Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TEKE TEK PROGRAMI - 19 Ekim 2010  (Okunma sayısı 15866 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 20, 2010, 03:10:33 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu program ile bağlantılı kimi bilgiler ve görüşmeler "En Muhterem Büyük Üstad Remzi Sanver Kardeş " başlığı altında yer alıyor.

Onu bir yana koyarak ancak göz ardı etmeksizin, ben burada, bu forum ortamında, bu başlık altında söz konusu TV programının biraz daha ayrınıtılı olarak görüşülüp tartışılması gerektiği, bunda yarar olduğu görüşündeyim.

Çünkü bu program belki de bugüne dek TV yayınları kapsamında yapılmış olan en önemli  programdı. Üstelik çok eleştirilebilir yanları olmakla birlikte düzeyli bir programdı.  Üstüne üstlük, bugüne kadar hiç söylenmemiş birtakım şeylerin söylenmiş, açıkça ortaya konmuş olduğu bir programdı.

Ben bu programı başından sonuna dek izledim. İzlenimlerim var; görüşlerim var. Bunları burada size de anlatmak, sizinle de paylaşmak dileğindeyim.

Ancak sanırım bu biraz uzun sürecek ve bugün, şu anda buna olanağım yok.

Diyeceksiniz ki, «Madem öyle, niçin açtın ki bu başlığı?»

Şundan: Bu programı izlemiş olanların, uygun bulurlarsa bu başlık altında kendi izlenim ve görüşlerini aktarmalarını rica ediyorum. Kuşkusuz herkesin değerlendirmesi farklı olabilir. Bu bağlamdaki anlatımlara ben de yarın katılmaya çalışacağım.

« Son Düzenleme: Ekim 20, 2010, 03:13:07 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 20, 2010, 04:03:25 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Ben izleyemedim.Ancak sayın SukullG'un aktardıklarını okuyabildim.

Sayın ADAM'ın da belirttiği gibi,bugüne kadar söylenmemiş birçok şeyin açıkça dile getirilmiş olması memnuniyet verici.

Umarım başlangıç olur ve artarak devam eder.Bu bağlamda,büyük üstadı ve proğramın yapımcısını kutlamak gerekir.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ekim 20, 2010, 04:38:39 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de programı baştan sonuna dek izledim ve düzeyli olan tek şey Sayın Remzi Sanver ve onun inanılmaz düzenli ve güçlü Türkçesi'ydi.Ancak Fatih Altaylı'nın , Sayın Remzi Sanver soruları cevaplarken , karşısında gözlüğünü sürekli tesbih gibi  sallayıp , koltuğuna gerilerek yaslanıp , onu sanki kahvehane sohbeti yaparmış gibi dinlemesi beni gerçekten üzmüştür.

Ekim 20, 2010, 04:47:09 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Yayını sonuna kadar izledim dikkatimi çeken hususları izninizle maddeler halinde yazmak istiyorum,

1. Forumda sık sık düzensiz olaraktanımlanan Kadın mason locaları ve Ö.M.B.L. için düzensiz kelimesi yerine  "masonik ilişki içinde olmadığımız  örgütlenmelerdir" tabiri dikkatimi çeken en önemli husus oldu. Bu ifade şekli bir tür iletişim kurma isteğinin veya birleştirici bir açılımın habercisi olabilirmi?

2. Kadın mason locaları için her ne kadar kendileriyle masonik ilişki kurulmazsa bile faydalı olduğu manasına gelen  cümleler kurdu.

3. Masonlar.org  sitesininde dolaylı olarak güvenirlik onayınıda vermiş oldu. Neden derseniz, soruların  ve cevapların neredeyse tümünü site üyeliğimiz sayesinde önceden biliyorduk.

4. Gelen sorulardan dikkatimi çeken en  önemli konu Masonluğun din gibi görülmesi veya islam karşıtı algılamasıydı. Bu sorulara cevaplar arasında masonluğu mevlevilik ve bektaşiliğe benzetmeside dikkat çekiyordu.

5. Sayın Sanver Üstadın sakinliği, bilgeliği, mütevaziliğide kamil insan olma yolculuğunda aldığı ünvanların yanında bunu yaşamının bir parçası haline getirdiğinin bir kanıtı gibiydi.

« Son Düzenleme: Ekim 20, 2010, 04:51:08 ös Gönderen: dogudan »

Ekim 20, 2010, 05:32:46 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın voyageur'a katılıyorum.Fatih Altaylı'da gördüğüm şey sanki kendini üstün gösterip kardeşliği aşşağılamaya çalışmaktı.Bu gibi bir durumun saygınlığa zarar verdiği görüşündeyim.

Ekim 21, 2010, 04:10:56 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şimdi ben de geçtiğimiz Salı gecesi Habertürk kanalında yayınlanmış olan şu TEKE TEK adlı programa ilişkin izlenim ve görüşlerimi belirteyim.

Elbette bu program televizyoncular açısından aslında hiç de haklı bilgilendirmek amacını taşımakta değildi. Öyle olsaydı, her yaklaşık 15 dakikalık sorulu yanıtlı bir görüşmenin arasına en azından bir o kadar süreli bir reklam yerleştirilmezdi. Böyle programların aslında hangi amaçla yapıldığını biliyoruz ama reklamlar arasındaki bölümler bizi ilgilendirdiğinden, bitmesini ve konuya dönülmesini sabırla beklemeden de edemiyoruz.

Bana göre bu program, kapsamı bakımından bugünü dek televizyonda yayınlanmış olanların en güzeliydi, en doğru bilgi vereniydi, en düzeyli olanıydı. Kimileri yayın sırasında bol bol e-posta göndermiş, kimileri telefonla katılmak istemiş. Belki onların birçoğu benimle aynı görüşte değil. Hele kimilerinin, kapılmış oldukları ve değiştiremedikleri hatta belki değiştirmek de istemedikleri ön yargıları nedeniyle Büyük Üstat Remzi Sanver’in açıklamaları üzerine onu suçlama eğiliminde olduklarını biliyorum.

