Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktan Beklentiniz Nedir?  (Okunma sayısı 29137 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 13, 2015, 04:32:31 ös
Yanıtla #40
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Benim Masonluktan Beklentim Çikolatadır.
Yani Serotonin Hormonu Yükselmiş Bir İnsanlık ve Nöronlar İçin Sinapsler Arası Nörotransmitterleşmiş Bir Masonluk.
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2015, 04:34:54 ös Gönderen: Kadim »
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Ağustos 13, 2015, 05:28:40 ös
Yanıtla #41
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Türkiye'deki Masonlukta Sayın Risus'un sorduğunca bulamadıklarımız nelerdir gibi bir sorunun yanıtını, herkes, Masonluğu enine boyunca inceleyip öğrendikten sonra, kendince öznel olarak belirtebilir.

Nitekim Sayın İNSAN bir nebze belirtmeye çalışmış. Bunları madde madde fakat eleştirilemez düzeyde yani Masonluğu iyice anladıktan sonra soracak olursa, yanıtları verilebilir. Böyle deyişimin nedeni şu: Örneğin nitelikli üye sayısının artırılmasının iyi olacağını söylüyor; kuşkusuz bunu masonlar da çok ister; ancak olamıyorsa, bu kez neden olamadığını da bilmek gerekir. Belki de bunu yapmak masonların elinde değil. Ardından f4,500 üyeden söz ediyor ama o rakam yanlış; demek ki Türkiye'deki Masonluğu tam olarak incelememiş.  Ardından her şehirde loca açılmasından söz etmiş; bunu kuşkusuz masonlar da ister; anlaşılan o ki, bir locanın açılış yöntemini, bunun kurallarını ve tarzını da, ülkemizin bu bağlamdaki perspektif ve potansiyelini de karşılaştırarak yeterince incelememiş. Bir de orada 30 loca gibi bir sayıdan söz ediyor ki, demek ki Türkiye'de kaç loca bulunduğunu da henüz bilmiyor.

Ancak bu arada bir de Sayın BluRay öyle bir laf etmiş ki; demek ki ben Allahmışım da haberim yokmuş.

Derken bu arada bir de Sayın Kadim gibi, ona hiç yakıştıramadığım, başlığı sulandırıcı bir söz de var. Burada böyle sululuklar etmek isteyenler lütfedip böyle ciddi konulara hiç katılmasa, gidip Forumun mizah bölümünde yazsalar  ne iyi olacak!

« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2015, 05:34:17 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 13, 2015, 05:47:49 ös
Yanıtla #42
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın ADAM'a büyük ölçüde katılıyorum. Başlığı farklı noktalara çekip saptırmanın bir anlamı yok. Özellikle sayın Kadim'in yorumunu okuduktan sonra, forumdaki durgunluğu bitirmeye yönelik azmimin sarsıldığını hissettim. Zaten şurada konulara katılan bir avuç üyeyiz. Daha kendimiz bu ciddiyeti ve saygınlığı koruyamayacaksak yeni üye almanın ne anlamı var?

Konuya dönecek olursam. Elbette herkesin, yetersizlik olarak gördüğü öznel beklentileri olabilir. Benim beklentiden kastım ''Türk masonluğunun Türkiye'ye ne sunduğu'' değildir. Daha çok bireyseldir. Yani ülkemizde mason olmak isteyenler, ülkemizdeki masonluk yapısından ( HKEMBL için konuşuyorum. ) ne bulmayı ve bireysel olarak kendilerine ne katmayı umuyor/bekliyorlar?

Sizin öznel düşünceniz nedir sayın ADAM ? Sizce ne gibi eksiklik veya yetersizlikler var?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 13, 2015, 06:13:29 ös
Yanıtla #43
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Sevgili Risus benim yorumum da azminizi kırabilecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Bilim ve Felsefe bir cümle içerisinde uzun uzun yazmadan da kullanılarak, verilmek istenen mesaja yani hedefe yönelik kullanılabilinir.

Kullandığım kelimelerin anlamlarına bakarsanız zaten yazdığım cümle uzayacaktır.
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Ağustos 13, 2015, 06:17:13 ös
Yanıtla #44
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Her şeyden önce, Türkiye'deki Masonluk'tan söz ediyorsak, bunu HKMBL ile sınırlı tutamayız. ÖMBL, KMBL, TYŞ ve TSK eklenmeden olmaz. Kim bilir belki MKBL adlı kuruluşu da eklemek gerekir. Bu bağlamda evrensellik doğrultusunda ulusal bütünlüğü benimsedikten sonra devam edebiliriz.

