Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk ve Deizm  (Okunma sayısı 13558 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 29, 2012, 06:58:39 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba, bu konuyu forumda aradım; ancak ayrıntılı bilgi içiren bir başlık bulamadım, önceden tartışıldıysa mazur görünüz lütfen. Aklıma takılan bir soru var: Masonlukta önemli olan tanrı inancı mı, yoksa din inancı mıdır?

Tanrıya ve evrenin tanrı tarafından yaratıldığına inanan ve erdemli bir hayat süren; ancak belli bir dinin izinden gitmeyen biri Mason olabilir mi, yoksa masonlukta tanrının yanı sıra bir ilahi dine inanmak da gerekli midir?

Şimdiden teşekkür ederim.
Non omnis moriar!

Şubat 29, 2012, 07:14:23 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn. insan

Sorduğunuz sorunun her iki cevabıda yani nereden verirsen ver allah ile ilgilidir.Din allahın ilmidir onun söylemleridir.Yani bir insanki ben tanrıya inanıyorum ama dinlere hiç inanmıyorum ki böyesi çok var ozaman bu şuna benzer ben onun varlığına inanıyorum ama dediği iddia edilen hiç bir söze inanmıyorum(biz buna din diyoruz)
Böyle ikilem yaşayan insan çok tanrı inancı zaten eğrisi değil doğru olarak anlaşılabilen din inancıdır.Masonluk için dini inanç gereklidir hatta mason olmak içinde ön şarttır diyebilirim lakin her mason hangi dinde ise o inancı taşır.Umarım bir harici olarak sorunuzu cevaplıyabilmişimdir.

saygılarımla

not: Bu arada eğer hoşgeldiniz kutunuzuda mesajım yoksa bu vesile olsun aramıza hoşgeldiniz umarım kendinizi bu forumda aydınlatabilirsiniz.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 29, 2012, 07:22:59 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn. Karahan,

Cevabınız ve nazik karşılamanız için teşekkür ederim, kafama takılan soruyu layığıyla yanıtlamış oldunuz. Ben de bu konuda tam da sizin gibi düşünüyor ve tanrıya inanan ve erdem arayan bir insanın, hangisi olursa olsun, bir dini takip etmesi gerektiğine inanıyorum. En azından bir dine inanıyor olmanın verdiği güven ve sahiplilik duygusu için.

Yanıtınız için tekrar teşekkür ederim.

sn. insan

Sorduğunuz sorunun her iki cevabıda yani nereden verirsen ver allah ile ilgilidir.Din allahın ilmidir onun söylemleridir.Yani bir insanki ben tanrıya inanıyorum ama dinlere hiç inanmıyorum ki böyesi çok var ozaman bu şuna benzer ben onun varlığına inanıyorum ama dediği iddia edilen hiç bir söze inanmıyorum(biz buna din diyoruz)
Böyle ikilem yaşayan insan çok tanrı inancı zaten eğrisi değil doğru olarak anlaşılabilen din inancıdır.Masonluk için dini inanç gereklidir hatta mason olmak içinde ön şarttır diyebilirim lakin her mason hangi dinde ise o inancı taşır.Umarım bir harici olarak sorunuzu cevaplıyabilmişimdir.

saygılarımla

not: Bu arada eğer hoşgeldiniz kutunuzuda mesajım yoksa bu vesile olsun aramıza hoşgeldiniz umarım kendinizi bu forumda aydınlatabilirsiniz.
Non omnis moriar!

Şubat 29, 2012, 10:01:51 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)

Sayin insan,
 öncelikle ben hosgeldiniz diyeyim, umarim bu forumdan aydinlanir ve bizleride  icinizdeki isik kadar aydinlatirsiniz.
Yukardaki alintiyi sayin Mason"dan yapiyorum ve benim bu alintidan anladigim ve iki yillik forum üyeligimden ögrendigim kadariyla, bir dine inanip inanmamaniz tali bir konudur ve bir dine tabi olmaniz zorunlu degildir, asil önemli olan ve olmazsa olmaz kosul bir Yaradan"a inanmaniz, ki Masonluk"ta yani locada din ve politika kesinlikle tabudur ve bunlar konusulmaz, tartisilmaz. Bu konular kisinin ( bu baglamda Mason"un) özelidir ve loca disina aittir. Yanlisim varsa lütfen düzeltin.

Bakalim Masonlugu dogru anlamismiyim.

Saygilarimla

Mart 01, 2012, 10:46:43 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Yanıtınız ve nazik karşılamanız için teşekkür ederim Sn. Tij. Yanıtınızla birlikte 2 farklı yanıt ortaya çıkıyor ve ben ilk seferki kafa karışıklığına geri dönmüş oluyorum :) Başlığı bir süre daha takip edip konunun üstatlarından da yorum almayı umuyorum.

