Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Theodor herzl kimdir?  (Okunma sayısı 3380 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 30, 2016, 11:24:20 öö
  • Yeni Katilimci
  • *

Theodor herzl kimdir masonmudur neler yaptı neleri doğru yaptı neler yapmak istedi neleri yapamadı ?

Hakkında biraz bilgim var ve araştırmak istedim.
Değerli üyelerin bilgilerinden de istifade etmek etmek istedim.

Saygılarımla
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN
            KAYBEDECEK BAŞKA BÎRŞEYÎ KALMAMIŞTIR

(    BOLSE..  )

Mayıs 30, 2016, 12:19:13 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Siyonizmin kurucusu, fikir babasıdır.

Sultan 2. Abdülhamit'e Osmanlının tüm dış borçlarını ödemek ve 200 milyon altın(yanlış olabilir) vermek şartıyla Filistinin yahudilere verilmesini teklif ediyor. Sonrasında Sultan 2. Abdülhamid tarihi o sözünü söylüyor:

"Ben bir karış toprak dahi veremem.
Orası benim kendi mülküm değil milletimin
mülküdür. Milletim bu yer için savaşmış ve orayı kanı
ile sulamıştır. Yahudiler milyonlarını kendilerine
saklasınlar. Bir gün gelir de İmparatorluğum
parçalanırsa işte o zaman yahudiler, Filistin'i para
ödemeden alabilirler. Fakat ben sağ olduğum müddetçe
bedenimin neşterle yarılması Filistin'in
İmparatorluğumdan koparılmasından benim için daha
kolay bir hadisedir. Bu imkansız bir şeydir. Ben daha
sağ iken bedenimizin üzerinde otopsi yapılmasına asla
müsaade edemem."
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Mayıs 30, 2016, 12:29:04 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Abdülhamid ile aralarında geçen bu hadiseyi biliyorum.

Ama bunun olmadığını ileri surenlerde var.
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN

(    BOLSE..  )

Mayıs 30, 2016, 05:20:12 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. ADAM'ın Siyon Protokolleri ile ilgili yazdığı aşağıdaki kısa bilgi size yardımcı olabilir. Ancak şunu bir aydınlatalım.

Theodor Herzl siyonizm'in kurucusu falan değildir... Aşağıdaki protokolü incelersek antlaşma 1875 tarihinde imzalanmış. Theodor Herzl 1860 doğumlu :) Diğer yönden 1897 yılında Dünya Siyonist Teşkilatının kurulmasını ve ilk kongrelerini İsviçre'nin basel kentinde yapmasını sağlamıştır. Theodor Herzl Siyonizm kelimesine başka anlamlarda katmış ve kendince sahip çıkmıştır...

Şöyle farklı bir örnek verelim. Genel olarak Hoca Ahmet Yesevi'nin Bektaşiliğin kurucusu ve önde gelen liderlerinden biri olduğu söylenir. Bunu şöyle düzeltmek daha iyi olur. Hoca Ahmet Yesevi bektaşiliği korumuş ve ona sahip çıkmış... Bunlar aynı şeyle değil...

Şöyle düşünün ben kendi adıma "Dünya Lemur Seven Masonlar Teşkilatını" kursam ve desem ki Lemur sevmeyen Mason olamaz... Ne kadar akıl karı ?? Bu beni Masonluğun Kurucusu mu yapar ?  Theodor Herzl ve Siyonizm ilişkisi bunun gibi...

İzninizle şu “Siyon Protokolleri” konusu üzerinde ben de bir şeyler yazayım.

Daha önce bu konuyla bağlantılı birtakım sözler etmiştim; onları yinelemek istemiyorum.

Bu anlaşmanın genel ve özgün başlığı “Protocoles des Sages de Sion” biçimindedir yani "liderlerin" değil "bilgelerin" protokolü.

Şunu özenle ve üzerine basa basa yinelemek isterim ki, bu adla anılan belgeler, Victor Hugo ile Adolphe Crémieux tarafından imzalanmış bir anlaşmadır. Başka bir şey değil. Her ne kadar Sayın amerbach karşı çıkacak olsa da, dolayısıyla bu belgeler Priéure de Sion ile Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti Fransa Yüksek Konseyi arasındaki bir anlaşma metni olmaktadır.

Bundan ötürü Masonluğun Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti yüksek konseyleri 1875 yılında İsviçre’nin Lausanne kentinde bir toplantıya çağrılmış ve bu toplantıda o tarihte Fransa Yüksek Konseyi’nin başındaki Adolphe Crémieux sert eleştirilerle karşılaşmıştır. Nitekim bundan ötürü bu toplantıda ritin 1786 tarihli olduğu benimsenen anayasası üzerinde birtakım değişiklikler yapılarak, 33. derecedeki masonların daha önce çok geniş olan yetkileri kısıtlanmıştır.

Buna neden olan da bu protokollerin en sonundaki şu cümledir:

“Siyonun 33. derece temsilcilerince imzalanmıştır.”

Bu belgeler 1897 yılında kurulmuş olup 20. yüzyıl başlarında gelişme gösteren Dünya Siyonist Organizasyonu Antisemitist cephelerde endişe uyandırmaya başlayınca, kapsamı tam olarak anlaşılamadığından “Dünya yüzünde Yahudilerin hain emellerini açıkça ortaya seren kanıtlar” olarak nitelendirilmiştir ama bir tek şu yukarıdaki tümce bile bunun Yahudilik ile değil, Masonluk ile bağlantısının bulunduğunu ortaya koyar.

Bu protokollerin bütününü okuyacaksak, bunu Fransızca yapmamız gerekir. Üstelik bu okuma Fransız dilini filoloji düzeyinde çok iyi bilen bir kişi tarafından yapılmalıdır. Sıradan bir Früansız bile bu bağlamda yetersiz kalabilir. Bu nedenle de herhangi bir çevirmen tarafından başka bir dile çevrilince yanlışlık söz konusu olabilmektedir. Hele Fransızcadan İngilizceye çevrilmiş olup sonra biz bunu İngilizceden Türkçeye çevirmeye girişirsek, bu yanlışlığın katlanması kaçınılmazdır.

Bu nedenle de protokollerin bütünü üzerinde değil de can alıcı bazı noktaları üzerinde durmak istiyorum.

Bu protokollerin bir yerinde şöyle bir anlatım geçiyor:

“Yeni bir dünya düzeni kurmak üzere belli bir grup insan seçilecektir. Bu grup her şeye egemen olacaktır. Yürürlükteki politik rejimlerin bir bölümünün yıkılması için karışıklık ve anarşi çıkarılacaktır. Masonluk ve benzeri kuruluşlar, Batı dünyasının ekonomik, politik ve sosyal kurumlarını ele geçirmek için kullanılacaktır.”

İşte bu bile bu belgelerin bir Yahudi yazımı olmadığını kanıtlar. Çünkü Yahudiler zaten kendilerini “seçilmiş insanlar” olarak görür. Bu onlara Tanrı tarafından verilmiş bir niteliktir. Hiçbir zaman yeni bir dünya düzeni kurmak gibi bir düşünceleri de olmamıştır. Yürürlükteki politik rejimleri yıkmaya kalkışmak gibi bir eylemsel planları da söz konusu olmamıştır. Burada hedef Fransa’daki imparatorluk rejimidir.

Nitekim Maurice Joly’nin 1864 tarihli hicivleri de doğrudan sonradan 3. Napoléon adını almış olan Louis Bonaparte’ı  hedeflemektedir. Ancak bu arada Maurice Joly ile Victor Hugo’nun çok yakın dost olduklarını belirtmek de gerek. Burada hedefi gösteren asıl kişi Victor Hugo’dur. Nitekim, sıkı bir Fransız edebiyatçısı Maurice Joly’nin hicivlerini karşılaştırmalı olarak incelerse, burada Victor Hugo’nun kendine özgü üslubunu çıkarmakta güçlük çekmez.

Baştan sona sosyal ve politik bir nitelik taşımakta olan bu protokollerin hiçbir yerinde “cumhuriyet” ya da “imparatorluk” sözcüklerinin geçmemekte oluşu da pek dikkate değer. Çünkü amaç Fransa'daki yeni rejimi yıkıp, eskiden olduğu gibi krallık yani monarşi düzenine geri dönülmesini sağlamaktır.

Bu arada “masonik krallık”, “Siyon kanının kralı” gibi birtakım ilginç terimler de geçer. Açıkça gelecekteki kralın Hz. Davut’un soyundan olacağı belirtilmiştir. Ardından gelen cümle ise belki de en ilginç olanıdır:

“Gerçek papa, Yahudilerin kralıdır.”

Kimdir bu Yahudilerin kralı?...

Gerçek papanın Yahudilerin kralı olduğu söylenir ama bir de şu eklenir:

“Gerçek papa, uluslararası bir kilisenin babası olacaktır.”

Yuhudilikte böyle bir şey var mı?

Dikkat edilmesi gereken nokta “İsrail kralı” ile “Yahudilerin kralı” terimlerinin aynı şey olmadığıdır. .

“Yahudilerin kralı” denilen kişi, öncelikle İsa’dır. Bu bağlamda lütfen Yuhanna İncili’nin 18., Matta İncili’nin 27., Markos İncili’nin 15. ve Luka İncili’nin 23. baplarını okuyun. Özeti şu: Pontius Pilatus, İsa’ya “Sen Yahudilerin kralı mısın?” diye sormuş. İsa da ona “Öyle diyorsan öyledir.” tarzında bir yanıt vermiş.

İsa’nın İsrailoğullarının kral ailesinden gelme olduğu biliniyor. Bakire Meryem öyküsü sadece bir alegoridir; gerçek bir olay değil. Ardından İsa’nın bir de “Balıkçı Kral” niteliğini taşıyışı var ki, o da apayrı bir konu…

Siyon Protokolleri “Kapitalist Yahudilerin kötü niyetini sergileyen belgeler” olarak da nitelendirilmiştir ama kapsamları dikkatle incelenecek olursa ekonomik eğilimi bakımından Marksizm ile bağdaştığı görülür. Çünkü Adolphe Crémieux sıkı bir Karl Marx yandaşıdır. Her ne kadar 1860 yılında Fransa’da kurulmuş olan Alliance Israélite Universelle (Evrensel İsrail Birliği) adlı örgütün başkanlığını yapmışsa da, aslında hiç de iyi bir Yahudi değildir. Nitekim Karl Marx da Yahudi asıllıdır; ne olmuş yani!

Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti Yüksek Konseylerinin 1875 yılında Lausanne’de yapmış oldukları toplantıda bu işin foyası ortaya çıkınca, Victor Hugo ister istemez Masonluğun bu kanadından caydı ve arkadaşı Maurice Joly’nin de üyelerinden olduğu Mizraim Riti’ne yöneldi. Ancak gerek bu mason ritinin Fransa’da zaten çok zor koşullar altında oluşu nedeniyle bu girişiminden bir sonuç alamadı ve bir kez de genelde “Martinizm” olarak anılan mistik nitelikli Masonluğa benzer ezoterik örgütleri denedi. Belki bundan ve sonrasından da söz edilebilir ama konu artık Masonlukz dışında kalmış olduğu gibi Siyon Protokolleri başlığının da dışına çıkar.

Siyon Protokolleri üzerinde bilimsel nitelikli araştırmalar yapmış olan dil bilimcilerin şöyle bir görüşü var: “Bu protokoller bir özgün yazılım değildir. Birtakım başka yazılılardan yararlanılarak düzenlenmiştir. Bunların bir bölümü de Masonluğun Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin bazı derecelerinin ritüelleridir.”

