Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olmak İsteyen Kişiye Öneriler  (Okunma sayısı 23915 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 02, 2016, 06:07:22 ös
Yanıtla #30
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.tik-tak objektif olma konusunda haklısın bu konuda kendime güveniyorum. O yüzden  bu kadar üzerine düşüyor ve soruyorum.Etrafından dolaşmadan açık ve net,umarsız ve çıkarsız.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 02, 2016, 09:33:47 ös
Yanıtla #31
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Mason olmak isteyen kişilere yönelik verilecek önerilerle bir nevi bir yol haritası olabileceğini umduğum bir konu başlığı açmıştım. Üstelik daha önce tartışıldığını bildiğim halde...Neden mi tekrar? Ya da "Yaşlı köpek yine mi aynı numarayı" yapıyor? Hayır. "Yaşlı köpek" yeterince tatmin olmadı ve eminim ki diğer hariciler de olmadığı için tekrara düştü.
Diğer harici kardeşlerime de ışık tutabileceğini ve bu defa belki daha doyurucu olabileceğini ümit ettiğim için...

Başlangıçta sorduğum soruların özeti: "Ne yapmalı?" idi. Verilen cevaplar: " Kendisi olmalı"; "Hür iradeye sahip olmalı, insanı kamil olma yolunda ilerlemeli, kendi gelişimi ve aydınlanmaya giden yolunun nasıl olacağına karar vermeli. Daha sonra bu yolu masonlukta görebiliyor mu, masonluktan manevi anlamda umduğunu bulabiliyor mu bunu tartmalı ve ona göre masonluğa girmeye karar vermeli.
Önemli olan aklımıza ne kattığımız. Kendimizi ne kadar geliştirip hayat ve insanlıkla ne kadar bütünleşebildiğimiz";" kendini tanımalı, ben kimim diye, taassuplarından arınmalı";"Masonluk insanda doğuştan ve doğal olarak vardır.. O yüzden herkes Mason olamaz.. İnsanın kalbinde hissetmesi ve bunu ketum olarak yansıtabilmesi ve bir çok şey...";"Masonluk nedir?,Neden mason olmak istiyorum? ,Mason olduktan sonra beklentilerim neler ?
Sorularına kendi içinizde bir cevap vermeniz gerek.Masonluk ile ilgili edindiğiniz bilgiler ile bu soruların cevaplarını karşılaştırıp, masonluğun size uygun olduğunu düşünüyorsanız yola çıkmaya başlarsınız.."

Tartışmanın kritik noktası sayın karahan' ın soruları oldu. Ve nihayetinde Masonluğun içrekliğine ve alegorik üslubuna evrildi. Anladığım kadarıyla sayın karahan Masonluktaki bilinmezliğin bu denli oluşunu ikna edici bulmamış ve hariciler için birer engel olduğunu düşünmüş. Aslında ben tam da olması gerekenin bu olduğunu düşünüyorum. Biz hariciler için bunca gizem elbette zor ve yorucu gelmekte ancak hayatın kendisi de bu değil midir? Olmasını istediğimiz birçok şey için gerek maddi gerek manevi anlamda ne kadar da çok bedel öderiz. Sayın Risus' un çok hoşuma giden tarifinde dediği gibi bu insan-ı kamil yolunda adım atmak dahi gayet yorucu ve de zor olabilir. Lakin bu olması gerekeni değiştiremez.
Aslında Masonluğun gizemi ve ezoterik yapısı biz haricileri cezbetmiyor da değil. Şahsımın "neden Mason olmak istiyorum?" sorusuna cevaplarından birisi de bu...
Masonluğun farklılığı da bu noktada başlamaz mı zaten. Bence kişinin kendisi hem cevher hem de sarraftır. Kişi kendi içindeki cevherin farkına varmalı ve ondan bir sanat eseri yapmak için işlemeli...Ama bunu gelişigüzel de yapamaz. Bunun için kişi yoldan geçmişlerden yardım istemeli. Bir rehberi edinmeli. Ancak her kişi sarraf değildir. Bu yola sarraf olan layıktır. Aksi halde kişi yola zarardır. Hal böyle iken Masonluğun kendisini müdafaası hak değil midir? Bence simgeler anahtardır yoldan geçmek isteyenlere...Layık olana anahtar emanet edilecek. Zamanı geldiğinde layık olan kapıdan geçecektir...

Konu efsanelere evrilince. Aklıma Hatayi' den deyişler geldi:

"Arif isen bir gün seni seslerler,
Bülbül deyü gülistanda beslerler,
Bir gün seni rehberinden isterler,
Kimin izni ile girdin yola sen.

Özün eğri ise yola zararsın,
Derdini yetişmiş derman ararsın,
Maslahatın nedir şarı sorarsın,
Sarraf olmayınca girme şara sen
.

Kapıdan çıkınca köşe gözetme,
İçin karartıp da dışın düzeltme,
Şah Hatayi ötesini uzatma,
Mü'min isen bir ikrarda dura sen."

"Ey Hatayi cevheri harc eyleme nadana sen
Cevherin kadrini bilmez ger hırîdâr olmasa"

Ezoterizmin mantığı bu bence. Layık olan olan geçer yoldan. Layık değilsen yolun değerini bilemezsin. Sırra eremezsin. Özünü veremezsin bu yola. Vereceğin değildir zarardan başka...

Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Ekim 02, 2016, 09:44:21 ös
Yanıtla #32
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.kemal,7
Siz cevapları tatmin edici buldunuzmu?
Sadece burası değil tüm okuduklarimizdan harmanladiginiz hal ile.

Masonluk insanda doğuştan ve doğal olarak vardır.

Diyorsunuz bunu sadece siz iddia etmiyorsunuz.Bu oldukça kabul edilmesi zor bir bakış. Bu iler tutar bir iddia değil,bu bilgininedenle kaynağı ne?
Bunu masonik kitaplarda söylüyor o yüzden allah ta mason dur deniyor.

İşte bu düşün biçimi ve iddia dinde olur.
İnsan neden mason doğsun?

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 02, 2016, 09:53:39 ös
Yanıtla #33

Mason olmak isteyen kişilere yönelik verilecek önerilerle bir nevi bir yol haritası olabileceğini umduğum bir konu başlığı açmıştım. Üstelik daha önce tartışıldığını bildiğim halde...Neden mi tekrar? Ya da "Yaşlı köpek yine mi aynı numarayı" yapıyor? Hayır. "Yaşlı köpek" yeterince tatmin olmadı ve eminim ki diğer hariciler de olmadığı için tekrara düştü.
Diğer harici kardeşlerime de ışık tutabileceğini ve bu defa belki daha doyurucu olabileceğini ümit ettiğim için...

Başlangıçta sorduğum soruların özeti: "Ne yapmalı?" idi. Verilen cevaplar: " Kendisi olmalı"; "Hür iradeye sahip olmalı, insanı kamil olma yolunda ilerlemeli, kendi gelişimi ve aydınlanmaya giden yolunun nasıl olacağına karar vermeli. Daha sonra bu yolu masonlukta görebiliyor mu, masonluktan manevi anlamda umduğunu bulabiliyor mu bunu tartmalı ve ona göre masonluğa girmeye karar vermeli.
Önemli olan aklımıza ne kattığımız. Kendimizi ne kadar geliştirip hayat ve insanlıkla ne kadar bütünleşebildiğimiz";" kendini tanımalı, ben kimim diye, taassuplarından arınmalı";"Masonluk insanda doğuştan ve doğal olarak vardır.. O yüzden herkes Mason olamaz.. İnsanın kalbinde hissetmesi ve bunu ketum olarak yansıtabilmesi ve bir çok şey...";"Masonluk nedir?,Neden mason olmak istiyorum? ,Mason olduktan sonra beklentilerim neler ?
Sorularına kendi içinizde bir cevap vermeniz gerek.Masonluk ile ilgili edindiğiniz bilgiler ile bu soruların cevaplarını karşılaştırıp, masonluğun size uygun olduğunu düşünüyorsanız yola çıkmaya başlarsınız.."

