Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Muhhammed’in Kelamı  (Okunma sayısı 28702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 19, 2011, 03:19:20 ös
Yanıtla #50
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Zaten İslam ulemaları da Fatihanın Sure olmadığı konusunda hemfikirler yani...

Hangi islam uleması Fatihanın bir sure olmadığını yani ayetlerden oluşmadığını belirtiyormuş ?Kimmiş o hemfikir olanlar bu konuda bizide bilgilendirmenizi bekliyorum.

Alıntı
Vahiy, Allah'ın peygamberine gönderdiği kısa mektuptur,talimattır.

Vahiyin tanımı bu değildir.Çünkü peygamber kelime anlamı olarak elçidir.Kuranda insanlara verilen öğütler,tarihi olaylar... tür bakımından kapsamı geniş olan bir bilgi bütünü,öğreti ... mevcut.Bunları talimat olarak nitelendiremessiniz.

Alıntı
Buyurun Fatiha suresini okuyun bakalım, Allah tarafından elçisine mi gönderilmiş, yoksa kul tarafından Allah'a itaat sözleri mi içeriyor?

Bu sözünüzle kendi yargılamalarınızın tezinize dayanak olduğunu görüyorum.

Kasım 19, 2011, 03:24:50 ös
Yanıtla #51
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Zaten İslam ulemaları da Fatihanın Sure olmadığı konusunda hemfikirler yani...

Hangi islam uleması Fatihanın bir sure olmadığını yani ayetlerden oluşmadığını belirtiyormuş ?Kimmiş o hemfikir olanlar bu konuda bizide bilgilendirmenizi bekliyorum.

Alıntı
Vahiy, Allah'ın peygamberine gönderdiği kısa mektuptur,talimattır.

Vahiyin tanımı bu değildir.Çünkü peygamber kelime anlamı olarak elçidir.Kuranda insanlara verilen öğütler,tarihi olaylar... tür bakımından kapsamı geniş olan bir bilgi bütünü,öğreti ... mevcut.Bunları talimat olarak nitelendiremessiniz.

Alıntı
Buyurun Fatiha suresini okuyun bakalım, Allah tarafından elçisine mi gönderilmiş, yoksa kul tarafından Allah'a itaat sözleri mi içeriyor?

Bu sözünüzle kendi yargılamalarınızın tezinize dayanak olduğunu görüyorum.

Biz sonra devam edelim S.n Neuman.

Şimdilik Hoşçakalın.
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Kasım 19, 2011, 03:33:03 ös
Yanıtla #52
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı

Şimdilik Hoşçakalın.

İstediğiniz zaman devam edebilirsiniz.

Bir tane islam alimi gösteremezsiniz bana Fatiha Suresinin Allahın sözü olmadığını belirten.

Çünkü müslüman olan islam alimi kuranın her yerine inanmak zorundadır.Fatiha suresinin ayet olduğunu kabul etmeyen müslüman islam alimi olamaz çünkü bu kuranı inkar etmektir.

Siz bir tane örnek bile bulunamazken bu konu hakkında tüm islam alimlerinin hem fikir olduğunu söylüyorsunuz.Yanıldığınız çok açık.

Kasım 20, 2011, 12:58:53 öö
Yanıtla #53
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Neumann

Bende sizin gibi düşünüyorum fakat sayın Agnusdei var sayarak konuşuyor.Tartışmak yada cevap yazmak anlamsız.Kısır bır döngüde ilerliyor sohbet 

Sayın Masor1976 nın ve sızın gerek benım yazdıgım paylaşımlarda gerekli doneler var.Karşı çıkan varsa çıksın gereksiz uzadı bu konu bence yinede siz bilirsiniz tabii

Selamün Aleyküm

Saygılar
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Kasım 20, 2011, 01:17:10 öö
Yanıtla #54
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı

Şimdilik Hoşçakalın.

İstediğiniz zaman devam edebilirsiniz.

Bir tane islam alimi gösteremezsiniz bana Fatiha Suresinin Allahın sözü olmadığını belirten.

Çünkü müslüman olan islam alimi kuranın her yerine inanmak zorundadır.Fatiha suresinin ayet olduğunu kabul etmeyen müslüman islam alimi olamaz çünkü bu kuranı inkar etmektir.

Siz bir tane örnek bile bulunamazken bu konu hakkında tüm islam alimlerinin hem fikir olduğunu söylüyorsunuz.Yanıldığınız çok açık.

Sadece Fatiha değil Kuranın tümü Muhammed ve yahudiler tarafından yazdırıldı ve Allah kelamı diye insanlara kılıç zoruyla kabul ettirildi! Size gökyüzünden bu konuyu teyid eden mesajlar bile gelse kabul etmezsiniz... 

