Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Zeytin Dalı biçiminde bir simge var mı?  (Okunma sayısı 8963 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 21, 2013, 05:00:08 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sorunun yanıtı kısa: Evet var.

Bu yanıt bu kadarla biter mi? Soran bu kadarla yetinir mi? En azından sormazı mı "Peki bu neyi simgeliyor?" diye.

Bu sorunun da yanıtı kısa: Evet sorar.

Bu konuda açıklama yapılabilir mi?

Yine kısa yanıt: Evet yapılabilir.

Peki...

Peki ne?

Yapın o halde.

Neyi?

Açıklamayı.

Neyin açıklamasını?

Zeytin dalının.

Ha, onun!

Evet onun.

Sorarsanız yaparız.

Bunu böyle yazınca, çok yıllar önce radyoda bir yarışma programında (o zamanlar televizyon yoktu) Orhan Boran ile bir genç yarışmacının diyalogunu anımsadım. Yanıt alınması için açık ve belirgin soru sormak gerek.

Bu açıklamayı aslında çok kişi, mason olmasa da yapabilir.

Bir denemek istemez misiniz?
« Son Düzenleme: Mart 21, 2013, 05:02:23 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 21, 2013, 05:19:19 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Zeytin dalı ile simgelenen barış,  sürekli,  koşulsuz ve evrensel nitelikli bir barıştır.
http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,9958.0.html

Keşke mümkün olsa.

Mart 21, 2013, 05:41:08 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Zeytin dalının neyi simgelediği herkesin bildiği birşey. Masonlukta ayrıca bir anlamı var mıdır?
Ben neden zetin dalının barışı, dostluğu simgelediğini merak ederim.
Tufan olayı ile bağlantısı var mıdır?
Varsa bizim de söyleyeceğimiz bir şeyler olabilir.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mart 21, 2013, 06:02:34 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ortaya Masonlukla bağlantılı ya da öyle varsayılan bir soru atarken kimi zaman ben de önce Mason Sözlüğü'ne şöyle bir bakmayı unutuyorum.

Ancak konu gelişiyor. Özellikle Sayın asimov diyor ki, bu simgenin Tufan ile bir bağlantısı yoksa dert değil ama varsa bizim de söyleyeceklerimiz olabilir.

Masonluk'ta Nuh'un adının geçtiğini biliyoruz. Nuh'un yasalarına da değinilir. Noaşit diye derece unvanı da vardır ki Nuh'un buyruklarına uyan kişi anlamına gelir. Bir yerde Nuh'un gemisinin de bir simge olarak alındığını görmüştüm. Demek ki Masonluk'ta Tufan olayı ile bağlantılı bir veya daha çok anlatım, ilgi var.

Zeytin Dalı oradan mı alınma bilemem. Biraz kafamı zorlayınca, başka yerlerde de geçtiğini anımsıyor gibiyim, özellikle Süleyman Tapınağı ile bağlantılı bazı konularda.

Ancak diyelim ki bu Tufan bağlantısı da var.

O zaman bakalım ne diyecek Sayın asimov?... Ben şimdiden biliyorum ki diyecekleri yabana atılamaz.

Mart 21, 2013, 10:09:58 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM,

Belki biraz alakasız olacak ama bir şey merak ediyorum.1 Dolar üzerinde ki kartalın sol pençesinde de zeytin dalı var.Diğer pençesinde ise ok var.Burda anlatılmak istenen nedir sizce?

En içten saygılarımla.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 21, 2013, 11:44:21 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ADAM,

Belki biraz alakasız olacak ama bir şey merak ediyorum.1 Dolar üzerinde ki kartalın sol pençesinde de zeytin dalı var.Diğer pençesinde ise ok var.Burda anlatılmak istenen nedir sizce?

En içten saygılarımla.

Benim bildiğim kadarıyla "savaş'da barışta bizim elimizde."
Cogito ergo sum.

Mart 22, 2013, 01:43:21 öö
Yanıtla #6

Benim konuyla ilgili araştırmalarımdan elde ettiğim başlıklar şunlar:

Kutsal olarak ifade edilmek istenen pek çok kimsenin başında zeytin yapraklarından yapılmış taçlara rastlamak mümkündür.
Masonlukta günümüzde varlığı yitirmiş olan "Zeytin Dalı Riti" vardır. Daha çok Hint inanışlarıyla içli dışlı bir rittir.
Hiram Abif öldürüldükten sonra, Abif bir akasya ağacının altına gömülmüştür. Fakat bunun zeytin dalından ziyade bir akasya dalı olması gerekir herhalde. Yanılmıyorsam (13 yapraklı ?)...
Nur Suresinin 35. ayetinde zeytin ağacı "ışık üzerindeki ışık olarak" tanımlanır.  Tiyn Suresinde ise "Andolsun incire ve zeytine" diyerek bunlar üzerine yemin edilir.
Bir de Zeytinlikler Tepesi var. Zeytin Dağı var.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mart 22, 2013, 07:35:34 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Güzel yorumlar yapılmış. Biliyorum ki daha da yapılacak.

