Masonlar.org - Harici Forumu

 

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1
Guncel Konular / Ynt: Gerçekler yadsınamaz!
« Son Gönderilen: Gönderen: Jack Wilder Bugün, 03:31:26 ÖS »
Sayın NOSAM33 çok güzel bir alıntı yapmış ve sonuna kadar katılıyorum. Ekonomik olarak güçlü ve bağımsız değilsen istediğin kadar saraylarda yaşa.. Sonunda Abdülhamit gibi perdeye sarılarak ölürsün.(Soğuktan)
Canını kurtarayım derken vatanından olursun.
Ekonomi, savunma ve eğitim; milli olmalıdır.
Memleket bir kurtlar sofrasına döndü mü, isyan haktır.(Kurtlar Sofrası'ndan) Bu da benden olsun. :)
ATTİLA İLHAN
Saygılarımla.
2
Guncel Konular / Ynt: Türkiye İstikrar Karnesi 2002-2017
« Son Gönderilen: Gönderen: Jack Wilder Bugün, 03:26:33 ÖS »
Padişahım çok yaşa.. Yaşasın Sultan Birinci Mahvettin Han :D Tabii bu işin gırgırı... O da şu zor günlerde mutlu olabilmek için.. Olabilirsen... Saygılarımla
3
Diger Konular / Ynt: Orda Bir Köy Var O Benim Köyüm
« Son Gönderilen: Gönderen: NOSAM33 Bugün, 12:31:30 ÖS »
Bir Öğretmen değiştirir mi  bir toplumu , EVET değiştirir . Bunun güzel bir yansıması bu  köyümüz ...
Saygılar
4
Sinema / STAR WARS VE MASONİK SEMBOLLER
« Son Gönderilen: Gönderen: ANARCHOSA Bugün, 10:43:28 ÖÖ »
STAR WARS VE MASONİK SEMBOLLER

Her zaman söylediğimiz gibi her pergel, her gönye, her eşkenar üçgen, her göz, her ışık saçan güneş masonik sembol değildir. Yüzyıllardır değişik amaçlarla değişik mesleklerde kullanılan aletler, hatta daha ötesinde Ay ve Güneş tabiidir ki pek çok yerde kullanılabilir.

Son dönemde özellikle antimasonik yayınlarda sübliminal mesaj konuları çok geçiyor. Hatta neredeyse eş anlamlı kullandıkları illüminati ve Masonluğu birlikte toplumların zihinlerini yönlendirmekle suçluyorlar. Bunun yanı sıra sinema filmlerinde Masonik konular ya da semboller elbette kadim hikayelere meraklı kişilerce senaryo konusu olarak kullanılabiliyor. ‘National Treasure’ filmi doğrudan Masonluk üstüne kurulmuş ve bunu açıklarken, ‘Matrix’ serisinde artık herkesin bildiği onlarca sembol özenle yerleştirilmiş. Bilinenleri tekrarlamak istemiyorum.

Benim yapmak istediğim çok sevdiğim bir film serisi olan ‘Star Wars’ un bu gözle incelenmesine hiç denk gelmediğim için kendimce bazı yorumlar yapmak. Ancak konuya kim ne demiş diye bakınca benim gibi bu bağlantıları daha önce de kurmuş kişilerin hiçte az olmadığını fark ettim. Biraz kendimden biraz onların dediklerinden esinlenerek bir toparlama yapmak istedim. Umarım ilgi çeker.
Her şeyden önce bu bir film ve gerçek değil, tamamen kurgusal. Dolayısı ile çıkarımlarda, varsayımsal ve benzetim/ilişkilendirme temelli.
İlk önce Jedi ve Sith ler arasındaki konuyu ele almalı. Kadim bir örgüt olan Jedi Şövalyeleri ‘Force’ ile birlikte olmak, onu hissetmek, korumak ve onunla evrene denge getirmek üzere çalışırlarken evrende aydınlık ve karanlık dengesinde Aydınlık tarafı simgelerken, Sith ler karanlık tarafa kapılan kişileri sembolize ediyor. Master Yoda’nın kaç yaşında olduğunu bilen yok. 800 yıldır Jedi yetiştirdiği söyleniyor. 800 le 900 yaş arası olması bekleniyor. 1980 de çekilen ilk filme göre değerlendirdiğinizde 1100 ler civarına denk geliyor. Bu tarihler bana enteresan geldi, film ‘a long time ago in a galaxy far, faraway’ diye başlasa da.

