Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların Olaylara Karşı Tutumu  (Okunma sayısı 11729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 12, 2011, 07:51:23 ös
  • Ziyaretçi

Saygıdeğer üstadlarım,

Gerçekten bir mason olmak için doğru düşünce,hoşgörü ve gerçek bilgi gerekli olduğunu anladım lakin bize karşı yapılan gerçekten çirkin bir harekete (zulüm,alay,küfür,darp) nasıl tepki vermeliyiz sessiz kalıp susmalı mı yoksa aynı tepkiyi verip dersini vermelimiyiz ben şahsen sessiz kalıp uzaklaşmayı tercih ederim ama bu durumda o kişi daha çok başımıza çıkıyor ve bulunduğumuz çevrede arkamızdan söylenen kırıcı laflar ortaya atılıyor.Dünyada asalet,saygı ve sevgi ilkelerini bizler gibi hayat felsefesi edinmeyen insanlarla nasıl başa çıkabiliriz ben lise öğrencisi olarak bu durumdan çok rahatsız oluyorum onlara doğru yolu nasıl gösterebilirim en azından bulunduğum çevreye nasıl doğru yolu gösterebilirim ?

Saygılar

Eylül 12, 2011, 09:49:38 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sayın Nova,
Bu soruyu bazen kendi kendime sorardım ama asla işin içinden çıkamazdım.Bu sebepten ötürü böyle bir soru sorduğunuz için size ayrıca teşekkür ederim.Bakalım diğer üyeler ne diyecek bu konu hakkında?

Eylül 12, 2011, 10:28:30 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Yazı yazdıktan sonra göndermeden beğenme tuşuna basmayın. Yazdıklarınız kayboluyor.
Sayın Nova'nın sorusunu çok beğendim.
Mütevazilik, hoşgörü, tolerans evet fakat bunlara masonik bir sınır çizgisi çizilmiş midir?
Kısaca soruyu böyle destekleyebilirim.

Saygılar

Eylül 13, 2011, 12:16:28 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Evet Sn.Ozkann sormak istegim soruya gercekten bir nebze daha ışık tuttunuz benim yerime dile getirdiniz "Bir sınır varmıdır ?" çok teşekkürler

Saygılar

Eylül 13, 2011, 12:41:49 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

"Masonluk acisindan soyledir" demek istemem. Bu biraz iddiali olur hem de fazlasiyla.

Ama benim acimdan mutevazilik ve hosgormenin bir siniri vardir elbet. Hem benim anladigim kadariyla bu sinir Masonluk ile de ortusmektedir.

Masonlukta, kisinin hayatinda bulundugu konumlarda dimdik durmasi ve islerini bu sekilde yapmasi ogretilir.

Iste mutevaziligin, hosgorunun siniri bence buradadir. Sizin dimdik durusunuzu bozacak, egilmenizi, ezilmenizi saglayacak durumlara karsi cikmalisiniz.

Herseyi kabul etmek, apacik egriye dogru demek veya ses cikarmamak Masonluga uymaz. Zaten Masonlugunu biraz yasayan insan da, artik kendisine saygisindan bu durumlarda eli kolu bagli duramamaya baslar.

Peki cevabi nasil vermek uygundur?

Burada bircok onemli taktik var. Sun Tzu'nun Savas Sanati kitabini oneririm. Birkac tavsiye verebilecek olursam:

1. Asla tepkisel olmayin. Vucut fizyolojik olarak mesgulken, yani olay aninda veya hemen sonrasinda envai cesit hormonal aktivite mevcutken, yeterince iyi bir karsilik verememe sansi normale gore daha yuksektir. Ani tepki verip pisman olmaktan ve hakliyken haksiz duruma dusmektense, konunun kapanmadigini belirtin.
2. Cevabinizin zamanini ve yerini siz secin.
3. Soyleyecekleriniz, size veya ilgili diger kisilere faydali degilse, hic cevap vermeyin.
4. Asla cevap verdiginiz kisiye saldirmayin. Fikirleri yermek ile kisiyi yermek arasindaki cizgiyi asmayin. Saygi cercevesinde kalin.

Masonlar bunlari biraz daha kolay uygulayabilirler. Cunku hamtaslarini yontarak kendilerini daha iyi tanimis ve daha iyi kontrol eder hale gelmislerdir.

