Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olmak İçin  (Okunma sayısı 6807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 07, 2015, 09:28:28 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Cesaretini hırsından değil sevginden alıyorsan

Bilgini duyduklarından değil araştırmalarından oluşturuyorsan

Azmini başarmak için  değil,kararlılığından alıyorsan

Düşüncelerini istenildiğinden değil istediğinden yönetebiliyorsan

Sorularını meraktan değil,öğrenmek için soruyorsan

Yaranmak için değil samimiyetle davranabiliyorsan

Çıkar elde etmek  için değil çıkmazından çıkmayı arzuluyorsan

Sırları bulmak için değil hakikate ulaşmak için arıyorsan

Vaktini ulaşmak için değil isteğin için harcıyorsan

Ayrıcalık  kazanmak için değil ayrımcılığın karşısında durabiliyorsan

Hatalarını gizlemeyi değil yüzleşmeyi başarabiliyorsan

Sadece öğrenmeyi değil öğretmeyi de görev edinebiliyorsan

Karanlıkta olduğunu kabul edip,aydınlığı arıyorsan

Görmek, varlığın yükselişidir.

Ağustos 08, 2015, 01:02:52 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sırları bulmak için değil hakikate ulaşmak için arıyorsan

Şu cümlede ne anlatmaya çalıştınız sayın mbulut? Sırları bulmakla kastedilen nedir? Yani bir mason neden sırları bulmamayı tercih etmeli. Ya da sırlara erişmeyi, hakikatten ayrı kılan nedir?

Saygılar.
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2015, 01:13:25 öö Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 08, 2015, 01:23:03 öö
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Risus'a uyarısı için teşekkür ederim.

Ben bir masonun masonluğun içerisinde sır arayacağını düşünmüyorum. Ama erişeceğine inanıyorum. Tabi şahsi görüşüm, yanılıyor olabilirim.

Hakikati aramak sır değildir. Masonluğun birçok tanımında da  belirtilir.Hakikati bulmuş olsalar zaten aramazlar..

(Ayrıca "ulaşmak" kelimesini iki kez kullanmışım fakat ikisi de aynı anlamı ifade etmiyor.Farklı farklı anlamlarda değerlendirilebilirse daha anlaşılır olur.)

Ağustos 08, 2015, 02:20:25 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Risus'a uyarısı için teşekkür ederim.

Ben bir masonun masonluğun içerisinde sır arayacağını düşünmüyorum. Ama erişeceğine inanıyorum. Tabi şahsi görüşüm, yanılıyor olabilirim.

Hakikati aramak sır değildir. Masonluğun birçok tanımında da  belirtilir.Hakikati bulmuş olsalar zaten aramazlar..

(Ayrıca "ulaşmak" kelimesini iki kez kullanmışım fakat ikisi de aynı anlamı ifade etmiyor.Farklı farklı anlamlarda değerlendirilebilirse daha anlaşılır olur.)

Elbette ''ulaşmak'' kelimesinin ikinci kullanışınızdaki anlamını fark ettim. Fakat söylediklerinize katılamayacağım sayın mbulut. Evet. Hakikat sır olmayabilir. Hakikate erişince sır kalmaz ortada. Ancak, hakikate erişmek için gidilen yol sırdır. Yani hakikati aramak, o yolda ilerlemek ve o yolda ilerlerken öğrenilen her şey sırdır. Bu yüzden mason sır arar. Hakikate ulaşmanın sırrını arar. Elbette naçizane görüşlerimdir.

Saygılar.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 08, 2015, 10:30:40 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Düşüncelerimiz birer nar tanesi gibidir.Kimi kıpkırmızı ve büyük, kimi ise beyaz ve küçük. Tadı benzerdir,birliği nardır.Nar gerçek, varlığı hakikattir.

Düşüncelerimizde oluşan farklılıklar beni memnun eder.

Bence söylediklerimiz aynı anlama çıkıyor.

Masonlukta sır yoktur.Sır olan masonluğu yaşamaktır. Mason bu yüzden sır aramaz,sırrı yaşar.Yaşadığını anlatamaz çünkü kelimelere sığmaz.Aranan, gerçeklerinden yola çıkanın bulmaya çalıştığı hakikatidir.

Ağustos 08, 2015, 11:10:19 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Düşüncelerimiz birer nar tanesi gibidir.Kimi kıpkırmızı ve büyük, kimi ise beyaz ve küçük. Tadı benzerdir,birliği nardır.Nar gerçek, varlığı hakikattir.

