Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Üzerine Eleştiriler  (Okunma sayısı 8381 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 15, 2016, 07:55:45 ös
Yanıtla #30
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

O,  İngilizler  tarafından uydurulmuş bir masaldır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 15, 2016, 08:37:07 ös
Yanıtla #31
  • Seyirci
  • Uzman Uye

O,  İngilizler  tarafından uydurulmuş bir masaldır.

Bu masal HKMBL nin sitesinde masonluğun kökenlerini kendilerince anlattıkları bir biçimde duruyor.

Ben yine eleştiri yapmayacağım ve sadece bilmek (anlamak)için soracağım.

Forumdaki mason lar ne der bu tesbit için?
Sitede bulunan bu açıklama oldukça zayıf değilmi?
Ben bu bölümü okuduğum için yıllardır masonluk din değilmidir diye sormuştum.

Bu ibare Semavi inanç lardan gelir.
Derizki Tevrat, İncil ve kuran i melek Cebrail peygamberlere getirmiştir ve buda bir inanctir.

Ve bu inanca göre ibadet ritüel lerim izi belirleriz.
Nasıl olurda bir mason nereden geldiğini asla bilemeyecek leri rituelleri sorgulamazlar.

Şimdi sn.adam ingiliz masalı diyor haklı olarak.
Akilcilik, çağcılık ve bilimselligi yanyana getirmek zor oluyormu bir mason için?

İnancın kökeni o inanç için dayandığı temel için çok mühim dir. Bu kök zayıf bir kök değilmidir?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 16, 2016, 07:02:32 ös
Yanıtla #32
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Asıl kök daha da zayıftır.
Nitekim zayıf olduğu içindir ki Aydınlanma Çağı'nda güçlendirilmiş ve ortaya bambaşka Masonluklar çıkmıştır.
Fakat tipik İngiliz kendini bağenmişliği, bir de "Biz aslında Kralı kandırdık" diyebilmenin zorluğu hatta olanaksızlığı, bu masalın yüzyıllarca çoğu masonlarca (özellikle Anglosakson masonluğu topluluğunda) benimsenip kalakalmasına yol açmıştır.
Anglosakson Masonluğu dünya yüzünde en geniş kitleyi oluşturduğuna göre, günümüzde Masonluğun en çok eleştirlleibilir yanlarından biri bu olsa gerektir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 17, 2016, 02:11:22 öö
Yanıtla #33
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Asıl kök nedir sn.adam?

O zaman adama sorarlar derlerki kardeşim fetö ye yıllarca inanmış , bir dava diye adanmış insanlarda hemen hemen aynı hiç sorgulamamislar.

Bu inanılır gibi değil , ben şahsen mason olsam derhal en acımasız şekilde sorgulardim herseyi.
Bir doktrin e bir öğreti ye bir tarih verirken önsöz une bu belirsiz cümleyi yazamazsiniz.
İddia ettiğiniz tüm güzellikleri de Mesnetsiz hale getirsiniz.
Sn.adam in anlatı sin daki kral kimdir bilmiyorum ama doğru ise uydurdukları yalana yüz yıllarca inanmayı sürdürdükleri gibi düzeltmek gibi bir zahmet e dahi girmemisler.

Hayatta herseyin bir başlangıç ve hikayesi vardır ki bu hikaye ile başlar hersey.
O kadar çok ve değişik kabulleri ve anlatımları olan mason localarının olmasina da su an artık sasirmiyorum hepsinin farklida bir hikayesi kurgusu olsa gerek.

Gerçekten çok saskinim.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 17, 2016, 10:24:07 öö
Yanıtla #34
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

"Asıl kök nedir?" sorusunun bu forumun müdavimlerince çok iyi biliniyor olması gerekirdi.

Masonik ritüellerin orijinine indiğimizde, ritüellerin kaleme alınmasında antik Mısır, antik Yunan, Hermes Okulu, İbrahimi dinlerin efsaneleri (örneğin Kral Süleyman ve Hiram efsanesi), Britanya'da bulunan el yazmaları (ki bu konuda çok geniş bilgi mevcut forumda), operatif masonların kendi aralarında geliştirdikleri bazı uygulamalar, vb. belirleyici olmuşlardır. Ritüeller bir mason tarafından değil, birçok mason tarafından yazılmıştır (M.M. Taylor, Albert Pike, Samuel Prichard, vb.) ve bu amaç için kurulan komitelerce ve/veya masonik kongrelerde kabul edilmişlerdir. Daha önce de başka bir konu başlığı altında bahsetmiş olduğum üzere, Andrew Michael Ramsey, tüm bunlara kendi kişisel zannı çerçevesinde (ki bu ilgili konuda anlattığım üzere tamamen spekülasyona açık bir tutumdu) Tapınakçıların bazı uygulamalarını eklemiştir.
Live long and prosper.