Tartışmanın kritik noktası sayın karahan' ın soruları oldu. Ve nihayetinde Masonluğun içrekliğine ve alegorik üslubuna evrildi. Anladığım kadarıyla sayın karahan Masonluktaki bilinmezliğin bu denli oluşunu ikna edici bulmamış ve hariciler için birer engel olduğunu düşünmüş. Aslında ben tam da olması gerekenin bu olduğunu düşünüyorum. Biz hariciler için bunca gizem elbette zor ve yorucu gelmekte ancak hayatın kendisi de bu değil midir? Olmasını istediğimiz birçok şey için gerek maddi gerek manevi anlamda ne kadar da çok bedel öderiz. Sayın Risus' un çok hoşuma giden tarifinde dediği gibi bu insan-ı kamil yolunda adım atmak dahi gayet yorucu ve de zor olabilir. Lakin bu olması gerekeni değiştiremez.
Aslında Masonluğun gizemi ve ezoterik yapısı biz haricileri cezbetmiyor da değil. Şahsımın "neden Mason olmak istiyorum?" sorusuna cevaplarından birisi de bu...
Masonluğun farklılığı da bu noktada başlamaz mı zaten. Bence kişinin kendisi hem cevher hem de sarraftır. Kişi kendi içindeki cevherin farkına varmalı ve ondan bir sanat eseri yapmak için işlemeli...Ama bunu gelişigüzel de yapamaz. Bunun için kişi yoldan geçmişlerden yardım istemeli. Bir rehberi edinmeli. Ancak her kişi sarraf değildir. Bu yola sarraf olan layıktır. Aksi halde kişi yola zarardır. Hal böyle iken Masonluğun kendisini müdafaası hak değil midir? Bence simgeler anahtardır yoldan geçmek isteyenlere...Layık olana anahtar emanet edilecek. Zamanı geldiğinde layık olan kapıdan geçecektir...

Konu efsanelere evrilince. Aklıma Hatayi' den deyişler geldi:

"Arif isen bir gün seni seslerler,

Özün eğri ise yola zararsın,
Derdini yetişmiş derman ararsın,
Maslahatın nedir şarı sorarsın,
Sarraf olmayınca girme şara sen
.

Kapıdan çıkınca köşe gözetme,
İçin karartıp da dışın düzeltme,
Şah Hatayi ötesini uzatma,
Mü'min isen bir ikrarda dura sen."

"Ey Hatayi cevheri harc eyleme nadana sen
Cevherin kadrini bilmez ger hırîdâr olmasa"

Ezoterizmin mantığı bu bence. Layık olan olan geçer yoldan. Layık değilsen yolun değerini bilemezsin. Sırra eremezsin. Özünü veremezsin bu yola. Vereceğin değildir zarardan başka...

Çok da güzel yazmış ve hissetmişsiniz.Üstüne bir cümle kurabilirmiyim acaba diye zorladım; olmadı.Gönlünüze/yüreğinize sağlık.
Sen Özelsin

Ekim 02, 2016, 10:28:26 ös
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Sn.kemal,7
Siz cevapları tatmin edici buldunuzmu?
Sadece burası değil tüm okuduklarimizdan harmanladiginiz hal ile.

Masonluk insanda doğuştan ve doğal olarak vardır.

Diyorsunuz bunu sadece siz iddia etmiyorsunuz.Bu oldukça kabul edilmesi zor bir bakış. Bu iler tutar bir iddia değil,bu bilgininedenle kaynağı ne?
Bunu masonik kitaplarda söylüyor o yüzden allah ta mason dur deniyor.

İşte bu düşün biçimi ve iddia dinde olur.
İnsan neden mason doğsun?"

Sayın malang "Masonluk insanda doğuştan ve doğal olarak vardır" demişti. Ben de buna katılıyorum. Ancak benim yorumum Masonluğun her insanın içinde ilk doğuş anında Tanrı tarafından verilen bir hediye olduğu. Bu hediye ki deyim yerindeyse ateşin tözü gibidir. Ben bu yüzden doğuştan diyorum. Ancak Tanrı tarafından bu hediyeyi fark etmek gerekir. içindeki tözün kıvılcım çıkarması gerekir ki ateş yansın. Kişi yola düşmeye cesaret etmelidir. Bu yüzden de ateşe değmek gerekir. Yanmak gerekir. Yandıkça yanmak gerekir. Bir süre sonra ateşle bir olmak gerekir.

Ekim 02, 2016, 10:44:57 ös
Yanıtla #35
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aynı yerden devam o zaman.
Biz bunu biraz evirelim ki iş yola girsin.
Allahın masonlugu kişiye doğuştan verdiği bir bilgimi?yahut kabulmü?
Allah insanı neden yaratmıştır sorusunun cevapları arasında varmidir? Öz de adam olmak ile mason olmayı birmi tutuyorsunuz?
Bunu mu anlamalıydım bakışınız bumu?
Bizim adam olma dediğimiz ve kabul ettiğimiz şeye siz mason olmak diyemi adlandiriyorsunuz.