Jedilar knights yani şövalye olarak tanımlanıyor. Oluşumun tamamına ise ‘new Jedi ORDER’ deniliyor.
Jediların bir Jedi Konsülü var. Başkentte Coruscant taki High Council, bununla birlikte alt konsüller de mevcut değişik noktalarda. Tapınak ismi verilen bir bina da toplanıyorlar. Resmini verdiğim tapınak adeta yarım kalmış bir piramide benziyor (tamamlanmamış piramit/ülkü mabedi).  Jedi Konsülü üstatlar konsülü olarakta anılıyor ve yalnızca ileri derece Jedi şövalyelerinden oluşuyor. Üyelerden bazılarının görevleri enteresan örneğin ‘Supreme Commander’. Master Yoda ‘DOĞU’da oturuyor.

Jedi Order da herkes kabul edilmiyor. Yanlızca belli nitelikleri olan kişiler daha küçükken seçilerek inisiye ediliyor ve eğitime tabi tutuluyor. Bu eğitimden bekledikleri öncelikle kişinin kendini keşfetmesi ama son tahlilde ‘Force’ ile birlikte olarak ‘Aydınlık’ tarafta iyi birisine dönüşmesi. Kişi güçleri kullanmayı öğrenebilir ama kendisini yetiştiremeyip egolarına kapılırsa karanlığa karışabilir. Nitekim Anakin Skywalker yani nam-ı diğer Darth Vader aslında bir Jedi iken sonradan sith lorduna dönüşüyor.

Jedi lar Sırların ve Düzenin koruyucusu olarak tanımlanıyor. Tüm farklılıklarına rağmen değişik yaşam biçimleri ve kültürlerin Galaktik Birlik bünyesinde bir arada barış içinde yaşamasının da güvencesi halindeler.

Bir başka herkesin Star Wars la ilgili bildiği nokta ise meşhur lazer kılıçları (light sabers). Her biri ayrı renkte olan bu kılıçlar kişiye özel. Çünkü eğitime başlayan kişilerden çeşitli sınavları geçmesi isteniyor. Bir dağın altındaki paralel dehliz ve mağaralardan geçmesi ve zihnini bulandırmadan, aklını kaçırmadan kendine özel olan ‘Kyber Kristalini’ bulması bekleniyor. Bu birinin o kişiye vereceği hediye değildir, kişi kendi bulmalıdır. Peki ben buraya V.İ.T.R.İ.O.L. yazsam yani “Visita Interiora (Interiorem) Terræ (Tellus) Rectificando Invenies Occultum (Operae) Lapidem”  yani ‘Yerin içini ziyaret et, orada düzeltilecek (arındırılacak) gizemli taşı bulacaksın’. Tesadüfün böylesi.

Sonrasında birde düzen ve derecelerden bahsetmeli. Keşfedilerek inisiye edilen ve eğitime alınan kişi ‘The younglings’ veya ‘apprentice’ olarak isimlendiriliyor, yani çırak. Çırak eğitiminden sonra alınan derece ‘Padawan’. Sonraki derece ise ‘Master’. Daha sonra knigths gibi dereceler fark ediliyor. Yüksek General de duyulan derece isimlerinden.