Yok, hayır, biz sadece HKEMBL'ndan söz edelim deniliyorsa, o zaman başlık Türkiye'deki Masonluktan beklentiler değil, HKEMBL'ndan beklentiler olur. Bunu belirledikten sonra devam edebiliriz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 13, 2015, 06:31:47 ös
Yanıtla #45
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Beklentili olmak,,beklentinin karşılanmaması ve hayal kırıklığı ve sn.adamın söylediği hemen sıvışanlar.

Beklenti içine girmeden masonluğu öğrenmek,masonluğu öğrenirken gelişmeye çabalamak,sonrada mason olmayı buna paralel düşünmek işin en iyi yolu.
Masonluk için kurulan cümlelerin çoğu çok hayalperest ve gereğinden çok abartılı,bu kadar abartı oluncada merak katlanıyor.
Kişi kendi gelişimine herşeyden fazla önem vermelidir.

Beklemekmi?
Vermekmi?

Hangisi kişiyi mutlu eder?

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 13, 2015, 06:41:31 ös
Yanıtla #46
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Beklentili olmak,,beklentinin karşılanmaması ve hayal kırıklığı ve sn.adamın söylediği hemen sıvışanlar.

Beklenti içine girmeden masonluğu öğrenmek,masonluğu öğrenirken gelişmeye çabalamak,sonrada mason olmayı buna paralel düşünmek işin en iyi yolu.
Masonluk için kurulan cümlelerin çoğu çok hayalperest ve gereğinden çok abartılı,bu kadar abartı oluncada merak katlanıyor.
Kişi kendi gelişimine herşeyden fazla önem vermelidir.

Beklemekmi?
Vermekmi?

Hangisi kişiyi mutlu eder?

karahan

Beklentiden kastı lütfen yanlış anlamayın sayın karahan.Bir çıkar beklentisini kastetmiyorum. Bir kişi, sebepsiz yere mason olayım, derneğe üye olayım, o ritüelleri uygulayayım demez. Bir beklentisi vardır. Kendisini geliştirmek ve gelişiminin en iyi olacağını düşündüğü yolun masonluk olması bile bir beklentidir. Masonluktan hiçbir şey beklemeyen kişi neden masonluğa ilgi duysun? Masonluk bir fikir akımı değil ki ''ben masonluğu hiçbir beklentim olmadan benimsiyorum.'' diyebilsin. Bu yola girmek istiyorsa muhakkak umduğu/ümit ettiği bir şeyler vardır.

Vermek... Biz masonluğa bir şey veremeyiz bence. Masonluktan alır insanlığa veririz. Ne alırız? Nur alırız. İlim alırız. Gelişim ve sevgi alırız daha sonra bunları insanlığa veririz. Vermeyi tamamen soyut bir manada kullandım yani öyle ders niteliğinde bir verme değil.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 13, 2015, 08:40:04 ös
Yanıtla #47
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Risus sürekli dile getirse de söylediğine katılmıyorum.

Çünkü diyor ki masonluktan sevgi, ilim,nur alıp bunu insanlığa veririz.Masonluğun öncelikli amacı bu ise gene masonluğa katkı sağlamış olmuyor musunuz ?

Masonluğa bir katkınız olmayacaksa neden sizi tercih etsinler ?

Masonluğun amacı,ülküsü vardır ve bu amacın gerçekleşmesini isteyenleri bir araya getirir. Amaca ulaşmak istiyorsanız, çalışacaksınız ve katkı sağlamış olacaksınız..

Konuyu Sayın ADAM'ın belirttiği şekilde ele alacaksak bu başlık içerisinde karışacağını düşünüyorum.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ağustos 13, 2015, 10:54:16 ös
Yanıtla #48
  • Ziyaretçi

Masonluk ta mistik durumlara ilgi duyan dernek hangisi? nasıl ulaşabilirim? sadece bilgi dagarcigimi geliştirmek yetmiyor da, onerebileceginiz bir meta varmi? :)

Ağustos 13, 2015, 10:57:49 ös
Yanıtla #49
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Masonluk ta mistik durumlara ilgi duyan dernek hangisi? nasıl ulaşabilirim? sadece bilgi dagarcigimi geliştirmek yetmiyor da, onerebileceginiz bir meta varmi? :)
Masonlukta mistik konulara ilgi bir dernek duymadım daha önce. Masonlukta dernekler diye bir şey de duymadım. Türkiye'de böyle bir şeyin olduğunu zannetmiyorum. Dilerse masonlar yanıtlar. =)
Gnothi Seauton