Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tarihteki en genç büyük üstat  (Okunma sayısı 8132 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2016, 11:08:53 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mantık şu olabilir... Aydınlanma tamam... ancak ne kadar sürede üstadlık mertebesine yükselmiş... Yani yaş derken masonluktaki yaşı olabilir...

George Washington aydınlandıktan sonra üstad mason (master mason) 1 sene bile geçmemiş...
Concordia Res Parvae Crescunt

Nisan 11, 2016, 11:11:04 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Mantık şu olabilir... Aydınlanma tamam... ancak ne kadar sürede üstadlık mertebesine yükselmiş... Yani yaş derken masonluktaki yaşı olabilir...

George Washington aydınlandıktan sonra üstad mason (master mason) 1 sene bile geçmemiş...

Doğru, lakin kastettiğiniz şey ''büyük üstatlık'' mı yoksa üstatlık mı? Başlık ''Tarihteki en genç büyük üstat'' şeklinde açılmış. George Washington, 21-22 yaşlarında ülkesinin büyük locasının büyük üstadı mı olmuştur yoksa tekris olduğu locada üstat mason mu olmuştur?

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 12, 2016, 08:53:18 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Charles Lennox'un Masonluk Tarihi'nde adı geçmez. Zaten kronoloji tutmaz. Dediydim ya, bu iş tahminle, tutturmak için atmakla olmuyor.
George Washington hiçbir büyük locanın büyük üstadı olmamıştır. Masonluğa girdikten bir ay sonra üstat olanlar çok... Onlar konu başlığına girmez.
Peki ne yapmalı? Her bir obediyansın büyük üstatlarının kaç yaşında olduğuna mı bakmalı tek tek?
Yo hayır. Araştırmak gerek ama o kadar çok uğraşmak gerekmiyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 12, 2016, 11:10:16 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Charles Lennox'un Masonluk Tarihi'nde adı geçmez. Zaten kronoloji tutmaz. Dediydim ya, bu iş tahminle, tutturmak için atmakla olmuyor.

Sayın ADAM yanılıyor olabilir mi acaba? Ayrıca kendisi 23 yaşında büyük üstat olmuş.

https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Lennox,_2nd_Duke_of_Richmond

http://www.masonic-lodge.info/MLI/mli109g.htm

Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 12, 2016, 11:56:44 ös
Yanıtla #14

Sen Özelsin

Nisan 13, 2016, 01:17:57 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Concordia Res Parvae Crescunt

Nisan 14, 2016, 08:38:42 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Risus'a dönmeden önce Sayın Zig-zag ve Sayın proxima'ya ortak soru:

Bu adlarını belirtmiş oldukları kişiler, hangi tarihte, hangi büyük locada, kaç yaşındayken Büyük Üstat oldular?

Bu soruyu sanırım Sayın Risus da sormak isterdi.

Nisan 15, 2016, 08:04:45 ös
Yanıtla #17
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yanıt gelmediğine göre ya bilmiyorlar ya da kafadan attıklarının farkına vardılar. 

Özür dilesyebilirler. Öylesi daha onurlu olur.

Bakın, ben şimdi Sayın Risus'dan özür dileyeceğim; çünkü onun dediği doğru. Ben 1. Richmond Dükü'nü düşünmüştüm kronoloji tutmaz derken; oysa ikincisi de aynı adı taşıyormuş. Bu tıpatıp aynı adlar tarihte birçok kişiyi birbirine karıştırmamıza neden oluyor; çok dikkat jtmek gerek.

Benim bu soruda beklediğim yanıt Wharton Dükü Philip idi fakat o bir yaş farkla en genç olabilmeyi yitirmiş.

Nisan 15, 2016, 10:28:17 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Yanıt gelmediğine göre ya bilmiyorlar ya da kafadan attıklarının farkına vardılar. 

Özür dilesyebilirler. Öylesi daha onurlu olur.

Bakın, ben şimdi Sayın Risus'dan özür dileyeceğim; çünkü onun dediği doğru. Ben 1. Richmond Dükü'nü düşünmüştüm kronoloji tutmaz derken; oysa ikincisi de aynı adı taşıyormuş. Bu tıpatıp aynı adlar tarihte birçok kişiyi birbirine karıştırmamıza neden oluyor; çok dikkat jtmek gerek.

Benim bu soruda beklediğim yanıt Wharton Dükü Philip idi fakat o bir yaş farkla en genç olabilmeyi yitirmiş.

Lakin Wharton Dükü Philip, 1698 yılında doğmuş ve 1722 yılında büyük üstatlık görevine başlamış yani 24 yaşında. Oysa Charles Lennox 1701 yılında doğmuş ve 1724 yılında büyük üstatlık görevine başlamış yani 23 yaşında.

Bu durumda Charles Lennox / 2.Richmond Dükü en genç büyük üstat olmuyor mu?

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Nisan 16, 2016, 07:33:14 ös
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Evet, öyle oluyor. Doğrudur.