Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Süprem Konsey nereye bağlıdır.  (Okunma sayısı 17022 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 28, 2014, 05:29:24 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konu o kadarla biter mi?

Bir de Yüksek Şura var. HKEMBL var. KMBL var. Mozaik var. Belki başkaları da var.

Bunların hangisi hangisine bağlı? Nasıl bağlı?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 28, 2014, 05:34:47 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

hocam istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?

3. konkordato: simgesel dereceler ile yüksek dereceler arasında yapılan sözleşme. iki kuruluşun karşılıklı sorumluluklarını düzenlemek için oluşturulur.

bunu okudum öğrendim ve çok sevindim.

ne kadar haklı olduğumu tekrar tekrar anladım.

bu iki dernek arasında bir bağ yoktur yorumunun yanlışlığı yeniden pekişmiş oldu.

Mart 28, 2014, 05:36:11 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Konu o kadarla biter mi?

Bir de Yüksek Şura var. HKEMBL var. KMBL var. Mozaik var. Belki başkaları da var.

Bunların hangisi hangisine bağlı? Nasıl bağlı?

Yürüttüğüm mantık onlar için de geçerli olsa gerek...  Kurumlar arasında organik bir bağ bulunması, bu ilişkinin ilgili kurumların tüzüğünde belirtilmiş olması ve hatta arada bir astlık-üstlük ilişkisinin bulunması kriterleri geçerli olmalıdır.
Live long and prosper.

Mart 28, 2014, 05:40:19 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

iki kurum ve organizasyon aynı bireylerden oluşuyor.

birinde fransızlar öbüründe almanlar yok.

birinde mehmet öbüründe hakan yok.

hakan hem birine gidiyor ordan çıkıp öbürüne gidiyor. ayrıca işin en önemli tarafı sayın sirius un belirttiği gibi birine üye olmadan öbürüne de olunmuyor. bu iki kurum arasında illa alt üst ilişkisi olması gerekmez. belli ki birbirine bağlı. hatta bağlı bile demek yetersiz.

çok çok bağlı.

o kadar bağlı ki üyeleri bile aynı.

Mart 28, 2014, 05:45:07 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

süprem konsey nedir diye sormuş sayın Adam.

ay bir anda kendimi sınavda gibi hissettim heyecanlandım.  ;D

süprem konsey: felsefi derecelerin yönetim kademesi

Mart 28, 2014, 05:48:08 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın vitriol, öğreteceğini ileri sürerken bilir bilmez öyle yanlış şeyler yazıyor ki, daha fazla yanlışlar yazıp da bu konuda zihinleri yanlış bilgilerle doldurmaması için ben bu tartışma ortamından çekiliyorum.

Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nin örgütlenme tarzını ve bunun Türkiye'deki oluşumunu, bir başka başlık altında incelemekte yarar olacak. Gerçi sanırım bu konuyu Forumda bir ara anlatmıştık ama güncellendiği için yeniden düzenlemeli.

Biz yazdıktan sonra Sayın vitriol bizim yanlışlarımızı düzeltir umarız.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 28, 2014, 09:26:46 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

ben bir şey anlamadım...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Mart 29, 2014, 01:14:14 ös
Yanıtla #17

Son üç gündür forumu hayretler içerisinde takip ediyorum. Sayın vitriol, forumda Mason olduğunu kanıtlayabilecek simgesi yokken Masonum diyor. Garip, kötü bir gramer ve üslupla yazmaya devam ediyor. Konu başlığına bakıyorum, bir de içeriğe. İlk ileti Sayın vitriol'e ait ama başlıkla ilgisi yok. Acaba neler oldu, ben neler kaçırdım?

Sayın vitriol belki kağıt üzerinde Masondur ama benim izlenimim ve kanaatim kendisini o mertebeye koymuyor ne yazık ki.

Sayın vitriol bir iletisinde şöyle demiş:

Alıntı
grameri bilmeyen, müzik veya sanatın hiçbirine ilgi duymayan, temel matematik bilgisinden yoksun, konuşmayı bilmeyen mantıksız biri zaten bizim aramıza katılmak istemez.

Hayret doğrusu; şaşkınım.

MODERASYON:

Sayın Üyeler,

Buradaki karışıklık benden kaynaklanıyor.  Bu tartışma, başka bir başlık altında başlamıştır. Bende o başlığı kirlilikten kurtarmak için alakasız iletilerin hepsini bu başlık altına taşıdım. Bu sebepten dolayı çok düzenli bir giriş olmamış olabilir. Saygıdeğer üyelerimizden neden olduğum karışıklık için özür dilerim.

Arais

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 30, 2014, 01:05:32 öö Gönderen: Arais »
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mart 29, 2014, 06:01:39 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Hayret doğrusu; şaşkınım.

şaşırdığınız şey nedir? eğer söylerseniz size yardımcı olabilirim belki de.

kimbilir belki şaşkınlığınız geçer

belki de şaşkınlığınıza şaşkınlık katar.

Mart 29, 2014, 06:14:07 ös
Yanıtla #19

Sayın vitriol beni kısır bir tartışmanın içine çekebileceğini sanıyorsa yanılıyor. Ne söylediğim, ne demek istediğim apaçık ortadadır.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus