Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Azerbaycan da Mason Locasi Varmi?  (Okunma sayısı 24178 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 09, 2007, 04:32:15 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Azerbaycan da Mason Locasi Varmi?

Sayin Uyeler,

Resmi olarak duzenli bir Buyuk Mason Locasi kurulma cabalari son yillarda aktif halde devam ediyor olsada, gunumuz itibari ile Azerbaycan ulkesi sinirlarinda bir Mason Locasi mevcut degildir.

Saygilarimla

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 09, 2007, 04:38:37 ös
Yanıtla #1

Oysaki Sayın Mason; yanlış anımsamıyorsam Sn Ulu Mason, Azerbaycan'da bir Mason Loca'sına bağlı bir Mason olduğunu iddia etmişti. Gerçi bunun ne derece gerçeklik durumu olduğu tartışılır. Ancak vermiş olduğunuz bilgiye istinaden söylenilen durumun gerçekliği bariz bir şekilde ortaya çıkıyor.

Saygılarımla
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 10, 2007, 02:54:39 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Selam saygideyer kardeslerim. Ben once bugunku durumu anlartmak isterdim ki, Azerbaycanda bu gun Mason Locasi vardir. Sadece olarak yer altinda fealiyyet gosteriyor. Bunun bazi sebebleri vardir ki Azerbeycanda masonlukla ilgili az malumatin olmasi ve kotulenmesi olmusturki bu da hic hosh sey diyildir.
Biz 2005 yilinda Mason Locasi Kurulusu uzerinde calisirken bazi Islami quruplasmalar bizim Mason Locasina korkutucu kavga cikartti ve locayi talan ettiler. Bu da Azerbeycanda tabii ki cok buyuk ses kuye sebep oldu ve Locanin Devlet tarafindan qeydiyyatdan kecmemesine karar verildi. Artik bizde mecburi bir halda gizli olarak fealiyyet gosteriyoruz.
Gelelim Bizi bazi ulkelerin mason localari tarafindan tanimasina artik biz Rus mason locasinin yardimini ve desteyini aliyoruz.
Halbuki biz defelerce Turkiye Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasina bize bazi desteklerin verilmesini ve kardeslik etmemizi istemistik ve onlar bizi hic bi mecrada desteklemediler. Onun icin de onlar icin biz yok durumundayiz.

Sevgi ve Saygilarimla: Azerbeycan Mason Locasi birinci Naziri Yakup Ibrahimi

Kasım 10, 2007, 03:10:31 ös
Yanıtla #3

Sayın Ulu Mason; bu arada uzun süredir gözükmüyordunuz, gerçi kulağınızı biraz çınlattık ama umarım yanlış anlaşılmaya vesile olmamışızdır. Ancak merak ettiğim bir durum var; açıklamanızdan anlaşıldığına göre Mason Locası olarak yeraltında faaliyet gösterdiğiniz ve buna mukaben bazı ülkelerden destek gördüğünüzü bazı ülkeleden herhangi bir yardım veyahut destek görmediğinizi belirttiniz. Sizce bir Mason Locası olarak genel çapta tanınmak için neler yapılmalıdır?
Buna mukabil olarak ise; yeraltında faaliyet gösterecek kadar sizleri bu denli gizliliğe iten nedeni çok merak ettim; açıklarsanız sevinirim.

Saygılarımla 
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2007, 03:14:11 ös Gönderen: Sevil »

Kasım 10, 2007, 03:17:18 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Ulumason;

avatarınızdaki logo da A. Azad ve Kabul edilmiş M.B.L. ibaresi yer alıyor. Dünya Düzenli Masonluğu tarafından Az. Büyük Locası tanınmış mıdır? Yani Az. B.L. menşei muntazam mıdır? Yani Büyük Locanız düzenli bir Büyük Loca tarafından tesis edilmiş midir? veya Büyük Locanız düzenli kurulmuş localar tarafından mı tesis edilmiştir? Düzenli tanınmanın diğer şartlarına girmiyorum.

Benim anladığım kadarıyla T. H.K.E.M.B.L. tarafından "yok" olarak kabul edildiğinize göre düzenli olarak kabul edilmemişsiniz demektir.

Kasım 10, 2007, 03:25:24 ös
Yanıtla #5

Sayın Ulu Mason'u kaçırttık Paragon iyi mi? :D

Kasım 10, 2007, 05:38:11 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Gerekli açıklamayı zaten  sn mason yapmış.Gerçi ulu masonun açıklamaları ile taban taban zıtlar ama . sanırım bu tür farklılıkların  ortaya çıkışında en büyük rol muntazamlıgın mason locaları arasında ki tanım farkındadır ....

(Bu arada iltifat için teşekkürler sevil hanım elimden  geldiği ölçüde  :) ....)
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Kasım 10, 2007, 05:54:02 ös
Yanıtla #7

Yanlış anlamadıysam Sayın Ulu Mason burada yani yapmış olduğu açıklamada kendilerinin birçok baskı, dayak, şiddet v.s karşısında gizlenerek yeraltında faaliyetlerini sürdürdüklerini iddia etti.

Öyleyse soruyorum size Sayın Ulu Mason; 'Korkunun Ecele Faydası Yoktur' Atasözünde de anlatılmak istenildiğine göre amaçlarınız ne olursa olsun kendi yolunuzda ilerlerken kendi canınız pahasına tüm varlığınızla / benliğinizle mücadele etmiyor musunuz?

Hele bu amaç Kutsal bir Amaçsa!

Hayatta tabi kişisel amaçlarımız için birtakım bedeller ödemek zorundayız yeterki bu bedel kendi şerefini / onurunu kaybetmeden acı çekerek verilsin!

Özü'nü Kaybetmeden...

Size başka sorum yok.
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2007, 05:56:02 ös Gönderen: Sevil »

Şubat 03, 2011, 02:28:35 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Prenses İsabella

Tepkilerinizden anladığım kadarıyla sanırım Azerbaycanı mükemmel şekilde biliyorsunuz ve ya oldukca güçlü uluslararası Masonluk bağlantılarından haberdarsınız ?

Ama söylediğim iki durumdan birine sahip olsaydınız Azerbaycanda Var Olan Mason Localarından haberdar olurdunuz.

Saygılarımla.

Şubat 03, 2011, 05:15:46 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Düzenli de olsa kimilerinin tanımı uyarınca düzensiz (gayri muntazam) da olsa, bilindiğince Açerbeycan'da mason locası yoktur.

Bunun olabilmesi için, olduğunun kabul edilebilmesi için o varlığın kanıtı gereklidir.

Birisini çıkıp da ben Azerbaycan'daki bir locanın bilmem rnesiyim demesi yetmez.

Hangi sisteme göre çcalışmaktadır, kuruluşunu hangi nitelikteki masonlar sağlamıştır, benimsediği ilkeler nelerdir, tutumunu nasıl açıklamıştır (bir bildirgesi var mıdır) ya da herhangi bir büyük locadan tanınma belgesi almış mıdır?....

Tüm bunlar ve daha birçok sorunun yanıtı verilmeli.

Sayın SkullG "muntazamlık" üzerinde durmuş daha önce. Hari onu bir yanha bırakalım. Evrensel ilkelerin hangisine göre ve nasıl kurulmuş bu loca?

Birtakım paramasoınik kuruluşların birimleri de loca olarak anılabiliyor. Ona bir şey diyemem.

Şu andaki verilere göre AZERBEYCAN'DA MASON LOCASI YOKTUR.

Aksini iddia eden varlığını kanıtlamalıdır.

Keşke olsa!...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.