Bugüne dek bir büyük locanın büyük üstadının bir Türk televizyon kanalında böyle bir söyleşi programına çıktığı görülmüş şey değil. Belki olmuştur; ben bilmiyorum. Bir programa HKEMBL eski büyük üstatlarından Enver Necdet Egeran’ın katıldığını ve zaten art niyetli olan o programda nasıl açmazlarda düşürüldüğünü anımsıyorum.

Peki acaba nasıl oldu da Büyük Üstat Remzi Sanver böyle bir programa katılmayı kabullendi. Acaba bu diğer büyük üstatlardan hayli farklı olan kişilik ve bireysel tutumundan mı ileri gelir. Yoksa Fatih Altaylı ile lise sıralarından okul arkadaşı olmasının mı etkisi vardı bunda?

Bu sorunun yanıtını kendisine sorup öğrenmezsek, burada yazacaklarımız bir spekülasyon hatta dedikodudan ileri gidemez.

Ancak herhalde Büyük Üstat Remzi Sanver, bu programa katılmak için Murat Bardakçı’nın orada bulunmamasını ve ayrıca telefonlarla soru sorulmasının da kabul edilmemesini istemiş olsa gerek. Yoksa bu programa da polemik bulaştırılmış olurdu.

Gerçi Fatih Altaylı görüşmeleri ara sıra polemiği çekmeye çalışmadı değil; bunun için de birtakım sansasyon niteliği taşıyan sorular yöneltti Büyük Üstada. Ancak o bunları pek bir soğukkanlılık ile savuşturdu. Elbette biliyordu işin içine İttihat ve Terakki ile Atatürk ile bağlantılı soruların sokulacağını. Ancak bana sanki bu söyleşide Tapınak Şövalyeleri ve İlluminati konularına da gelineceğini önceden hiç düşünmemiş gibi geldi.

Bugüne dek HKEMBL üyelerinin pek sık kullandıkları birtakım sözcükleri Büyük Üstat Remzi Sanver’in bu programda hiç kullanmayışı, hayli ılımlı bir tutum takındığı özellikle dikkatimi çekti.

Buna karşılık bir başka şey daha dikkatimi çekti ki, işte o yürekler acısı: Fatih Altaylı yaptığı programda bana göre 10 üzerinden ancak 2 alırdı; bilemediniz 3. Hiç doğru dürüst hazırlanmamıştı; ne soracağını, nasıl soracağını bilemez bir haldeydi. Hatta bu yüzden kimi zaman Büyük Üstat Remzi Sanver onun ne sorduğunu bile bir anda iyi anlayamadı. İkide bir önündeki kağıtları karıştırıp duruyordu Fatih Altaylı; oradan neyi seçeceğini bilemiyordu. Seçip ekrana yansıttırdığı resimler de birtakım dergi ve kitap sayfalarından kopyalanmış, böyle bir program için seçilebilecek resimlerin en kötüleriydi.

Bir başka televizyon kanalında bundan birkaç ay önce yapılmış olan bir diğer programı anımsadım. Kendi kendime Fatih Altaylı‘nın aslında kendinden çok daha genç ve deneyimsiz o hanım sunucudan gidip böyle bir programın nasıl hazırlanacağı ve nasıl sunulacağı konusunda ders almasının yararlı olabileceğini düşündüm.

Büyük Üstat Remzi Sanver, başlangıçta pek heyecanlı olduğunu söylemiş olmasına karşın tüm program boyunca öylesine rahat, öylesine kendinden emin, öylesine saklamasız ve laf ebeliğinden kesinlikle uzak bir tavır ortaya koydu ki, sanırım işte bu Fatih Altaylı’yı daha da huzursuz etti ve sonlarına doğru programın temposu giderek düştü. Belki de tek bir program çerçevesine hiç sığamayacak kadar çok şeyi aynı anda sıkıştırma telaşı nedeniyle…

Özetle, sunucusunu bir yana bırakalım, bu program bana göre izleyen Türk okumuşları arasında Masonluğu ve masonları pek iyi bilmeyenler açısından hayli bilgilendirici ve aydınlatıcı oldu. Elbette ancak anlayanlara, anlayabilecek olanlara, anlamak isteyenlere yönelikti bu yararlılık. Ötekilerin hesabına üzülüyorum doğrusu.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 21, 2010, 07:51:43 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn adamın son ıkı paragrafına ozellıkle katıılıyorum. program başlarken söylediği heyecanlıyım gibi sözlerine karşılık rahat tavırları ve laf ebeliği de bundan dolayı oluştu. fatih altaylı kendısınınde bılmediğini düşündüğüm programa hazırlanamadığı gıbı halktan once kendı merakını gıdermeye yonelık sorular sormuş gibi geldi bana.

saygılarımla,

Ekim 22, 2010, 02:48:05 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Programı kaçıranlar bu linklerden izleyebilir.

Masonlar.org - 32. Büyük Üstad Sn. Remzi Sanver ile Teke Tek Programında Söyleşi - www.masonlar.org

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2013, 06:36:23 ös Gönderen: Arais »

Ekim 22, 2010, 01:53:13 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Tam da bu programı kaçırdığımı söyleyip, 'videonun linki verebilecek olan var mı?' diye soracaktım ki, Sn. AuthenticVisions imdadıma yetişti :)
Teşekkürler Sn. AuthenticVisions.

Ekim 22, 2010, 03:55:33 ös
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Videoların adedi bu kadar mı? hatırladığım kadarıyla çok daha uzun olması gerekir..