Masonlar.org - Harici Forumu

 

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1
Tarih / Ynt: Talat Paşa Hakkında Bir Soru
« Son Gönderilen: Gönderen: Risus Bugün, 01:04:20 ÖÖ »
Sayın enveratilgan,

Nacizane tavsiyem, masonluk hakkında okuduğunuz, öğrendiğiniz her şeyi atın, bilgenin deyişiyle testinizi boşaltın ve burada masonluğu yeniden öğrenmeye başlayın.

Saygılarımla
2
Tarih / Ynt: Talat Paşa Hakkında Bir Soru
« Son Gönderilen: Gönderen: Nicolus Bugün, 12:59:10 ÖÖ »
Ermeni Tehciri'ne soykırım demek büyük bir hatadır. Soykırım özellikleri de taşımaz ayrıca. Bu ayrı bir konu.

Talat Paşa, Türk Masonluğunun ilk Büyük Üstadıdır. 1908 Devriminden 5 yıl önce tekris edilmiş, devrimden 1 yıl sonra da Büyük Üstad olmuş. Bazıları sadece siyasal yaşamına devam edebilmek için mason olduğunu söyler. (Sürgün falan yemişti.) Açıkçası "Yalnızca gizlilik tesis etmek için mason olmuşlardı" iddialarına katılmıyorum. Yalnız öyle bir niyeti olsa devrimden sonra Büyük Üstad olmak yerine, ayrılırdı. İTC'nin kurucularından İbrahim Temo da Arnavutluk'a gidip gelirken uğradığı İtalya'da ziyaret ettiği mason localarından bayağı etkilenmiş, Carbonari hakkında falan bilgi edinmiş. Kısaca örgütlenme masonik olduğu gibi teorik olarak da çok şey kazandılar localardan.

Bu aşamadan sonra hep söylenen bir söz devreye giriyor: Masonluk vardır, masonlar vardır. Herkes kardeş kardeş yaşayıp gidecekse, keşke yeryüzünde herkes mason olsa.
3
Geçici Loca Ödentisi:    25.000,00 TL
Berat Ödentisi:              35.000,00 TL


Bunların açılımını merak ettim  ?
4
Tarih / Ynt: Talat Paşa Hakkında Bir Soru
« Son Gönderilen: Gönderen: NOSAM33 Dün, 11:56:19 ÖS »
Alıntı
Masonların bu suikasti cezasız bırakmaları garibime gidiyor.

mASONLAR ne zamandan beri İNTİKAM peşinde koştu ?
Saygılar
5
Tarih / Ynt: Talat Paşa Hakkında Bir Soru
« Son Gönderilen: Gönderen: NOSAM33 Dün, 11:53:09 ÖS »
1913’ten itibaren partinin güçlü adamı ve yeni Dahiliye Nazırı olan Talat, Küçük Asya’da Müslümanların ve Türklerin lehine bir demografik ve ekonomik dönüşüm planladı ve uygulamaya koydu. Talat, böylece bir toplum mühendisi ve Almanya Büyükelçisi Metternich’in 7 Aralık 1915’te Şansölye’ye yazdığı mektubunda belirttiği gibi ‘Ermenilere yapılan zulmün ruhu’ oldu. Talat’ın Hıristiyanlık karşıtı siyaseti öncelikle, 1914 Haziran’ında Ege kıyılarından kovulan ve yerlerine Balkan muhacirlerinin yerleştirildiği sayıları 150 bini bulan Rumlara yönelik oldu. Ardından I. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarından itibaren Ermenileri ve Süryanileri hedef aldı. 1915’teki Ermeni Soykırımı, Osmanlı’nın toplumsal dokusunun sonuna gelindiğini ve saltanatın kaldırılmasını 1922’den çok daha önce haber veriyordu.

ALINTI:  AGOS
6
Kardeslerimiz / Ynt: Mabedin önünde bir çınar
« Son Gönderilen: Gönderen: asimov Dün, 10:11:43 ÖS »
Burada yazdıklarınızı ve  duygularınızı keşke onunla karşılaştığınızda söyleseydiniz daha iyi olurdu. İnsan öyle her gün eski bir büyük üstad göremiyor.

Kendisini Uzman TV'de izlediğim kadarıyla biraz babacan bir tavrı var. Sohbeti hoş olsa gerek.

7
Tarih / Talat Paşa Hakkında Bir Soru
« Son Gönderilen: Gönderen: enveratilgan Dün, 09:37:52 ÖS »
Talat Paşa Selanik'te mason locasına sırf gizlilik gayesiyle girmişti. Hatta çoğu kaynakta masonların onu davet locaya davet ettiği de söylenir. Lakin Talat Paşa'nın masonluğu hususunda açıkçası aklımın ermediği bir nokta var. Talat Paşa suikastinden sonra malum Ermeni beraat ediyor. Masonların bu suikasti cezasız bırakmaları garibime gidiyor. Sizce Talat Paşa'nın masonluğu ve hatta 33. Dereceden mason oluşu tabiri caizse göstermelik midir? Masonlar Talat Paşa'yı Abdülhamid Han'a karşı kullanmak mı istemiştir? Bunlar kafamı kurcalıyor. Talat Paşa eğer kullanılsaydı, kullanıldığını anlamayacak bir adam da değildi bana göre.
Yoksa benim o dönem hakkındaki masonluk anlayışım o döneme zıt mıdır?
Yanıtlarınız için müteşekkirim.
8
Kardeslerimiz / Ynt: Mabedin önünde bir çınar
« Son Gönderilen: Gönderen: Fay Frin Dün, 09:17:37 ÖS »
Ne kadar şanslısınız...
9
Kardeslerimiz / Ynt: Mabedin önünde bir çınar
« Son Gönderilen: Gönderen: ADAM Dün, 08:57:26 ÖS »
Konu dışı düzeltme:
HKEMBL'de eski büyük üstatlar En Muhterem sıfatını yaşam boyu korur ama büyük üstad olarak anılmaz.
ÖMBL'de Pek Saygıdeğer sıfatı kişinin sadece büyük üstatlık döneminde geçerlidir. Sonrasında büyük üstat diye hitap edilirse de, bu zorunlu değildir ve sadece saygı göstergesidir.
10
Kardeslerimiz / Ynt: Mabedin önünde bir çınar
« Son Gönderilen: Gönderen: propulsion Dün, 07:20:02 ÖS »
Sayın 38,

Daha önceki paylaşımlarınızda mason olduğunuzu paylaşmıştınız. Anlaşılan çok mutlusunuz. Bu seferde ÖMBL 2000-2004 dönemi Pek Saygıdeğer Büyük Üstat'ı Murat Özgen AYFER ile tanıştığınızdan bahsediyorsunuz. Bizler onu yalnızca kitaplarından biliriz. Ne mutlu Size ki yüzyüze görme ve sohbet etme şansınız olmuş. Gerçekten çok şanslınız. Dilerim hepimize ksımet olur.

Not: Tam nerede okumuştum hatırlamıyorum ama (forumda olabilir) ÖMBL'de Büyük Üstatlar Pek Saygıdeğer Büyük Üstat biçiminde ifade edilirken HKEMBL da ise En Muhterem Büyük Üstad olarak edilir.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10