Aslında derine gidildiğinde pek çok çağrışım daha fark edeceğimiz sembolizm göreceğimize kuşku yok. Filme en çok Hristiyanların itirazı olduğunu da bildirmeden geçemeyeceğim. Okült öğelerle dolu olduğu ve Hristiyanlığa karşı işlendiğini iddia ediyorlar. Özellikle ‘May the force be with you’ sözleri aslında hristiyanlıktaki ‘May the lord be with you’ cümlesini bozmak üzere türetilmiş gibi iddiaları da var. Hatta bahsettiğim gibi illüminati takıntısı burada da geçerli. Tüm film afişlerinde meşhur tek (sağ) göz mesajı verildiği belirtiliyor. Aşağıda o görseli de paylaşıyorum. Ancak ben bunlardan öte kendi yorumlarımı ekledim.

Umarım okumaya değer bir yazı olmuştur.
5
Islam / Ynt: Her Gün Aşûra Her Yer Kerbelâ
« Son Gönderilen: Gönderen: BuZ Bugün, 05:58:09 ÖÖ »
Tarih boşlukları sevmez. Ve hurafeler, masallar, abartılar, kinayeler ile doldurulur.
Hz Ali dediğiniz adam muhammedin body guard'ı idi ve bir gün kelle kesmekten yorulup dinlenmişti. Oysa sanki gelmiş geçmiş en büyük bilim adamı, en zeki kişi gibi anlatılmaktadır.
Oysa insan sadece bilgisi kadar insandır. Ali nin bilgisi de elbette çölde doğup büyümüş bir bedeviden fazla olamazdı.
Bence siz Man From Earth filmini bir izleyin.

Alıntı
Selim fena vurmuş "pek değerli" arkadaşa.
Bende şimdi bir yazı hazırlıyorum.

 Hz.Ali,ezoterik anlayışın tarihsel sürecinde, simgesel bir kişiliktir.Alevilik kavramı ise,Alev-ışık anlamındadır; Hz.Ali değil.

 İnançlar sorgulanabilir; lakin, bir cok zümrenin saygı duyduğu kişilere yapılan eleştiriler,hakarete döndürülmeden, görüşler/eleştiriler olarak da dile getirilebilir.

Bilginin tevazuya karışması ne kadar zor ise; bilgeliğinde kibir ve kendini beğenmişliğe karışması zordur.

Cümlelerimizi doğru seçmeliyiz; lakin son cümlelerimiz olabilir.eline sağlık, güzel insan..
6
Diger Konular / Ynt: Orda Bir Köy Var O Benim Köyüm
« Son Gönderilen: Gönderen: karahan Bugün, 03:25:44 ÖÖ »
Cami yoksa tam bana göre bir yermiş , sabahın 6 sında son ses hoparlörden allahuekber diye bağıran adamı dinlemekten bıktım , ilerde oraya yerleşip yaşamak isterim .Büyükadadan sonra yaşanılcak 2. yer burasıymış .Saygılar .
Çok garip bir ifade.
7
Felsefe / Ynt: AYDINLANMA NEDİR?
« Son Gönderilen: Gönderen: ruzber Dün, 10:26:08 ÖS »
Kafamizdaki tüm ön yargılari, işlenmiş yalan yanlıs bilgileri attığımız zaman aydinlanırız...
8
Guncel Konular / Ynt: Türkiye İstikrar Karnesi 2002-2017
« Son Gönderilen: Gönderen: ruzber Dün, 10:05:31 ÖS »
Tek bildigim her sey her gün zamlanıyor...
9
Guncel Konular / Ynt: Türkiye İstikrar Karnesi 2002-2017
« Son Gönderilen: Gönderen: jakobiyen Dün, 09:33:50 ÖS »
Keşke asgari ücret 2002 de kaç dolardı şimdi kaç dolar onuda yazsaydınız , enflasyon oranını görmeden değerlendirmek bence eksik değerlendirme oluyor .
Saygılar
10
Diger Konular / Ynt: SAYILAR - SEMBOLLER - TAKINTILAR
« Son Gönderilen: Gönderen: jakobiyen Dün, 09:20:24 ÖS »
Quantum fiziğine göre evren 1 ve 0 şeklinde değildir
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10