Ağustos 17, 2016, 01:18:04 ös
Yanıtla #35
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Daha once cevap bulmamis bir soruyu şimdi eleştiri olarak sunarım yeniden.

Hkmbl sitesinden masonluğun kökleri bölümü
2.paragraf
Genel olarak kabul edilen teze göre Masonluk
Ortaçağda katedralleri , sarayları, şatoları inşa eden Operatif Mason localarının içinden çıkmıştır. Bu Operatif Masonlar ise ritüel ve geleneklerini bilemediğimiz bir yerlerden miras olarak almışlardı.

Siteden naklen yazdığım bu bölüm okuduğum günden beri asla beni ikna etmedi.
Masonluk bilimsel akilcilik ve çağcılık gibi önemli iddiaları olan bir kurumdur.
Masonluk bilinmez değil asla bilinmeyecek ritüel ve gelenekleri olduğunu söylerken bu yukarıda saydığım 3 leme nin neresine oturuyor.
Bu betimleme biraz Semavi değilmi?

Masonluk asla bilinmez bir tez üzerine mı bina edilmiştir?
Bilinmeyen inanmak masonluğun özüne uygunmudur?

Sn.Spock
Hkmbl sitesinden aktardigim yazıda masonluğun kökleri nin ve su an bile masonluğun özü nün yani gelenek ve ritüel lerinin genel olarak kabul edilen teze göre Nereden geldiği bilinmeyen diyor.
Yani düz mantık en saf hali ile biri uydurulmuş dese tersini kimse ispat edemez.
Bir suyun kaynağı çıktığı pınardir bir çocuğun kökü ana babasıdır, herşeyin kökü ve başı vardır. Bildiğin zaman rahatlarsın , bilmedigin dende korkariz.
O yüzden de ne derseniz deyin bu yazı ve inanış bu hali ile kalıp savunulamaz. Yada masonluk akilcilik, çağcılık ve bilimselligi yanyana kullanmamalı.
Allahın varlığı asla tasvir edilemez , ama o herseyi var edendir, şimdi Semavi dinler buna inanır, Masonlar da gelenek ve ritüellerinde aynı şeyi dillendiriyorlar. Çok benzeş değilmi?

EDMUND BURKE

Ağustos 20, 2016, 03:17:29 öö
Yanıtla #36
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Üyeler çabuk sıkıldı.
Yıllardır bu forumda yim , defalarca mason olmak ile alakali görüşümü söyledim, belki Masonluğu öğrenmek isterken diğerlerine karşıda avantaj oluyor bu beklentim yok niyetim belli.

Foruma birçok kişi geldi gitti çok insan gördük beni mason yapın diye yirtinan çok insan varki apaçık mason olma isteğini belli eden.
Doğru olmayan şey şu masonluk ile alakali eleştiri yahut benim tarzim tesbit eden çıkmıyor neden?
Masonluğu sadece bu forumdaki anlatılan ile mi öğreneceksiniz? Sormayacakmisiniz öğrenmek için.

Ayipmi olur yoksa teklifmi gelmez.
Bir tesbiti mi söyledim sn.adam haricinde sadece sn.Spock cevap verdi ama tatminkar değil ki oda dogaldir.

Sn.adam oldukça büyük bir laf etti dikkat edip gören olmadı, oysa oldukça ciddi resmen safsatadir demeye getirdi , uydurulmuş bir yalanın üzerine bina edilmiş gibi duran bir masonluk.

Bunu bende böyle anlıyorum aksi denmedikce.
Sn.adam in bu başlığı forumda şimdiye değin açılmış en ciddi başlık buradan çıkan sonuçlar kişilerin masonluğun a yön verir.
Forumda ise kimin konuyu actigina bakmadan diyeceğim kimse üstüne alınmasın,
Tabanca filmini seyredin önerisi,kuranda faiz âyetleri vb.konular.
Bu konularda olsun ama onlarda bu ciddi konu gibi arada önemsenmeyip gidecek.
Mason olmayı dileyen insanlar var aramızda bilmeden nasıl olacak?

Masonluğu bilen eleştirir bilmeyen de omuduklarindan sorar tesbitlerini söyler.
Lakin Masonluktan önce sanırım kendimizi elestirmeliyiz.
Burada her soruya cevap vermeye çalışan bir adam var arkadaşlar sömürsenize onu.