Vakit ayırıp yanıtladığınız için tekrar teşekkürler.

Alıntı
1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)

Sayin insan,
 öncelikle ben hosgeldiniz diyeyim, umarim bu forumdan aydinlanir ve bizleride  icinizdeki isik kadar aydinlatirsiniz.
Yukardaki alintiyi sayin Mason"dan yapiyorum ve benim bu alintidan anladigim ve iki yillik forum üyeligimden ögrendigim kadariyla, bir dine inanip inanmamaniz tali bir konudur ve bir dine tabi olmaniz zorunlu degildir, asil önemli olan ve olmazsa olmaz kosul bir Yaradan"a inanmaniz, ki Masonluk"ta yani locada din ve politika kesinlikle tabudur ve bunlar konusulmaz, tartisilmaz. Bu konular kisinin ( bu baglamda Mason"un) özelidir ve loca disina aittir. Yanlisim varsa lütfen düzeltin.

Bakalim Masonlugu dogru anlamismiyim.

Saygilarimla
Non omnis moriar!

Mart 01, 2012, 08:45:09 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın insan öncelikle hoş geldin ve özgüveninden dolayı tebrik ederim.Bu arada ilk Beğendim işaretinide benden aldın . Soruna gelince cevap'ı Masonların vermesinde fayda var , benim tam çözemediğim; Yaradan' a inanıpta onun emrini tarif eden , kurallarını takmamak bence ikilemden başka bir şey değildir.Bu sanki bankamatik çalışanları gibi çalışmadan ay sonları maaş çekmeye gidenler gibi  saygılar. ??? ??? ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 01, 2012, 09:09:53 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Öyleyse sormak lazim " hangi kurallar"????????
Müslümanligin 1500 yillik Ku-ran"ina göre olan kurallarmi, yoksa Hiristiyanligin 2000 yillik Incil"ine göre olan kurallarmi, yoksa Yahudi"ligin ( yaklasik olarak) 3000 yillik Tevrat"ina göre olan kurallarmi veya ne bileyim Buda"nin kurallarina göremi. Ya daha eskisi, 5000 yil öncesi, 10000 yil, 50000 yil, 100000 yil öncesi?????????????????????????????? Yoksa ozamanlar Ulu Yaradana inanc yokmuydu??????????

Veya söyle soralim, ortadoguda sami dinler varken veya cikarken yunan yarimadasinda "tanrilar" vardi, peki bu yunanlilar ( helenler) hangi dine aitti?

Saygilarimla.

Mart 01, 2012, 10:34:04 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Sayın Tij yanıtını dikkatle okudum ; fakat belli bir yerden sonra soruların beni aşıyor, umarım bizleri aydınlatacak Forum Uyeleri konu hakkında  bizi aydınlatır saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mart 01, 2012, 10:53:38 ös Gönderen: skullG »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 02, 2012, 12:35:48 öö
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Hepinize yanıtlarınız için teşekkür ederim. Hemfikir olduğumuz şekilde, soruyu bir Mason'un yanıtlamasında fayda var sanırım.
« Son Düzenleme: Mart 02, 2012, 12:44:33 öö Gönderen: insan »
Non omnis moriar!

Mart 02, 2012, 03:37:25 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sayin insan,
siz illahi Mason arkadaslardan bir cevap bekliyorsunuz ama bu arkadaslar öyle herseye hemen baliklama atlamazlar.
Sizin bu konu basliginizi görmedilerinimi saniyorsunuz, arkadaslar daha siz konu basligini actiginiz an ( belki bir saat sonrada olabilir )konudan haberdal oldular, ama hemen atlamaktansa olayin biraz devam etmesini, olgunlasmasini, kimler hangi konuda neler biliyor, neler yaziyor, daha dogrusu olay rayindan cikmadikca devam etmesini beklerler ve tikanma durumunda veya raydan cikma durumunda müdahale veya katilim saglarlar.

Ha bunu özellikle bu tür konulardada dogru buluyorum, ki mason olmayan arkadaslarda biraz arastirsinlar hatta masonlugu buradan ögrendikleri kadariylada onlarin penceresinden birseyleri görmeyi denesinler ( sakin yanlis anlasilmasin cümlem, masonculuk oynasinlar demiyorum ) beyin cimnastigi yapsinlar, belki birazda empati kursunlar.

Ama yinede son söz o arkadaslara ait, yani dogru cavap anlanimda demek istiyorum.

Saygilarimla