Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce Masonlar kendilerini anlatirken ne kadar Durustler?

Tamamen dogru ve durustler
Yeteri kadar durustler.
Durustlukleri kadar yalanlarida var.
Durust degiller.
Soyledikleri her kelime yalan.

Gönderen Konu: Sizce Masonlar kendilerini anlatirken ne kadar Durustler?  (Okunma sayısı 27720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 08, 2012, 04:43:36 öö
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Bence olmaları gerektiği kadar dürüstler. Başkalarının anlayamayacakları, ya da anlatılmaması gereken şeyleri anlatmamaları yalancı olduklarını göstermez.
 Ben bilgisayar mühendisliğinde okuyorsam, size programlamanın bütün ayrıntılarını anlatmak zorunda değilim. Çünkü beni anlayabilmeniz için sizin de bu bölümde okumanız; ya da en sazından programlama ile uğraşmış biri olmanız gerekir. Bu nedenle size anlatacağım şeylerin size bir faydası olmaz, hatta kafanızı karıştırabilir. Belki de bazı bilgiler zararlı olabilir...
Saygılarımla

Tamamen katılıyorum.

Şubat 27, 2012, 08:59:56 öö
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Elbetteki dürüstlerdir. Zira '' dürüstlük '' kavramı olmadan '' iyi insan olmak '' hadisesinin gerçekleşmesi mümkün değildir hak verirseniz... Eksik anlatılar vardır bu da '' ezoterik '' bir yapılanma olması sebebiyledir diye düşünüyorum. Eksik anlatının dürüst olmamak anlamına gelmemekle birlikte tamamı ile yanlış anlatmanın dürüstlük dışı bir durum olduğu bir gerçektir.

Mart 01, 2013, 11:30:56 öö
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yeteri kadar dürüstler şıkkını işaretledim. Her şeyi söyleseler ortada masonluk diye bir kurum kalmamış olur.

Mart 02, 2013, 10:15:40 öö
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Hangi dürüstlükten bahsediyoruz burada? Buzdağının görünen kısmı hakkında oldukça dürüstler. Ama locanın içerisinde olup bitenler hakkında dürüst olup olmadıkları tartışmalıdır. Bu tutum doğrudur veya yanlıştır demiyorum, çünkü kendilerince haklı sebepleri olduğunu düşünüyorum. Bunlar arasında insanların belirli bir kalıba uymak için çok çalışıp, o kalıbın dışındaki gerçekleri 'yılanın başı' olarak görmeleri olabilir. Ancak tabii onları bu düzenin içine iten nedenler hakkında da biraz kafa yormak gereklidir. Çünkü yediğiniz yoğurttan kaçamazsınız, değil mi?

Saygılarımla

Mart 02, 2013, 10:25:19 öö
Yanıtla #24
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Sofi,

Kimsenin "yedigi yogurttan" kactigini sanmiyorum.Nacizane tavsiyem forumda masonlukla ilgili yazilanlari okumanizdir cunku verdiginiz tepki masonluk hakkinda bilginiz olmamasina ragmen sanki cok sarih bilgilere sahipmissiniz izlenimi veriyor.

Saygilarimla.
Memento Mori

Mart 02, 2013, 12:36:47 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Sayin Erim,

Yogurt bahsinde kastettigim bambaska bir seydi. Ayrica cok sey bilmesem de birkac sey bildigim soylenebilir. Kimseyi kirmak, uzmek degildi niyetim. Yalnizca fikirlerimi soyledim.

Saygilarimla

Aralık 31, 2013, 02:33:12 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir masonda bulunması gereken temel karakteristik özellikler göz önünde bulundurulduğunda kendilerini oldukları gibi anlatacakları su götürmez. Çünkü öncelikli olarak dürüstlük ön plandadır. Ama tabi ki başkalarının bilmemesi gereken herhangi bir durum varsa ona uygun olarak davranılacağı da tartışılmaz. Yani bu değişken bir durum.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Aralık 31, 2013, 03:30:17 ös
Yanıtla #27
  • Aktif Uye

Kendilerini anlatırkan tamı tamına dürüst olduklarını düşünüyorum. Lakin masonluk ile ilgili konularda dürüstlük veya yalan söylemden ziyade konuşmamayı tercih ettikleri aşikar benim gözlemlediğim.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Mart 08, 2015, 07:01:08 ös
Yanıtla #28
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anketin amacının ne olduğunu öğrenebilirmiyim? Çünkü elimizde bir dürüstlük ölçer cihaz yok sanırım  burda kastedilen samimi olmak mı?
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...

Nisan 09, 2016, 01:29:58 öö
Yanıtla #29
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonlugun malesef ülkemizde insanlara yanlış lanse edildigini düşünüyorum... Masonlar ve masonluk sanki bir öcüymüş gibi gösterilme gayret ve çabası var. Masonlar.org u ara ara da olsa takip eden ve masonlugu  araştıran  bir insan olarak masonlugun hiç bir dine ve ırka dayalı olmadıgı sonucuna vardım.Mason localarına kabul edilen sayın masonlar ise titizlik ile secilen referanslı kabul gören gerçek manada insan sevgisiyle olsun doga sevgisiyle olsun kısacası insanlıga sevgi ve hizmet ışık dagıtan seçilmiş kişilerden oluşur. Tabi ülkemizde karalama kampayası son derece popüler ve ileri derece. Mason locaları bize kapılarını neden açmıyor diyenlere bir sorum olucak Siz sokaktan geçen her gördügünüz kişiyi evinize alıyormusunuz ? Lütfen topluma ve insanlıga yararlı olan insanlar ile empati kurun ve az da olsa mason gibi düşünün. Saygılarımla