Neyse bu durum bu forumda hep vardı zaten eskiden bir konu yakaladıkmi bir sürü katılımcı kora kor carpisir kavgalar çıkardı , modoratorler sık sık ceza verirdi ben hızımi alamaz onlarada saldirirdim neden ceza veriyorsunuz diye iyiymiş o günler.

Demekki forumda tartışma kalitesi verilen cezalarla esmis.
Yazık oluyor foruma bir kapı açıldı gören olmadı, halbuki hep sorar durursunuz o kapı acilirmi diye.

Karahan

EDMUND BURKE

Ağustos 20, 2016, 08:14:52 öö
Yanıtla #37
  • Aktif Uye

Ezoterik ögreti insanın varlığından beri süre gelen bir öğreti. Herkesin bu öğretiyi alacak kapasitede olmadığı ortada. Zaten yol bellidir icimizdeki özü bulmak. Bunun için değilmidir ki bu kadar cemaat ve tarikatlar var. Mason olmak amacı da zaten içteki özü bulmaktır zaten. Ha rituellerle ha zikirlerle. O yüzden kim kime yakınsa o dernek cemaat veya tarikata girer. Ama gerçek yol zaten bellidir özü bulmak. Insanlarda ego bencillik ve hırs oldukça hangisi saf kaldı ki önemli olan budur.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ağustos 20, 2016, 04:13:49 ös
Yanıtla #38

Ezoterik ögreti insanın varlığından beri süre gelen bir öğreti. Herkesin bu öğretiyi alacak kapasitede olmadığı ortada. Zaten yol bellidir icimizdeki özü bulmak. Bunun için değilmidir ki bu kadar cemaat ve tarikatlar var. Mason olmak amacı da zaten içteki özü bulmaktır zaten. Ha rituellerle ha zikirlerle. O yüzden kim kime yakınsa o dernek cemaat veya tarikata girer. Ama gerçek yol zaten bellidir özü bulmak. Insanlarda ego bencillik ve hırs oldukça hangisi saf kaldı ki önemli olan budur.

İnsan denilen canlıların özü zaten Ego denilen olgu ile örülüdür.Ezoterik öğreti ise,bu kavramları öğrenen kitleleri, ego bazlı özlerinden kavrayıp, bir zincirleme süper egoist kitlesi yaratmak üzere işler.Öğrenilen bilgiler kollektif bir öz taşır.Bireyler seçilmiş kişi olmuş olmanın ilizyonuna kapılırlar.Zaten kimsenin bilmediğini biliyorlardır artık, özel olmamaları mümkümüdür ?

Öz egolarından birbirlerine bağlanan bu kitleler,sadece egolarını içrek grup üyeleri ile beslerler.Hariciler bu muazzam ego da boğula bilirler; o yüzden fino köpeklerinin oyununa bakar gibi, haricileri dinler,gülümser ve sonsuz tölerans gösterirler.

Haricilerin yaşam savaşları ve ilgi alanlanları, bu kişisel gelişime coğunlukla uygun değildir.Bir benzetme ile: Arabalarını ancak süre bilecek kadar tanıyorlardır.

Ezoterik anlayışın: Mutlak kötülük ve yahut mutlak iyliğin olmadığı,iki kutuplu tabiatımızdaki her faktörün dengesini bulmamız üzerine kurulu bir yapısı vardır.Elin de bir terazi ile duran Hakim e benzetile bilir.Kur-an da gecen Hz. Hızır ile Musa nın karşılaşmasına vesile olan balığı unutturan şeytan anlatımı ve devam eden olaylar ise,mutlak kötülük ve mutlak iyliğin olmadığı bir düşünceyi de çağrıştırır.Bu üçlemenin katlarının anlatımı pek mümkün değildir.

Gercek olan dahili anlayışları, üyelerinin gerceği kendilerinin bulmasını sağlıyor oluşlarından da anlayabiliriz.

Yolu bilmek ile; o yolda gitmek farklı şeylerdir.Şu durum da ancak yorumlarımız da,yolu bile bilmedendir.

Saygılar
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2016, 04:20:11 ös Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Ağustos 20, 2016, 11:08:23 ös
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk üzerine eleştiriler konusunda bile mesele dönüp dolaşıp haricilerin eksikliklerine gelmiş. Bir kurumu övmek için dışındakileri yermek gerekmiyor arkadaşlar, bilginize...
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer