Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktan Beklentiniz Nedir?  (Okunma sayısı 29125 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 14, 2015, 12:39:01 öö
Yanıtla #50
  • Aktif Uye

Kendimi geliştirmek için...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ağustos 14, 2015, 01:56:04 öö
Yanıtla #51
  • Aktif Uye

İkili konuşmalar Forum'da uygun değil mi? Bu da bir dogma mı?

Kendi hayatımda da uygulayabilirliğini görmek ve faydalanmak ve aynı düşüncede olan insanların da faydalanmabilme ihtimalini düşünerek açıktan soruyorum;

Sayın ruzber,
Masonlar.org kısmı dahi sadece 4 yıl olan bir araştırma sürecinin sizde oluşturduğu fikre çok değer vererek sormak istiyorum;

Masonluk, size şu anda sizde bulunmayan ne verecek ki, siz kendinizi bu sayede geliştirebileceksiniz?

Masonluktan kendinizi geliştirme beklentinizde şu andakinden farklı hangi durum, bilgi veya
hal sizin kendinizi aşabilmenizi sağlayacak?

Cümleler kişinin aklındaki düşünceleri tam yansıtamıyor olabilir. Asla özelinizi veya sadece şahsınızı
düşünerek sormuyorum. Samimi bir niyet ile soruyorum, cevaplamazsanız saygı duyarım. Tartışılması yasak olan ritüelleri uygulamanın hangi olağanüstü etkisinin gelişmenizi sağlayacağını düşünüyorsunuz? Masonluğun sizin yine kendi kendinizi geliştirmenizi nasıl sağlayacağını düşünüyorsunuz?
Veya birtakım ödevler araştırma görevleri verilecek ve siz bu sayede mi kendinizi geliştirebileceksiniz? Öyle veya böyle, şimdiden teşekkürler sn ruzber.

Kendimi geliştirmek için...

Ağustos 14, 2015, 08:08:23 öö
Yanıtla #52
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta hiç dernek olmaz mı?

Türkiye'de altı mason derneği var. Dernek yoksa masonik çalışma olamaz. TC yasaları bunu gerektirir. Masonlar da bulundukları ülkenin yasalarına saygılıdır. Elbette masonik çalışma başka dernek işlemleri başkadır. Dahası, dernek ve şube merkezi başka, lokaller başkadır. Bir mason binasını ele alırsanız, orası gündüzün dernek ve işletmedir. Masonik çalışma sadece akşamları birkaç saat yapılır.  Bu arada elbette gündüz toplanan mason locaları da var ama onlar istisnadır.

Türkiye'de Masonluğa girmeye heveslenen kişi, aynı zamanda bir dernek üyesi olması zorunluluğunu da bilmeli. Zaten Masonluğa girenlerden birçoğu mason olmaz; sadece dernek üyesi olur. (Ancak bu yüksek dereceler için geçerli değildir. orada da dernek üyesi olunur ama mason olmayan orada barınamaz.)

Bir ek not: Mason olan kişi sadece Masonluktan aldıklarını dış dünyaya yansıtmakla değil, bilgi ve görüşlerini mason kardeşleriyle paylaşarak onların de kendi gelişimlerine katkıda bulunmakla, Masonluğun  öğretim kapsamının genişlemesi yolunda çalışmakla yükümlüdür.

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2015, 08:14:17 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 14, 2015, 02:00:47 ös
Yanıtla #53
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Özkann ının düşüncelerine katılıyorum,sorularıda oldukça mantıklı.
Masonluk siz istemezseniz ,siz hazır olmazsanız asla sizde olmayan bir şeyi size veremez.Mason olmak isteyen kişi zaten olmaya hazırdır olur,mason olmak istiyorum diye dolanmaz.

İlk söylediğim söz Beklentiyi yüksek tutmamak lazım.
Belkide beklentilerimizin çşoğunu kendimiz bile karşılayabiliriz.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 14, 2015, 02:02:17 ös
Yanıtla #54
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Elbette daha önce söylediğim gibi masonluk kişiyi iyi insan yapmaz. İyi insanı daha iyi insan yapmak için destekler.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 15, 2015, 12:22:32 ös
Yanıtla #55
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Işık biraz daha ışık
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.

Ağustos 17, 2015, 01:26:12 öö
Yanıtla #56
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Benim Masonluktan tek beklentim içimdeki tözü görmeleri. Mason olduktan sonra ise beklentiden çok ülkümü gerçekleştirmesini beklerim Ben' den. Ülküm o dir ki, daha iyi bir insan olma gayesini taşıma şerefine nail olmuş olan kardeşlerimden Masonik bilgileri,sırları almak ve bu doğrultuda ham taşımı yontmak. Masonluğa hizmettir ülküm.
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Ağustos 17, 2015, 11:33:53 öö
Yanıtla #57
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk'tan benim bir beklentim yok; aksine Masonluk'un benden beklentileri büyük..?
Nil Nisi Clavis Dest ( Aranan Yalnızca Anahtardır )

Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

Ağustos 17, 2015, 12:21:59 ös
Yanıtla #58
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu "büyük" beklentileri öğrenebilir miyiz acaba?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 24, 2015, 08:19:23 öö
Yanıtla #59
  • Aktif Uye

Insanın özü sevgidir. Çünkü içinde kendi ruhu vardır. Insanın sevgiyle kendi ruhunu bulması gerekir. Kendini bilen Allahı da bilir. Kendi icindeki gücü kesfedip sevgiyle bir Yunus gibi muhabbette olmalıdır. Gel gör ki insanlık ruhlarını bulmak yerine kendini dünyevi hırslarına çevirip bu dünya boyutunda sevgiyi unutup maddi doyumlara ulaşmakta. Masonluktan beklentim icimdeki beni görmemi sağlaması, sevgiyi öğretmesi ve beni geliştirmesidir.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...