Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Lokum  (Okunma sayısı 3916 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 21, 2015, 06:23:36 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Acaba "lokum"un Masonlukta bir kullanımı var mı?

Bu, Masonlukta herhangi bir şeyi simgeliyor mu?

Ya da tersine; lokumu simgeleyen, lokum anlamına gelen bir başka terim ya da nesne var mı?

Belki Maonlukta yoktur ya da olup olmadığı bilimiyordur da bir başka kurumda vardır.

Lokum yerine belki "şekerleme" (şeker değil) ya da ona benzer bir terim, o terimin başka dillerdeki karşılığı da geçerli olabilir. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 22, 2015, 02:08:18 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Her şey saglıklı ve mutlu olsun mu demek? Acaba...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Mayıs 22, 2015, 05:47:11 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bazı kurumların bereket bayramı olarak adlandırdıkları günde, şekerleme/lokum dağıttıkları ve sürecek rahatlık/huzurlarını simgelediğini okumuştum. Ancak sizin, 'şeker değil' olarak belirtmeniz kafaları kurcalamıyor değil. Şekerlemeyi şeker olmayan anlamda kullanacaksak dinlenme/uyku anlamında kullanabiliriz. Bu da bize masonlukta uyku kelimesini çağrıştırır ve anlamları elbette vardır. Fakat bu anlatımla yola çıkacaksak neden lokumla giriş yapılsın ki cümleye? Ayrıca ( yanlış hatırlıyor olabilirim ) locada lokum yendiğini okumuştum. Siz söyleyin sayın ADAM. Sizin araştırmalarınıza göre var mıdır bir anlamı?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 22, 2015, 03:31:01 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Buradaki şekerleme sözcüğü mecazi anlamda değil. İngilizcede Candy, Almanca ve Fransızcada Bonbon denir. Tatlı bir küçük çerez anlamında. Lokum bir özel, yerel üretim.

Yoksa şöyle mi sorsaydık: Masolakta birçok yiyecek ve içecek öğesi, simgesel anlamda kullanılıyor. Bunların arasında "şekerleme" gibi tatlı bir nesne var mı? Varsa neyi simgeler ve bunun dilimizdeki karşılığı Lokum olabilir m?

Mayıs 23, 2015, 10:52:04 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Tuz-kum,kaşık- mala gibi mi ?

Eğer öyle ise yine kaşıkla kullanılabilmesi için bu sefer toz şeker olması gerekir diye düşünüyorum.Ama lokum denildiği için pek bağdaştıramadım..İlgi ve merakla bekliyorum cevabı.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Mayıs 29, 2015, 01:39:32 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Herkese selamlar;
Sn Adamın,ne alaka,uçmuş bu arkadaş,nereden nereye ? Der gibi olacağını düşünüyorum şu an ama,bende fikrimi söylemek isterim. 😊 (Bu Arada saygılarımı iletiyorum kendisine)

Masonlukta "lokum" kelimesi kullanılır mı,kullanılmaz mı bilmiyorum,ama eğer kullanılıyorsa şu şekilde olabileceği geldi aklıma.
Kardeşlik adına,aradaki güçlü bağı ifade etmek için,ekmek ve tuzu kullanacak derecede mütevazi bir zihniyet,lokum kelimesini bencillik için kullanabilir
Eğer ekmek ve tuzu temel ihtiyaç olarak olarak düşünürsek tatlı,şeker,lokum lüks olmaz mı ? Eğer egosundan,takıntılarından,bencillikten arınmış insanlar için lüks bencillik değilmidir ?
Sır Bekcisi

Mayıs 29, 2015, 09:28:07 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Evet lokum lüks bir ihtiyaçtır zaten bu tespitiniz benim kurduğum bağlantı ile uyuşuyor.İçinde şeker barındıran birçok madde bulunmakta.Ben bu konuda şekeri pudra şekeri olarak düşünmüştüm. Lokumların birçoğunun dışı pudra şekeri ile kaplanmaktadır.Haliyle başka ülkelerde lokum kültürü olmadığından lokum yerine pudra şekeri veya ona benzer bir yiyecek ile adlandırılıyordur..

Lokumun dış yüzeyi pudra şekeri ile kapalıdır. Tıpkı binaların dış yüzeylerinde kullanılan alçı gibi.

Tuz -kum,kaşık- mala ilişkisine bakarak benim değerlendirmem lokum-alçı şeklinde olmuştu.

Ama en önemli olan şey birşeyler kurup ortaya dökmek değil doğru bilgiyi edinmek nitekim bir önceki paylaşımımda bunu belirttim.Sayın ADAM veya bir başkası nereden geliyor bu bilgisizlik dediği takdirde onuda anlatmış bulundum.😊

Bakalım cevap ne olacak ?

Görmek, varlığın yükselişidir.

Mayıs 29, 2015, 09:36:23 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merakla bekliyoruz 😃
Sır Bekcisi

Mayıs 30, 2015, 01:17:56 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Birtakım yorumlar yapıldı.

Benim diyebileceğim başka bir şey yok.

Mayıs 30, 2015, 05:50:05 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Acaba "lokum"un Masonlukta bir kullanımı var mı?

Bu, Masonlukta herhangi bir şeyi simgeliyor mu?

Ya da tersine; lokumu simgeleyen, lokum anlamına gelen bir başka terim ya da nesne var mı?

Belki Maonlukta yoktur ya da olup olmadığı bilimiyordur da bir başka kurumda vardır.

Lokum yerine belki "şekerleme" (şeker değil) ya da ona benzer bir terim, o terimin başka dillerdeki karşılığı da geçerli olabilir.

Şerbet olabilirmi?Pişmanlık şerbeti.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo