Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bilgi Sorusu 2  (Okunma sayısı 1579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 03, 2016, 02:21:53 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Türkiye Cumhuriyeti Hukukuna göre, bir yargı organına bağlı hakim (Askeri yargı hariç), herhangi bir mason obediyansının dernek başkanı / büyük üstadı olabilir mi?

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 04, 2016, 11:30:53 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Burada iki kademeli bir değerlendirme süreci var:

1. Yüksek yargı organlarına mensup hakimler ve savcılar, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun görüşü alınarak Adalet Bakanlığınca verilen izin ile derneklere üye olabilirler.

2. Hakimler ve savcılar derneklere üye olduktan sonra, mensubu oldukları derneğin yönetiminde yer alıp alamayacakları ise kanunla değil, çalıştıkları kurumun iç tüzüğü ile belirlenir. Örneğin, Danıştay meslek mensupları, üyesi oldukları derneklerin yönetim ve denetim kurullarında görev alamazlar (Danıştay İç Tüzüğü Madde 36). Aynı şekilde Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay iç tüzükleri ne diyor ona bakmak lazım.

Saydığım bu kurumların mensubu olmayan, adalet sarayında mahkeme başkanlığı yapan diğer hakimlerin ve savcıların dernek başkanı olmaları önünde bir engel tespit edemedim ama yanılıyor olabilirim.
Live long and prosper.

Mayıs 05, 2016, 12:24:03 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Bence burada önemli olan  olabilirmi olamazmi dan ziyade masonlar onları secermi secmezmi olmalı çünkü masonlar istediği her makamdan kişileri dernek başkanı büyük üstad  derecesine getirme gücüne sahiptir kağıt üstünde olmasa da olur.

Noktalama ve yazım hataları için özür dilerim tabletten zor oluyor biraz
Saygılarımla
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN
            KAYBEDECEK BAŞKA BÎRŞEYÎ KALMAMIŞTIR

(    BOLSE..  )