Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Belirsizlik ve Masonluk ile ilgili bir soru  (Okunma sayısı 8696 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 13, 2011, 08:53:00 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tekris töreni ile masonluğa adımını atan bir harici ezoterizmin doğası gereği bilinmeyen öğretilerin uygulama sorumluluğunuda üzerine almaktadır. Diğer yandan kişinin gerek dinsel gerek felsefi gerekse sosyal hayatında vazgeçilmezleri yada uygulamak zorunda oldukları mevcuttur .Dolayısıyla tekris ile adımını atan harici bir belirsizliğe adımını atmaktadır.Çünkü her an kişisel felsefi-dinsel-sosyal-dünyevi durumu ile masonluk öğretisinin uygulama sorumluluğu birbirini sönümler vaziyette olabilir.Bu kişi üzerinde geleceğe yönelik belirsizlik düşüncesinin oluşmasına yol açacaktır.Her haricinin içerisinde bu belirsizlik vardır.Acaba tekris töreni sonrasında bu belirsizlik devam mı eder? Yoksa dereceler alındıkça azalarak yok mu olur ? (Masonluğun amacı da kamil insan olmaktır.Kamil insan olmak için de vazgeçilmezlik gibi dogmalara yer yoktur.Her zaman akıl ve bilim vardır.Ancak masonluk öğretisinin uygulaması kişinin yükümlülüğüne aktarıldığı için bir düşünce sürecinden çok yap-uygula yöntemi etkin gibi gözüküyor.Aslında bu da bir belirsizlik düşüncesi doğurur)

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ekim 13, 2011, 09:42:49 öö Gönderen: ışığınesiri »

Ekim 14, 2011, 02:52:31 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kimi zaman bir katılımcımız Masonluk ile bağlantılı bir önemli konu açıyor. Bir soru soruyor. Ancak bu konu başka katılımcılar tarafından ele alınamadan güme gidiyor.

Neden?

Bana göre nedeni belli?

Çaresi yok m?

Bana göre var.

Uygulanmıyor mu?

Hayır.

Neden?

Yöneticiler uygulanmasını istemiyor.

Bu durumda ne yapılabilir?

Şöyle bir şey yapılabilir: Bu önemli sayılan konunun canlı tutulmasını sağlamaya çalışırız.

Nasıl?

Benim burada yaptığım gibi. Bu sitenin adı “masonlar. org” Bu nedenle Masonluk ile bağlantılı her konu, her başlık, diğer bölümlerdeki konu ve başlıklara oranla öncelik taşımalı. Güme gidiyor gibi olunca da yine gündeme getirilmeli.

Ben şimdilik bu konu üzerinde görüş belirtiyorum. Görüş belirtmek isteyecek olanları düşünerek, Sayın Neumann’ın açtığı başlığı güncellemekle yetiniyorum.

Buyurun… Söz ilgi gösterecek olanlarındır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 14, 2011, 11:29:28 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın ADAM bu konuda bence de haklı. Site Masonlukla ilgili, dolayısı ile konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, bilgilerini paylaşmak isteyenler olacaktır. Konu her zaman gündemde tutulmalıdır.
               Mesela Tapınakçılar ile Masonlar arasında bir bağlantı veya ilişki varmı ?  bunları da tartışalım.
               Okuduğum bir kitapta, Tapınakçıların da inşaatçılık faaliyetlerinde muazzam boyutlara ulaştıkları, Mason ustalarının bilgilerinden ve yeteneklerinden yararlanarak mükemmel kaleler ve yerleşim yerleri  inşa ettiklerini, hatta İsrail'de Athlit bölgesinde iki Tapınakçı Mason üstadının mezarının bulunduğunu , bunların muhtemelen dünyada bilinen  en eski Masonik mezarları olabileceği belirtilmiştir.

"Vur ama dinle beni"

Ekim 14, 2011, 11:32:33 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Kusura bakmayın yine bir yanlışlık yaptım. Parmağım  hangi tuşa dokundu bilemiyorum, yazı bitmeden gönderildi. Hatta saygı ifademi bile yazamadım bari burada yazayım.
           Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ekim 15, 2011, 12:29:02 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Tekris töreni ile masonluğa adımını atan bir harici ezoterizmin doğası gereği bilinmeyen öğretilerin uygulama sorumluluğunuda üzerine almaktadır. Diğer yandan kişinin gerek dinsel gerek felsefi gerekse sosyal hayatında vazgeçilmezleri yada uygulamak zorunda oldukları mevcuttur .Dolayısıyla tekris ile adımını atan harici bir belirsizliğe adımını atmaktadır.Çünkü her an kişisel felsefi-dinsel-sosyal-dünyevi durumu ile masonluk öğretisinin uygulama sorumluluğu birbirini sönümler vaziyette olabilir.Bu kişi üzerinde geleceğe yönelik belirsizlik düşüncesinin oluşmasına yol açacaktır.Her haricinin içerisinde bu belirsizlik vardır."

Masonlar, tam olarak ne gibi özelliklere sahip haricileri bünyelerine alıyorlar?

Bir haricinin, ilerideki aşamalarda O gizemli Doktrine Karşı ne gibi tepkiler vereceği önceden değerlendiriliyor mu acaba?