Bir de son olarak. Ortaminizi iyilestirmeye calisin. Lisedeyken bulundugunuz ortamda zor durumda mi kaliyorsunuz? Daha iyi bir universiteye gidin. Daha secilmis ortamlara gittikce, kisisel saldirilarin ve seviyesizliklerin dustugunu gorecek ve su anda bahsettiginiz gibi zor durumlarin da pek nadir olarak karsiniza ciktigini gozlemleyeceksiniz. Bu da uzun vadedeki cozumunuz olsun.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Eylül 13, 2011, 12:52:37 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Çok teşekkürler değerli Eureka bilgileriniz ışığa giden yolumdaki bir engeli daha kaldırdı,savaş sanatı kitabınıda en kısa sürede edinmeye çalışacağım,aklıma takılan bir soru oldu bu arada "lise çevreniz kötü ise daha iyi bir üniversiteye gidin demişsiniz peki bunun yerine kalıp savaşsak onlara da doğru yolu göstersek daha iyi olmaz mı ? 

Saygılarımla

Eylül 13, 2011, 01:04:13 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Çok teşekkürler değerli Eureka bilgileriniz ışığa giden yolumdaki bir engeli daha kaldırdı,savaş sanatı kitabınıda en kısa sürede edinmeye çalışacağım,aklıma takılan bir soru oldu bu arada "lise çevreniz kötü ise daha iyi bir üniversiteye gidin demişsiniz peki bunun yerine kalıp savaşsak onlara da doğru yolu göstersek daha iyi olmaz mı ? 
Saygılarımla

Yardimci olabildiysem ne mutlu.

Onlara yol gostermeye kalkisirsaniz, onlar bitince baskalari, baskalari bitince de digerleri gelecek. Zaten cogu zaman kimse tam yanlis veya tam dogru da degil. Tavsiyelerde bulunulabilir ancak israrci olmamak gerekir diye dusunuyorum.

Masonlukta "herkes nihayetinde kendi hamtasini kendi yontar" deriz. Ben de buna inaniyorum.

Bunun istisnalari var mi? Benim icin var. Cocuklariniz veya bunun gibi sizin gelisiminden sorumlu oldugunuz kisiler ile, size "dogrusu nedir" diye sormaya gelen kisiler haric. Onlara kendi dogrularinizi bildirmekten cekinmeyin, bu sizin goreviniz.

Benim taktigim bu. Siz bunu uygulayin demiyorum ancak kendi karakterinize uygun olup olmadigini bir dusunun derim.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Eylül 13, 2011, 01:11:08 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Değerli Eureka,
Dediklerinizde çok haklısınız bana gelince benim kişiliğime göre elimden gelen herkese yardım etmeyi isteyene gittiğim bu yolu göstermeyi çok isterim gerçek kardeşlik gerçek sevgi ve gerçek saygı su ve yemekten daha çok ihtiyaç duymamız gereken şeyler bunların farkına herkesin varmasını isterim elbette

Saygılarımla

Eylül 13, 2011, 07:12:14 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Aslında hepimiz insanların gerçek saygı,sevgi gibi değerlerin farkına varmasını isteriz ama günümüzde bu durum bana çok zorlaşmış gibi görünüyor; insanların hal ve haraketleri,konuşma tarzları,saygı,sevgi,dostluk,ahlak,onur gibi değerlerden anladıkları.....
Size kendi çevremden bir örnek vereyim:
Etrafımdaki insanların hepsi olmasa da bir kısmı günlerini aşırı ciddiyetsizlik,en ciddi konulara bile saçma şakalar yaparak geçiriyor.Birbiriyle konuşurken sürekli argo kelimeler kullanıyor.Tanımadığı insanlarla şaka yaparken dahi belaltı şakalar yapmaktan çekinmiyor.Ben onlara hayatın böyle geçmeyeceğini söylediğim zaman dahi küfürlü cevaplar alıyorum.
Artık birşeyler anlatmak istediğiniz insanlara karşı çabalarınız sonuç vermiyorsa bence onları Tanrı'ya havale etmenin zamanı gelmiştir ki ben de öyle yapıyorum.Ama belki sizin veya başka değerli üyelerimizin bu ve benzeri durumlarda bana neler yapmam gerektiği hakkında tavsiyeleri vardır.

Kasım 04, 2011, 04:08:41 öö
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Sayın Euraka kötü bir çevrede ham taşlar da kötü ise o zaman ne önerirsiniz?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...