Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa ne katabilirsiniz?  (Okunma sayısı 4072 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 17, 2016, 07:46:28 öö
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Tüm üyelere merhaba diyerek soruma başlamak istiyorum. Benim merak ettiğim konu masonlar aralarına alacak kişilerden masonluğa nasıl bir katkı yapmalarını bekler?

Saygılarımla

Ekim 17, 2016, 07:43:57 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Basetçe, çalışmalarını bekler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 18, 2016, 04:13:23 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Forumda en kısa cevabınız bu olsa gerek. Detaya girmek gerekirse? Birde ne katılabilir masonluğa?

Saygılarımla

Ekim 18, 2016, 08:10:18 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Erdemli ve çalışkan insan olmak.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 18, 2016, 09:03:39 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Teşekkür ederim cevaplarınız için...

Ekim 18, 2016, 11:51:31 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Peki biz masonluktan ne beklemeliyiz ?
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ekim 19, 2016, 02:19:08 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle Mason olmak, Mason Nasıl olunur, Mason olduktan sonra ne olur gibi sorulara bakmak gerek sanırım.

Bildiğim kadarıyla Mason olabilmek için önce teoride yani eğitimde belirli bir oranda okumuş ve belirli bölümlerden mezun olmak gerekiyor.

Sonra pratikte başarılı olmak ve çevresel anlamda ve insani anlamda tanınmak iyi bilinmek ve adını duyurmuş olmak gerekiyor.

Bu bağlamlar kapsamında Mason olmaya aday görüldükten sonra teklif referans tarzında yada başvuru yolu ile süreç başlıyor.

Yani; Maslow piramidi, (gereksinimleri) gibi aşağıdaki şartlara öncelikle bakılıyor.

1- Fizyolojik gereksinimler
(nefes, besin, su, cinsellik, uyku, denge, boşaltım)

2- Güvenlik gereksinimi
(vücut, iş, kaynak, etik, aile, sağlık, mülkiyet güvenliği)

3- Ait olma
sevgi, sevecenlik gereksinimi (arkadaşlık, aile, cinsel yakınlık)

4- Saygınlık gereksinimi
(kendine saygı, güven, başarı, diğerlerinin saygısı, başkalarına saygı)

5- Kendini gerçekleştirme gereksinimi
(erdem, yaratıcılık, doğallık, problem çözme, ön yargısız olma, gerçeklerin kabulü)

Bu kavramları yerinde olan birinin ZİHNİ berrak olur sakin ve düşünebilen biri olur.

Ritüelleri, Öğretileri, Görevleri yerine getirebilen her MASON faydalı olacaktır.

Tekris, İsat, Agap, Derece, Rit, Şura gibi kavramlara göre beklentiler, görevler şekillenebilir ve değişebilir.

Diye okumuştum geçmiş zamanlarda...
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Ekim 19, 2016, 11:03:33 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Peki biz masonluktan ne beklemeliyiz ?

Mason olurken bir beklenti içinde olmamalıyız. Olursak yanılır ve bu yoldan çıkmış oluruz. Ve elbette ki, bir Mason bunun cevabını daha iyi verebilir, varsa eksiğim yada yanlışım düzeltebilir.
Ad vitam æternam.

Ekim 20, 2016, 02:09:01 öö
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonluga ne katabilirim?

Sanırım bu sorunun cevabını ben biliyorum lakin masonlar asla bilemeyecek.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 20, 2016, 03:55:03 ös
Yanıtla #9

Masonluga ne katabilirim?

Sanırım bu sorunun cevabını ben biliyorum lakin masonlar asla bilemeyecek.

Mevcut durumu belli olan bir kurumun yapısından doğan cıkmaza harici bireylerin sora bileceği cümleler bütününe emsal teşkil edebilecek muhteşem bir "paradoksal müdahale" tadında bir cevap vermişsiniz.

Zannedersem form,Masonluk doğru tanınsın diye kurulmuş. Seçilmiş hariciler de katalizör etkisi yaratarak bu mekanizmayı besliyor.Temelde form'daki üyelerin bakış açısından doğan paradoks; dahili dünya'da harici olarak var olmaya çalışmak.

Zaten üye olduğunuz andan itibaren katalizör etkisi yaratarak Masonluğa bir şeyler katmaya başlıyorsunuz.Tabiki Masonlar'da yapıları gereği oluşmuş yüksek kaliteli duruşları ile, harici üyelere ilham veriyor.Ait olmadığımız bir Dünya'nın bize etkileri birey için cokda kayda değer olmamalıdır sanırım; ama O Dünya'nın güzelliğininde hakkını vermemiz gerekir.Paris'e düşmüş Araplık yapmamak lazım. - :) -
Sen Özelsin