Saygılarımla.
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Ekim 15, 2011, 08:33:31 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Saşın Alşah'a bir önerim var... Bu başlık altında Tapınakçcılar ve Masonlar arasındaki ilişki ya da bağlantı sorusunu öyle gelişigüzel sormadı sanırım. Tutumu hiç de öyle değildir. Şu halde bu soruyu ve belki bununla bağlantılı diğer soruları bir başka başlık altına alsa, oraya kendi bilgilerini de özetle eklese ve sonra o konuyu o başlık altında irdelemeye girişsek nasıl olur?

Bence iyi olur ama bu onun kararıdır. (Bu arada şunu da unutmaemalı. bu konu ile bağlantılı olarak forumun arşvinde de hayli materyal var.)

Sayın agnusdei'nin sorularının yanıtı ise belli:

1- Masonların ne gibi nitelikli kişileri aralarına aldığı bu forumda çok anlatıldı. Şöyle özetleyebiliriz. Hamtaşını yontma yeteneği gösteren, buna istekli, iyi niyetli, üyesi olacağı locada yükümlülüklerini düzenli olarak yerine getirebilecek kişileri alırlar.

2- Masonlukta öyle "gizemli doktrin" falan yoktur ki, buna göre önceden bir önlem alınması gereği olsun. Ancak mason olmak isteyen kişinin Masonluğun (ilgili büyük locanın) genel tutumuna karşı nasıl bir tepki göstereceği elbette önceden gözden geçirilir. Bu amaçla bir soruşturma/tahkikat yapılır. Bunun sonuçları ilgili locada görüşülür.

« Son Düzenleme: Ekim 15, 2011, 08:36:14 öö Gönderen: ADAM »

Ekim 15, 2011, 12:30:51 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkürler Sayın ADAM. Aydınlattınız beni.

Saygılarımla.

Ekim 19, 2011, 12:57:30 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saşın Alşah'a bir önerim var... Bu başlık altında Tapınakçcılar ve Masonlar arasındaki ilişki ya da bağlantı sorusunu öyle gelişigüzel sormadı sanırım. Tutumu hiç de öyle değildir. Şu halde bu soruyu ve belki bununla bağlantılı diğer soruları bir başka başlık altına alsa, oraya kendi bilgilerini de özetle eklese ve sonra o konuyu o başlık altında irdelemeye girişsek nasıl olur?

Bence iyi olur ama bu onun kararıdır. (Bu arada şunu da unutmaemalı. bu konu ile bağlantılı olarak forumun arşvinde de hayli materyal var.)

Sayın agnusdei'nin sorularının yanıtı ise belli:

1- Masonların ne gibi nitelikli kişileri aralarına aldığı bu forumda çok anlatıldı. Şöyle özetleyebiliriz. Hamtaşını yontma yeteneği gösteren, buna istekli, iyi niyetli, üyesi olacağı locada yükümlülüklerini düzenli olarak yerine getirebilecek kişileri alırlar.

2- Masonlukta öyle "gizemli doktrin" falan yoktur ki, buna göre önceden bir önlem alınması gereği olsun. Ancak mason olmak isteyen kişinin Masonluğun (ilgili büyük locanın) genel tutumuna karşı nasıl bir tepki göstereceği elbette önceden gözden geçirilir. Bu amaçla bir soruşturma/tahkikat yapılır. Bunun sonuçları ilgili locada görüşülür.

Sayın ADAM,

26 Agustos 2011 tarihinde, "İçinde masonlukla ilgili sahneler olan filmler" adlı başlıkta, Bir kardeşimizi aydınlatırken Şöyle yazıyorsunuz" Bu konu Masonluk açısından çok önemlidir. Çok çok önemlidir. Çünkü Masonluk ezoterik bir kurumdur egzoterik değil. Bunun anlaşılması, iyice kavranılması gerekir. Bu konu sıradan bir konu değildir."

Ezoterik bir kurum olduğunu vurguluyorsunuz!
Sorumu yineliyorum: Masonlukta Gizemli bir doktrin var mıdır yok mudur?

Saygılarımla.

Ekim 19, 2011, 08:24:15 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu sorunun yanıtı kısa: Yoktur.

Ancak bu yanıtı düzeltmeli Biruni tarzı bir tutumla: Öyle dedim ama belki İsveç gibi benim iye bilmediğim bir ülkenin bir yerlerinde, Mimemfis-Mizraim gibi ayrıntılarını pek de iyi bilmediğim bir ritin kapsamında vardır.

Beri yanda acaba "gizemli" sıfatı ile ne denilmek isteniyor? Kendine özgü bir giz içeren mi? Öyle ise tamam ama başka bir şey denilmek istendiyse, konuyu yeniden irdeleyelim.

Ekim 19, 2011, 10:58:22 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu sorunun yanıtı kısa: Yoktur.

Ancak bu yanıtı düzeltmeli Biruni tarzı bir tutumla: Öyle dedim ama belki İsveç gibi benim iye bilmediğim bir ülkenin bir yerlerinde, Mimemfis-Mizraim gibi ayrıntılarını pek de iyi bilmediğim bir ritin kapsamında vardır.

Beri yanda acaba "gizemli" sıfatı ile ne denilmek isteniyor? Kendine özgü bir giz içeren mi? Öyle ise tamam ama başka bir şey denilmek istendiyse, konuyu yeniden irdeleyelim.
Kendilerine özgü de olabilir tabi… Nihayetinde, Masonlar Duvar projeleri (Giz)lemiyorlardır(!).

Neyse, soruma dolaylı da olsa cevap aldım.

Teşekkürler.