Masonlukta sır yoktur.Sır olan masonluğu yaşamaktır. Mason bu yüzden sır aramaz,sırrı yaşar.Yaşadığını anlatamaz çünkü kelimelere sığmaz.Aranan, gerçeklerinden yola çıkanın bulmaya çalıştığı hakikatidir.

Masonluğun evrensel tanımlarından bir tanesi olmaya aday bir tanım teşekkürler Sayın mbulut...
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...

Ağustos 08, 2015, 11:17:09 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Mason olmak için ne bunları düşünmek ne de böyle tartışmalara girmek gerekir.

Üstelik Masonlukta hiç de öyle sanıldığı gibi mason olmayanların bilmediği, bilemeyeceği bir şey yoktur.

Bilinemeyen tek sır ancak Masonluğu yaşayarak öğrenilen ya da farkına varılanlardır.

Fakat bir mason kuruluşunun üyesi olup, kendisine mason sıfatı verilmiş olup, Masonluğu yaşayamayanlar da çoktur.

Masonluğa girmek o kadar da önemli bir şey değil. Bunu gözünde büyütüp de Masonluğa girenler, büyük bir düş kırıklığına uğrar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 08, 2015, 03:13:25 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bilmukabele sayın mbulut.

Üstelik Masonlukta hiç de öyle sanıldığı gibi mason olmayanların bilmediği, bilemeyeceği bir şey yoktur.

Bilinemeyen tek sır ancak Masonluğu yaşayarak öğrenilen ya da farkına varılanlardır.

Fakat bir mason kuruluşunun üyesi olup, kendisine mason sıfatı verilmiş olup, Masonluğu yaşayamayanlar da çoktur.

Masonluğa girmek o kadar da önemli bir şey değil. Bunu gözünde büyütüp de Masonluğa girenler, büyük bir düş kırıklığına uğrar.

Sayın ADAM düşüncelerimi yazıya dökmüş. Kapı konusunda kastettiğim tam da buydu. Kapıdan girmek  zor değildir. Masonların kendi belirledikleri entelektüel standartlara sahip birçok kişi mason derneğine üye olmuştur/olabilir. Ancak gerçekten ''mason'' olmak. Orada anlatılan sembolleri üzerinde taşıyabilmek. İşte asıl amaç bu olmalıdır. Kişinin amacı, mason derneğine üye olmak olduğu sürece yavaş ve basit adımlarla ilerler. Masonları özel ve farklı kılan, derneklerinin üye alım prosedürü değildir.
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2015, 03:16:09 ös Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Ağustos 08, 2015, 07:42:25 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Katkılarınız için teşekkür ederim.Sayın ADAM'a  katılıyorum.Masonluğa girmekten çok daha önemlisi yıllarını vermesine rağmen hala mason olmaya çalışmaktır.

Ama masonluğa girmekte önemsiz değildir. Çünkü verilen söz ve yemine ömür boyu sadık kalabilmek,onurunu koruyabilmek önemlidir.

Ağustos 08, 2015, 09:09:34 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Olay aslında bu kadar basit.
Forumda Masonluk ile alakalı sayfalar doşusu yazı vardır bu tip konulara ilişkin,İnsanın hayatının merkezine Masonluğu alması inanılır gibi değil.İnsan önce kendisinin farkına varmalı,kendisindeki vasfı daha ileri götürmek için masonluk bu vasıflara uygunmu analiz etmeli.Masonluk forumda hep ulaşılması çok zor bir erek olarak görülüyor,kimileri açık açık kimileri iç geçirerek mason olmayı istiyorlar.

Forumda kişilerin yazdıklarından dahi masonluğa ne kadar hazır olup,masonluğu ne kadar anladığı hatta bu vasıfları ile bu mason olur dedirten bir çok katılımcı var.

Forumda yeni katılmış ama bir süre sonrada mason olmuş bir çok arkadaş var beni şaşırtan.Mesela sn.spock içimden geçerdi bunda mason kumaşı var diye bir müddet sonra mason oldu şaşırmadım,sn.katharsis aniden mason oldu aklımdan dahi geçmezdi.Böyle bir çok isim var.Kişi ne aradığını ne istediğini,ne bulabileceğini bilmeli.

Kişi hayatta çıtayı hiç bir zaman için çok yükseğe koymamalı,sınırlı vasıflarımızla erişemeyeceğimiz yükseklere bakmamalıyız.
Ben mason olacağım diye çırpınacağına,ben adam olmalıyım demek daha iyi ve daha kolay.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo