Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Habertürk'te Masonluk Tartışması  (Okunma sayısı 8815 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 05, 2016, 12:29:31 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Üstü kapalı olarak ima ediyor demek istedim. Bu arada programdan haberdar ettiğin için teşekkür ederim Burak.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Haziran 05, 2016, 12:33:02 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Üstü kapalı olarak ima ediyor demek istedim. Bu arada programdan haberdar ettiğin için teşekkür ederim Burak.
evet bende izleyemeyen burdan okuyan arkadaslar için küçük bir açıklama yapıyım dedim. Rica ederim, iyi geceler
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Haziran 05, 2016, 01:21:27 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Geçmişten günümüze evrim canlılar ile aynı zamanlarda organizasyonlarda gerçekleşmese idi halen kara veba dünyanın en tehlikeli hastalıklarından biri olurdu. Ancak şu anda sıradan bir ilaç tedavisi ile 1-2 haftalık tedavi ile iyileşilebiliyor. Halen dünya bir öküzün boynuzlarının üstünde veya tepsi gibi düz kabul edilirdi.

Organizasyonlar varlıklarını korumak için evrimleşmeye ihtiyacı vardır. Öncelikle şunu belirtelim. İBBL masonluğu icat etmemiştir. Dolayısıyla kendi organizasyonu dahilinde koymuş olduğu kurallar veya yasaklar sadece İBBL'nı ve ona bağlı organizasyonları bağlar. Masonluğun evrensel yasaları İBBL'dan çok daha öncesine dayanır.

Bir kadın gayet masonluk yolunda yürüyebilir ve masonluğu temsil edebilir. Diğer yönden bir tanrı inancı olmayan bir kişide masonluk yolunda yürüyebilir ve masonluğu temsil edebilir. Buna İBBL ve tanıdığı organizasyonlar katılmayabilir ve bu sadece onları bağlar.

Masonluk bir kişiye veya bir zümreye mal edilmek için fazla evrensel bir organizasyondur.

İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın yasaları gereği tanınmış olan ve düzenli olarak kabul edilen ve ülkemizdeki temsilcisi HKEMBL'na göre, Masonluk yolunda yürüyebilmek için (Mason olmak kelimesi çok iddaalı olur) Yüce bir yaratıcıya inanma zorunluluğu vardır.

Ancak; ÖMBL tarafında böyle bir zorunluluk yoktur...

Masonluk konusu neden sadece İngiliz ekolüne göre yorumlanmakta ısrar ediliyor anlamıyorum... Masonluk konusu evrenseldir. Bir kişiye veya zümreye mal edilemez....  İBBL'nin koydu yasalar kendisini ve tanıdığı kurumları bağlar... İBBL'na sorsanız kadınlarda mason olamaz... Ben diyorum ki gayet olur efendim... Gayet de var efendim...
Masonluk başlangıcı itibariyle bazı temel prensipler üzerine kurulmuş ve gelenekçi bir yapı. Bu nedenle geleneklerine bağlı kalıp kadınları ve tanrıya inanmayanları mason olarak kabul etmiyorlar. Ancak günümüzde dediğiniz gibi gelenekçi olmayan reform yaptıklarını iddia eden mason locaları var. Bildiğim kadarıyla ülkemizde Özgür masonlar locası tanrıya inanmayanlarında mason olabileceğini söylüyor.

Ben gelenekçilikten yanayım. Bu yeniliğe kapalı olmaktan değil yapının bozulmaması için gerekçi olduğunu düşünüyorum.
Concordia Res Parvae Crescunt

Haziran 06, 2016, 08:13:06 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Habertürk, o programa kimi masonları da davet etmiş ama hiçbiri katılmamış.
Acaba neden?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 06, 2016, 10:13:36 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Acaba neden?
Bu bilgiye sahip olduğunuza göre nedenini de biliyor olmalısınız.

Programı sonuna kadar izledim Yıldız Teknik Üniv. Felsefe Bölümünden bir prof. vardı masonluk hakkında güzel sözler söyledikçe moderatör izleyicilerin olumsuz tweetlerini okumaya başlıyordu. Hatta bir tweet hocamız masonları masum göstermeye çalışıyor diyordu. Konuklar masonluk hakkında genel olarak olumlu konuşsalarda sürekli ama çokta masum değiller imajını çizdi.

Kanaldan ve programı yöneten kişiden dolayı katılmak istememiş olabilirler.

Birde zamanında Remzi Sanver çıktı 3 saati aşkın konuştu. üstadın üzerine böyle bir programa katılıp masonluğu anlatmak istememişte olabilirler.

