Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Erdemlilik  (Okunma sayısı 3088 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 10, 2015, 10:22:30 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 10, 2015, 11:19:28 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Keyifle okudum, teşekkürler.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ağustos 11, 2015, 12:08:52 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Fikrimce, Masonlar.org forumunun gündemi günler boyunca ''erdem'' olsa yeridir.

Üzerine saatlerce konuşulması, yeni şeyler üretilmesi kanaatini taşıyorum. Hatta konu 'erdem' olunca belki de bir deneme de bizim yazmamız gerek diye düşünüyorum.Düşünmekte de haksız değilim herhalde. Çünkü Masonluğun da en çok üzerinde durduğu konulardan biri ve Masonlarda aradığı temel özelliklerden biri erdemli olmaktır. Hal böyle iken, üzerinde durmamak, Masonluğu anlamamak olabilir.

Tam anlamış sayılmasak da, en azından 'erdem' üzerine bir şeyler söyleyerek,anlamaya çalışmak iyi olur. Kim bilir belki erdemli de olur.

Tabi aynı zamanda erdem için söyleyeceklerimizin yanı sıra onu hayatımıza uyarlamak, erdemli bir insan olmanın,erdem üzerine konuşmaktan daha değerli olduğunu da unutmamak gerek. Biliyoruz ki antik çağdan bu yana, ahlak öğretilerinin kaynak arayışları  ''ne ummamız gerek'' sorusundan değil ; ''ne yapmamız gerek'' sorusundan fışkırmıştır.. Yani erdemli olmak, uyum içinde yaşamak için bir ön koşul görülmüştür. 

Ancak ,erdem konusuna 'bilgi' olarak yaklaşanlar da olmuştur. Mesela Sokrates'e göre erdem, bilmektir. Bilen insan, kendini bilen insandır ; kendini bilen insan da iyi insandır.

Daha sonra, onu akla ve ruha bağlayan Eflatun çıkıyor. Ona göre ise erdemli olmak için aklın ve ruhun arzularını önlemek gerekir. Ve bunu da davranışlarda ölçülü bir şekilde sürekli olarak göstererek yapabiliriz diye ekliyor.

Bu noktada ölçülü olunması hususunda Eflatun ilk vurguyu yapıyor diyebiliriz. Yani bir diğer deyişle ölçülü olmaktan kastının ; davranışta aşırıya kaçmamak olduğunu söylüyor. (Bu kural, davranışlar için geçerlidir. Düşüncede aşırılık olabilir. Çünkü düşüncenin etiği olmaz )

Erdem tanımlamaları ve tarifleri Sokrates ve Eflatunla bitmiyor ancak. Onu 'iç huzur ya da vicdan rahatlığı' olarak açıklamaya çalışan Stoalılardan tutun ; onu zevkte arayan Epikurculara kadar birçok görüş ortaya atılmıştır. Her biri de farklı farklı yorumlar getirerek Masonluğun mihenk taşlarından biri olan erdem konusuna yeni ufuklar kazandırmıştır. Ve bu konu, bin yıllarca konuşulmaya devam etmiştir. Yani Spinoza da, bu yazarımız Adnan Şener de erdem üzerine eğilmiş, mesai harcamış ve kafa yormuştur.

Demek ki , hakikaten önemli. Olmazsa olmazlardan...

Peki bu kadar farklı tarif varken, biz forum üyeleri bu konuda nasıl bir ölçüt seçmeliyiz kendimize ?

Yani kısacası nasıl davranırsak erdemli olmuş oluruz.

Bu soru ardılında birçok soruyu doğuruyor.

Doğan bu irili ufaklı sorular da insanın zihin dünyasının üzerinden bir tank gibi geçiyor :

Çünkü, bir yandan Socrates erdemli olmak bilgili olmak derken, diğer yandan Spinoza erdemli olmak , güçlü olmaktır diyor. Bir başkası erdemin eğitimle verileceğini söylerken,diğer taraftan bir başkası onun doğuştan geldiğini söylüyor.