Bu arada... 1 Amerikan Doları'nın içerdiği simgeler üzerinde çok spekülasyon yapılmıştır. Bunları Forumun geçmişinde bulmak olanaklıdır. Yanılmıyorsam orada Sayın evvah'ın sorusunun yanıtı da vardır. Ancak Amerikan paralarının sadece 1 Dolarden ibaret olmadığını, diğerlerinde de masonik nitelikli değerlendirmeleri yapılabilecek simgeler bulunduğunu göz ardı etmeyelim.

Anlaşılıyor ki Zeytin Dalı Masonlukta bir yer tutuyor. Kuşkuşus sadece Zeytin Dalı değil, doğadan alınma başka simgeler de var ama buradaki konumuz bu.

Mart 22, 2013, 08:19:07 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın asimov bu başlık altında beklediğimiz üzere şöyle bir yazı yazdı:

Konu zeytin dalı olunca bunun da masonlukla bağlantısı kurulunca aklıma Nuh Peygamber ve Tufan olayı geldi. Masonluk bir şekilde Nuh peygamberi, Tufan olayını kavramsal olarak işliyor. Hatta Anderson Nizamnamesinin Tarihsel Bölümünde Nuh Tufanından bahsediliyor.

Elbette bu konuların masonlukla bağlantısını bu forumda çok iyi bilen üyeler vardır. Onlar benim yazdıklarımı düzeltebilir, eklemeler yapabilir. Ben masonluğa şöyle bir değinip konuyu uzatmadan Tufan olarak adlandırılan olaya getireceğim.

Burada yazacaklarım Nuh Tufanı olarak adlandırılan tarihsel olaya ait özet bir bilgidir. Belki uygun bir zamanda bölümler halinde bu olaya ait yerbilimsel kanıtları sizlere detaylı olarak sunarım.

Buradaki amacım, dinsel bilgi karşısında, bilimin doğrularının masonlar tarafından nasıl algılandığı ve işlendiği sorusuna yanıt aramaktır. Bilenlerin beni aydınlatacağını umarım.

Konu bu başlık dışına çıkmış oluyor aslında Sn ADAM isterse konuyu başka bir yere taşıyabilirim.

Haklı... Konu buradaki başlığın çok ötesine geçiyor. Onun için kendisine os kunuyu aktarabileceği bir başka başlık açıp ıanlatımlarını (haritası hariç) oraya taşıdık.

Burada salt Zeytin Dalı üzerindeki katkılara devam edebiliriz.

Mart 22, 2013, 04:45:05 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Zeytin Dalı ayrıca Yunan mitolojisinde de vardır.Yanlış hatırlamıyorsam ilham Tanrıçası Athena,şu an ki Yunanistan'ın başkenti olan Atina'yı ele geçirebilmek için afetler tanrıçası Poseidon ile büyük bir mücadele içerisine girer.

Mücadele sırasında Poseidon ''üç dişli mızrağını'' akropolise(yani atina'Da bulunan yüksek tepeler) saplar.Mızrağından büyük bir deniz kadar su fışkırır ve böylece Poseidon,Atina'yı ele geçirir.

Poseidon'un üç dili mızrağına karşılık olarak oda akropolise bir zeytin ağacı diker.

Daha sonra bu mücadele, Zeus'un hakimlik yaptığı Tanrıça Mahkemesi(yunan mitolojisinde tanrıçaların yargılandığı yer)'n de görüşülür.

Zeus ve diğer Tanrıçalar Athena'nın yeryüzüne daha güzel bir hediye verdiği kararına varır ve Athena'yı haklı bulurlar.Böylece bölgeye ilk zeytin ağacını Athena'nın getirdiğine inanılır.

Ayrıca;Şu anda Yunanistan'da evlenen gelinlerin başına zeytin dalı konulurmuş ve olimpiyatlarda birincilere zeytin dalı verilirmiş.

Aşağıda da Roma zamanında kullanılan paranın arka kısmında yer alan Mars,elinde bir zeytin dalı tutuyor.

Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A