Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gaziantep de Mason locası var ?  (Okunma sayısı 8909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 14, 2016, 10:44:28 öö
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn risus türkiyede birçok mason locası olduğu malumunuz. Gaziantepte de loca varmı? Varsa gidebilirmiyim oraya üye olma imkanı varmı? Cevap verirseniz sevinirim... lütfen beni mazur görün sorduğum sorulardan dolayı .... sormadan da bazı şeyleri bilemiyoruz malum . Masonlugu masonlardan öğrenmeye yönelik bir adım enazindan . Teşekkürler
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN
            KAYBEDECEK BAŞKA BÎRŞEYÎ KALMAMIŞTIR

(    BOLSE..  )

Nisan 15, 2016, 11:41:07 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Nacizane,

Bu bilgi sizinle doğrudan paylaşılmayacaktır. Ayrıca locası olan bir ilde üyesi olmadan locaya gitmenin bir anlamı yoktur. Sitemizde masonluk kapısının nasıl çalınacağına yani nasıl gönüllü olunacağına dair birçok makale paylaşılmıştır. Fevri kararlar vermeden evvel bu makaleler okumak ve kendinizi bu yönde geliştirmek daha doğru olacaktır.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 15, 2016, 03:30:12 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın Risus ;   
Alıntı
Bu bilgi sizinle doğrudan paylaşılmayacaktır.
Bu İllerde bulunan Mason localarının  yerinin gizli olduğu anlamınımı çıkarmamız gerekir .
Ben şimdi ADANA' da var dersem yanlış mı yapmış oluyorum ?

Saygılar

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 15, 2016, 03:41:55 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Bir çınar ağacının önünden her gün yüzlerce insan geçip gölgesinde dinleniyorsa, o ağaca var demek değil, asıl var dememek yanlış olur.

Ağaç var ama nerede. Onu da bize değil, gidin ağaca sorun.

Dilinden anlıyorsanız tabi...

Nisan 15, 2016, 05:55:07 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Gaziantep'te loca bulunmamaktadır.

Bu durumda üye olma isteğiniz olumlu varsayımınıza göre olduğu için üye olma imkanınız bulunmamaktadır.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Nisan 15, 2016, 08:18:10 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kişinin Gaziantep'te loca olup olmadığını sorması ne güzel.

Demek ki, olabileceğini düşünüyor.

Demek ki olabilir. Bugün yoksa da yarın olabilir.

Demek ki, yakında loca bulunan bir yere gitme zahmetine katlanamayacak olan, toprağa bağlı isteklinin, zincirlerini kıramıyorsa sabırla beklemesi gerekiyor.

Elbette ağzına pişmiş armut düştüğünde bile zincirlerini kıramazsa, onun için umut yok. Ben umudun olmasını dilerim.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 15, 2016, 10:31:20 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Risus ;   
Alıntı
Bu bilgi sizinle doğrudan paylaşılmayacaktır.
Bu İllerde bulunan Mason localarının  yerinin gizli olduğu anlamınımı çıkarmamız gerekir .
Ben şimdi ADANA' da var dersem yanlış mı yapmış oluyorum ?

Saygılar

Bu bilgi sizinle ''doğrudan paylaşılmayacaktır'' dan kastım, forum kurallarımızda da açıkça belirtildiği gibi kişiye bireysel olarak masonluğa dair hiçbir yardımın sunulamayacağıdır. Yani şehrinizde loca var, gidebilirsiniz, başvurabilirsiniz vs. gibi. Elbette bu soruya yanıtı uygun bulan saygıdeğer mason üyelerimiz de olabilir. Yani doğrudan kişiye nasıl bir yol izlemesi gerektiği paylaşılamaz. Lakin genel bilgiler verilebilir.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 26, 2016, 12:14:47 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Yanıtlar için hepinize teşekkür ederim ... biliyorum üye olmadan locaya gidemem tabiki . Sadece olup olmadığını sordum. Ayrıca bu forumda hergün bilgilerimi geliştirme imkanım var siz değerli üyelerden gördüklerim kısa zamanda bana göre çok sayılabilecek şeyler öğrendim. Ve öğrenmeye devam ediyorum sorularimda ve yazılarımda hatalar olabilir bunun için de hosgorunuze dayaniyorum...
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN
            KAYBEDECEK BAŞKA BÎRŞEYÎ KALMAMIŞTIR

(    BOLSE..  )

Ağustos 20, 2016, 04:08:24 ös
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

mason.org.tr adresinde şu ibare yer almaktadır.
"Dr. Ekrem Tok
(1892-1975)

1962-1965 dönemi Büyük Üstadıdır. Tıp doktorudur. Değişik sağlık kurumlarında görevler almış, 1946’da Sağlık Bakanlığı müsteşarlığı yapmıştır. Daima fedakârlığa hazır ve alçak gönüllü yapısıyla tanınır.
1933’te Gaziantep Cenup Yıldızı Locasında tekris edilmiş"

1933 yılında Cenup Yıldızı adında bir lonca mevcut. Araştırmaya devam ettikten sonra http://masonlocasi.blogspot.com/2014/10/adana-subesi.html adresli blogda "İkinci loca ise, Gaziantep'te kurulan Cenup Yıldızı (Günümüzde bu ismi, bünyemizdeki Güney Yıldızı Muhterem Loca'sı taşımaktadır) Cenup Yıldızı'nın kuruluş tarihi 19.11.1929, patent numarası 52." bu ibareyi buldum.

http://simurg.com.tr/tr-tr/urun/dergi-sureli-yayin/156488/mason-dergisi-sayi-142-haziran.aspx
derginin 142. sayısının içinde "Gaziantepte ilk toplantı : Cenup Yıldızı : C. GÜRALP" , "Gaziantepte Masonluk: Y. KURT"
kısımları bulunmaktadır. Bu dergi Haziran 2013 Yılında basılmıştır.

"Cenup" kelimesi güney anlamına gelir. Gaziantep'in konum itibariyle Güney Doğu bölgesinde bir çok etkin yönü vardır. Yani Güneyin yıldızının özelikle seçilmiş bir isim olduğunu düşündüm.

Ayrıca masonik sözlüğe baktığımda cenup kelimesinin locanın girişi olduğunu öğrendim.

İnsan Kardeşim şu ibareyi yazmıştır.
"Bir çınar ağacının önünden her gün yüzlerce insan geçip gölgesinde dinleniyorsa, o ağaca var demek değil, asıl var dememek yanlış olur.

Ağaç var ama nerede. Onu da bize değil, gidin ağaca sorun.

Dilinden anlıyorsanız tabi..."

Bunları buraya yazarak ne kadar doğru yada yanlış bir şey yaptığım ayrı bir tartışma konusudur. Ben sadece şu sözü takip ediyorum. "Duyduğuna inanma; Gördüğünün de yarısına inan..."

Ağustos 22, 2016, 12:39:13 öö
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu sorunun yanıtı o zaman güncel bilgiler ile verilmişti. Konu açıldığında ve ben iletimi yazdığımda Gaziantep'te mason locası yoktu.Ama Sn.ADAM'ın söylediği gibi dün yoksa da bugün vardır.
Görmek, varlığın yükselişidir.