimlerimde Israil bayragindaki Davut yildizini goren insanlarin  akilarina ilk Illuminati geliyor.Hakaretler siraliyorlar.Yok dunyamizi istila ediyorlar illuminati ve Masonluk seytanin olusumudur.Allahin yolundan ayrilmayin,seytani guclerle savasin,gibi seyler duydum ve hayretler icinde kaldim.Oysa gordukleri Israil bayragindaki semboldu...
Yani soylemek istedigim bu cahil toplumu nasil biliclendirebiliriz. Yanlis izlenimleri yok edebiliriz.Bilip bilmeden camur atmayi nasil durdurabiliriz.
Sayin ADAM belki ne demek istedigimi daha iyi anlamissinizdir.Ilginiz icin tessekur ederim...

saygilarimla...

Haziran 07, 2011, 05:28:21 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın ADAM, bu bir önceki yazı.Belki bilgi verebilir.

Illuminati Tarikatı   
Illuminati Tarikatı 1776 yılında Almanya’da kuruldu. Latince “Illuminati” “Aydınlanmış olanlar” demektir. Cemiyetin hedefi cehaletle, batıl itikatlarla, dinsel baskıyla ve her çeşit tiranlıkla savaşmaktı. Her ne kadar amaç kilisenin bağnazlığı ile savaşarak Newton’cu pozitif bilimin önünü açmak idiyse de, cemiyet gizli emeller beslemek, Fransız İhtilâlini yönlendirmek, Avrupa’nın politik egemenliğini elde etmeye çalışmak gibi konularla suçlanmıştır.

Başlangıçta Bavyera’da gelişti ve üyeleri hep Alman ya da Avusturyalı olan Ilüminati Tarikati’nin şeflerinin kimlikleri gizliydi.

Cemiyetin kurucusu Adam Weishaupt (1748 – 1830) Cizvit eğitimi almıştı ve daha genç yaşında Ingolstadt Üniversitesi’nde Hukuk Profesörü oldu. Bilimin yayılması için, Adam Weishaupt Cizvit modelinde gizli bir cemiyet kurmak istiyordu.

Amacı, Fransız Ansiklopedistlerinin, Voltaire’in öğretilerinin kilise tarafından yasaklandığı bir ortamda, gizli cemiyet yoluyla, parlak gençlere eğitim vermekti. Cizvit rahiplerinden korunmak için de gizlilik şarttı.

Saygılarımla...

Haziran 07, 2011, 05:41:21 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın baron,

Siz illüminatinin aydınlanma örgütü olduğuna inanmak istiyorsanız tabi ki kendi tercihinizdir bir şey diyemem. Ancak görünen o ki hiç de iyi niyetleri yokmuş. Sonradan uydurulanların da illüminati ile alakası yok.  Çünkü İllüminati artık yok.
Cahil insana nasıl anlatabiliriz demişsiniz. İşte bu imkansızdır. İllüminatiyi yeniden kurmak bile daha kolaydır.
Cahil insanın eksikleri sadece bilgiden kaynaklanmaz, korkularını da yok etmelisiniz. Zaten bilgiyle çözülecek olsaydı bu işi 2 kitapla halledebilirdiniz, hatta tek bir yazı bile yeterli olurdu.

Bırakın inansınlar, bırakın yaşasınlar. Onlar için yapılabilecek hiçbir şey yok artık. Din öyle bir şeydir ki, bir kere yerleşti mi kanser gibi yayılır. Ancak o kesimi kesip almanız lazımdır. Bunca zamandır boşuna bağırmıyorum :)

Saygılarımla...

Haziran 07, 2011, 05:50:56 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Aktif Uye

İlave etmem gerektiğini düşünüyorum:
İllüminati kasıtlı yaratılan bir korkudur. Dini kullananlar zaten korkulardan beslenirler. masonlar, askeriye, derin devlet, komünizm uydurmaları da bu yüzdendir. Cahil insanları inandırması ve korkutması kolay olduğu için bu yolu kullanırlar.
Yani illüminatiyi yok etmenin, anlatmanın hiçbir anlamı yoktur, sonuçta getirmez. İllüminatiyi bitirseniz arkasından masonluğu bitirmeniz gerekir. Onu bitirseniz bu sefer İsrail'i yok etmeniz gerekir. Onuda bitirseniz yeni hedefler bulacaklardır. Sizce Melemen deki Kubilay kötülük abidesi miydi? Siz yok ettikçe onlar yeni kötüler üretmeye kolaylıkla devam edeceklerdir.
Bakın yakın zamanda bir tartışma oldu, "siz ulusalcılar" diye bize hakaret eden kişiye ulusalcılığı sordum, bilmediğini söyledi. Size sorayım, komünizmin nesi kötüdür? Ama amaç bu değil işte, işlerine gelmeyen şeyleri karalamak, iftira atmak, hatta fırsatını bulunca cezalandırmak, hayvanca davranmak onların sürekli yaptıkları şeylerdir. Tarih bunlarla doludur.

Saygılarımla...

Haziran 07, 2011, 05:59:05 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öyle birşey yok sevgili Prometheus, öyle bir şey yok! Siz şimdi bu kadar şeyi bilecek bu kadar kendinizi yetiştirmiş olacaksınız...Sonra da gelip bırakın yaşasınlar deyip kestirip atacaksınız. Böyle bir kolaycılık yok sevgili Prometheus! Yok!

Siz yazmıştınız hatırlamalısınız. Bu kadar şeyi neden öğrendim diye... Yanılmıyorsam '' Bilmeden yaptığım'' diye bir konu başlığı açmıştınız. İşte o kadar şeyi neden öğrendiğinizin, bilmeden yaptığınız bütün o şeylerin cevabı işte karşınız da duruyor. Ne yazak ki siz de '' bırakın yaşasınlar'' deyip kestirip atıyorsunuz... Eğer böyleyse...Gerçekten haklıymışsınız, gerçekten bilmeden yapmışsınız. Ama bana sorarsanız sadece şunu diyebilirim '' düşmana inat bir gün daha yaşamak''. Tabi bunun için de düşmanı bilmek gerek...Ya sandığımızdan daha yakınsa? Ya beynimizin içindeyse?

En içten sevgi ve saygılarımla.
enelsır