Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Süprem Konsey nereye bağlıdır.  (Okunma sayısı 17029 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 27, 2014, 05:34:29 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

biat kültürü ile ezilmemiş bir ateist çok daha rahat bir şekilde mason derneği üyesi olabilir.

inançlı ve dindar bireylere göre evrimlerinde çok daha ilerde oldukları için uyum sorunu yaşamazlar.

Mart 27, 2014, 06:10:49 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın vitriol gramer kurallarına aldırış etmeden yazdığına göre, -bilmemesi olanaksız; ilk okulda öğrenmiştir hiç kuşkusuz- burada "mason derneği" derken ne demek istediğini açıklasa iyi olacak. (Çünkü bizim bildiğimiz Türkiye'de bir Mason Derneği var. Her halde onu demek istemiyor.)
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 28, 2014, 04:14:12 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Çünkü bizim bildiğimiz Türkiye'de bir Mason Derneği var

eksik bilmeniz sorun değil, daha önce de söylediğim gibi haricileri bilgilendirmek görevimiz.

3 adet var:

1. Hür ve Kabul Edilmiş
2. Özgür Masonlar
3. Kadın Mason Büyük Locası

başka bilmediğiniz varsa çekinmeden sorabilirsiniz gramerim yettiğince yardımcı olurum.

ateist olduğunuzu açıkça beyan etmezseniz 3 dernekten herhangi birine üye olabilirsiniz. (kadın mason büyük locası şimdilik sadece kadın üyeleri kabul ediyor, Özgür masonlar da tüzükte herhangi bir engel olmamasına karşın uygulamada ne kadar yanlış olsa da sadece erkek üye kabul ediyor, hür ve kabul edilmişlere laf yok onlar açıkça cinsel ayrımcılık yaptıklarını yani kadınları ve köleleri kabul etmediklerini tüzüklerinde net bir şekilde belirtmişler)

eğer benim gibi militarist ateistseniz aralarında nispeten en liberal olan özgür masonlar büyük locası doğru bir seçimdir.
« Son Düzenleme: Mart 28, 2014, 04:21:01 öö Gönderen: vitriol »

Mart 28, 2014, 07:21:15 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Anlaşıldı.

Sayın vitriol "mason derneği" derken büyük localardan söz ediyormuş meğer.

O elbette hepimizden daha iyi bilir. Yüksek Şûra, Süprem Konsey ve Mozaik de bu sözünü ettiği üç büyük locadan birine bağlı demek ki...

Kuşkusuz bizim, bir mason olarak Sayın vitriol'den öğreneceğimiz çok şey var ama konu dışına çıkmamış olmak için soralım:

Şu fundamentalist İslamcılar bu masonlardan hangisine şeytan gözüyle bakıyor?

Yoksa hepsine mi? Böylesiyse, sayın vitriol'ün bizi bilgilendirişnedn öğrendiğimize bakarsak yanlış bir iş yapmıyorlar mı aslında?

Mart 28, 2014, 12:27:33 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

>>Yüksek Şûra, Süprem Konsey ve Mozaik de bu sözünü ettiği üç büyük locadan birine bağlı demek ki...

tabi ki bağlı. siz hiç özgür masonlar üyesi olmadan direk olarak süprem konseye alınan birini duydunuz mu?

sorumu daha net olarak sormak amacı ile: herhangi bir harici düşünün. hiç önerilmemiş özgür masonlar büyük locasına. Ama atölyelere, şaptr lere filan katılıyor, ya da direk süprem konseyde görev alıyor. sorum çok basit.

bu mümkün müdür?

merakla cevabınızı bekliyorum.

>>O elbette hepimizden daha iyi bilir.

yok sizin de hakkınızı yemiyim. bir harici olarak siz de fena değilsiniz. birşeyler okumuşsunuz.

>>Kuşkusuz bizim, bir mason olarak Sayın vitriol'den öğreneceğimiz çok şey var

evet, beni saygıdeğer üstada yazılı olarak şikayet ettiğinizde bunu anladım. kimliğinizi açık etmeye cesaret edemediğiniz için ciddiye alamadık bir türlü. gülmekle yetindik.

şimdi esas soruya cevap vereyim

>>Şu fundamentalist İslamcılar bu masonlardan hangisine şeytan gözüyle bakıyor?

hepsine.

fundamentalist islamcı zaten sorgulamıyor, mason bunlar şeytanın işi deyip geçiyorlar. düşünsel bir süreçten geçirmiyorlar.