Acaba ne yapmalıyız ; devam etmeli miyiz, yoksa var olanla yetinip olduğu gibi bırakmalı mıyız ?

Veya bunlardan hangisini,ne ölçüde yapmalıyız ?
...

« Son Düzenleme: Ağustos 11, 2015, 12:28:20 öö Gönderen: İNSAN »

Ağustos 11, 2015, 09:58:16 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kaynak belirtilmesi gerekmez miydi?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 11, 2015, 12:59:11 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Hemen hemen her fakültede okunan bölüm ile ilgili artık etik dersleri veriliyor. Mesela diyelim ki , Sayın ADAM mühendislik fakültesi mezunu ise, bu fakültede 'Mühendisliğin etiği' adı altında bir iki ay harcanır. Ancak mühendisliğin etiğine geçmeden önce de, 40 veya 50 sayfa genel etikten, bunun felsefedeki tarihinden, erdemden ve faziletten bahsedilir.

Onlardan bahsedilirken de, Sokrates ve Eflatunla giriş yapılır. Sonra da diğer isimlerden bahsedilir.

Immanuel Kant'a kadar tutup getiren de var, getirmeyip eski çağla sınırlı tutan da var.

Hatta bu tarihi süzgeçten bahsedilirken ''erdem'' konusunu sınıflandıranlar bile var. Ancak ben böyle bir sınıflandırmayı ne tam olarak hatırlıyor, ne de yazmak istiyorum.

Kaynağa gelince. Socrates'in, Spinoza'nın bu görüşleri de kim bilir belki de 400'e yakın kaynakta geçiyordur.Şimdi ben hangisini kaynak olarak vereceğim. Ya da Masonluğa ilgi duyan bir kişi olarak, böylesi önemli bir konu hakkında okumalar yaparken, erdemin bilgi olduğunu nerede okumuştum.

Acaba kim yazmıştı bunu.

Etikte ölçülülük, fazilette ölçülülük kavramlarını nerede okumuştum ? 

Ya da bu Stoa felsefesini nereden biliyorum ben.Erdem konusuna nasıl yaklaştıklarını yukarıdaki yazımda anlatmışım. Madem anlatmışım kaynağını bulup aşağıya şerh düşmem gerek.

Düşmem gerek de, ama nereden ?  İşte sorun burada başlıyor.

Çünkü bizim forumda da bununla ilgili yazılar var, başka yerlerde de var. Koca koca ansiklopedilerde de var, tuğla gibi o felsefe kitaplarında da var.

Hangisinden aşırmış olabilirim acaba?
http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=6926.0

Onun için böyle şeylerde üzülerek söylemeliyim ki ,kaynak veremiyorum.

İntihal Tespit Programım da yok.

Eğer açık intihal varsa bizden büyüklerin, veya bunu fark edenlerin ; ''bakın burada intihal var'' demesine de gücenmeyiz.

Şu cümle şurdan aşırılmış,ayık ol denilebilir.

« Son Düzenleme: Ağustos 11, 2015, 01:08:17 ös Gönderen: İNSAN »

Ağustos 11, 2015, 02:19:11 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Kaynak: Mimar Sinan Dergisi
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 12, 2015, 03:03:31 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Erdemlilik.
Tüm duyguları barındırıyoruz. Kötü olanlarıda. Hepimiz kıskancız,yalancıyız,kibirliyiz,benciliz vs.
Bu noktada önemli olan nerede, nekadar, nezaman bu duyguları öne çıkartıyoruz.
Erdemli insanda da tüm duygular vardır. Erdemli insan bu enstromanları yerinde, zamanında, dozunda kullanmasını bilir. Örnegin Kıskanmayan insan değildir, o başka birşeydir. Yerinde,zamanında, dozunda kıskanabilirsin. Yalanda söyleye bilirsin yerinde ,zamanında, dozunda. Erdemli kişi bunu ayarlayabilendir.
DESEM.
Saygılarımla

Ağustos 15, 2015, 01:11:24 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkürler.
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.