Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Türk dilini nasıl koruruz ?

Yeni icatlar yaparak.
0 (0%)
Akıllıymış gibi gözükmek yerine, Türkçe kelimeler kullanarak.
3 (33.3%)
Ajansları,Türkçe kelimeler kullanması için denetliyerek.
1 (11.1%)
Cevremizi uyararak.
1 (11.1%)
Önemli değil.Dil evrimleşmeli.
0 (0%)
5'nci şık hariç hepsi.
4 (44.4%)

Toplam Oy Verenler: 9

Gönderen Konu: Türk dilini nasıl koruruz ?  (Okunma sayısı 3572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 01, 2016, 02:14:41 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Herşeyden evvel bir fikir inkılabına ve kültür kalkınmasına ihtiyaç vardır aksi takdirde diğer yollar geçici ,soyut bir etkiden öteye gidemez...
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...

Şubat 15, 2017, 08:32:10 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Zaharoff, Sayın Herakles, Sayın NOSAMM
Ben Karamanlıyım. Konuya şu şekilde bakıyorum, Ulu Önder Atatürk Türk Harf İnkılabını yaparken milliyetçi yaklaşmıştır ve tezini Karamanoğlu Mehmet Bey'in meşhur Türkçe Fermanından almıştır. Ki en doğrusunu yapmıştır. Osmanlı da Türkler de emperyaldir ki topraklarını genişletmek isteyen her ulus böyledir. Tek fark Osmanlı fethettiği yerlerde ki ulusları dil, din, yaşayış olarak özgür kılmıştır tabi bu da 19.yyda(Fransız İhtilali sonrası) milliyetçilik akımı ile hepsi bir bir kopmuştur. Kimi tarihçiler böyle davrandığı için o topraklara bu kadar yıl hükmettiğini savunur, kimi ise tek devlet çatısı altında otoriterliği savunur.(Benim tercihim de ikinci şık) Atatürk Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nu kurma sebebi Türk dilinin yabancı kelimelerden arındırılması(kültür emperyalizmi) ve Yüce Türk tarihinin gençler ve ulusumuz tarafından atalarını daha iyi tanıyabilmeleri nedeniyle kurmuş ve bizzat Yüce şahsı bunla ilgili gece gündüz çalışmıştır. Türk Dili korunmalıdır, milliyetçilik topraklarını korumanın tek teminatıdır ve Atatürk de Türkçüdür, milliyetçidir. Ki bunu kendi sözlerinde defalarca belirtmiştir; benim fikir babam Ziya Gökalp'dir diye. Cihan bir gün elbet yine Türklerin olacaktır, ama bunun için önce Türk Birliği sağlanmalığı. Üstünlük hırsta değildir, fazla hırs zarardır. Napolyon da çok hırslı idi Hitler de öyle ama sonları hep hüsran oldu. Oysa ki Napolyon'un meşhur sözüdür; bana Türklerden kurulu bir ordu verin, size dünyayı alayım diye. Türk üstündür! Bu Tanrının lütfudur! Ama kıymet bilip kullanmak da var bilmeyip unutmak da var. Atatürk bu yüzden; Türk Ulusunu en zeki miilet, en çalışkan millet görmüştür. Hepinize saygılar gönülden sevgilerimle.
Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız;
Ya okumaya değer şeyler yazın ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!