Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta “Üçgen”  (Okunma sayısı 27656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 29, 2014, 06:38:33 öö
Yanıtla #30
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Üçgen, bir yüzey geometrik şekildir.

Piramit, tabanı kare, yüzeyleri üçgenlerden oluşan bir uzay geometrik biçimdir. (Taban da üçgen olursa, ona tetrahedron denir.)

Gerek bir yüzey geometrik şekil olarak kare, gerekse bir uzay geometrik şekil olan piramit hatta birçok yüzey ve uzay geometrik şekil ve bunların kombinasyonları, Masonlukta simgesel olarak değerlendirilir.

Bu başlık altındaki konumuz sadece üçgendir.

Üçgen kombinasyonlarına daha sonra bakacağız.

Daha sonra gerekirse diğer yüzey ve uzay geometrik şekillerin Masonluktaki yerine de bakabiliriz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 03, 2014, 12:25:21 ös
Yanıtla #31
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuyu yarıda bırakmak olmaz.

Eşkenar üçgen ve dik kenar üçgenden sonra, salt olarak belirtilmesi gereken bir diğer üçgen, daha önce bir paylaşımcımızın belirtmiş olduğu “iş bükey üçgen” idi. Masonlardan birçoğu, özel bir merakı yok da araştırmamışsa bunu bilmez çünkü yüksek derecelerden birinde geçiyor. Buna karşılık masonlukta bir dış bükey üçgen yok. Ancak sgesel olarak bir değerlendirme yapılacak olursa iç bükey üçgen ile dış bükey üçgen diyalektik birer karşıt olarak değerlendirilebilir ve bildiğimiz olağan üçgen (iç açılarının toplamı 180 derece olan) bunların sentezini oluşturabilir.

Bileşik ya da karmaşık simgelere girmeden önce, daha önce sözünü ettiğimiz Öklit’in 47. Problemi’ne de değinmeliyiz. Bu da Masonlukta çok önemli simgelerden biridir. Üstelik 3-4-5 birim kenarlı bir dik üçgenin  Öklit’in Problemiyle bağdaştırılan bir çizimine da masonlukta bir simge olarak rastlanabilmektedir.

Sanırım bu konuya bir başka katılımcımız girmek istiyor. O nedenle ben durup, onun katkısını bekleyeceğim.

Nisan 07, 2014, 06:56:11 ös
Yanıtla #32
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Öklit’in Kırk Yedinci Problemi

Bir katılımcımız şundan söz etsin diye bekledim… Ses çıkmadı.

Peki ben değineyim o zaman.

Hani Pisagor Kuramı “Dik kenar bir üçgenin dik kenarlarının karelerinin toplamı, hipotenüsün karesine eşittir.” diyor ya…

Öklit (Euklidies) de 47. Probleminde şunu soruyor: “Kısa ve dik kenarların uzunlukları hangi tam sayılar olmalıdır ki, hipotenüs de bir tam sayı olsun?”

3 ve 4 ile 5 ve 12 sayılarının katları, aranılan ilişkiyi sağlıyor. Bundan sonra, öncekilerin katı olmaksızın aynı sonucu veren sayılar hangileri acaba? Bulabilir misiniz?

Ansiklopedik Mason Sözlüğü, bir dik üçgende 3 birimlik kısa kenarın “çırak” derecesindeki bir masonu, buna dik olan uzun kenarın “kalfa” derecesindeki bir masonu, hipotenüsün ise “üstat” derecesindeki bir masonu simgelediğinin benimsendiği belirtilmiş.

Bu üçgenin geometrik yöntemle çözümünü gösteren yukarıdaki şekil, birçok obediyansta bir önceki ya da eski üstad-ı muhteremin alameti olarak kullanılıyor. Nitekim bir diğer simgesel yoruma göre de Öklt’in bu probleminin çözümündeki hipotenüs  karesi üstad-ı muhteremin, orta kare birinci nazırın, küçük kare de ikinci nazırın karşılığı olarak düşünülüyor. Bu nedenle bu görevlilerin yönetimsel yetkileri arasında işte o oranda bir fark var.

Bu konuda başka daha birçok şey söylenebilir Onlar da diğer paylaşımcılara kalsın.

Nisan 11, 2014, 06:55:52 ös
Yanıtla #33
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ses çıkmıyor; sanırım tek başına üçgeni bitirdik. (Bitirmediysek, devam etmek isteyenler devam edebilir. Zaten son sorumuza yanıt veren de çıkmadı; belki çıkar.)

Sıra üçgenin önce gene üçgen(ler) ve sonra başka geometrik şekiller (örneğin kare), daha sonra başka figürler (örneğin G harfi) ile bir arada bileşik ya da kombine denilen simgesel düzenlemelerine geldi.

Nitekim bu başlığı açtığımızda Forum üyelerinden bunlara pek meraklı olanlar bulunduğunu görmüştük. Bu nedenrle de ben meydanı onlara bırakayım; isteyen istediği konbinasyonu anlatsın. Ancak bu anlatımların hepsinin Masonlukta da yer bulmuş olmayabileceğini de bilelim. 

Nisan 12, 2014, 01:35:20 öö
Yanıtla #34
  • Aktif Uye

Ben Öklid'in 47. problemini bekliyorum ama... Araştırdım bulamadım
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Nisan 13, 2014, 12:56:54 öö
Yanıtla #35

Sayın ADAM, bahsettiğiniz iç bükey üçgenin Crowley'nin farklı bir yoruma sahip olan altı köşeli yıldızını oluşturan üçgenlerle bir ilgisi var mıdır? Konunun dışına çıkmış oldum affınıza sığınarak ama var ise konunun dışına çıkmış olmuyorum :)

Eylül 03, 2014, 09:19:40 ös
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir noktadan sonsuz sayıda doğru geçer.
İki noktadan birtek doğru geçer ama doğrunun kendisi de uzayda sonsuzdur.
Üç noktadan tamamlanmış bir üçgen geçer. Üç doğrudan oluşur ve sonu başı bellidir.

Uzayda tamamlanmış birinci köşegen üçgendir.
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2014, 09:28:32 ös Gönderen: Gezdirici »
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Eylül 03, 2014, 10:00:39 ös
Yanıtla #37
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumun yepyeni üyelerinden Sayın Gezdirici'nin dediklerine Öklt geometrisi çerçevesinde bir diyecek yok.

Ancak daha önce bu başlık altında demiş olduğumuzu özetle anımsatalım:

Masonlukta o üçgenin iki özel hali gündeme geliyor: Eş kenar ve dik kenar üçgenler.

Eylül 03, 2014, 10:23:10 ös
Yanıtla #38
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Üçgen dediğin dengeli olmalı. Ağırlık merkezinin yeri mesela. Oraya pergeli saplayıp köşeye kadar açıp bir çember çizince çember üçgenin üç köşesinden de geçmeli.
Bu da olsa olsa kenar uzunlukları eşit olan iç açıları 60 ar olan eşkenar üçgen olmalı. Diye düşünüyorum. :)
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Eylül 04, 2014, 10:09:47 öö
Yanıtla #39
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Anlatılan eş kenar üçgenin geometrik çiziminin tersi olan uygulamadır ve elbette öyledir.

Fakat burada biz masonluktaki üçgenden söediyoruz; geometrideki değil.

Bu da bir yüzey geometrik biçim olarak simgesel anlam taşır.

Nitekim bu nedenle dik kenar üçgen de değerlendirilir.

Üçgen zaten dengelidir, zaten statiktir ve zaten bu nedenle masonlukta bir simgedir ama bunun ağırlık merkeziyle bağlantısı yoktur.