Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Locanın Adı Üzerine Sorular  (Okunma sayısı 5835 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 20, 2011, 11:06:52 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Acaba bu konu forumda daha önce gündeme geldi mi?... Bilmiyorum. Benim aklıma geldi.

Aklıma bununla bağlantılı sorular da geldi.

Bu forumda genellikle soruları yanıtlarım. Bu kez soracağım. Forum üyelerinden isteyen yanıtlasın.

1. Her locanın bir adı var… Neden? Locanın bir adının olmasına ne gerek var?

2. Locanın adı ne zaman, kimin tarafından nasıl saptanır?... Bu ad bir onaya bağlı mıdır? Bağlı ise kim onaylar ya da reddeder? Reddedilirse ne olur?

3. Birden çok loca aynı adı alabilir mi? Alırsa bir karmaşıklık çıkmaz mı? Alamazlarsa, bunu kim denetler ve nasıl engeller?

4. Locanın önceden belirlenmiş ve saptanmış adı sonradan değiştirilebilir mi? Bu olabiliyorsa, hangi koşullar altında ve niçin, nasıl değiştirilir?

5. Kapanmış bir locanın adını sonradan bir başka loca alabilir mi?

6. Locaların adları nasıl seçilir? Bu konuda bir kriter var mıdır, varsa nedir?

7. Locaların bir de numarası olduğu görülüyor. Bu numarayı kim verir ve locanın adıyla bir bağlantısı var mıdır?

Belki bu başlığa başka sorular ekleyenler de olabilir. Yanıt verilince belki daha başka sorular da doğar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 20, 2011, 11:41:09 öö
Yanıtla #1

Sn. Adam bu sefer zor sordu, çalışmadığım yerden geldi :)

7. soru cevabını net verebileceğim bir soru. Kuruluş sırasına göre numara verilir. Ama bu zaten en kolayıydı :)

Localara isim verilmesi bildiğim kadarıyla İngiltere'ye kadar gidiyor. Zamanında Locaların isimleri olmazdı, toplantı yaptıkları mekanların isimleriyle anılırdı. "Kaz ve Izgara Meyhanesinde toplanan Loca" gibi. Bu isimsiz dönemde dahi kuruluş sırasına göre numara veriliyordu. Ama ö dönemler İngilteresinde numaralama anladığım kadarıyla prestij ölçütü olarak da kullanılmaktaydı. Türkiye örneğinde bildiğim kadarıyla baştan beri isim var. Ama numara yok. Numaralandırma Büyük Loca özelinde yapılması gereken bir şey. İlk dönemlerde farklı BL'lara bağlı olarak Localar kurulduğu için normal olarak bir numaralandırma yapmak da mümkün değildi.

Numaralar 1909'dan beri var mı bilmiyorum. Ama 1948'den itibaren var onu biliyorum :)

İsimlerin onaya bağlı olması lazım. Bu merci de Büyük Locadır diye düşünüyorum.

Ben kolaylarına cevap verdim :)

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Nisan 20, 2011, 04:23:17 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Umarım cevaplar doğru olur diyerek bilgimi değilse de düşünecelerimi sıralayayım

Her şeyden önce her locanın bir beratı olması lazım. Berat da büyük locadan alındığına göre, loca kuruluşun tescili yetkisi ve dolayısıyla ismine yönelik kontrol büyük locada demektir.

1- Evet her locanın bir adı var. Bu isimler locaları farklılaştırmayı sağlıyor. Numara ile birlikte anılan bu isimler elbette ilk bakışta fazladan konuşmuş gibi görülebilir. 15 numaralı loca gibi de olabilirdi misal. Fakat bu isimler genelde locanın kurucusu kardeşlerin hedefini veya ortak noktasını da belirler.
2- İlk cevap buna da kısmen cevap oldu, kurucu kardeşler belirler kimi zaman örnek alınan bir kişinin soyadı olduğu gibi locanın bulunduğu il, bu ilin eklenti almış hali, bir semt ya da bir iş kolu, eski zamanlardan kalma bir kurum, bir duygu loca ismi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Reddedilmesi örneği varsa da ben bilmiyorum ancak kuruculara berat verilmemesi nihai netice olacaktır. İsmi ile kabul edilmeyen loca butlanlı doğmuştur dersek yanılmayız sanıyorum.
3- Bir önceki soruların cevapları üzerinden gitmeye devam ediyoruz. Büyük locanın onay vermediği bir isim büyük ihtimal aynı isimle kurulmuş bir locaya ait olacaktır.
4- Locanın büyük locadan aldığı beratın yenilenmesi ile mümkün olacaktır sanıyorum. Bu durumda iç güdülerim yeni bir numara ile yeni bir locanın kurulmuş sayılabileceğini de söylüyor.
5 - Hayır, karmaşaya sebep olacağı açık.  Öte yandan uyanış sonrası kapanmış locaların aynı isimle uyanması bu uygulamanın istisnası olsa gerek.
6- Kriter var. Localar genel tüzüğünden kopya çekmem gerekecek.
7 Loca ismi ve numarası büyük loca tarafından verilip, mütemmim cüz halinde yaşar.
Tempus fugit...

