Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: M Lider  (Okunma sayısı 3732 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2010, 12:50:48 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk:
(Transaksiyonel lider        : Ödül ve ceza araçlarını kullanarak itaat sağlayan lider.
Transformasyonel lider  : Kişilerin olaylara farklı açılardan bakmalarını teşvik eden ve vizyonunu izleyicilere kabul ettiren lider.)

Liderlik kavramları arasında, hangi liderliktir dediğim konuya beklediğim yorum potansiyelini göremedim, birden şöyle birşey çıktı ikisininde olduğu yeni bir liderlik şekli kendine özgü özel bir liderlik buna ''M'' lider dedim sizce Mason' luk ''M'' lider midir ?
להאיר את הפריבילגיה

Aralık 13, 2010, 04:03:22 öö
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin shaGrot-

Cok guzel bir soru sormussunuz. Kendimce yorum yapayim...

Masonlukta liderlik sadece yonetimsel gorev alan Masonlar icin onem tasir. Onemli olmasinin tek nedeni ise kardesler arasindaki ahengin korunmasini daimi kilmak ve Masonik kurallarin harfiyen uygulanmasini saglamaktir.

Masonluk lider yetistirmez... Kisinin gonul gozunu acip insani-i kamil olmasina yardimci olur. Dolayisi ile M lider demek bence yanlis bir tanimlama olur. Simdi diyeceksiniz ki e-peki Ustad-i Muhterem Loca'nin lideri degilmidir? Lideridir! ancak bu liderlik Loca'yi yonetmek icin gereklidir. Masonluk ile liderlik tamamen bagimsizdir.

Sizin "hybrid-lider" kavraminizi cok begendim. Bende profesyonel hayatimda boyle bir liderlik izlemeye calisiyorum. Konuya kendi tecrubelerimden ve okuduklarimdan katkida bulunmak isterim.

Jim Collins, "Good to Great" kitabinda liderlik kavramini, liderlerin sirketler icin ne kadar hayati onem tasidigini uzun uzun anlatmistir. Collins. 5-seviyeli bir lider profili cizmis ve her seviyenin onemine deginmistir. Bu skalaya gore 5. seviye lider, cok nadir bulunan "harika" liderdir. Kisaca 5. seviye liderin ozelliklerini paylasmak isterim:

-Iyi yoneticilik ozelliklerini sahiptirler.

-Profesyonel, mutevazi, ve hirslidirlar.

-Kendilerinden sonra gelecek nesili basarili olmalari icin iyi hazirlarlar.

-Egodan uzaktirlar.

-Tatmin edici sonuc almak icin asiri derecede motive olmuslardir, zor kararlari vermekte gucluk cekmezler.

-Isler iyi giderken personelini one cikartir, kotu giderken ise kendini hedef gosterip tam sorumluluk alirlar.

Bu ozellikler arastirmalar sonucu bulunmus olup teorik degildir. Collins, kitabinda 5. seviye liderin onemine surekli olarak deginmistir.

Benim icin ayrica cok onemli olan ve basucumdan hic ayirmadigim "The Servant Leader: Unleashing the Power of Your People" baslikli kitap bence liderligi cok guzel ozetlemistir. Kitabin yazari Robert P. Neuschel, liderligi cok ilginc 20 baslik altinda ele almistir. Ancak kitapta beni en cok etkileyen cumle

"Serve your troopers first, so you can command them better." dir. Ingilizce yazdigim icin beni bagislamanizi rica ediyorum lakin Turkce yazarsam anlamin kaybolacagindan korktum.

Masonluktan bir hayli uzaklastigimizin farkindayim ancak bu eklemeleri yapmak istedim. Tekrar basa donecek olursak Masonluk ile liderlik arasinda organik bir bag olmadigini tekrar vurgulamamiz gerekir. Mason'un oncelikli hedefi liderlik yapmak degil kendisini gelistirmektir.

Saygilar,

-Potentate

In Thy name we have assembled!

Aralık 13, 2010, 11:58:25 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bencede öyle üyelere yönelik bir liderlik değilde üstadlara yönelik Mason olanlara değil Mason kelimesinin liderliğini araştırmak istemiştim yoksa ki elbette üyeler lider anlamına gelmemekte...
להאיר את הפריבילגיה