Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Operatif / Spekülatif  (Okunma sayısı 4217 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 05, 2012, 01:46:58 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Geçentiğimiz günlerde Masonluğun tarihini anlatan bir kitap okudum. Okuduklarım zihnimde bazı sorular oluşturdu. Paylaşmak isterim.

Günümüzdeki Masonluğu ele aldığımızda, Masonluğun öğretisini aktarırken kullandığı bir çok simgenin, yapılanma tarzının operatif masonluktan alındığını görüyoruz... Ama işte hepsi o kadar. İş öğretiye gelince operatif Masonluğun işlevi bitiyor sanki.

Buradan şu çıkarımı yapabiliriz (miyiz?): Zaten ortada var olan bir öğretiden bahsediyoruz. Bu öğreti ki operatif Masonluktan bile önce vardı. Fakat olayların akışı gereği bunu aktarabileceği bir kurumsallaşmaya ihtiyacı doğdu kaçınılmaz olarak . O dönem için de Operatif Masonluk çok uygun bir yapıydı.

Şöyle bir şey kurgulasak nasıl olur?: Diyelim ki spekülatif Masonluk kuruluş yıllarında kendisine operatif mason yapılanmalarından daha uygun bir yer buldu. Yada operatif mason localarında kendine uygun zemini bulamadı. Nitekim bu yönde girişimler de olmuş... Mesela Royal Society girişimi başarılı olsaydı ve yapılanma bunun içinde kurulsaydı... Masonluk bu günkü yerinde olabilir miydi? Bütün bu semboller, örgütlenme tarzı. Bunların yerinde neler olurdu?

Bu yönüyle bakıldığında spekülatif Masonluğun da operetif döneme en azından bir hatır bağı olması gerekir öyle değil mi?

Bu konuda neler düşünürsünüz?

Konunun ilerleyişine göre daha eklemek istediğim sorular var. aoanları sonraya bırakmak isterim.

enelsır

Haziran 05, 2012, 03:41:27 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın enelsır;

Konu hakkında tam hakimiyetim yok fakat kısa bir paylaşım yapmak istedim;

Şöyle bir şey kurgulasak nasıl olur?: Diyelim ki spekülatif Masonluk kuruluş yıllarında kendisine operatif mason yapılanmalarından daha uygun bir yer buldu. Yada operatif mason localarında kendine uygun zemini bulamadı. Nitekim bu yönde girişimler de olmuş... Mesela Royal Society girişimi başarılı olsaydı ve yapılanma bunun içinde kurulsaydı... Masonluk bu günkü yerinde olabilir miydi? Bütün bu semboller, örgütlenme tarzı. Bunların yerinde neler olurdu?

Bence Felsefe ve Fikir paylaşım klübü olurdu.
Başka bir yerden aldığım yazıyla konunun açılımına katkı sağlamak istiyorum şöyleki:

Masonluğun öğretisini sembollerle yaptığı felsefi çalışmalara vermesi Spekülatif, veya Fikri Masonluk ise, duvar işçiliği ile uğraşan birer mesleki lonca olan Operatif Mason Localarında fikri ve felsefi çalışmaların da yapılmaya başlanması ile ortaya çıkan ve günümüz Hür Masonluğunun artık tamamına hakim olan anlayıştır. Binlerce yıldan bu yana inisiyatik-ezoterik geleneğin temsilcisi olarak Masonların iyiyi, doğruyu, güzeli, hakikati aradıkları, tüm dünyada hakim olacak bir sevgi anlayışını yerleştirmeye çalıştıkları, bu yoldaki bilgi ve deneyimlerini kuşaktan kuşağa aktararak geçmişi ve geleceği ile insanlığı bir bütün haline getirmeye çalışan, dolayısıyla toplumsal bir yaşayış ülküsünü gerçekleştirmeye çalışan bir düsturdur Spekülatif Masonluk.

Spekülatif çalışmaların Operatif Localar da başlamış olduğunu söylemiştik. Fakat Spekülatif Masonluk asıl ağırlığını 16.yüzyılın ortalarında, yapı işçisi olmayan haricilerin Mason Localarına kabul edilmeye başlanılması ile birlikte kazanmaya başlamıştır. Bu sayı zamanla hızla artmış, özellikle İngiltere ve Fransa´da soyluların, saray erkanının ve hatta kralların birbiri ardına Kabul Edilmiş Mason olmaya başlaması ile Mason Locaları kısa zaman içinde meslek loncaları olmaktan çıkıp, tamamiyle felsefi ve fikri çalışmaların yapıldığı Spekülatif Mason Locaları haline dönüşmüştür. Bugün tüm dünyada takip edilen gelenek de budur.
Not: Son eklenen kısım alıntıdır .Saygılar 8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 05, 2012, 05:13:43 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Bende kısacık bir şahsi düşüncemi söylemek istedim spekülatif masonluk bana göre asla operatif masonluğa tepki veya o zeminde yer bulamamasından değil zamanın şartlarının gereği spekülatif masonluk kurulmuştur diye düşünüyorum. Çünkü tarihe bakıldığında operatif masonluğun bir dönem bitme noktasına geldiğini görüyoruz ve bu bitme durumuna gelinmesinin sebebi avrupa da bir dönem büyük bina kilise vb. yapılarının inşaasının durma noktasına gelmesini sebep gösterebiliriz. ( Büyük savaşlar, çekişmeler nedeni ile ) Bu duraksama esnasında yok olmama adına gelenekler ritler sürdürebilsin diye operatif masonluğun yanısıra spekülatif masonluk kurulmuştur diye düşüncemi kısacık bir belirteyim dedim.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: