Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Töresi Bakımından REGIUS … 22  (Okunma sayısı 2333 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 19, 2012, 08:23:12 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Günlerdir ihmal ettiğimiz bu konuya devam edelim… Biliyorum ki bu konunun bekleyenleri var.

On beşinci madde.
On beşinci madde bir sonuç getirmektedir,
Bir dost olan üstadın iyiliği içindir;
Ona öğretmeye ki, hiç bir adama karşı,
Sahte bir tutuma dayanmasın davranışı,
Ne de tutmalı günahlarıyla bir kalfayı,
Çünkü bir kazancı olmaz bundan dolayı;
Ne de versin pişman olacağı yalan yemin,
Korkusuyla onların ruhsal esenliğinin;
Olmaya ki zanaatı utanca düşürür,
Ve kendi de bundan pek çok ayıplanma görür.

Böylece Regius’un yasalar ya da kurallar diyebileceğimiz 15 maddesi son buluyor. Bu son maddede özellikle bir kalfa üzerinde duruluyor. Operatif Masonluk olarak da anılan o meslek ve zanaat döneminde, locadaki kalfanın birtakım yetkileri olurdu. Ancak bir kalfa da insandı ötesi ve bu yetkileri kötüye kullanabilirdi; kendine bireysel çıkarlar sağlamaya kalkışabilirdi. Böyle bir durumda işten çıkarılması gerekirdi. Kuşkusuz böyle bir durum varsayım değildi; önceden olmuş ve görülmüştü ki buraya bir yasa olarak konmuştu. Böyle bir durumda bir başka locanın üstadının da, suç işlemiş olan (günahkâr deniler) bir kalfayı işe almaması gerekirdi çünkü o artık lekelenmiş bir kimse sayılırdı.

Peki… Bizim Regius’u işleyişimizin gerekçesi bunun günümüzün Masonluğunda da töresel bakımdan geçerliliğinin olup olmadığını incelemek. Şimdi yorumlayın bakalım: Bu madde günümüz açısından nasıl bir durum yansıtır?

Bir de “şu sahte tutum” var… Bunu nasıl değerlendirirsiniz? Nedir günümüzdeki bir masonun sahte tutumu? Böyle bir şey olabilir mi? Olabilirse hangi anlamda?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 19, 2012, 03:27:29 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben bu bölümde en çok şu " Yalan yemin" konusuna takıldım. Aslında bu bira Sayın ADAM'ın vurguladığı " Sahte tutum" konusu ile de birleşiyor.

Yemin bir insanın hayatında yaşayacağı en önemli anlardan biridir. Gerçi söz konusu Masonluk olunca ( Masonlarında topyekün dürüsr ve onurlu insanlar olduğunu öngörerek) söylenmiş her sözün de bir yemin olduğunu düşünmek gerekebilir. Öyle ya bir Mason yalan söyleyebilir mi?

Peki sahte yemin nasıl olabilir? İnanmadığınız bir şey üzerine, bir çıkar gözeterek yemin ederseniz, bu sahte bir yemin olur. Bu bazen bir işi almak için olabilir, bazen bir kazanç elde etmek için olabilir, kim bilir, belki Masonluğa girmek için bile olabilir.

Töresel bakımdan ele alacak olursak... Bunu bir harici olarak yorumlamak çok zor. Masonlar daha iyi yorumlayabilirler kuşkusuz. Benimki olsa olsa bir akıl yürütme olabilir.

Ben bu maddeyi locanın yöneticisi konumundaki Üstat'a verilmiş öğütler gibi anladım. Kendisine verilen yetkileri kimseye karşı kötü kullanmaması ve emri altındaki kalfaları da kayırmaması gerektiği öğütleniyor. Bu tutumuyla Masonluğun da kötülenebilmesine sebebiyet verebileceği konusunda uyarılıyor.

Bu maddeden kendimce çıkarımlarım bunlar.

enelsır