Eğer bu doğruysa, Siyon Protokolleri’nin Yahudilik ile hiç değil ama Masonluk ile bağlantılı olduğunu söylemek yanlış sayılmaz. Ancak burada söz konusu olan Masonluk genel ya da evrensel değil, 19. yüzyılın ikinci yarısındaki Fransız Masonluğudur.
« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2016, 05:37:51 ös Gönderen: proxima »
Concordia Res Parvae Crescunt

Mayıs 30, 2016, 05:45:32 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Siyonizmin kurucusu olarak bilinir. Hukukçu , Macar Yahudisi. Ülkemizde muhafazakar çevrelerce II. Abdülhamid ile olan diyaloğu  meşhurdur. Obama ile dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğanın da mezarını ziyaret ettiği söylenir.   Ama hükümete yakın kaynaklar ısrarla mezarı değil sadece Yad Vashem Soykırım Müzesini ziyaret ettiğini söylerler. Linkte biyografisi hakkında bilgi mevcuttur. http://www.biyografi.info/kisi/theodor-herzl
« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2016, 05:52:28 ös Gönderen: Herakles »
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Mayıs 30, 2016, 07:50:46 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Herzl'in 2. Abdülhamid döneminde sıradan bir gazeteci olduğunu duydum.
Zira bir gazeteci kim ki koskoca padisahla filistin toprakları üzerine pazarlık yapsın
Gibi şeyler söyleniyor siyonizmin ilerlemesine katkısı olduğu tartışılmaz

Ve ısrail için de binevi atası durumunda
Öngörüsü ortadoğu da büyük ısrail devleti kurulmasiydi herzl masonlar için onemlimidir eğer öyle ise ısrail de
Masonlar için önem arz ediyor  bunlar bağlantılımı birbirine

Saygılarımla
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN

(    BOLSE..  )

Mayıs 30, 2016, 08:12:55 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Anakronizm nedir, bilir misiniz?
Tarihleri birbirine karıştırmak.
Bu başlık altında yapılan da bu.
Theodor Herzl, 1897 tarihinde Basel'deki ilk kongreyi toplamış olan kişidir. Yahudilerin politik ülküsü anlamındaki Siyonizm terimi, ondan sonra ortaya çıkmıştır. BUNUN MASONLUK İLE HİÇBİR İLGİSİ, BAĞLANTISI YOKTUR.
Ondan öncesini ise Sayın Proxima kısmen aktarmış. Bunun daha öncesi de var, çok daha öncesi de... Prieure de Sion'un ülküsü anlamındaki Siyonizm ya da Sionculuk'tan söz edilecek olursa, işte bunun Masonluk ile ve Masonlukla, çeşitli 17. ve 18. yüzyıl kurumlarıyla, özellikle Stuartlar ve Ekosizm ile yakın ilgi ve bağlantıları vardır. FAKAT BUNLARIN DA YAHUDİLER İLE HİÇBİR BAĞLANTISI YOKTUR.
« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2016, 08:15:01 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 31, 2016, 09:19:32 öö
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Yani masonlar için ısrail'in ve yahudilerin bağlayıcı bi tarafı yok oylemi ?.

Ve herzl'in mason olmadığını söylüyorsunuz?
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN

(    BOLSE..  )

Mayıs 31, 2016, 08:24:48 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kesinlikle öyle...
İsrail'de günümüzde Masonluk öriütlenmesi var gerçi fakat pek zayıf ve zorluk içinde. Çünkü Masonluğun amaçları, ilkeleri ve yöntemleri Yahudi dogmasıyla bağdaşmaz. Nitekim bu nedenle 19. yüzyılda bazı Avrupa ülkelerinde Yahudiler Masonluğa kabul edilmemiştir.
Theodor Herzl de ilk ve sonraki Yahudi kongrelerini İsviçre'de düzenlemek zorunda kalmıştır. Mason olabilmesi hiç de olası değil.
Şimdi şunu sorabilirsiniz: O tarihlerde Fransa'daki Yahudi masonlardan kimilerinin bu girişime olağanüstü destek vermiş olduğu, bu doğrultuda Fransa'daki genel kurul toplatılarında propaganda konuşmaları yaptıkları, basn organlarına beyanat verdikleri, Fransız mason örgülerinin yayınlarını bile kullandıkları biliniyor. Böyleyken, neden Fransa'da değil de İsviçre'de?
Bu sorunun yanıtı tahmin ile verilemez. Adolphe Cremieux adlı kişinin geçmişine ve ilişkilerine bağlı bir konudur bu. Merak eden araştırırsa, yanıtı bulur. (Çok zor değil.)
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.