Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Atılan İftiralar  (Okunma sayısı 4385 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 07, 2015, 05:41:57 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Not: Aşağıda bulunan yazıda, 'semavi dinler' adı altında hitapta bulunduğum inancın kendisi değil, bu inanca inanıp, iftira atanlardır.

Merhabalar. Bu başlık altında,araştırmalarım neticesinde 'Masonluğa Atılan İftiralar'ı inceleyeceğim. Tarihin akışına baktığımız zaman, masonluk, kuruluşundan bu güne bir çok olay ve inançla lekelenmeye çalışılmıştır. Misal; Masonluk hakkında şeytana tapıyorlar, Güneş'e tapıyorlar, Ay'a tapıyorlar, putlara tapıyorlar, insanlara zulüm ediyorlar, savaşları başlatıyorlar vs. gibi bir yığın, safsata niteliğinde iftiralar atılmıştır.

Peki bu iftiralar neden masonluğa atılmıştır? Bir çok komplo teorisyeninin masonluk hakkında 'Ateş olmayan yerden duman çıkar mı?' sorusu ne ifade eder?

Masonluğa atılan durumun ateş olmayan yerden duman çıkmaz atasözüyle pek bir ilgisi yoktur. Masonluk, sabit bir inancı desteklemediği gibi, bireylerin yaptığı eylemler hiç bir zaman ''masonluk'' yapısını bağlamamaktadır. Geçmişte mason olup, satanist gruplara katılanlar da olmuştur, hayır kurumları açanlar da. Masonluğa atılan iftiraların başlangıcı, benim araştırmalarım neticesinde, masonluğun parladığı ve kiliseyle/semavi inançlarla ters düştüğü zamanlar olduğunu görmekteyim. Kiliseyle ters düşmekten kastım elbette masonluk nezdinde değildir.

Masonluk, bireylerinin diğer inançlara saygılı ve hoşgörülü olmasını, onlarında kendileri gibi birer insan ve değerli birer kardeşleri olduğuna inanmasını ister. Fakat bir çok din için bu geçerli değildir. Özellikle semavi dinlere baktığımız zaman hristiyanlar, müslümanlar için kafir ve cehennemliktir. Müslümanlar, yahudiler için kafir ve cehennemliktir. Her birisi, birbirlerinin tahrife uğradığını ve tahrif inanca inananların 'cehennem odunu' olacağını savunmuştur.

Masonluk ise bu inanca tamamen zıttır. Zira masonluk 'insan'ı değerli kılan bir yoldur.Masonluk için hristiyan,müslüman ve yahudi, inançları bakımından birbirlerinden farklı değillerdir. Masonluk hiç bir zaman, bir kardeşinin diğer kardeşini 'cehennem odunu' olarak görmesini istememiş ve buna karşı çıkmıştır.

Elbette bu inancı 'bağnazlık' adı altında değerlendirebiliriz diye düşünüyorum. Zira insanın, inancı itibariyle diğer insanlardan kendisini üstün ve cennetlik görmesi bağnaz ve kibirli bir tutumdur.

Durum böyleyken kilise ve semavi inançlar, masonluk yapılanmasının 'dinlere karşı' bir yapı olduğunu düşünmüşlerdir. Halbuki masonluk dinlere değil, bağnazlığa karşı bir yapıdır.  Dinlere karşı bir yapı ise, dinler için, ancak 'şeytan'ın yolu kabul edilmiştir.

Tam da bu noktada ipler kopmuş ve şeytanla başlayan iftiraların ardı arkası kesilmemiştir. Şeytani ritüeller, dinlere karşı yapılan savaşlar, katliamlar, hırsızlıklar ve dinlerin 'günah' kabul ettiği bir çok şeyin arkasında masonların olduğu söylenmiştir.

Peki gerçekten bu olayların arkasında masonlar mı vardır?

Elbette bu mümkün olmayacak kadar saçma bir iftiradır.Tarihte masonlara baktığımız zaman, mutlaka 'bireysel' olarak yanlış yollara ( bağnazlık ve zulüme ) sapanlar olmuştur. Ancak bunlar tek tüktür. Geneli itibariyle masonlara baktığımız zaman Dünya'nın en aydın ve bilge insanlarını görürüz.

Masonlar, semavi inançların masonluğu suçlamak adına kullandıkları teknolojiden tutun da sanatsal faaliyetlere kadar bir çok şeyi inşa eden kişilerdir.

Tarihin akışını değiştiren,Dünya'ya yepyeni ufuklar açan bir çok bilimsel,tıbbi,eğitim,sanatsal ve kültürel gelişmenin arkasında masonlar vardır.

Bir çok hayır kurumu,bağış ve dayanışma derneklerinin arkasında masonlar vardır.

Hal böyleyken, ''masonluğu'' şeytana tapmakla, zulümle, savaşla suçlamak iftiradan öte alçakça bir tutumdur.

Yukarıda yazdıklarım şahsi araştırma ve görüşlerimi içermektedir. Yanlışım olduysa affola.Sizlerin de görüş ve eleştirilerinizi beklerim elbette...

Saygı ve sevgilerimle...

Ancients
« Son Düzenleme: Şubat 07, 2015, 05:53:27 ös Gönderen: Ancients »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 07, 2015, 08:56:42 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özür dilerim :( ama bide şu yönden bakalım ya Masonluk hakkında atılan iftiralar dedin şeyler gerçekse Masonluğu böyle kabullenmek daha doğru olmaz mı? Ben bunlar iftira değildir demiyorum ama sonuçta Mason deyiliz.Masonluk hakkındaki şeyleri Mason olmadıkça bilemeyiz.Masonluk hakkında olan haberlerin doğruluğunu bilemeyiz. :)
🖖🏻

Şubat 07, 2015, 08:59:29 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Özür dilerim :( ama bide şu yönden bakalım ya Masonluk hakkında atılan iftiralar dedin şeyler gerçekse Masonluğu böyle kabullenmek daha doğru olmaz mı? Ben bunlar iftira değildir demiyorum ama sonuçta Mason deyiliz.Masonluk hakkındaki şeyleri Mason olmadıkça bilemeyiz.Masonluk hakkında olan haberlerin doğruluğunu bilemeyiz. :)
Ne için özür dilediğinizi anlayamadım sayın Chosen. Lakin masonluk hakkında bu suçlamalara dair bir kanıt yoktur. Hepsi iddiadan ibaret. Ancak başarıları ve aydın masonlar bellidir. Resmidir.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 07, 2015, 09:01:11 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Üstelik insanlar sadece Masonluk hakkında değil bir çok şey hakkında iftira atıyorlar.Kurumalara şahıslara vs.gibi. :'(
🖖🏻

Şubat 19, 2015, 05:57:41 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Üstelik insanlar sadece Masonluk hakkında değil bir çok şey hakkında iftira atıyorlar.Kurumalara şahıslara vs.gibi. :'(

İnsanlar bilmediği şeylerden korkar ve savunma gereği bir kılıf uydurmaya çalışırlar. Çünkü bir kılıf / imaj bulmak ve kendilerini savunmaları gerekir. Bu suçlamalar ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır.

Saygılar...
Gnothi Seauton