Nisan 20, 2011, 04:41:30 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Omnia Tempus Alit ve Mustafa Kemal Üstadlarım cevap vermişler ama ben de dilimin döndüğünce bir iki cevap denemesinde bulunayım. Büyük ihtimalle Sn. Omnia Tempus Alit cevaplarına benzeyecektir.

1.
Locaların adı olmaya bilir. 1 numaralı Loca denilebilir İdeal Locası demek yerine. Bizim de isimlerimiz olmayabilir. Mesela Ahmet denmeyebilir karşımızdakine vatanda 12345678912 de denilebilir. Adın ne gereği var? Ama adlar bizi kaderlerimizdir de. İlginç bir biçimde isimlerin insanla olan garip bir bağlantısı vardır. Belki Locaların da isimlerinin onların kişilikleri üzerinde bir etkisi olabilir. Olmaya da bilir. Benim ki sadece ortaya bir soru.
2. 
Locaların adı kuruluş aşamasında kurucular tarafından belirlenir. Belirlenen bu adlar Büyük Locaya sunulur ve Büyük Loca tarafından onaylanan isim o Locanın ismi olur.

3.
Alabilirlerse çıkar. Ama burada da Büyük Locanın denetlemesi söz konusudur. Daha en başından kurucular tarafından önerilen isimler Büyük Loca tarafından onaylandığından her Locanın ismi de farklı olur. Ama benzer olabilir Bilgi – Bilge gibi.

4.
Değiştirilebilir. Adını değiştirmek isteyen Loca kendisi bunu gündemde görüşür oylar belli bir oy çokluğu ile kabulü halınde Büyük Locaya sunar. Büyük Loca da tasvip ederse, Locanın ismi değişir. Bu durumda Locanın beratı / patenti  de yenilenir.

5.
Kapanmış bir Locanın ismi başka bir Locaya verilemez. Ama bu o Büyük Locanın yetkisi altındaki Localar için geçerlidir. Örneğin, uyanış öncesi Vefa isimli bir Loca mevcuttu. HKEMBL çatısı altında daha sonra kurulmuş bulunan ve halen çalışmalarına devam eden Vefa isimli bir Loca da vardır. Ama bu iki Loca birbirinin aynı değildir ya da yeni Vefa öncekinin devamı değildir.

6.
Bir erkeğe Ayşe ismini vermek absürt olmaz mı? Bu bağlamda Localarda isimlerini aslında bir mantık içerisinde seçmektedirler. Localar da isimlerini doğdukları, yaşadıkları çevreden esinlenerek seçerler. Mesela eski bir Büyük Üstadın ismini kendine isim seçebilirler. Ya da bir amacı, kendilerini ve çalışmalarını tanımlayan bir ismi kendilerine isim olarak seçebilirler.

7.
Loca matrikül numarası Büyük Loca tarafından verilmektedir. Ben de 1948 sonrası Localara matrikül numarası verilmeye başlandığını biliyorum. Hatta daha sonra bu numaralar yapılan bir atlama sebebiyle yeniden düzenlenmiştir. Locaların isimleriyle numaraları arasında bir bağlantı yoktur. Matrikül numarası kuruluş tarihine göre sıralı olarak verilmektedir. Ve bir numara sadece bir Locaya verilir. Diyelim ki bir Büyük Locada 220 tane Loca vardır.  44 numaralı Loca daha sonra kapanmıştır. 221. Locaya 44 numarası verilmez 221 numarası verilir.