Eğer tanımlanan bir yaratıcı varsa, bütün bu tezgahı kurup insanların başına musallat edenlerin belasını versin...

Kasım 20, 2011, 02:19:13 öö
Yanıtla #55
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir  Mason çırak arkadaşım arkadaşım ilk mason toplatısına katıldıgında Mason Üstadlar su konuyu tartışmışlar.Din gereklımıdır.Din olmasaydı Ne olurdu.

Sonuç:Eğer din denen kavram var olmasaydı.Dünya suc bakımından kaosa suruklernır rusvet artar hırsılık artar cınayetler artar.Bu artıs dunyayı bır     kaosa suruklenırdı.Din gereklımıdır.Evet gereklıdır.Din insan egosunu duzenledıgı gıbı toplumsal bır duzenıde sağlamaktadır.

Yukarıda yazdıklarım kelamların ne işe yaradıgı konusunda bıraz ıp ucu verıyor sanırım.

Hayır hiç vermiyor, hatta dünya tarihinde tam tersi görüyorum.

İnsanlık 4 milyon yıldır neden kaosa sürüklenmedi madem? Neden kendi geleceğini tehlikeye atmadı hiç? Neden fütursuzca üremedi? Diğer canlıların yaşam alanlarını neden keyfi yok etmedi? Neden 4 milyon yıl insanlar rekabeti ve kendini beğeneni sevmedi? Neden onca devasa zamanda kimsenin kimse üzerinde tahakkümü yoktu?
Şimdi, dinlerin olduğu bu çağlarda neredeyiz? İnsanlığın yüzde kaçı mutlu, huzurlu?

Neden kişisel mal edinmenin olmayacağı yerde rüşvetin, hırsızlığın olmayacağına inanıyorum? Neden dinlerin ortaya çıktığı çağlardan beridir hep acı, gözyaşı, savaş, agresiflik, katliam, kıtlıklar, salgın hastalıklar, sağlıksız insanlar var? Neden rızkın onda dokuzu ticarette? Neden liberalizm var? Neden kariyer, hijjen rütbe, haddini bilmek var?

Din insanı aşağılar ve kurtuluşu vaad eder, onunda kendisinde olduğunu savunur. Bunu kabul eden uysallaşmış kişiliğini bir takım kurallar dizisine ve onların tekrarına bırakmış, hatta geleceğini aklını emanet insanlar mı daha sağlıklıdır, yoksa bir yaratıcının sistemi olan doğa mı insanı daha sağlıklı yapar?
Bakın evrenin bize hikayesi hala bitmedi, biz var olduğumuzdan beridir devam ediyor, gelişiyor. Ancak dinlerin hikayeleri bir kitaptan daha fazla süremiyor.

Sizce mason üstadlar biraz yanılmamışlar mı? Yoksa tarih bilgileri mi çok zayıftı? Gerçekten böyle düşünüyorlarsa onlara anlatabileceğim çok şey olduğunu düşünüyorum.

Hayır dinler insanlık tarihine yeni hiç bir şey getirmemişlerdir.

Birde Mevlana iyi gider.

Bana göre ise Yunus ve Ömer Hayyam daha iyi gider.

Not: Ateist değilim.

109- KÂFİRÛN SÛRESİ
1. De ki: “Ey Kâfirler!”
2. “Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk etmem.”
3. “Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz.”
4. “Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk edecek değilim.”
5. “Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz.”
6. “Sizin dininiz size, benim dinim de banadır.”

Bana "Cihad edin" diyen bir ayet var gibi geldi?
Yoksa bütün dinlerde olduğu gibi başlangıç dönemlerinde inanılmaz şefkatli, hoşgörülü ve saygılı olan dinlerin, sonra güç eline geçtikçe tarihte ki en büyük katliamları yapmalarını hatırladım.  İsa zaten şefkat doluydu ama zamanında meyva vermeyen ağaca küfür edebiliyordu. Muhammed'e ilk inanan köleler olmuştu. Musa ve ibrahimoğullarıda zaten baştan aşağı yare içindeydi, şimdi gel gör ki torunları neler yapıyor.

Miras konusundaki açık hala yama tutmuş değil. Mantık olarak geleceği bilen bir yaratıcının ve her şeyin sorumlusunun başkalarını sorgulaması da kafama bir türlü yatmadı. Geleceğimi bilmiyordu yoksa? Gerçi onuda bir tek onun bilebileceğini söylüyor. O her şeyin hem beyaz kısmını hem siyahını da söylüyor gerçi. 

Sayın agnudei konusunda haklı görünüyor. Ben sadece hem emir, hem dua olayını kastetmiyorum.

Kelamlar Allahın ise bu işte bir gariplik var.