Not: sorduğum çok basit olan birinci soruya cevap vermeyecek müthiş bir laf cambazlığı ile sorudan kaçılacak diye tahmin ediyorum. Bu durumda forumu takip eden ve gönülden merak eden arkadaşlar ısrarla çok basit olan soruma cevap arayabilirler. gerçeği bulmak ümidi ile.
« Son Düzenleme: Mart 28, 2014, 12:32:22 ös Gönderen: vitriol »

Mart 28, 2014, 02:10:45 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

>>Yüksek Şûra, Süprem Konsey ve Mozaik de bu sözünü ettiği üç büyük locadan birine bağlı demek ki...

tabi ki bağlı. siz hiç özgür masonlar üyesi olmadan direk olarak süprem konseye alınan birini duydunuz mu?

sorumu daha net olarak sormak amacı ile: herhangi bir harici düşünün. hiç önerilmemiş özgür masonlar büyük locasına. Ama atölyelere, şaptr lere filan katılıyor, ya da direk süprem konseyde görev alıyor. sorum çok basit.

bu mümkün müdür?

cevabı = evet mümkündür

ya da     hayır mümkün değildir

demeniz bile yeterli.

Mart 28, 2014, 04:07:58 ös
Yanıtla #6
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Vitriol, bu dediginiz asla mumkun olamaz.

bu mümkün müdür?

cevabı = evet mümkündür

ya da     hayır mümkün değildir

demeniz bile yeterli.
İmza -M-

Mart 28, 2014, 04:55:18 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

çok güzel. çok harika istediğim cevap ta buydu zaten.

sayın Adam sanki bunların birbiri ile alakaları yokmuş gibi yazdığı kısmının net anlaşılması için. sonuçta çok sayıda harici bu forumu takip ediyor.

Alıntı
Sayın vitriol "mason derneği" derken büyük localardan söz ediyormuş meğer.

O elbette hepimizden daha iyi bilir. Yüksek Şûra, Süprem Konsey ve Mozaik de bu sözünü ettiği üç büyük locadan birine bağlı demek ki...

ne kadar kendisi düzeltme yapmasa da net bir şekilde görülüyor ki aslında gayet birbirine bağlı. (geriye olarak) 

birinin üyesi olmadan öbürünün üyesi de olamıyorsunuz.

teşekkür ederim.

not: sayın Adam ın beni iğnelemeye çalışırken yanlış bilgilendirme yapmasına engel olmaya çalışmaktır tek amacım.
« Son Düzenleme: Mart 28, 2014, 05:03:56 ös Gönderen: vitriol »

Mart 28, 2014, 05:02:59 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bu konuya bir yanıt vermiştim ama her nedense başlık değişti ve benim yazdığım da güme gitti.

Zararı yok.

Şimdi soralım her şeyi çok iyi bilen ve bize öğreten sayın vitriol'e:

1- Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nin merkezi otoriter organının adı nedir ve bu organ nerededir?

2- Süprem Konsey ya da Yüksek Şura yani bu ritin 33 dereceli masonlarının kurulu ile bu merkez arasındaki ilişki nasıldır?

3- Konkordato nedir? Kimler arasında nasıl işlemektedir? (Dünyada ve varsa Türkiye'de)

Bunlara yanıt aldığımızda, sanırım bu başlığın yanıtı da belirginleşecek.

Mart 28, 2014, 05:17:12 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

ne kadar kendisi düzeltme yapmasa da net bir şekilde görülüyor ki aslında gayet birbirine bağlı. (geriye olarak) 

birinin üyesi olmadan öbürünün üyesi de olamıyorsunuz.

teşekkür ederim.

Sn. Vitriol sanırım bir kurum veya organizasyona "bağlı olmak" ifadesini Sn. ADAM'dan farklı yorumluyor.

Birinin üyesi olmadan diğerine üye olunamaması "bağlı olmak" demek midir? Bağlı olmak demek, iki kurum arasında organik bir bağ bulunması, bu ilişkinin her iki kurumun tüzüğünde belirtilmiş olması ve hatta arada bir astlık-üstlük ilişkisinin bulunması demektir. ÖMBL ile Suprem Konsey arasında böyle bir ilişki var mıdır? Eğer "evet vardır" diyen biri çıkarsa, tamam ben de Suprem Konsey'in ÖMBL'ye bağlı bulunduğunu kabul edeceğim. Aksi takdirde bana göre Suprem Konsey ÖMBL'ye bağlı değildir.
Live long and prosper.