Merak ettim nedenini benimkiler tahmindi. Gerçek nedenini sizden öğrenebilir miyiz ?
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Haziran 07, 2016, 01:08:05 öö
Yanıtla #15

Acaba neden?
Bu bilgiye sahip olduğunuza göre nedenini de biliyor olmalısınız.

Programı sonuna kadar izledim Yıldız Teknik Üniv. Felsefe Bölümünden bir prof. vardı masonluk hakkında güzel sözler söyledikçe moderatör izleyicilerin olumsuz tweetlerini okumaya başlıyordu. Hatta bir tweet hocamız masonları masum göstermeye çalışıyor diyordu. Konuklar masonluk hakkında genel olarak olumlu konuşsalarda sürekli ama çokta masum değiller imajını çizdi.

Kanaldan ve programı yöneten kişiden dolayı katılmak istememiş olabilirler.

Birde zamanında Remzi Sanver çıktı 3 saati aşkın konuştu. üstadın üzerine böyle bir programa katılıp masonluğu anlatmak istememişte olabilirler.

Merak ettim nedenini benimkiler tahmindi. Gerçek nedenini sizden öğrenebilir miyiz ?

Konuşmacılar herşeyi biliyorlar; ne lüzum var masonlar'a  :) :) :)

Anlayamadığım:
Konuşmacıların diolog da olduğu masonlar, bunlar la nasıl bir kıvrak zeka ile muhattap oluyorlar ise : "Masonlar,masonluğu bizim kadar bilmiyor" cümleleri uçuştu durdu hava da
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2016, 01:10:19 öö Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Haziran 07, 2016, 03:19:02 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Prof. Dr. A. Teyfur Erdoğdu haricinde ki diğer konukların çok sık masonluğu FAZLA güzel olmayan ve hayır işi yapmayan kuruluş olarak gösterdiğini hatırlıyorum. Hatta birisi;
"... Pek fazla hayır işi yapmadıkları ülkemizde ki tarihten belli oluyor..." demişti. Bundan kasıt Talat Paşa ve cemiyetiyse epey tartışılır durumdur. Harici olarak bir konuk adını tam bilmiyorum yayınıda tam izleyemedim ama durmadan "Masonlar din düşmanıdır" yada "Masonlar fazla dindar değildir" gibi bir sürü şeyler söylediler. Ciddi anlamda söylenti ve teorilerin epey ilgi gördüğü dünyamızda Amerika'da İlluminati hala var ve dünyayı yönetiyor gibimsi şeyler söyleyen yazar öyle büyük zarar sağladı ki bu yalanları başka yazarların devam etmesiyle bilgi kaynağı ve derin araştırma üzerinden bilgi toplayan kişiler bu söylentilere inanıp gerçeği inanmama derdine düşmüştür.

Ayriyeten sınıfımda ki pek çok kişide masonluğu yanlış bilmekte hatta bir tanesi "Atatürk'te masondu dinsizler" gibi şeyler saymakta. Kaç kez anlatsamda anlamak istemedikleri şeyi anlamıyorlar. Böyle yayınlarda daha kör ediyor insanları.

Haziran 07, 2016, 05:46:19 ös
Yanıtla #17
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Teyfur Erdoğdu isimli kişinin Masonluk hakkında bildiğini sandığı çoğu şey yanlış, piyasada herkesin ulaşabildiği kitapların verdiği bilgilerden fazlası yok. Hakim olduğu tek şey kronolojik tarih. Bu da zaten iyi bir okuyucunun sahip olabileceği birşey.

Haziran 07, 2016, 08:18:27 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Programın genl havası, davet edilen masonların katılmama gerekçesini açıklıyor.
Bunun böyle olacağını bileyorlardı. Nereden? Önceki program deneyimlerinden.
Belki Sayın Remzi Sanver'in Fatih Altaylı ile söyleşisi bu bağlamda tek istisnaydı. Onun da üç koşulu vardı:
1- Program TEKE TEK olacak; başka kimse katılmayacak (hele Murat Bardakçı);
2- Kesinlikle CANLI YAYIN olacak; kayda alınırsa, aynen yayınlanacak;
3- Dışarıdan hiçbir soru ya da katılım alınmayacak.
Bunlar böyle olmazsa işin damagojiye sürüklendiği gayet iyi biliniyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 07, 2016, 09:02:32 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Daha önce paylaştığım link programın canlı yayın linkiydi. Yayın bitince link işlevsiz duruma geldi.

Programın tamamı aşağıdaki linkten izlenebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=8ASO0eTKG-w