Ben Kuranın baştan aşağı Muhammed'in kelamı olduğunu sanmıyorum, çoğunun bir yaratıcı tarafından gönderildiğini hiç düşünmüyorum.

Siz istediğinize inanın...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Kasım 20, 2011, 08:20:59 öö
Yanıtla #56
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Arais in artık konuyu sonlandırmak gerektiği düşüncesine katılıyorum.Artık durum inanç tartışmasına girdi.

Ben söyleyeceklerimi söyledim.Tüm cevaplar ve cevapsızlıklar ortadadır.

Ben şu an bir ateist olsaydım bile şu yazdıklarımı söylerdim.Çünkü doğru olan bu.Kuran ile belirtilen bu.İster ateist ol ister başka bir inançta.

Gerçekler çok açık ortada.Bu konuyu okuyan biri yazılan mesajları okuduğunda dahi görecektir ne olduğunu.

Kelimelerle haklı ataması yapmak anlamsızdır.

Hoşçakalın.

« Son Düzenleme: Kasım 20, 2011, 08:24:08 öö Gönderen: neumann »

Kasım 20, 2011, 08:27:44 öö
Yanıtla #57
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Arais in artık konuyu sonlandırmak gerektiği düşüncesine katılıyorum.Artık durum inanç tartışmasına girdi.

Ben söyleyeceklerimi söyledim.Tüm cevaplar ve cevapsızlıklar ortadadır.

Ben şu an bir ateist olsaydım bile şu yazdıklarımı söylerdim.Çünkü doğru olan bu.Kuran ile belirtilen bu.İster ateist ol ister başka bir inançta.

Gerçekler çok açık ortada.Bu konuyu okuyan biri yazılan mesajları okuduğunda dahi görecektir ne olduğunu.

Kelimelerle haklı ataması yapmak anlamsızdır.

Hoşçakalın.

Umarım bir gün Kuranı itaat etmek için değilde, anlamak için okursun sevgili kardeşim...

Saygılar.
« Son Düzenleme: Kasım 20, 2011, 08:31:22 öö Gönderen: agnusdei »

Kasım 20, 2011, 08:45:06 öö
Yanıtla #58
  • Ziyaretçi

Sayın Prometheus, objektif bakabilme şansınız olduğu için gerek deist gerekse ateist görüşlerin din hakkındaki araştırmaları bence din adamlarının araştırmalarından daha fazla değer taşıyor. Ki günümüzde deist yönetim en başarılı ve en barışçıl çözüm şekli olarak oturtulmuştur. Fakat yaklaşım şekli önemlidir, yani eğer Hz.Muhammed'e sübyancı derseniz dayağı yersiniz.

Eskiden mirc diye bir chat programı vardı orada islam kanalında bir komunist kadınla muhabbet etmiştim. Kadın komunistti fakat eşi radikal islamcıydı. Kadın DHKPC örgütündendi eşi ise İBDAC... Nasıl anlaşıyorsunuz diye sorduğumda aslında aynı şeyi savunuyoruz sadece komunizmde tanrı inancı yok demişti. Bu durum bana çok değişik gelmişti. Fakat biraz eşeleyince fikirlerini ana tema "bu iş kansız olmaz" gibi kelimeler sarf ediyordu. Anladığım kadarıyla insan olmanın ve insan psikolojisinin yansımaları her ideolojide hakim. Yani farklı düşünen insanları rakip olarak görerek yok etme iç güdüsü. Mesela bir bayan arkadaşımın bir tezi vardı ilginç bir tez. Erkekler aslında eşini kıskanmaz, diğer erkeklerin cinsel performansının kendisinden daha iyi olma ihtimalini kıskanır demişti. Aslında temelinde kötü bir yönetim sistemi ve ideoloji yok pratikte insanoğlunun eline geçen her sistem zamanla yozlaşıp bozuluyor.

Hz.Muhammed'in kelamı veya Allah'ını kelamı;  neticede Hz.Muhammed'in vefatıyla ciddi bir muhammedi kıyımı yapılmış ve islam maskesi altında canavalarlar hükümdar olmuştur. Bu nedenle günümüze kadar gelen islami inançların hiç birisi aynen günümüzdeki resmi tarih kitapları gibi gerçeği yansıtmakta iktidarsız olabilirler. Yani gerçekleri dile getirme cesaretini gösterebilenler ve eserleri yok edilmişlerdir genelde.

Her halukarda islam türevleri olan bir dindir ve hangi türev aslını ifade eder veya aslı nedir bunların özgür düşünebilen din adamlarınca ortaya konmaya ihtiyacı var. Ne kadar tartışırsak tartışalım bizim bu gibi konularda yeterli ilmimiz olmadığı için bu türevler arasında dönüp dolaşıp zamanımızı boşuna harcamış olacağız.

Saygılarımla.