Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Erginleme(Yolmu?,Sonuçmu?)  (Okunma sayısı 3350 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 08, 2015, 10:06:05 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Diyelimki,eski ve kadim bir inisiyasyon şeklini günümüz sistemine uyarladık mısır rahiplerinin tarzında.         Orjinali Ağır bir süreç olduğu için derecelere bölüp,üye her derece atladığında rituelin bir parçası uygulandı,tabi birde uygun ortam sıkıntısı doğunca ,hayali  bir ortam yaratıp eğilmeli,sürünmeli.. tiyatral replikalarda oluşabilir.Gerek ruhsal gerek fiziki doygunluk,olgunluk üyede yeşertildi.

İnisiyasyonun orjinal ahengi tam manasıyla hissettirilemediği için üyenin,durumun gercek onurunu anlaya bilmesi mümkünmüdür ?

Bu süreçte kadim bilgilerin parçalanmış yap bozunu çözüp,seher yıldızının gercek manasınada mahsar olduk diyelim.

Bu yolda önemli olan,vardığın nokta değil yolun kendisimidir.?

Sorum bu konuda gercekten bilgi sahibi olanlaradır
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Kasım 09, 2015, 02:02:55 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Inisiyasyonun orjinal ahenginin tam manasıyla hissettirilmedigini de nereden çıkarttınız?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Kasım 09, 2015, 02:35:15 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Inisiyasyonun orjinal ahenginin tam manasıyla hissettirilmedigini de nereden çıkarttınız?

Diyelimkii 70 bin yıllık kadim bir grubun öğretisi bu,orjinal zamanından bu kadar uzakken bile o onur aynı vaziyette ciddiye alınarak,karşıya hissettirilerek yapılabilmeli,ayrıca.

Sayın ancients Mevzuya jakuzi nerdeydi mantığıyla yaklaşanlar dahi görüle biliyorken,  ve ya özenti olanlarada ip atlatsan,aya geldin gittin dersende yine aynı hissiyatla dolar.burda 3 kitabın ve kadim gecmişin sentez öğretisinin kabuliyat sınavından bahsetmiyormuyuz .

İnisiyasyon Sorgulayıcı ve çağının ötesi zihinlerde Taçlanır..Yoksa boşluktaki güdülmeye elverişli zekalarda ise tarikat kıvamı alır.
Ayrıca soruya soruyla cevapmı olur.
« Son Düzenleme: Kasım 09, 2015, 03:17:11 öö Gönderen: GOASISG »
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Kasım 09, 2015, 09:39:50 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Diyelimkii 70 bin yıllık kadim bir grubun öğretisi bu,orjinal zamanından bu kadar uzakken bile o onur aynı vaziyette ciddiye alınarak,karşıya hissettirilerek yapılabilmeli,ayrıca.

Sayın ancients Mevzuya jakuzi nerdeydi mantığıyla yaklaşanlar dahi görüle biliyorken,  ve ya özenti olanlarada ip atlatsan,aya geldin gittin dersende yine aynı hissiyatla dolar.burda 3 kitabın ve kadim gecmişin sentez öğretisinin kabuliyat sınavından bahsetmiyormuyuz .

İnisiyasyon Sorgulayıcı ve çağının ötesi zihinlerde Taçlanır..Yoksa boşluktaki güdülmeye elverişli zekalarda ise tarikat kıvamı alır.
Ayrıca soruya soruyla cevapmı olur.
Ben bu yorumunuza katılmıyorum sayın GOASISG. 70.000 yıl önce yapılan sembolik rituellerin şimdi eksik veya anlamını biraz da olsa yitirmiş şekilde yapıldığına katılmıyorum. Ayrıca masonluk rituelleri sembolik ve tiyatral canlandıran, sembollerle düşünüp kıssadan hisse çıkarmayı öğreten bir kurum. Elbette ki kadim bir ritueli birebir o inanca mensupmuşcasına yapacak değildir diye düşünüyorum. Tabi yanılıyor da olabilirim.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Kasım 09, 2015, 06:42:07 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ancients  Yanlış anlaşılma olmasın, ben masonluktan bahsetmiyorum ki zaten.. diyelimki.. cümlesiyle başladım anlatıma.Ayrıca masonda değilim ,üstelik bir masonla bile tanışmadım hayatımda ,peki madem bu fikirlere nasıl kapıldınız dersiniz tabi doğal olarak.cevapta Ben masonluktan bahstmiyorumki zaten.

İnisiyasyon yöntemini kullanan organizasyonlar hücre usulü çalışır,sebebi bir cökme olduğunda bütün sistemin yıkılmaması amaçlanır,çöken tek o grupla sınırlıdır,e tabi buda üyenin gercekte üye olduğu sandığı yerdemi olduğu sorusunu doğurur,bambaşka bir şeye hizmette ediyorda olabilir.

Bu tip hücre usulü çalışan organizasyonların güvenirliliğinin kalitesi, Erginleme yönteminden çözülebilir.
Sonra amma kandırılmışız, kime derken kime hizmet etmişiz, dememek için gerekli bence.

ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Kasım 09, 2015, 09:21:39 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın ancients  Yanlış anlaşılma olmasın, ben masonluktan bahsetmiyorum ki zaten.. diyelimki.. cümlesiyle başladım anlatıma.Ayrıca masonda değilim ,üstelik bir masonla bile tanışmadım hayatımda ,peki madem bu fikirlere nasıl kapıldınız dersiniz tabi doğal olarak.cevapta Ben masonluktan bahstmiyorumki zaten.

İnisiyasyon yöntemini kullanan organizasyonlar hücre usulü çalışır,sebebi bir cökme olduğunda bütün sistemin yıkılmaması amaçlanır,çöken tek o grupla sınırlıdır,e tabi buda üyenin gercekte üye olduğu sandığı yerdemi olduğu sorusunu doğurur,bambaşka bir şeye hizmette ediyorda olabilir.

Bu tip hücre usulü çalışan organizasyonların güvenirliliğinin kalitesi, Erginleme yönteminden çözülebilir.
Sonra amma kandırılmışız, kime derken kime hizmet etmişiz, dememek için gerekli bence.

Evrensel bir gaye için hücre usulü çalışmak güvenlik ve temel gayelere ulaşmak için uygundur. El bedenden kopmaz ama kangren olursa, beden o eli kesmesini bilmelidir. Eğer hücre usulü çalışma sistemi olmasaydı o kangren belki de bütün vücudu kaplayacakti. Nitekim bu şahsi düşüncemdir.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Kasım 10, 2015, 12:46:27 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mekanizmaya duydunuz sarsılmaz Güven taktire şayan ,bu tip kardeşlik yollarında başarılı olabilecek hamurda mevcut gibi ,Sayın Risus Ayrıca yazımda kinaye yoktur, nedense herkez yanlış anlayıp hakaret etmeye başlıyor.

Üyelik konusunda yönetime,bütün dürüstlüğümle bir söz verdim ve kabul gördüler.
Kısaca kimsenin düşmanı değilim ve kimseye düşmanda değilim,yine mevzu hakarete uğramamla bitmesin diye yazıyorum bunları,nedense her konunun sonunda hakarete uğruyorum,bir söz verdim yönetime ve sözümü tutmak istiyorum.
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