Bu iddia bazı masonların Allahta masondu iddiasından farksız değilmi?
Halbuki masonların bir kısmının böyle bir iddiası yok ,masonlar masonlugun kökeninde ki anlatımda köklerini ortaçağda bulduklarında söylüyor,sizce çelişik değilmi?

Masonlugun akılçılık,bilgi ve çağcilik üçlemesi ve ilkelerine uygunmu?

EDMUND BURKE

Ekim 02, 2016, 11:17:28 ös
Yanıtla #36
  • Aktif Uye

Sayın KEMAL_7 iyi demiş güzel demiş de Masonluğun doğuştan geldiğini neye dayanarak demiş, anlamadım.

Fakat anlatırsa dinlerim.

Bu arada paylaştığı şiirin bu kısmı da tekrar yazılmaya değer:

Arif isen bir gün seni seslerler,

Ekim 02, 2016, 11:25:11 ös
Yanıtla #37
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aynı yerden devam o zaman.
Biz bunu biraz evirelim ki iş yola girsin.
Allahın masonlugu kişiye doğuştan verdiği bir bilgimi?yahut kabulmü?
Allah insanı neden yaratmıştır sorusunun cevapları arasında varmidir? Öz de adam olmak ile mason olmayı birmi tutuyorsunuz?
Bunu mu anlamalıydım bakışınız bumu?
Bizim adam olma dediğimiz ve kabul ettiğimiz şeye siz mason olmak diyemi adlandiriyorsunuz.

Bu iddia bazı masonların Allahta masondu iddiasından farksız değilmi?
Halbuki masonların bir kısmının böyle bir iddiası yok ,masonlar masonlugun kökeninde ki anlatımda köklerini ortaçağda bulduklarında söylüyor,sizce çelişik değilmi?

Masonlugun akılçılık,bilgi ve çağcilik üçlemesi ve ilkelerine uygunmu?

Sayın karahan yorumlarımda sembolik bir anlatım yaptım. Bahsettiğim şey sayın Risus' un da dediği gibi "İnsan-ı Kamil" e ulaşmak. Masonluk yolunda neler yapılması gerektiği konusunda sayın Risus' un da belirttiği gibi insan-ı kamil olmak için çabalamak. Bu yolda kendini geliştirmek. Peki bu ne demek? Aslında sizin tabirinizle adam olmak. Evet. Peki adam olmak ne demek? Tek yanıt:"Gelişmek". Eee peki "Tanrının verdiği hediye" ne ola ki? Elbette akıl. Aklını kullanarak adam olmaz mı insan? Yani geliştirmez mi kendini? Yani bilgili, aklını geliştirmiş, ayrım yapmayan, bonkör, ketum, öze önem veren, eline, beline, diline sahip olan, bencil olmayan, nefsine hakim olan, iyi ahlak sahibi, barışsever, hoşgörülü, adil, bilimsel, laik, tüm insanlığa sevgiyle bakan insan değil midir kamil olma yolunda olan. Ya da adam olmaya çalışan. Farkında mısınız, kaç tane masonluk ilkesi de saydım bu arada. Peki nerede yanlış olan?

« Son Düzenleme: Ekim 02, 2016, 11:38:15 ös Gönderen: KEMAL_7 »

Ekim 02, 2016, 11:35:00 ös
Yanıtla #38
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın KEMAL_7 iyi demiş güzel demiş de Masonluğun doğuştan geldiğini neye dayanarak demiş, anlamadım.

Fakat anlatırsa dinlerim.

Bu arada paylaştığı şiirin bu kısmı da tekrar yazılmaya değer:

Arif isen bir gün seni seslerler,

Salt bir doğuştan verilen bilgiyi veya herhangi bir şeyi kastetmedim. Sadece yorumlama. İnsana Tanrı tarafından verilen bir akıl var ve bu aklı doğru yönde kullanan ve kendini geliştiren her insan Mason olabilecek potansiyele zaten sahip olmaz mı?
Sadece bir bakış açısı...

Ekim 02, 2016, 11:49:27 ös
Yanıtla #39
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mason olmak bir meziyet değil sadece bir tercihtir.
İnsan özgür irade ile kabı kadar değerlendirir ve seçim yapar.Mason olmak;
Komünizm mi seçmek ateist olmak satanist olmak v.b. gibi seçimdir. Secimlerimizi yaşarız her zaman.
Lakin sembolik masumane benzetmenizi anladım.

EDMUND BURKE